Свържете се с нас

Балкани

Полицията на Босна и Херцетовина не успя да арестува босненския сръбски лидер Милорад Додик

Силите на реда на Босна и Херцеговина се опитаха снощи да задържат босненския сръбски лидер Милорад Додик, издирван за подкопаване на конституционния ред на страната, но бяха възпрепятствани от полицията на Република Сръбска, която е част от Босна и Херцеговина, и чийто президент е Додик, съобщават местни и световни медии.

Държавният съд на Босна издаде заповед за арест на Додик и двама негови близки сътрудници, след като не се отзоваха на призовка по разследване, свързано със сепаратистко законодателство, което те инициираха и което беше спряно от Конституционния съд на Босна. Въпреки заповедта за арест, Додик продължава  дейността си и пътува в Република Сръбска, охраняван от тежко въоръжени членове на босненските сръбски полицейски сили, отбелязва Ройтерс.

Той пристигна вчера в град Източно Сараево, намиращ се в Република Сръбска до босненската столица Сараево. В Източно Сараево се намира централата на Държавната агенция за разследване и защита (СИПА) на Босна и Херцеговина.

„Мога да потвърдя, че членове на СИПА бяха в Административния център на правителството на Република Сръбска в Източно Сараево, във връзка с действия по разпореждане на съда на Босна и Херцеговина относно неизпълнението на решението на Конституционния съд на Босна и Херцеговина. Опитахме се да изпълним разпореждането, но членовете на СИПА бяха възпрепятствани от Министерството на вътрешните работи на Република Сръбска“, каза пред регионалната телевизия говорителката на СИПА Йелена Миовчич.

Според информация от мястото на събитията представители на СИПА са се опитали да връчат заповедта на Милорад Додик, но след словесен дуел с представители на Министерството на вътрешните работи на Република Сръбска не са успели и са се оттеглили.

След случилото се Додик написа в профила си в Екс, че се чувства „добре и в безопасност“ и че представителите на СИПА нямат правомощия в Република Сръбска.

Според Дейтънското мирно споразумение, сложило край на междуетническата войната в Босна (1992-1995 година), страната е разделена на две полуавтономни части – Република Сръбска, населена предимно с босненски сърби, и Федерация Босна и Херцеговина, където живеят предимно босненски мюсюлмани (бошняци) и босненски хървати. Всяка част има собствено правителство, парламент и полиция, а двете са свързани чрез общи институции на държавно равнище, включително съдебна система, армия, служби за сигурност и данъчна администрация. Спазването на споразумението се следи от върховен представител на международната общност.

Додик предизвика най-голямата политическа криза в Босна от края на войната, след като през февруари беше осъден на една година затвор и му беше забранено да се занимава с политика в продължение на шест години заради неспазване на решенията на върховния представител на международната общност в Босна Кристиан Шмит.

Миналия месец съдът на Босна и Херцеговина разпореди издаването на международна заповед за арест за Додик, след като той пътува в чужбина, Интерпол обаче отхвърли искането за „червена бюлетина“, припомня Ройтерс.

Додик е известен с проруските си и сепаратистки позиции. Парламентът на Република Сръбска прие, а Додик подписа указ за приемане на закони, които забраняват дейността в Република Сръбска на съдебната система и полиция на Босна и Херцеговина, но Конституционният съд на Босна замрази действието на тези закони.

Президентът на Република Сръбска е в списъка със санкционираните лица на САЩ и Великобритания за нарушаване на Дейтънското споразумение.

Източник: БТА

Балкани

Специалният пратеник на ЕС за диалога Белград-Прищина обсъди усилията по обезпечаване на регионалната сигурност с командира на КейФОР

Специалният пратеник на ЕС за диалога Белград-Прищина Петер Сьоренсен обсъди днес в Прищина усилията по подсигуряването на регионалната сигурност с командващия мироопазващите сили на НАТО в Косово (КейФОР) генерал-майор Енрико Бардуани, предаде Косовското радио и телевизия. 

От публикация на официалната страница на КейФОР във Фейсбук става ясно, че Сьоренсен и Бардуани са разменили мнения и идеи относно развитието на ситуацията в сферата на сигурността в региона. 

„Командирът на КейФОР подчерта усилията на организацията за осигуряването на безопасна среда за всички косовски граждани и подкрепата на КейФОР в рамките на диалога между Прищина и Белград“, се казва още в публикацията. 

Сърбия не признава обявената през 2008 г. независимост на Косово. Белград и Прищина водят диалог за нормализиране на отношенията под егидата на Европейския съюз.

През 1999 г. 78-дневни бомбардировки на НАТО сложиха край на войната между сръбските правителствени сили и албанските сепаратисти в бившата сръбска провинция Косово и изтласкаха сръбските сили извън него. При конфликта загинаха около 13 000 души, основно етнически албанци. Мисията на ООН в Косово действа съгласно Резолюция 1244 на Организацията на обединените нации, която беше компромис между западните държави и Русия с цел слагане край на конфликта в Косово.

/ВН/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Балкани

Създателките на първата детска онкологична болница в Румъния ще правят педиатричен медицински кампус, който ще е база за цяла Югоизточна Европа

Първият педиатричен медицински кампус ще бъде изграден в Румъния през следващите пет години. Това съобщиха за БТА Оана Георгиу и Кармен Ускату от асоциация “Дари живот”, които създадоха първата детска онкологична болница в страната само с частни дарения, включително от хеви метъл групата Металика. 

“Изградихме болница, но мечтата ни не спира дотук. Радваме се да ви споделим за втория етап от този проект, договорен чрез партньорството ни с болница „Мария Кюри“ и Министерството на здравеопазването. Искаме „Мария Кюри“ да стане първият педиатричен медицински кампус в Румъния, както и база за Югоизточна Европа“, каза Оана Георгиу.

“Болницата, построена само с помощта на дарения и спонсорства, беше открита на 16 април 2024 г., когато пет отделения на детската болница „Мария Кюри“ в Букурещ бяха преместени тук: онкология, неврохирургия, хирургия, интензивно лечение, както и операционна зала. Изградихме я с мисъл за пациентите, техните семейства и персонала. Направихме това заедно с помощта на над 350 000 индивидуални дарители и 8 000 компании”, припомни Кармен Ускату. 

Над 3500 пациенти са били лекувани през изминалата година в първата детска онкологична болница в Румъния. За този период са били извършени над 4000 операции. 

Първоначално планиран като триетажна клиника, проектът се превръща в болница, обхващаща 12 000 кв.м., 9 нива, над 140 легла и пет операционни зали. “Това е най-голямата инициатива за гражданско ангажиране в Румъния”, смятат Кармен Ускату и Оана Георгиу. 

По случай една година от официалното откриване на болницата, в сряда (23 април) временният президент на Румъния Илие Боложан обиколи лечебното заведение с екипа на асоциация “Дари живот” и обсъди значението на този проект за румънската здравна система, съобщиха от президентската администрация.

БТА беше първата българска медия, която посети лечебното заведение още по време на неговото изграждане и направи два документални филма – преди и след откриването на болницата. Можете да ги видите тук и тук

Източник: БТА

Виж цялата статия

Балкани

Седем сгради са претърпели щети при земетресението в Истанбул вчера; регистрирани са 266 вторични труса

Общо 266 вторични труса са регистрирани досега след вчерашното земетресение с магнитуд 6,2 в района на Истанбул, съобщи министърът на вътрешните работи на Турция Али Йерликая, цитиран от турската телевизия Хабертюрк.

На пресконференция днес в централата на Дирекцията за управление при бедствия и извънредни ситуации (АФАД) в Истанбул той съобщи още, че 51 хиляди граждани са поискали да им бъде осигурен подслон в Истанбул и са били настанени в местните джамии през изминалата нощ, а 50 граждани са прекарали нощта в училища и общежития. 

„В 348 разпределителни пункта бяха раздадени супа, хляб, провизии и напитки“, каза още министърът.

Йерликая потвърди, че няма човешки жертви при земетресението и последвалите 266 вторични труса. 

Седем сгради са леко пострадали, съобщи в същото време министърът на околната среда, градоустройството и изменението на климата Мурат Курум. 

„Веднага след земетресението получихме 1399 сигнала за сгради, най-вече в Истанбул. Нашите екипи направиха своите проверки. Беше установено, че седем сгради са леко повредени, а една изоставена сграда се е срутила във Фатих“, каза той.

/С-АМ/

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Спортпреди 9 минути

Треньорът на Реал Сосиедад Иманол Алгуасил напуска отбора след края на сезона

Българияпреди 9 минути

Собственици на частни имоти в Морската градина във Варна ползват незаконно държавни терени

Святпреди 11 минути

Руски военен съд осъди на пет години затвор за предполагаема измама пенсиониран генерал от фронта в Украйна

Икономикапреди 12 минути

Германското правителство очаква икономически застой тази година

Икономикапреди 14 минути

Спад на регистрираните безработни в област Добрич отчитат от Бюрото по труда

Българияпреди 15 минути

Две паметни плочи ще напомнят за героите в националноосвободителните борби от угърчинското село Микре

Балканипреди 15 минути

Специалният пратеник на ЕС за диалога Белград-Прищина обсъди усилията по обезпечаване на регионалната сигурност с командира на КейФОР

Святпреди 18 минути

Индия анулира всички визи, издавани на пакистански граждани, заради смъртоносната атака в Кашмир

Здравепреди 19 минути

В Кърджали задържаха лекар с 2000 лева рушвет за ТЕЛК

Българияпреди 20 минути

Окръжният съд в Хасково осъди на 5 години затвор млада жена, убила баба си с ножове

Святпреди 21 минути

ТАСР: Лидерът на ПП „Прогресивна Словакия“ призова премиера Фицо да не заминава следващия месец за Москва

Икономикапреди 21 минути

Общинският съвет в Камено прие бюджета на общината с пълно мнозинство

Българияпреди 5 дни

Лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов поздрави във Фейсбук с „Христос воскресе“ и припомни, че днес се навършват 149 години от Априлското въстание

Бизнеспреди 4 дни

Стартъпът Colossal Biosciences върна свирепия вълк, но не точно

Бизнеспреди 3 дни

Питър Наваро – човекът зад митническата политика на Тръмп

Святпреди 3 дни

Путин заяви, че е готов за преки мирни преговори с Украйна

Святпреди 3 дни

Индийският премиер се срещна с вицепрезидента на САЩ Ванс, за да обсъдят търговски въпроси

Бизнеспреди 2 дни

Може ли Тръмп да уволни председателя на Федералния резерв Джером Пауъл

Святпреди 5 дни

Сраженията продължават, руските удари продължават, заяви украинският президент Зеленски

Обществопреди 4 дни

Слънчева неделя, до 25 градуса днес

Икономикапреди 3 дни

Вицепрезидентът на САЩ започва посещение в Индия с акцент върху икономиката и търговията

Икономикапреди 3 дни

Започват пролетните срещи на Световната банка и Международния валутен фонд

Обществопреди 3 дни

Жена загина при пожар в Бургаско, друга се обгази в София от забравено ядене в печката

Святпреди 3 дни

Президентът на Франция Макрон пристигна в отвъдморския департамент Майот

Новини