Свържете се с нас

Икономика

Не се очаква новите мита на САЩ да окажат съществен ефект върху българската икономика, според анализ

Не се очаква новите търговски мита на САЩ да окажат съществен негативен ефект върху българската икономика, а ако има такъв, то той ще се усети от бизнеса у нас с лека забава. Това сочи пролетният макроикономически обзор на „Банка ДСК“. Според анализа на банката, българската икономика демонстрира устойчив растеж въпреки несигурността.

Ефектите от новите мита на САЩ ще бъдат непреки, защото България няма голям стокообмен със САЩ (2-3 процента от всичкия износ). Негативните ефекти са свързани с търговски партньори на България в лицето на Германия и Италия, които попадат в списъка на „пострадалите“ от митата. Автомобилната индустрия и машиностроенето са секторите, които се очаква да бъдат засегнати, тъй като митата на САЩ са насочени основно към индустрията. Според анализа позитивното от тази турбулентна ситуация е възможността, която се отваря пред търговията на Европейския съюз и България да разширят своя географски поглед.

Банката отбелязва, че през изминалата година българската икономика демонстрира засилен икономически растеж, който е един от най-високите сред държавите членки на ЕС. В резултат на това конвергенцията с европейските средни нива продължава, макар и условията да позволяват по-бързо „скъсяване на дистанцията“. Към края на 2024 година българската икономика отбелязва ръст от 4,1 процента в сравнение с 1,2 процента за еврозоната.

Спадът на инфлацията и нарастването на доходите до голяма степен предопределят силното представяне на частното потребление, което се очаква да продължи да подкрепя икономическия растеж в средносрочен план. Приносът на публичното потребление към ръста на брутния вътрешен продукт (БВП) остава неутрален, но с очакване за положителна корекция най-вече поради ръста на разходите за отбрана и сигурност, пише в анализа. Вътрешните политически сътресения не допускат разгръщане на дългосрочния потенциал на инвестиционната дейност в страната, отбелязват от макроикономическия екип на банката. „Банка ДСК“ прогнозира реалният ръст на БВП да достигне 2,8 процента през тази година, 2,7 процента през 2026 година и 2,9 процента през 2027 година.

Въпреки относително ниските нива на инфлация, натискът върху цените се задълбочава, като се материализират някои негативни рискове. Влошаващата се международна среда, заедно с местни негативни събития, водят до ръст на инфлацията и към края на март тя вече е на ниво от 4 процента. В допълнение, увеличението на цените на електроенергията, водата, акцизите и хлебните изделия, увеличиха инфлацията в началото на годината, се посочва в анализа. Прогнозата на институцията е годишната инфлация (според националния измерител – индекс на потребителските цени) да достигне 2,9 процента през тази година, 2,5 процента през 2026 година и 2,2 процента през 2027 година.

Банката отбелязва, че България все повече представлява интерес за чуждестранните граждани, които се заселват у нас. Данните за 2023 г. показват, че имиграцията изцяло компенсира иначе намаляващото население на страната. Близо 60 000 души са се заселили у нас, като основната причина за това е работа.

Лятото на 2025 г. е повратна точка за правителство и евро, като по всичко личи, че крайната оценка за България ще бъде положителна относно това дали е готова да се присъедини към еврозоната в началото на следващата година, смятат от „Банка ДСК“.

Частният сектор по-скоро е готов, държавният дава сходни индикации, а оценката през юни наближава. Прокарва се опасение за дерайлиране на държавния бюджет, който вече е приет и не се допуска да надвишава 3 процента от БВП. Допусканията, които са внедрени в бюджета най-вероятно няма да се материализират и от двете страни на баланса – приходната и разходната част, се посочва в анализа.

Според банката, като цяло кредитирането в България се радва на благоприятни макроикономически условия. Банковият сектор остава силно капитализиран, с висока ликвидност и с позитивно потребителско поведение. Секторът ще бъде допълнително ликвидно подкрепен след приемане на еврото по линия на минималните задължителни резерви, които от 12 процента ще паднат на 1 процент.

Източник: БТА

Икономика

„Фолксваген“ ще достави хиляди автономни автомобили за услугите на „Юбер“ в САЩ

„Фолксваген“ (Volkswagen) и „Юбер“ (Uber) се споразумяха за стратегическо партньорство, което предвижда германският производител да достави през идните 10 години хиляди автономни автомобили на компанията за споделено пътуване в САЩ. Това предаде ДПА, позовавайки се на изявление на „Юбер“.

От компанията обявиха, че се очаква по-късно тази година да започнат тестове на автономните автомобили на „Фолксваген“, а през 2026 г. услугата ще бъде достъпна за клиентите.

„Фолксваген“ ще достави на „Юбер“ своите електрически модели „Ай Ди Бъз Ей Ди“ (ID.Buzz AD).

„По време на първоначалната фаза на тестване превозните средства „Ай Ди Бъз Ей Ди“ ще бъдат управлявани от шофьори, за да помогнат за усъвършенстване на технологията и да осигурят безопасност, посочиха още от „Юбер“, уточнявайки, че към автономно шофиране ще се пристъпи само след като бъдат получени всички необходими одобрения от американските регулатори.

/ИЦ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

ЕЦБ обмисля промяна на стратегията си относно своята парична политика, съобщи Блумбърг

Европейската централна банка (ЕЦБ) обмисля промяна на стратегията си, въз основа на която провежда своята парична политика, за да може да реагира по-бързо и по-гъвкаво на евентуални ценови шокове, съобщи Ройтерс, позовавайки се на публикация на Блумбърг.

Управителният съвет на ЕЦБ за първи път ще обсъди задълбочено евентуална промяна на своята стратегия по време на неформална среща, която ще се проведе на 6 и 7 май в португалския град Порто. Блумбърг се позовава на представители, пожелали анонимност, които са запознати с подготовката на срещата.

На нея ще бъдат разгледани и оценени докладите на две работни групи, създадени, за да бъде оценена стратегията, свързана с паричната политика на ЕЦБ. Ще бъде обсъден и анализ по темата, изготвен от Комитета по въпросите на паричната политика, в който участват водещи икономисти от ЕЦБ и представители на централните банки на страните, които са част от еврозоната. 

Европейската централна банка се опитва да се подготви да приема бързи решения в условията на международна среда, която се очаква да бъде съпътствана от по-чести и по-разрушителни за икономиката явления, посочва Блумбърг.

/ИЦ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

Туризмът ни има нужда от стратегия за справяне с кадровата криза, заявиха участници в конференцията TravelX в Бургас

За преодоляването на проблема с недостига на кадри в туристическия сектор е необходима по-тясна връзка между образователната система и бизнеса. Около това мнение се обединиха участниците в дискусионния панел „Кадрите в туристическия сектор – предизвикателства и възможности за развитие през 2025 година“ на конференцията TravelX, която беше открита днес в Бургас.

Ива Гоцева, която е секретар на Управителния съвет на Българската хотелска асоциация, посочи, че спадът на броя на заетите в икономиката ни от пандемията до днес е поне с 10 на сто. Гоцева се позова на данни на Националния статистическия институт като подчерта, че проблемът с недостига на кадри не е само за туристическия сектор. 

От своя страна секретарят на държавния глава по въпросите на туризма, образованието и културата Илин Димитров добави, че скоро трябва да се сформира асоциация на висши училища, което ще помогне за връзката им с бизнеса. По думите му, в страната ни не се прилага системен подход за справяне с проблема с липсата на работна ръка. Именно затова е нужно изготвянето на стратегическа рамка, която да се изпълнява.

Съветникът на президента по туризъм, култура и образование определи като важно привличането на чуждестранни брандове в сектор туризъм, като даде пример с Португалия, която е успяла да подсили туристическия си сектор именно чрез чуждестранни инвеститори.

Димитров каза още, че по-голямата част от инвестициите в сектора са по българското Черноморие. Няма как да осигурим на бранша толкова работещи. Чужденците, работещи в туризма у нас, все още са твърде малък процент. Миналата година те са били под 10 на сто от всички заети, посочи той и добави, че у нас има 14 университета, в които се изучава туризъм, както и два колежа.

/ИЦ/

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Святпреди 23 минути

Казинформ: Казахстан проучва въвеждането на правни мерки срещу тормоза на работното място

Спортпреди 32 минути

Осасуна записа домакински успех срещу Севиля в Примера дивисион

Святпреди 32 минути

Украински министър заяви, че има напредък по споразумението за редките земни елементи със САЩ, но тази седмица няма да има сделка

Святпреди 48 минути

АЗЕРТАДЖ: Азербайджански военни ще участват в ученията КУРТАРАН-2025 в Турция

Святпреди един час

Путин: Русия трябва да се възползва от възможностите, които възникват в резултат на търговската война, за да укрепи икономиката си

Спортпреди един час

Левски е на един успех от защита на титлата си в мъжкото волейболно първенство след нова драматична победа над Локомотив Авиа

Балканипреди един час

Общо 139 души са задържани при операция на турската полиция срещу телефонните измами

Спортпреди един час

Неймар иска Карло Анчелоти да стане селекционер на бразилския национален отбор

Балканипреди 2 часа

Турската полиция залови общо 128 души при операция срещу хазарта

Балканипреди 2 часа

МИНА: Цените на промишлените стоки в Черна гора се повишават

Святпреди 2 часа

Руски съд прибави една година към присъдата на американски гражданин, осъден за нападение срещу служители на реда

Балканипреди 2 часа

Вълна от реакции в Румъния, след като съд в Плоещ реши да блокира решението на Конституционния съд за анулиране на изборите; внесено е обжалване

Святпреди 5 дни

Сраженията продължават, руските удари продължават, заяви украинският президент Зеленски

Българияпреди 5 дни

Лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов поздрави във Фейсбук с „Христос воскресе“ и припомни, че днес се навършват 149 години от Априлското въстание

Бизнеспреди 4 дни

Стартъпът Colossal Biosciences върна свирепия вълк, но не точно

Святпреди 4 дни

Президентът на Франция Макрон пристигна в отвъдморския департамент Майот

Бизнеспреди 4 дни

Питър Наваро – човекът зад митническата политика на Тръмп

Святпреди 3 дни

Путин заяви, че е готов за преки мирни преговори с Украйна

Святпреди 3 дни

Индийският премиер се срещна с вицепрезидента на САЩ Ванс, за да обсъдят търговски въпроси

Бизнеспреди 3 дни

Може ли Тръмп да уволни председателя на Федералния резерв Джером Пауъл

Святпреди 2 дни

МЕНА: Египет и Саудитска Арабия обмениха мнения по въпроси от регионален и международен характер

Обществопреди 5 дни

Слънчева неделя, до 25 градуса днес

Икономикапреди 4 дни

Вицепрезидентът на САЩ започва посещение в Индия с акцент върху икономиката и търговията

Икономикапреди 4 дни

Започват пролетните срещи на Световната банка и Международния валутен фонд

Новини