България
„Продължаваме промяната“ посочват корупцията като един от основните недостатъци на 100-те дни управление на мнозинството

„Продължаваме промяната“ (ПП) отбелязват корупцията като един от основните недостатъци на 100-те дни управление на мнозинството, не се отказват от вот на недоверие към кабинета „Желязков“ след получаване на конвергентния доклад за България. Това се казва в позиция на политическата сила, разпространена до медиите.
В нея се констатира, че още с първите 100 дни от работата на новото управляващо мнозинство България рязко си е припомнила периода преди 2020 г., когато корупцията е процъфтявала, парите от данъци са се раздавали “от джипката” на приближени на властта и цялата държавна машина е обслужвала няколко човека на върха. В новото управление на Борисов няма нищо ново, освен, че партията на вечния му партньор Пеевски вече се казва “Ново начало”, посочват от „Продължаваме промяната“.
За тези 100 дни управляващото мнозинство, според ПП, е свършило следното:
Приело е „най-раздутия бюджет в новата история на България с 19 млрд. лв. дълг вместо необходимите 12 млрд. лв.“. Създало е “черна каса” от 2,5 млрд. лв. в централния бюджет за разпределение чрез Министерския съвет без контрол от Народното събрание. Насочило е допълнителни 7 млрд. лв. към държавни дружества и структури, които ще се харчат без отчет и прозрачност.
Мнозинството „постави под риск милиарди левове европейски средства, които не натоварват държавния бюджет, но от тях трудно се краде. Ключовите антикорупционни закони, задължителни, за да получим второто плащане по Плана за възстановяване и устойчивост, се бавят умишлено. Няма движение по новите правила за избор на членовете на антикорупционната комисия, а старото ръководство продължава да се саморазправя с политически опоненти на кабинета“, посочват от ПП.
Докато се бави антикорупционното законодателство, се върнаха и корупционните схеми в пътното строителство, се казва в позицията. „Вдигна цената за строеж на километър магистрала на 50 млн. лева. С близо 25 млн. лева повече от пазарните цени. Това е потенциална “корупционна надбавка” от милиард и половина само за един проект от 60 км.“.
ПП смятат, че е компрометирано здравеопазването. Позволено беше на частните болници, които получават пари от Националната здравноосигурителна каса, да купуват лекарства без обществени поръчки. Изчислили сме щетите – 100 млн. лв. отиват в частни джобове, вместо за заплати на медицински сестри и млади лекари, посочват от политическата сила. Децата с диабет, за които са нужни само 5 млн. лв., са лишени от средства, но пък са били намери пари за вдигане на заплатите на служителите в ДАНС с 60% и на подслушвачите от ДАТО със 70%. Отхвърлено е предложението на ПП със закона за бюджета да се увеличат заплатите в спешната помощ, психиатриите, на младите лекари и на медицинските сестри.
Избра конституционен съдия, хвалещ Пеевски и Сарафов, с гласовете на Пеевски, се казва в анализа на ПП. Прикриват се „сиви кардинали като Пепи Еврото и Мирински“.
Управляващите избират членовете на регулаторните органи, които имат много по-сериозно въздействие върху живота на хората и бизнеса от изпълнителната власт, под диктовката на Пеевски, подчертават от политическата сила.
„След първите 100 дни управление на коалиция “Ново начало” няма промяна в позицията на „Продължаваме промяната. След като получим дата за приемане на България в еврозоната, ще инициираме вот на недоверие към правителството, което ни върна към мрачните години на управление на кабинета „Борисов“ 3, с подкрепата отново на Пеевски“, заявяват от ПП.
Много е важно, когато говорим за 100-те дни на това правителство, да имаме предвид, че то прие своята програма, бюджет и премина през два вота на недоверие, които бяха срещу ясната политическа цел, която си постави това правителство, която е формулирана и която ще се следва до нейната успешна реализация. Това заяви вчера премиерът Росен Желязков в началото на редовното правителствено заседание. Той подчерта, че е важно министрите да следват много ясно визията и приоритетите, които сами са си поставили в програмата за управление.
Източник: БТА
България
Огнеборци гасят пожар в тежкотоварен автомобил на шуменски булевард

Огнеборци гасят пожар в тежкотоварен автомобил на бул.“ Ришки проход“ в Шумен, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР.
Към мястото на пожара са насочени три противопожарни автомобила със седем огнеборци, както и екип на полицията, след сигнал за пожар в тежкотоварен камион с палети зад административна сграда на булеварда в града. По данни на човека, който е подал сигнала, пламъците са обхванали камион и палети, уточниха от пресцентъра на полицията в Шумен.
Оттам допълниха малко по-късно, че тежкотоварният автомобил е натоварен с друга стока.
Кметът на Шумен определи със своя заповед за пожароопасен сезон времето от 1 април до 31 октомври.
Шуменските огнеборци са работили по общо 1040 произшествия в областта от началото на 2024 г. до средата на септември м.г. Броят им е с 37 повече в сравнение със същия период на предходната година, съобщи за БТА началникът на Районната служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ в Шумен главен инспектор Красимир Колев ден преди професионалния празник на българските пожарникари – 14 септември. През периода са възникнали 114 пожара с материални и 459 без материални загуби, отбеляза тогава Колев и уточни, че през последните години в областта е отчетена тенденция за увеличаване на полските и горските пожари през лятото.
/БИ/
Източник: БТА
България
Стоян Братоев трябва да остане изпълнителен директор на „Метрополитен“, заяви общинският съветник Ваня Григорова

Стоян Братоев трябва да остане изпълнителен директор на „Метрополитен“, заяви общинският съветник Ваня Григорова на брифинг в Столичната община.
Григорова припомни, че миналата година на гласуването в Столичния общински съвет тя e подкрепила смяната на ръководствата на общинските търговските дружества с едно условие – Стоян Братоев да бъде не само част от Съвета на директорите на „Метрополитен“, но и да бъде изпълнителен директор. Братоев е човек с много сериозен професионален опит, който познава всички линии на „Метрополитен“, познава в детайли всички метростанции, както и работещите хора там. Няма как лаици да ръководят професионално толкова сложна система, каквато е „Метрополитен“, коментира Григорова.
Тя каза, че е имало обществена поръчка за осем метровлака, за която е имало само един кандидат и затова е била прекратена от Съвета на директорите на дружеството. Решението е взето с четири на един гласа. Единият глас „против“ е на професор Братоев, защото той, за разлика от останалите членове на Съвета на директорите, много добре знае, че когато пак се пусне тази поръчка, тя ще бъде на по-висока стойност, посочи общинският съветник. Не мога да кажа, че това е корист от тяхна страна, по-скоро смятам, че е непознаване на материята и че те не успяват да се справят дори с една обществена поръчка, посочи Григорова. Когато няколко месеца саботираш доставката на осем метровлака, можеш ли да ръководиш толкова сложното движение на десетки метровлакове в тази супер сложна система, каквато е „Метрополитен“, в която не се допускат тежки инциденти, добави тя.
Григорова подчерта, че не иска метрото да бъде подложено на стрес и да се случват инциденти, които могат да струват човешки животи. Според общинския съветник новото ръководство е неопитно и недалновидно и тя ще оттегли подкрепата си за него, ако то смени Братоев.
В отговор на въпрос на БТА Григорова каза, че при подкрепата си за новите ръководства на общинските дружества миналата година е смятала, че ще започне процедура по провеждане на нови конкурси. Оказа се, че не е така, посочи Григорова. Според нея тези конкурси трябва да се проведат и трябва да са по-честни от конкурса за главния архитект на София например. Ваня Григорова допуска, че има договорка между представители на различни групи в СОС и затова провеждането на конкурсите се протака. Може би не са готови с кадрите, които да си разпределят в бордовете на директорите, смята тя. Лично нямам никакъв интерес към която и да е позиция, в което и да е дружество, увери Григорова.
Източник: БТА
България
Сливен стана 21-вият град в кампанията „КОД: Отговорни заедно“

Съвместна кампания на Главна дирекция „Национална полиция“ (ГДНП) и Съюза на пивоварите в България се провежда под мотото „КОД: Отговорни заедно“ и обединява усилията на институции, бизнес и родители за превенция на зависимости сред подрастващите чрез спорт и творчество. Програмата вече обхваща 21 града в страната, сред които вече е и Сливен.
„Кампанията се превърна в национална благодарение на партньорството ни с ГДНП. Работим под мотото „КОД: Отговорни заедно“, защото най-важното е да бъдем заедно за превенция на нашите деца – без наркотици, без зависимости“, заяви Ивана Радомирова, изпълнителен директор на Съюза на пивоварите в България.
Тя отбеляза, че програмата обединява институции, отговорен бизнес, неправителствени организации, родители и училища. „С нашата кампания и с помощта на партньорите предлагаме здравословна алтернатива за превенция на зависимости чрез спорт и творчество. Децата се включват с голямо желание. За първи път спортните събития са съпроводени с рисунки“, добави Радомирова.
От името на ГДНП старши комисар Иван Маджаров акцентира върху значението на спорта като средство за превенция сред подрастващите. Той изрази удовлетворение от активността и мотивацията на децата, участвали в програмата, и посочи, че спортът изгражда характер и играе съществена роля в борбата с негативните влияния в обществото.
Директорът на Областната дирекция на МВР в Сливен старши комисар Димитър Величков отбеляза, че децата са най-голямото богатство на обществото и изрази увереност, че чрез обединени усилия подобни кампании могат да допринесат за по-здравословно бъдеще. Той благодари на кмета на Сливен Стефан Радев за оказаното съдействие и домакинството на събитието.
Кметът Радев заяви, че всички дейности, насочени към превенция при децата, са приоритет за местната власт. „Хубаво е, че се провеждат такива мероприятия и се привличат все повече деца – да бъдат по-далеч от опасни зависимости“, подчерта той.
Кампанията се реализира в рамките на споразумение за сътрудничество между ГДНП и Съюза на пивоварите, като основната ѝ цел е чрез спорт и творчески дейности да се създадат устойчиви модели за превенция сред деца.
Източник: БТА
-
Балканипреди 1 седмица
КНА: Според кипърския финансов министър трябва да се предложи структуриран диалог между ЕС и САЩ относно митата
-
Святпреди 1 седмица
Русия пренебрегва американското предложение за прекратяване на ударите по въздух, вода и суша, заяви Зеленски
-
Балканипреди 1 седмица
Модернизацията на румънската ВВС база „Михаил Когълничану“ има за цел да я превърне в регионален стратегически център на НАТО
-
Икономикапреди 1 седмица
С 25 процента е увеличен броят на леглата в местата за нощуване в област Хасково в рамките на една година, отчетоха от статистиката
-
Святпреди 5 дни
Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република
-
Спортпреди 6 дни
Треньорът на женския баскетболен тим на Берое Стефан Михайлов: „Бяхме притиснати от програмата в плейофите“
-
Българияпреди 1 седмица
Наталия Киселова поздрави европейските шампиони по вдигане на тежести Ангел Русев и Иван Димов
-
Обществопреди 6 дни
Проф. Рачев: За Великден времето ще се опъне като пране