Икономика
Жилищата са надценени и все по-недостъпни при сегашния темп на ценово изменение, според макроикономически бюлетин

Отчитаната ценова динамика при жилищата в страната от над 18 процента на годишна база изглежда надценява имотите и влошава тяхната достъпност. Устойчивият годишен темп на нарастване на цените при отсъствие на шокове би бил около 5 – 6 процента. Тези изводи се съдържат в пролетното издание на макроикономическия бюлетин на Центъра за изследване и развитие на икономическата теория при Университета за световно и национално стопанство (УНСС) и по-конкретно в тематичното изследване в броя, посветено на динамиката на цените на жилищния пазар в България. Информацията и изводите в него са въз основа на вижданията на участвалите в анкетата макроикономисти относно степента на отклоняване на средните цени на имотите в страната от своя фундамент. Пролетното издание на икономическия бюлетин беше изпратено до редакцията на БТА.
Периодът 2022 – 2024 г. представлява особено интересен етап в динамиката на жилищните цени в България, защото съчетава характеристики на фундаментално обоснован ръст с появи на кумулативен и спекулативен ефект, се посочва в анализа. От една страна ценовото повишение следва фазата на възстановяване от КОВИД-19, но едновременно с това е белязан и от сериозни макроикономически сътресения. Последните произтичат от наблюдаваната световна инфлационна вълна и геополитическата несигурност, благоприятстващи продължителния интерес към сравнително нискорисковите активи, за каквито се смятат и недвижимите имоти. Паралелно с това наблюдаваният период се характеризира и със значително засилване на ценовите очаквания, особено в строителния сектор.
Това, според анализа, е вероятно следствие от поскъпването на строителните материали и логистиката в резултат на инфлацията, но и на убеждението, че инвестицията в имот е защитена от обезценката на спестяванията, както и на спекулативни очаквания за допълнително покачване на цените, особено в контекста на предстоящото приемане на България в еврозоната.
„Наблюдава се изразена самостоятелна динамика на цените. Това подсказва наличие на пазарно поведение, в което цените растат поради психологически очаквания, което подчертава спекулативния елемент в последните години“, според съдържащия се анализ в икономическия бюлетин.
Изводите вътре засягат и наблюдавания кредитен ръст. Той, според авторите и участвалите в проучването икономисти, е обусловен от номиналното нарастването на доходите, но и не отменя факта на „значителна кредитна експанзия и променено банково поведение, което предполага необходимост от повишено внимание към дългосрочната устойчивост на пазара“.
В заключение се посочва, че достъпността на жилищата в дългосрочен план ще зависи от комбинацията от няколко фактора, комбинация от оправданото и спекулативно поскъпване на имотите. Номиналният ръст на възнагражденията от работна заплата и еластичността на предлагане на жилища ще обуславят фундаментално достъпността на имотите. От друга страна предвид елементите на спекулативната инерция, евентуална рязка корекция в очакванията, свиването на вътрешната ликвидност или външен макроикономически шок биха могли да направят корекцията в ценовата достъпност много по-бърза спрямо фундаментално обоснован сценарий на корекция без наличието на шокове.
Пролетното издание на бюлетина на Центъра за изследване и развитие на икономическата теория при УНСС съдържа и актуализирана информация за нагласите на участвалите в анкетата макроикономически наблюдатели в България.
По последни данни очакванията за темпа на растеж на БВП на страната са 2,7 процента за 2025 година и 2,7 процента за 2026 година. Средната оценка на икономистите в по-дългосрочен план се понижава леко спрямо предходното проучване от есента на 2024 година до 2,7 процента.
При инфлационните очаквания средните стойности са 3,2 процента за 2025 година и 2,8 процента за 2026 година. Оценката за дългосрочния темп на нарастване на националния ценови индекс е 2,5 процента.
Очакванията за коефициента на безработица са 4,1 процента за 2025 година и 4 процента за 2026 година. Дългосрочната очаквана стойност за коефициента е 3,8 процента.
Източник: БТА
Икономика
„Фолксваген“ ще достави хиляди автономни автомобили за услугите на „Юбер“ в САЩ

„Фолксваген“ (Volkswagen) и „Юбер“ (Uber) се споразумяха за стратегическо партньорство, което предвижда германският производител да достави през идните 10 години хиляди автономни автомобили на компанията за споделено пътуване в САЩ. Това предаде ДПА, позовавайки се на изявление на „Юбер“.
От компанията обявиха, че се очаква по-късно тази година да започнат тестове на автономните автомобили на „Фолксваген“, а през 2026 г. услугата ще бъде достъпна за клиентите.
„Фолксваген“ ще достави на „Юбер“ своите електрически модели „Ай Ди Бъз Ей Ди“ (ID.Buzz AD).
„По време на първоначалната фаза на тестване превозните средства „Ай Ди Бъз Ей Ди“ ще бъдат управлявани от шофьори, за да помогнат за усъвършенстване на технологията и да осигурят безопасност, посочиха още от „Юбер“, уточнявайки, че към автономно шофиране ще се пристъпи само след като бъдат получени всички необходими одобрения от американските регулатори.
/ИЦ/
Източник: БТА
Икономика
ЕЦБ обмисля промяна на стратегията си относно своята парична политика, съобщи Блумбърг

Европейската централна банка (ЕЦБ) обмисля промяна на стратегията си, въз основа на която провежда своята парична политика, за да може да реагира по-бързо и по-гъвкаво на евентуални ценови шокове, съобщи Ройтерс, позовавайки се на публикация на Блумбърг.
Управителният съвет на ЕЦБ за първи път ще обсъди задълбочено евентуална промяна на своята стратегия по време на неформална среща, която ще се проведе на 6 и 7 май в португалския град Порто. Блумбърг се позовава на представители, пожелали анонимност, които са запознати с подготовката на срещата.
На нея ще бъдат разгледани и оценени докладите на две работни групи, създадени, за да бъде оценена стратегията, свързана с паричната политика на ЕЦБ. Ще бъде обсъден и анализ по темата, изготвен от Комитета по въпросите на паричната политика, в който участват водещи икономисти от ЕЦБ и представители на централните банки на страните, които са част от еврозоната.
Европейската централна банка се опитва да се подготви да приема бързи решения в условията на международна среда, която се очаква да бъде съпътствана от по-чести и по-разрушителни за икономиката явления, посочва Блумбърг.
/ИЦ/
Източник: БТА
Икономика
Туризмът ни има нужда от стратегия за справяне с кадровата криза, заявиха участници в конференцията TravelX в Бургас

За преодоляването на проблема с недостига на кадри в туристическия сектор е необходима по-тясна връзка между образователната система и бизнеса. Около това мнение се обединиха участниците в дискусионния панел „Кадрите в туристическия сектор – предизвикателства и възможности за развитие през 2025 година“ на конференцията TravelX, която беше открита днес в Бургас.
Ива Гоцева, която е секретар на Управителния съвет на Българската хотелска асоциация, посочи, че спадът на броя на заетите в икономиката ни от пандемията до днес е поне с 10 на сто. Гоцева се позова на данни на Националния статистическия институт като подчерта, че проблемът с недостига на кадри не е само за туристическия сектор.
От своя страна секретарят на държавния глава по въпросите на туризма, образованието и културата Илин Димитров добави, че скоро трябва да се сформира асоциация на висши училища, което ще помогне за връзката им с бизнеса. По думите му, в страната ни не се прилага системен подход за справяне с проблема с липсата на работна ръка. Именно затова е нужно изготвянето на стратегическа рамка, която да се изпълнява.
Съветникът на президента по туризъм, култура и образование определи като важно привличането на чуждестранни брандове в сектор туризъм, като даде пример с Португалия, която е успяла да подсили туристическия си сектор именно чрез чуждестранни инвеститори.
Димитров каза още, че по-голямата част от инвестициите в сектора са по българското Черноморие. Няма как да осигурим на бранша толкова работещи. Чужденците, работещи в туризма у нас, все още са твърде малък процент. Миналата година те са били под 10 на сто от всички заети, посочи той и добави, че у нас има 14 университета, в които се изучава туризъм, както и два колежа.
/ИЦ/
Източник: БТА
-
Балканипреди 1 седмица
КНА: Според кипърския финансов министър трябва да се предложи структуриран диалог между ЕС и САЩ относно митата
-
Святпреди 1 седмица
Русия пренебрегва американското предложение за прекратяване на ударите по въздух, вода и суша, заяви Зеленски
-
Балканипреди 1 седмица
Модернизацията на румънската ВВС база „Михаил Когълничану“ има за цел да я превърне в регионален стратегически център на НАТО
-
Икономикапреди 1 седмица
С 25 процента е увеличен броят на леглата в местата за нощуване в област Хасково в рамките на една година, отчетоха от статистиката
-
Святпреди 5 дни
Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република
-
Спортпреди 6 дни
Треньорът на женския баскетболен тим на Берое Стефан Михайлов: „Бяхме притиснати от програмата в плейофите“
-
Българияпреди 1 седмица
Наталия Киселова поздрави европейските шампиони по вдигане на тежести Ангел Русев и Иван Димов
-
Обществопреди 7 дни
Проф. Рачев: За Великден времето ще се опъне като пране