Свят
Иран укрепва подземни ядрени обекти на фона на продължаващите преговори със САЩ, показват нови сателитни снимки

Иран изгражда голям периметър за сигурност около два дълбоко вкопани тунелни комплекса, свързани с основното му ядрено съоръжение, на фона на американските и израелските заплахи за нападение, предаде Ройтерс като се позова на доклад на Института за наука и международна сигурност, изготвен въз основа на нови сателитни снимки.
Тази информация бе публикувана по време на подготовката за третия кръг преговори между Вашингтон и Техеран този уикенд за иранската ядрена програма.
Американският президент Доналд Тръмп, който изтегли САЩ от споразумението за иранската ядрена програма от 2015 г., заплаши да бомбардира Иран, ако не бъде постигнато бързо споразумение.
Изтеглянето на САЩ позволи на Техеран да наруши много от ограниченията, заложени в споразумението.
Западните сили подозират, че Иран се опитва да произведе ядрено оръжие, което Техеран отрича.
Ръководителят на Института Дейвид Олбрайт заяви, че новият периметър вероятно показва, че тунелният комплекс, който се изгражда под връх Коланг Газ Ла от няколко години, съвсем скоро може да бъде пуснат в експлоатация.
Техеран не допуска инспектори на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) към ООН в обекта, отбеляза Олбрайт.
Това породи опасения, че Техеран може да го използва за складиране на обогатен до висок процент уран или за необявени ядрени материали и модерни центрофуги, които могат бързо да обогатят уран в достатъчна степен за изработването на бомба, добави той.
Иран заяви, че ще сглобява модерни центрофуги в един от комплексите вместо в съоръжението в близкия завод в Натанз – централен обект на ядрената му програма, унищожен при саботаж през 2020 г.
Комплексите са изградени на много по-голяма дълбочина от дълбоко заровеното в земята съоръжение за обогатяване на уран във Фордо.
Снимки, заснети от граждански сателити на 29 март, показват укрепване на входовете на комплексите, изграждане на високи панелни стени покрай асфалтиран път, заобикалящ планинския връх, и изкопи за монтиране на още панели, се казва в доклада.
Северната стена на периметъра се съединява с оградата на завода в Натанз.
Продължаващото строителство на комплексите изглежда показва, че исканията на Техеран, който твърди, че има право да развива ядрена програма за мирни цели, са били отхвърлени по време на преговорите със САЩ.
Израел не изключи нанасянето на удар срещу ядрените обекти на Техеран в идните месеци, а израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви, че преговорите трябва да доведат до пълен отказ на Иран от ядрената му програма.
Ръководителят на Иранската организация за атомна енергия Мохамад Еслами в отговор на опасенията за уязвимостта на ядрената програма на страната вчера намекна за проектите, сред които вероятно и изграждането на новия периметър за сигурност около тунелните комплекси, отбеляза Ройтерс.
„Усилията за разширяване на предпазните мерки около ядрените съоръжения продължават“, заяви Еслами, цитиран от иранските държавни медии .
Източник: БТА
Свят
САЩ определиха глобите на ЕС срещу „Епъл“ и „Мета“ като „нова форма на икономическо изнудване“

Белият дом заяви днес, че глобите на Европейския съюз срещу американските компании „Епъл“ и „Мета“ са „нова форма на икономическо изнудване“, която САЩ няма да толерират, предаде Ройтерс.
Компанията „Епъл“ беше глобена вчера с 500 млн. евро, а “Мета“ с 200 млн. евро, след като антитръстовите регулатори на ЕС за първи път приложиха наказателни мерки в съответствие с емблематични законодателни разпоредби, целящи да ограничат влиянието на технологичните гиганти.
Глобите се възприемат като повод за напрежение между ЕС и Тръмп, който заплаши да повиши митата върху стоки от държави, които санкционират американски компании, посочва Ройтерс.
/АМ/
Източник: БТА
Свят
Тръмп подписа укази за акредитацията на университетите и за задължението им да обявяват големи подаръци от чужбина

Американският президент Доналд Тръмп подписа днес указ, разпореждащ на правителството му да прилага съществуващите закони, изискващи от университетите да обявяват получаването на големи подаръци от чужбина, предаде Ройтерс.
Тръмп подписа и още един указ, с който въвежда промени в процеса на акредитация на университетите, включително на традиционните колежи за чернокожи и юридическите факултети, с цел да обвърже акредитацията с постижения и резултати, вместо с „либералната идеология“, заяви в Овалния кабинет сътрудникът на Белия дом Уил Шарф.
/АМ/
Източник: БТА
Свят
Китай осъди в ООН американските практики на „изнудване и сплашване“, а САЩ отхвърлиха обвиненията му

Китай осъди днес в ООН американските практики на „изнудване и сплашване“ по търговски въпроси – обвинение, категорично отхвърлено от САЩ, които на свой ред разкритикуваха политиката на Пекин, предаде Франс прес.
„Едностранният подход се разраства, а практиките на сплашване стават широко разпространени […], грубо погазвайки международния ред и застрашавайки световния мир и стабилност“, заяви китайският постоянен представител в световната организация Фу Цун на организираната от него неформална среща на Съвета за сигурност на ООН на тема „Практики на сплашване в международните отношения“.
Китайският дипломат разкритикува САЩ, които, по думите му, налагат мита „под различни предлози на всички свои търговски партньори и сериозно нарушават световния икономически ред“.
„Под претекст за реципрочност и справедливост САЩ поставят интересите си над общото благо на международната общност“, каза той и призова света да избере между спазването на „основните правила“ на международните отношения и връщането към „закона на джунглата, където силните се налагат над слабите“.
„Всяка форма на натиск, заплаха или изнудване не е правилният начин за общуване с Китай“, отбеляза Фу Цун.
„Не можем да позволим нещата да се диктуват от този, който има по-големи юмруци“, каза китайският дипломат и добави: „Сплашването на слабите, заплахите и принудата, както и налагането на волята си над другите няма да спечелят широка подкрепа, а ще се обърнат в крайна сметка срещу тези, които ги прилагат“.
САЩ омаловажиха организираната от Китай неформална среща като „представление“, което е лишено от смисъл и съдържание, посочва Ройтерс.
Американската представителка Тин У обвини Китай, че използва едностранни нечестни търговски практики, които увреждат пазарните икономики по целия свят.
„Китай твърди, че е развиваща се държава, но едновременно с това използва като оръжие статута си на кредитор и проектите за развитие, за да изнудва развиващите се страни членки“, каза тя и добави: „Стига вече. Президентът Тръмп променя търговската среда, за да не може Китай повече да се възползва то нея“.
Източник: БТА
-
Балканипреди 1 седмица
КНА: Според кипърския финансов министър трябва да се предложи структуриран диалог между ЕС и САЩ относно митата
-
Балканипреди 1 седмица
Модернизацията на румънската ВВС база „Михаил Когълничану“ има за цел да я превърне в регионален стратегически център на НАТО
-
Святпреди 1 седмица
Русия пренебрегва американското предложение за прекратяване на ударите по въздух, вода и суша, заяви Зеленски
-
Икономикапреди 6 дни
С 25 процента е увеличен броят на леглата в местата за нощуване в област Хасково в рамките на една година, отчетоха от статистиката
-
Святпреди 5 дни
Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република
-
Обществопреди 1 седмица
Рибата си отдъхва, риболовът е забранен от днес
-
Политикапреди 1 седмица
ДПС-ДПС отново решава да продължи ли подкрепата си за правителството
-
Политикапреди 1 седмица
Подписва се договор за търсене на нефт и природен газ в Черно море