Свържете се с нас

Икономика

Рискът от световна рецесия е нараснал почти двойно, но все пак остава нисък, заяви управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева

Глобалният икономически растеж е под сериозна заплаха поради задълбочаващи се търговски конфликти, затягане на финансовите условия и повишена пазарна волатилност, заяви управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева по време на пресконференция в рамките на провеждащите се тази седмица Пролетни срещи на Световната банка и МВФ във Вашингтон.

По думите й рискът от рецесия се е увеличил от 17 на 30 на сто, след разгарянето на търговското противопоставяне по света.

Тези фактори, съчетани с намалена възможност за фискални буфери след поредица от кризи в последните години, поставят страните пред трудни решения и подчертават спешната нужда от глобално координирани действия, каза още тя.

Георгиева представи три основни приоритета за справяне със ситуацията. Първият – разрешаване на търговските спорове между водещите икономики. „Несигурността е на много високо равнище. Без яснота бизнесът не инвестира, а домакинствата предпочитат да спестяват, което допълнително отслабва растежа“, подчерта тя. Втората насока включва възстановяване на фискалната устойчивост и стабилност на финансовата система, а третата – структурни реформи за повишаване на производителността и създаване на благоприятна бизнес среда.

Тя даде и конкретни насоки за най-големите икономики в света, като посочи, че САЩ трябва да се насочат към стабилизиране на държавните финанси, Китай да увеличи усилията си за нарастване на вътрешното потребление и да се стреми към по-голямо присъствие на услугите в икономиката. По отношение на ЕС, Георгиева отново повтори препоръките на Фонда от последните години, които са насочени към това, че блокът трябва да заздрави единния пазар и да го направи по-добре функциониращ.

В изказването си Георгиева обърна специално внимание на ролята на САЩ като най-големия акционер в МВФ. Тя изрази благодарност към финансовия министър на САЩ Скот Бесънт, който ден по-рано представи визията на американската администрация за МВФ и Световната банка. „Изключително ценим гласа на САЩ. Това е не само наш основен партньор, но и домът на много от моите колеги“, посочи Георгиева. Тя подчерта, че изявлението на министъра е идентифицирало редица ключови приоритети, които МВФ ще обсъжда както с американските власти, така и с останалите страни членки. Тя уточни, че Фондът има 400 служители и че бюджетът на организацията в реално изражение не се е променял в последните 20 години. 

Вчера Бесънт заяви, че управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева и президентът на Световната банка Аджай Банга са добри лидери, но ще трябва да спечелят доверието на администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп, като върнат фокуса на институциите върху основните им мисии.

„Очаквам с интерес тези разговори – както тук, така и чрез работата на нашите управителни органи особено по въпросите за дългосрочния икономически растеж и устойчивото справяне с платежния дисбаланс“, каза още Георгиева.

Тя обаче, защити някои от последните програми на Фонда насочени към подкрепяне на устойчивостта на редица страни по отношение на климатичните промени. Те са необходими за правителства като тези в Доминиканска република или Барбадос, където някое природно бедствие може да „изтрие над 200 на сто“ от бюджета на тези страни.

Такава програма е Фондът за устойчиво развитие (Resilience and Sustainability Trust – RST), чийто размер е около 45 млрд. долара и е насочена към подпомагане на по-малките и развиващи се икономики.

В контекста на изказването на Бесънт Греоргиева подчерта, че МВФ ще продължи да работи за укрепване на глобалната финансова архитектура, включително чрез по-добра координация с регионални финансови механизми и централни банки. Очаква се съвсем скоро да бъде публикувана нова рамка (т.нар. playbook) за предвидимо и ускорено преструктуриране на държавни дългове – документ, който вече е получил подкрепа от традиционни частни и публични кредитори.

„В свят, който става все по-многополюсен, нашата споделена цел трябва да бъде една – по-устойчива, по-балансирана и по-силна глобална икономика“, завърши Георгиева.

Източник: БТА

Икономика

„Фолксваген“ ще достави хиляди автономни автомобили за услугите на „Юбер“ в САЩ

„Фолксваген“ (Volkswagen) и „Юбер“ (Uber) се споразумяха за стратегическо партньорство, което предвижда германският производител да достави през идните 10 години хиляди автономни автомобили на компанията за споделено пътуване в САЩ. Това предаде ДПА, позовавайки се на изявление на „Юбер“.

От компанията обявиха, че се очаква по-късно тази година да започнат тестове на автономните автомобили на „Фолксваген“, а през 2026 г. услугата ще бъде достъпна за клиентите.

„Фолксваген“ ще достави на „Юбер“ своите електрически модели „Ай Ди Бъз Ей Ди“ (ID.Buzz AD).

„По време на първоначалната фаза на тестване превозните средства „Ай Ди Бъз Ей Ди“ ще бъдат управлявани от шофьори, за да помогнат за усъвършенстване на технологията и да осигурят безопасност, посочиха още от „Юбер“, уточнявайки, че към автономно шофиране ще се пристъпи само след като бъдат получени всички необходими одобрения от американските регулатори.

/ИЦ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

ЕЦБ обмисля промяна на стратегията си относно своята парична политика, съобщи Блумбърг

Европейската централна банка (ЕЦБ) обмисля промяна на стратегията си, въз основа на която провежда своята парична политика, за да може да реагира по-бързо и по-гъвкаво на евентуални ценови шокове, съобщи Ройтерс, позовавайки се на публикация на Блумбърг.

Управителният съвет на ЕЦБ за първи път ще обсъди задълбочено евентуална промяна на своята стратегия по време на неформална среща, която ще се проведе на 6 и 7 май в португалския град Порто. Блумбърг се позовава на представители, пожелали анонимност, които са запознати с подготовката на срещата.

На нея ще бъдат разгледани и оценени докладите на две работни групи, създадени, за да бъде оценена стратегията, свързана с паричната политика на ЕЦБ. Ще бъде обсъден и анализ по темата, изготвен от Комитета по въпросите на паричната политика, в който участват водещи икономисти от ЕЦБ и представители на централните банки на страните, които са част от еврозоната. 

Европейската централна банка се опитва да се подготви да приема бързи решения в условията на международна среда, която се очаква да бъде съпътствана от по-чести и по-разрушителни за икономиката явления, посочва Блумбърг.

/ИЦ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

Туризмът ни има нужда от стратегия за справяне с кадровата криза, заявиха участници в конференцията TravelX в Бургас

За преодоляването на проблема с недостига на кадри в туристическия сектор е необходима по-тясна връзка между образователната система и бизнеса. Около това мнение се обединиха участниците в дискусионния панел „Кадрите в туристическия сектор – предизвикателства и възможности за развитие през 2025 година“ на конференцията TravelX, която беше открита днес в Бургас.

Ива Гоцева, която е секретар на Управителния съвет на Българската хотелска асоциация, посочи, че спадът на броя на заетите в икономиката ни от пандемията до днес е поне с 10 на сто. Гоцева се позова на данни на Националния статистическия институт като подчерта, че проблемът с недостига на кадри не е само за туристическия сектор. 

От своя страна секретарят на държавния глава по въпросите на туризма, образованието и културата Илин Димитров добави, че скоро трябва да се сформира асоциация на висши училища, което ще помогне за връзката им с бизнеса. По думите му, в страната ни не се прилага системен подход за справяне с проблема с липсата на работна ръка. Именно затова е нужно изготвянето на стратегическа рамка, която да се изпълнява.

Съветникът на президента по туризъм, култура и образование определи като важно привличането на чуждестранни брандове в сектор туризъм, като даде пример с Португалия, която е успяла да подсили туристическия си сектор именно чрез чуждестранни инвеститори.

Димитров каза още, че по-голямата част от инвестициите в сектора са по българското Черноморие. Няма как да осигурим на бранша толкова работещи. Чужденците, работещи в туризма у нас, все още са твърде малък процент. Миналата година те са били под 10 на сто от всички заети, посочи той и добави, че у нас има 14 университета, в които се изучава туризъм, както и два колежа.

/ИЦ/

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Спортпреди един час

„Получи се феноменален мач“, каза наставникът на Левски Николай Желязков

Спортпреди един час

„Допуснахме елементарни грешки“, разочарован е старши треньорът на Локомотив Авиа Найден Найденов

Святпреди един час

Тръмп заяви, че Русия вече е направила „доста голяма отстъпка“ за спирането на войната, като е спряла малко преди да поеме контрола над цялата страна

Спортпреди един час

Воденият от Станимир Стоилов отбор на Гьозтепе отпадна на полуфиналите за купата на Турция

Святпреди 2 часа

Казинформ: Казахстан проучва въвеждането на правни мерки срещу тормоза на работното място

Спортпреди 2 часа

Осасуна записа домакински успех срещу Севиля в Примера дивисион

Святпреди 2 часа

Украински министър заяви, че има напредък по споразумението за редките земни елементи със САЩ, но тази седмица няма да има сделка

Святпреди 2 часа

АЗЕРТАДЖ: Азербайджански военни ще участват в ученията КУРТАРАН-2025 в Турция

Святпреди 2 часа

Путин: Русия трябва да се възползва от възможностите, които възникват в резултат на търговската война, за да укрепи икономиката си

Спортпреди 2 часа

Левски е на един успех от защита на титлата си в мъжкото волейболно първенство след нова драматична победа над Локомотив Авиа

Балканипреди 2 часа

Общо 139 души са задържани при операция на турската полиция срещу телефонните измами

Спортпреди 3 часа

Неймар иска Карло Анчелоти да стане селекционер на бразилския национален отбор

Святпреди 5 дни

Сраженията продължават, руските удари продължават, заяви украинският президент Зеленски

Българияпреди 5 дни

Лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов поздрави във Фейсбук с „Христос воскресе“ и припомни, че днес се навършват 149 години от Априлското въстание

Бизнеспреди 4 дни

Стартъпът Colossal Biosciences върна свирепия вълк, но не точно

Святпреди 4 дни

Президентът на Франция Макрон пристигна в отвъдморския департамент Майот

Бизнеспреди 4 дни

Питър Наваро – човекът зад митническата политика на Тръмп

Святпреди 3 дни

Путин заяви, че е готов за преки мирни преговори с Украйна

Святпреди 3 дни

Индийският премиер се срещна с вицепрезидента на САЩ Ванс, за да обсъдят търговски въпроси

Бизнеспреди 3 дни

Може ли Тръмп да уволни председателя на Федералния резерв Джером Пауъл

Святпреди 3 дни

МЕНА: Египет и Саудитска Арабия обмениха мнения по въпроси от регионален и международен характер

Обществопреди 5 дни

Слънчева неделя, до 25 градуса днес

Икономикапреди 4 дни

Вицепрезидентът на САЩ започва посещение в Индия с акцент върху икономиката и търговията

Икономикапреди 4 дни

Започват пролетните срещи на Световната банка и Международния валутен фонд

Новини