Балкани
Българско кино събра за пореден път наши сънародници в Букурещ; зрителите гледаха филма „Проблемът с комарите и други истории“

Българско кино събра за пореден път наши сънародници в Букурещ. Публиката имаше възможност да види пълнометражния документален филм “Проблемът с комарите и други истории“. Прожекцията се състоя във вторник вечерта в Гьоте институт по инициатива на фондация „Градски ролки”.
Около 30 души, сред които и една канадка, с интерес проследиха лентата, режисирана от Андрей Паунов в сътрудничество с Лилия Топузова, която е изследвала мрежата от концентрационни лагери в България.
“Мястото, което ще видите, се намира на границата между България и Румъния. То е многоезиково място, където местните хора говорят влашки диалект. И е мултиетническо място, което има тежко наследство. Това е и мястото, където е бил най-големият лагер за принудителен труд в комунистическа България. И до днес обектът продължава да бъде затвор. Белене се асоциира с политическо насилие и с ядрена централа. Когато започнахме да снимаме през 2006 г., вече бяхме прекарали две години и половина там. Проучване, етнографска работа и много разговори с местната общност”, сподели за зрителите Лилия Топузова, която се включи чрез Зуум от Торонто в Канада.
Тя обърна внимание на факта, че филмът е направен в особен период на преход – малко преди България и Румъния да се присъединят към ЕС, но и в момент, в който двете бивши социалистически държави е трябвало да гледат към миналото си.
Лилия Топузова също погледна назад в миналото и си спомни как е започнала работата по филма.
“През 2003 г. видях снимка на корицата на книга в библиотека Робъртс в Университета в Торонто. Снимката беше черно-бяла. Беше на Юлия Ръжгева (в миналото надзирателка в лагера на остров Персин – бел.ред. ). Видях снимката и веднага се сетих за годините на прехода, защото бях част от последното поколение на учениците от социализма. Бях на почти 11 години, когато комунизмът се срути. И имах този ярък спомен десет години по-късно, гледайки оцелели по телевизията да разказват историите си. Видях снимката, спомените ми изплуваха. И реших да си купя еднопосочебилет и да се върна в България. Беше простичко. Това беше възможност да се върна и да започна да задавам трудни въпроси”, сподели тя.
Когато отива на място, не е лесно да предразположи хората да говорят. Първоначално никой не иска да застане пред камерата.”Какво направих? Отидох в местната кръчма. Ядох шкембе чорба. И пих ракия. Усетих, че не е сливова, а е направена от по-различен плод, специфичен за региона. Местните хора бяха много изненадани, не очакваха това от едно градско момиче. Успях да ги предразположа”, разкри Лилия на публиката.
Филмът представя град Белене през всекидневието и житейските истории на различни негови жители, които живеят между идеологизираните образи на АЕЦ Белене и концлагера в Белене. За много от тях големите кранове, чуждите инвеститори и веселите песни на мажоретки, които празнуват изграждането на ядрената електроцентрала, са знаци на светлото бъдеще, което предстои. Логото на АЕЦ-а може да бъде видяно навсякъде – върху сгради или върху домашна посуда. В другия полюс обаче е миналото, което никой не желае да си спомни – концлагерът Белене.
Съдбите на героите на филма илюстрират пресичането на тъмното минало, ядреното бъдеще и вечният проблем с комарите, които остават непроменени от времето и хода на историята.
Световната премиера на филма е по време на 46-ата Международна седмица на критиката на Фестивала в Кан през 2007 година. Лентата е показвана и на фестивали в Торонто, Карлови вари, Пусан и Лондон и има множество международни награди.
Прожекцията на “Проблемът с комарите и други истории“ в румънската столица е част от инициативата на фондация „Градски ролки“ – „Българска филмотека в Букурещ“ (Filmoteca Bulgara în București). Тя започна на 30 октомври с представянето на филма „Моят чичо Любен“ (2023 г.) на режисьорите Никола Бошнаков-Кольо и Георги Стоев-Джеки.
Следващата прожекция на български филм в Гьоте институт в Букурещ ще бъде на 9 май. Тогава зрителите ще имат възможност да гледат “Светът е голям и спасение дебне отвсякъде”.
Фондация „Градски ролки“/“OrașulReel Foundation“ е създадена в края на 2021 г. и е посветена на проучване и опазване на българското културно-историческо наследство в Букурещ и отвъд територията на България и на утвърждаването на българската култура чрез средствата на киното и изкуствата.
Източник: БТА
Балкани
Около 25 000 души са се „напушили“ неволно в Турция при изгарянето на над 20 тона конфискуван канабис

Около 25 000 души, живеещи в турския град Лидже в окръг Диарбекир, са се „напушили“ неволно вследствие на планирано изгаряне на над 20 тона конфискуван канабис, съобщи „Тюркийе тудей“.
На 18 април турските власти са провели операция по изгарянето на над 20 тона конфискуван канабис край град Лидже, вследствие на което над града се е издигнал гъст дим, който предизвикал замаяност, халюцинации и симптоми на интоксикация у жителите.
„Не можем да отворим прозорците на домовете си заради ужасната миризма. Децата ни се разболяха и непрестанно ходим до болницата“, заявява жител на Лидже пред „Тюркийе тудей“.
Унищоженият канабис е иззет в рамките на над 200 операции, проведени от турската полиция през 2024 г., като общата му стойност е над 10 милиарда турски лири (261 милиона долара), посочва изданието.
/СУ/
Източник: БТА
Балкани
Гърция „изхвърля“ зелена енергия по Великденските празници, заради недостатъчен капацитет за съхранението ѝ

Около 30 гигаватчаса енергия от възобновяеми източници, които са достатъчни за захранването на четири конвенционални електроцентрали, бяха „изхвърлени“ в Гърция през уикенда по време на Великденските празници поради недостатъчен капацитет за съхранение на енергия, съобщава „Катимерини“.
На фона на рязък скок в производството на слънчева енергия и рязък спад в търсенето на електроенергия Независимият оператор за пренос на енергия на Гърция (IPTO) и Оператора на електроразпределителната мрежа на Гърция (HEDNO) бяха принудени да изключат зелената енергия от системата, за да предотвратят спиране на тока.
От Разпети петък до понеделник след Великден операторите също така ограничиха вноса на електроенергия от съседните държави и наредиха на неподлежащите на мониторинг („слепи“) соларни ферми да спрат работа. Най-драстичните съкращения се случиха по обяд на Великден в неделя и понеделник, като достигнаха съответно 2 264 мегаватчаса и 2 400 мегаватчаса.
Цените на едро на електроенергията се понижиха и достигнаха 66,48 евро за мегаватчас на Великден, като някои цени по обяд бяха нулеви или дори отрицателни.
/МИД/
Източник: БТА
Балкани
Сръбският президент Александър Вучич обяви, че ще присъства на честванията за Деня на победата на 9 май в Москва

Сръбският президент Александър Вучич обяви, че ще представлява Сърбия на Деня на победата 9 май в Москва по време на честването на 80-ата годишнина от края на Втората световна война. Вучич съобщи новината по време на интервю тази вечер пред частната сръбска телевизия „Пинк“.
Той изтъкна, че с гордост ще представлява Сърбия на честването на 80-годишнината от победата над фашизма.
Вучич отбеляза, че трябва да обсъди газовото споразумение с руския президент Владимир Путин.
„Трябва да подпишем газовото споразумение до 30 май, трябва да решим въпроса с петролната компания“, каза той.
По-рано днес Сърбия официално поиска за трети път отлагане на американските санкции върху петролната компания НИС, наложени й на 10 януари от министерството на финансите на САЩ заради мажоритарния руски дял в компанията.
Сръбският президент допълни, че ще отпътува за Москва сам, без премиера Джуро Мацут или други представители на изпълнителната власт, защото иска „да остави правителството да работи добре с ЕС за евроинтеграцията на страната“.
От началото на войната в Украйна ЕК многократно критикува сръбските власти, че поддържат отношения на високо ниво с Руската федерация и отказват да синхронизират външната политика на страната с тази на еврообщността.
В интервюто пред телевизия „Пинк“ тази вечер Вучич нарече блокадата на националната сръбска телевизия РТС „безпрецедентно престъпление“.
На 14 април студентите, блокиращи факултети в цялата страна, за първи път поставиха под свой контрол всички входове към основната сграда на РТС в центъра на Белград, както и към студиата, които се намират в парка Кошутняк.
Блокадата принуди РТС да промени програмната си схема, но телевизията продължи да излъчва.
През последните месеци студентите организираха няколко пъти протести пред РТС в знак на несъгласие с начина, по който националната медия отразява проявите на социално недоволство по повод трагедията в Нови Сад.
На 1 ноември миналата година в северния сръбски град падна козирката на гарата, в резултат на което загинаха 16 души. Според протестиращите до трагедията се е стигнало заради корупционни практики, довели до некачествен ремонт на гарата. Те искат да бъде понесена политическата и наказателна отговорност за случилото се, настояват да се води борба срещу корупцията, а институциите да работят без политически натиск и влияние.
Протестиращите студенти обявиха, че блокадата на РТС ще продължи, докато не бъде проведен нов избор на членове на Съвета на Регулаторния орган за електронни медии (РЕМ).
Студентите са на мнение, че процедурата, която бе финализирана на 20 януари, е опорочена „заради участието на фалшиви кандидати, които не отговарят на законовите изисквания.“
По-рано тази вечер председателката на Народната Скупщина на Сърбия Ана Бърнабич обяви, че на 28 април ще бъде свикано заседание на парламентарната комисия по култура и информация с единствена точка в дневния ред – обсъждане на процедурата по избор на членове на Съвета на РЕМ.
Бърнабич уточни, че така условието на протестиращите е изпълнено и призова студентите да прекратят блокадата на РТС.
Източник: БТА
-
Балканипреди 1 седмица
КНА: Според кипърския финансов министър трябва да се предложи структуриран диалог между ЕС и САЩ относно митата
-
Балканипреди 1 седмица
Модернизацията на румънската ВВС база „Михаил Когълничану“ има за цел да я превърне в регионален стратегически център на НАТО
-
Святпреди 1 седмица
Русия пренебрегва американското предложение за прекратяване на ударите по въздух, вода и суша, заяви Зеленски
-
Икономикапреди 6 дни
С 25 процента е увеличен броят на леглата в местата за нощуване в област Хасково в рамките на една година, отчетоха от статистиката
-
Святпреди 5 дни
Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република
-
Обществопреди 1 седмица
Рибата си отдъхва, риболовът е забранен от днес
-
Политикапреди 1 седмица
ДПС-ДПС отново решава да продължи ли подкрепата си за правителството
-
Политикапреди 1 седмица
Подписва се договор за търсене на нефт и природен газ в Черно море