България
Ученици влизат в ролята на съдии и прокурори в симулативен процес в Административния съд в Смолян

Ученици от Средно училище (СУ) „Св.св. Кирил и Методий“ в Смолян ще решават реален юридически казус в симулативен процес в Административния съд в Смолян, съобщиха от съда. Съдебната възстановка е част от инициативата „Ден на отворените врати“.
Избраният от съдиите казус е дилема, предизвикала вече горещ спор сред практикуващите юристи, а учениците трябва да издадат своята присъда по случая. Симулативният процес е финал на образователна програма, започнала през ноември 2024 г. с лекции на съдии в часовете на десетокласници в училището. Пресъздаването на съдебния процес е подготвено в продължение на месеци. Надграждайки от предишни издания на инициативата за провеждане на симулирани дела, пред учениците в днешния процес е поставено условие и да мотивират пред аудиторията съдебния си акт.
„Задачата ви никак не е лесна, това са доста трудни решения. Да вземеш становище по един такъв правен въпрос, изисква преди всичко морал“, заяви пред учениците с тоги Игнат Колчев, председател на Административния съд в Смолян, цитиран от съда. При подготовката на процеса председателят обясни на участниците във възстановката, че и професията на адвоката изисква много морал, защото освен защитата на интереса на клиента, има и житейски ценности, които не бива да се прекрачват.
Това е висш пилотаж, да облечеш морала в право за нас е най-висшата ценност, допълни съдия Петя Оджакова. Тя оцени като постижение заявеното от учениците в процеса желание да вкарат философски и морални принципи при мотивировката на съдебното решение.
Смолянски ученици влязоха в съдебната зала в ролята на съдии, прокурори, адвокати и миналата година.
/БИ/
Източник: БТА
България
По 1000 лв. ще се предоставят на селата в Елховско за провеждане на събори, реши Общинският съвет

Финансова подкрепа от по 1000 лева още получи тази година всяко село в община Елхово (Ямболско) за провеждане на традиционните събори. Средствата ще бъдат заложени в бюджета за 2025 г. Това решиха на днешното си редовно заседание общинските съветници в Елхово. Приет беше и годишният финансов отчет за 2024 г. на общинската Многопрофилна болница за активно лечение „Св. Иван Рилски” ЕООД.
На сесията бяха утвърдени всички проекторешения, включени в предварителния дневен ред. Сред тях бе приемане на Общинска стратегия за подкрепа за личностно развитие на децата и учениците в община Елхово за периода 2025-2026 година, както и Годишен план за изпълнението ѝ през настоящата 2025 г.
С друго свое решение съветниците удължиха договора за безвъзмездно ползване на общински имот от Агенцията за социално подпомагане. В помещения на ул. „Търговска” № 2 в град Елхово в следващите 10 години ще продължи да осъществява дейността си Дирекция „Социално подпомагане” – Елхово.
Единствената точка, по която част от съветниците изразиха различно мнение от предложеното от общинската администрация решение, бе тази за прекратяване на съсобственост чрез продажба на идеалната част на Община Елхово. Решението се отнася за 50 процента дялово участие досега на Общината като съсобственик на паркинг до пазара за плодове и зеленчуци в общинския център. Някои от съветниците изразиха несъгласие за това, че Общината се лишава от дела си и че не е разгледана опция именно администрацията да предяви претенции за изкупуване на другата една втора идеална част от имота с презумпцията да се ползва в интерес на гражданите. Разяснено беше, че става дума за реституиран имот, като Общината е изкупила дела на единия от наследниците преди повече от 24 години и така временно е придобила половината от него. При гласуването на точката мнозинството в Общинския съвет подкрепи внесения от кмета Петър Гендов проект за решение. В резултат – беше дадено разрешение за прекратяване на съсобствеността, чрез продажба на идеалната част на общината.
/МК/
Източник: БТА
България
Царският орел и белошипата ветрушка в граничните райони на Югоизточна България ще бъдат опазвани със средства по два европейски проекта

Опазване на емблематични видове птици – царски орел и белошипа ветрушка в граничните райони на Югоизточна България ще бъде осъществявано по два проекта с европейско финансиране. Д-р Градимир Градев, ръководител проекти в природозащитната организация „Зелени Балкани“ – Стара Загоря представи инициативите на работна среща в Хасково с представители на целеви институции.
„Опазване на емблематични видове птици и изграждане на капацитет в Балканския Зелен пояс на България и Турция“ е част от инициативата „Европейски Зелен пояс“, който обхваща трансгранични територии, които навремето са били в обхвата на бившата „желязна завеса“, обясни Градев. Другият проект по европейската програма LIFE цели запазването и развитието на популацията на белошипата ветрушка, която бе възстановена преди 10 години, допълни той. Финансирането на двата проекта е за около 1,035 млн. евро.
Форумът бе открит от областния управител на Хасково д-р Стефка Здравкова, която припомни, че ограниченията в движението и присъствието на хора по време на действието на режима на „желязната завеса“ до голяма степен е запазил биоразнообразието в граничните региони.
В програмата на срещата днес е предвидено представяне на дейностите по проектите на терен край свиленградското село Левка.
/МК/
Източник: БТА
България
Леко намаляват безработните в общините Враца и Криводол отчитат от ДБТ-Враца

Леко намаление на броя на регистрираните безработни през март спрямо февруари отчитат от Дирекция «Бюро по труда» Враца (ДБТ). Според предоставената на БТА информация в края на отчетния период броят им е бил 1509, което е с 54 души по-малко в сравнение с предходния месец февруари и с 295 лица по-малко в сравнение със същия месец на миналата година.
Равнището на безработица е 5,29% за ДБТ – Враца, като за Община Враца то е 4,30%, а за Община Криводол, която също влиза в обхвата на дирекцията е 16,06%. Това е по-ниско сравнено с равнището на безработица за страната, което към 31.03.2025 г. е 5,51%, отчитат от ДБТ-Враца.
Най-високо е равнището на безработица в двете общини Хайредин и Борован, където без препитание през март са били съответно 36% и 27,99% от икономически активното население, сочи статистиката. В останалите общини равнището на безработица е: Бяла Слатина 21,91%, Оряхово 20,20%, Мизия – 17,91%, Роман – 17,90%, Козлодуй – 8,95% и Мездра – 6,68%.
/ТНП/
Източник: БТА
-
Балканипреди 1 седмица
КНА: Според кипърския финансов министър трябва да се предложи структуриран диалог между ЕС и САЩ относно митата
-
Балканипреди 1 седмица
Модернизацията на румънската ВВС база „Михаил Когълничану“ има за цел да я превърне в регионален стратегически център на НАТО
-
Святпреди 1 седмица
Русия пренебрегва американското предложение за прекратяване на ударите по въздух, вода и суша, заяви Зеленски
-
Икономикапреди 7 дни
С 25 процента е увеличен броят на леглата в местата за нощуване в област Хасково в рамките на една година, отчетоха от статистиката
-
Святпреди 5 дни
Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република
-
Спортпреди 6 дни
Треньорът на женския баскетболен тим на Берое Стефан Михайлов: „Бяхме притиснати от програмата в плейофите“
-
Политикапреди 1 седмица
Търпението ни вече е накрая, каза Ваня Василева от ДПС на Доган
-
Българияпреди 1 седмица
Наталия Киселова поздрави европейските шампиони по вдигане на тежести Ангел Русев и Иван Димов