Свържете се с нас

Свят

Напрежението между Индия и Пакистан ескалира след смъртоносно нападение в оспорвания Кашмир

Напрежението между Индия и Пакистан днес се засили, след като Делхи предприе дипломатическа офанзива срещу Исламабад, обвинявайки го за смъртоносното нападение в Кашмир. Атаката, при бяха убити най-малко 26 души, опроверга твърденията на индийските власти, че в спорния регион, където от десетилетия има кървави бунтове срещу индийското управление, сега цари спокойствие.

Необичайната атака срещу цивилни, предимно туристи, които по това време са се разхождали из живописна местност, шокира и разгневи Индия и предизвика призиви за действията срещу индийския отколешен – Пакистан. Индийското представителство не представи публично никакви доказателства, че съседната страна е свързана с нападението, но заяви, че са налични „трансгранични“ връзки с Пакистан. Исламабад отрече да има нещо общо с атаката, за която отговорност пое неизвестна досега въоръжена групировка, наричаща себе си „Кашмирска съпротива“.

Индия и Пакистан управляват отделни части от Кашмир, но и двете страни претендират за цялата територия. Делхи определя всички действия на въоръжени групировки в Кашмир като тероризъм, подкрепян от Пакистан. Исламабад отрича това, а много мюсюлмани в Кашмир смятат, че бойците участват в една възникнала на местна почва борба за свобода. 

Заради убийствата хиндуисткото националистическо правителство на премиера Нарендра Моди се оказа под натиск да предприеме агресивен отговор. Индийският кабинет обяви серия от дипломатически действия срещу Исламабад, като същевременно намекна, че планира още наказания.

Пакистан реагира гневно, подчерта, че няма нищо общо с атаката и заяви, че днес ще свика Съвета за национална сигурност, за да реши как да реагира на действията на Индия. Този Съвет е най-висшият форум за вземане на решения и включва високопоставени граждански и военни представители.

Десетки демонстранти в Исламабад и други пакистански градове се събраха на протест срещу прекратяването от страна на Индия на договора за споделяне на водни ресурси и поискаха от правителството да предприеме ответни мерки. 

„Индия предприе безотговорни стъпки и повдигна обвинения“, заяви пакистанският външен министър Ишак Дар пред местния телевизионен канал „Дуня нюз“ (Dunya News). Дар допълни, че „всяка стъпка от страна на Индия ще доведе до отговор“ от страна на Пакистан. Това съживи спомените за февруари 2019 г., когато самоубийствен атентат с кола в Кашмир доведе двете страни до ръба на война.

Моди преобърна статуквото в Кашмир през август 2019 г., когато правителството му отмени полуавтономния статут на територията и я постави под пряк федерален контрол. Това задълбочи напрежението в региона, но отношенията с Пакистан се запазиха стабилни. През 2021 г. двете страни подновиха предишното споразумение за прекратяване на огъня по границата си и като цяло то се спазваше въпреки нападенията срещу индийските сили от страна на бунтовници в Кашмир. Последният инцидент отново събуди страховете от конфликт между двете съседни държави, които разполагат с ядрени оръжия и отдавна си разменят обвинения в подкрепяне на дестабилизиращи сили. 

Моди днес заяви на митинг, че „Индия ще идентифицира, проследи и накаже всички терористи – както ръководителите им, така и поддръжниците им“. „Ще ги преследваме до края на света“, предупреди Моди. Очаква се по-късно днес индийският премиер да свика заседание, на което ще присъстват представители всички партии, за да представи пред тях информация относно реакцията на правителството срещу нападението.

Секретарят на Индия по външните работи Викрам Мисри снощи заяви, че редица пакистански дипломати са помолени да напуснат Делхи и че индийски дипломати са отзовани от Пакистан. Дипломатическите мисии в двете държави от 1 май ще намалят персонала си от 55 на 30 души. Освен това ще бъде затворен единственият функциониращ сухопътен граничен пункт между двете страни.

Индия също така прекрати действието на прочутия договор за споделяне на водите, остава в сила след две индо-пакистански войни – през 1965 и 1971 г., както и след голям граничен сблъсък през 1999 г. Договорът за водите на река Инд, който е сключен през 1960 г. с посредничеството на Световната банка, позволява споделянето на водните ресурси от една речна система, която е жизненоважна и за двете страни, но има изключително значение за пакистанското селско стопанство.

Според някои експерти Индия може да премине отвъд границите на  дипломатическите санкции, а някои индийски медии и лидери от партията на Моди призовават за военни действия.

Министърът на отбраната Раджнат Сингх се зарече, че ще бъдат „преследвани не само извършителите на атаката, но също и заговорниците зад този злокобен акт на индийска територия“. С това Сингх намекна за възможността за военни удари.

Ашок Малик, бивш политически съветник в индийското Външно министерство, каза, че отговорът на Делхи ще бъде израз на силния гняв на правителството и че действията на Индия по отношение на Договора за водите на река Инд“ ще излязат скъпо на пакистанската икономика“. „Исламабад ще трябва да се справя с последиците“, отбеляза Малик. По думите му индийските лидери разглеждат военните действия като надежден вариант. „Военните стратези (на Индия) смятат, че има възможност за конвенционални действия под ядрения чадър. Тези възможности не са безкрайни, но не са и незначителни“, каза още Малик.

Правеен Донти, старши анализатор в Международната кризисна група (International Crisis Group), заяви, че представянето на конфликта в Кашмир като предизвикана от Пакистан криза на сигурността, „която може да бъде разрешена само чрез оживени разговори и с енергични действия“, носи политически дивиденти на правителството на Моди. Това обаче може да може да остави пред премиера малко възможности във времена на кризи.

„От само себе си се създава огромен обществен натиск правителството на Моди да предприеме решителни ответни мерки и да отговори по военен път. Скоро няма да има други възможности, освен ако Делхи не започне да търси начини да се справи с корените на политическите вълнения в Кашмир“, смята Донти. Убийствата шокираха жителите на Кашмир, където бойците, действащи срещу индийското управление, рядко са атакували туристи. Нападенията досега са се извършвали предимно срещу индийските сили.

Жители на Кашмир изразиха възмущение, което не се случва често. След като много местни жители бяха подложени на репресии от страна индийските сили и централното правителство в Делхи, те излязоха на протести и факелни шествия срещу убийствата.

Заради неспокойната обстановка и притесненията на хората, че нападенията могат да отблъснат туристите и да навредят на местната икономика, вчера бяха затворени пазари, частни училища и предприятия. Вчера бяха погребани бяха и няколко от жертвите на атаката. (БТА)

(Превод от английски език: Николай Велев)

Източник: БТА

Свят

Руски съд прибави една година към присъдата на американски гражданин, осъден за нападение срещу служители на реда

Руски съд днес постанови, че добавя още една година към присъдата на Робърт Гилман – американски гражданин и бивш морски пехотинец, който е вкаран в руски затвор, предаде Ройтерс.

РИА Новости предаде за допълнителната година затвор, като се позова на пресслужбата на съд в южния руски град Воронеж, където е затворен Гилман. Присъдата на американеца вече е осем години и един месец.

Руската новинарска агенция не посочва причината за добавянето на допълнителната година.

Нито Гилман, нито адвокатският му екип бяха открити за коментар, съобщи Ройтерс.

През октомври 2024 година Гилман се призна за виновен и бе осъден на седем години и един месец затвор за нападение срещу служител на затвор и следовател, докато е бил в затвора за това, че през 2022 година в нетрезво състояние напада полицай, за което получава присъда от три години и половина лишаване от свобода.

По време на втория му съдебен процес РИА Новости цитира Гилман да казва пред съда, че е бил принуден да използва насилие, след като охранител в затвора му е причинил болка в гениталиите и след като следовател обидил баща му.

Руски медии по-рано цитираха адвокатите на Гилман, че първоначално е пристигнал в Русия, за да учи и да получи гражданство.

Гилман е един от десетината американски граждани, които се намират зад решетките в Русия, отбелязва Ройтерс.

/БЗ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Свят

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че има „собствен краен срок“ по отношение на войната в Украйна

Президентът на САЩ Доналд Тръмп, който по време на предизборната си кампания обещаваше да прекрати войната в Украйна в първия си ден на поста, заяви днес, че има свой собствен краен срок за решаване на конфликта и че Украйна и Русия трябва да преговарят, предаде Ройтерс.

„Имам собствен краен срок“, каза той пред журналисти в Белия дом малко преди срещата си с министър-председателя на Норвегия Юнас Гар Стьоре.

Тръмп заяви, че вярва, че руският президент Владимир Путин ще го послуша по въпроса за спиране на ударите срещу Украйна, след като по-рано днес призова руския си колега в публикация в социалната си мрежа „Трут соушъл“ да спре с атаките.

Малко след това докато влизаше в Белия дом заедно с норвежкия премиер, Тръмп бе попитан от журналист дали смята, че Путин ще го послуша. „Така мисля“, отговори Тръмп.

/БЗ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Свят

АПА: Всички църковни камбани в Австрия ще забият в знак на траур в деня на погребението на папа Франциск

Всички църковни камбани в Австрия ще забият в знак на траур точно в 10:00 часа в събота, за да съвпаднат с началото на траурната церемония във Ватикана, при която ще бъде погребан покойният папа Франциск, предаде АПА, като се позова на генералния секретар на австрийската Епископска конференция Петер Шипка.

Най-голямата австрийска камбана – „Пумерин“, която се намира в катедралата „Свети Стефан“ във Виена, ще бие в продължение на десет минути.

След смъртта на папата в понеделник на катедралата „Свети Стефан“, както и на други църкви в страната, бе спуснат траурен флаг. В памет на Светия отец там ще има реквием в понеделник следобед. Архиепископ Франц Лакнер, председател на Епископската конференция, е поканен да оглави службата заедно с австрийски епископи, като ще произнесе и проповед. Федералният президент Александър ван дер Белен и съпругата му Дорис Шмидауер потвърдиха присъствието си.

На литургията са поканени политически представители, представители на църквите в Австрия и законно признатите религиозни общества, както и всички вярващи. Членове на дипломатическия корпус също ще присъстват на службата в катедралата „Свети Стефан“.

(Тази информация се разпространява по споразумение между БТА и АПА)

/БЗ/

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Спортпреди 16 минути

Неймар иска Карло Анчелоти да стане селекционер на бразилския национален отбор

Балканипреди 28 минути

Турската полиция залови общо 128 души при операция срещу хазарта

Балканипреди 33 минути

МИНА: Цените на промишлените стоки в Черна гора се повишават

Святпреди 41 минути

Руски съд прибави една година към присъдата на американски гражданин, осъден за нападение срещу служители на реда

Балканипреди 43 минути

Вълна от реакции в Румъния, след като съд в Плоещ реши да блокира решението на Конституционния съд за анулиране на изборите; внесено е обжалване

Балканипреди 55 минути

АА: Турция повтори призива си за подкрепа на процеса на нормализация с Армения

Спортпреди 59 минути

Роджър Федерер дава начало на автомобилното състезание 24 часа на Льо Ман

Святпреди един час

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че има „собствен краен срок“ по отношение на войната в Украйна

Българияпреди един час

Жителите на столичния район „Изгрев“ излязоха на поредно протестно шествие срещу унищожаване на зелени площи в квартал „Изток“

Обществопреди един час

Разлив от 82 000 л петрол от сръбска рафинерия може да предизвика екокатастрофа по Дунав

Балканипреди един час

ХИНА: Хърватия чете по-малко от средното за Европа според проучване за Нощта на книгата

Балканипреди един час

Гърция ще разположи рекорден брой пожарникари тази година на фона на глобалното затопляне, каза гръцкият министър на климатичните кризи

Святпреди 5 дни

Сраженията продължават, руските удари продължават, заяви украинският президент Зеленски

Българияпреди 5 дни

Лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов поздрави във Фейсбук с „Христос воскресе“ и припомни, че днес се навършват 149 години от Априлското въстание

Бизнеспреди 4 дни

Стартъпът Colossal Biosciences върна свирепия вълк, но не точно

Святпреди 4 дни

Президентът на Франция Макрон пристигна в отвъдморския департамент Майот

Бизнеспреди 4 дни

Питър Наваро – човекът зад митническата политика на Тръмп

Святпреди 3 дни

Путин заяви, че е готов за преки мирни преговори с Украйна

Святпреди 3 дни

Индийският премиер се срещна с вицепрезидента на САЩ Ванс, за да обсъдят търговски въпроси

Бизнеспреди 3 дни

Може ли Тръмп да уволни председателя на Федералния резерв Джером Пауъл

Святпреди 2 дни

МЕНА: Египет и Саудитска Арабия обмениха мнения по въпроси от регионален и международен характер

Обществопреди 5 дни

Слънчева неделя, до 25 градуса днес

Икономикапреди 4 дни

Вицепрезидентът на САЩ започва посещение в Индия с акцент върху икономиката и търговията

Икономикапреди 4 дни

Започват пролетните срещи на Световната банка и Международния валутен фонд

Новини