Балкани
ФЕНА: В Сараево се проведе първата от шест срещи в подкрепа на жените в сектора за сигурност

Центърът за интердисциплинарни изследвания към Сараевския университет (CIS UNSA) представи днес инициативата „Жените и сигурността? Естествено, абсолютно!“, финансиран от Европейския съюз. В рамките на инициативата се проведе лекция и дискусия с участниците от посланика на Обединеното кралство в Босна и Херцеговина Джулиан Райли, предаде за БТА босненската агенция ФЕНА.
Събитието е част от поредица от шест разговора между посланици, студенти и представители на медиите, посветени на Резолюция 1325 на ООН „Жените, мира и сигурността“ и демократичния контрол върху сектора за сигурност. Целта на тези инициативи е да позволят на посланиците да споделят опита на страните, които представляват, като насърчат обмен на знания и сравнение със ситуацията в Босна и Херцеговина (БиХ).
Инициативата „Жените и сигурността? Естествено, абсолютно!“ се финансира от Европейския съюз и се изпълнява от Центъра за изследвания на сигурността от Сараево, Асоциацията „Мрежа на жените полицаи“ (Сараево, БиХ) и Центъра за европейски изследвания на сигурността (Грьонинген, Нидерландия). Тази всеобхватна инициатива има за цел да подобри сигурността чрез по-добро разбиране и прилагане на Резолюция 1325 на Съвета за сигурност на ООН и да осигури по-чувствителен към пола надзор на сектора за сигурност в БиХ.
Бенджамин Плевляк, генерален секретар на Центъра за изследвания на сигурността, каза, че инициативата ще продължи 36 месеца с цел прилагане на Резолюция 1325 на ООН в Босна и Херцеговина.
„Както е добре известно, Резолюция 1325 на ООН е една от най-важните, ако не и най-важната, резолюция, която за първи път изтъква значението на жените в преговорите и миротворческите процеси. По същество тази резолюция подчертава, че конфликтът засяга хората по различен начин в зависимост от пола и че устойчивите мерки за сигурност и мир изискват участието на жените в процесите на вземане на решения“, каза Плевляк.
По време на дискусиите участниците ще засегнат и други теми, свързани с БиХ и двустранното сътрудничество със страните, представлявани от участващите посланици. С посланик Райли, един от посланиците, участващи в инициативата, дискусията ще се съсредоточи върху ролята на жените в държавните институции и сектора за сигурност в Обединеното кралство, ключовите постижения и предизвикателства при прилагането на Резолюция 1325 на Съвета за сигурност на ООН и отношенията между БиХ и Обединеното кралство, по-специално относно подкрепата за сектора на сигурността и отбраната на БиХ.
Армин Кръжалич, ръководител на магистърската програма по международна и регионална сигурност в Центъра за интердисциплинарни изследвания, заяви, че целта на организаторите е чрез открит диалог със студентите да засилят интереса им към разбирането на значението на равенството между половете в процесите на вземане на решения, предотвратяването на конфликти и по-широкия контекст на изграждането на траен мир в Босна и Херцеговина и Западните Балкани.
Рифат Шкриел, директор на Центъра за интердисциплинарни изследвания, подчерта, че това е възможност за студентите от БиХ да влязат в пряк контакт с представители на международната общност.
Кристина Йозич, председател на Асоциацията „Мрежа на жените полицаи“, посочи, че целта на събитието е да подчертае необходимостта от строго прилагане на Резолюция 1325 за жените, мира и сигурността.
(Новина, избрана от босненската агенция ФЕНА за публикуване от БТА съгласно договора за сътрудничество между агенциите)
Източник: БТА
Балкани
Около 25 000 души са се „напушили“ неволно в Турция при изгарянето на над 20 тона конфискуван канабис

Около 25 000 души, живеещи в турския град Лидже в окръг Диарбекир, са се „напушили“ неволно вследствие на планирано изгаряне на над 20 тона конфискуван канабис, съобщи „Тюркийе тудей“.
На 18 април турските власти са провели операция по изгарянето на над 20 тона конфискуван канабис край град Лидже, вследствие на което над града се е издигнал гъст дим, който предизвикал замаяност, халюцинации и симптоми на интоксикация у жителите.
„Не можем да отворим прозорците на домовете си заради ужасната миризма. Децата ни се разболяха и непрестанно ходим до болницата“, заявява жител на Лидже пред „Тюркийе тудей“.
Унищоженият канабис е иззет в рамките на над 200 операции, проведени от турската полиция през 2024 г., като общата му стойност е над 10 милиарда турски лири (261 милиона долара), посочва изданието.
/СУ/
Източник: БТА
Балкани
Гърция „изхвърля“ зелена енергия по Великденските празници, заради недостатъчен капацитет за съхранението ѝ

Около 30 гигаватчаса енергия от възобновяеми източници, които са достатъчни за захранването на четири конвенционални електроцентрали, бяха „изхвърлени“ в Гърция през уикенда по време на Великденските празници поради недостатъчен капацитет за съхранение на енергия, съобщава „Катимерини“.
На фона на рязък скок в производството на слънчева енергия и рязък спад в търсенето на електроенергия Независимият оператор за пренос на енергия на Гърция (IPTO) и Оператора на електроразпределителната мрежа на Гърция (HEDNO) бяха принудени да изключат зелената енергия от системата, за да предотвратят спиране на тока.
От Разпети петък до понеделник след Великден операторите също така ограничиха вноса на електроенергия от съседните държави и наредиха на неподлежащите на мониторинг („слепи“) соларни ферми да спрат работа. Най-драстичните съкращения се случиха по обяд на Великден в неделя и понеделник, като достигнаха съответно 2 264 мегаватчаса и 2 400 мегаватчаса.
Цените на едро на електроенергията се понижиха и достигнаха 66,48 евро за мегаватчас на Великден, като някои цени по обяд бяха нулеви или дори отрицателни.
/МИД/
Източник: БТА
Балкани
Сръбският президент Александър Вучич обяви, че ще присъства на честванията за Деня на победата на 9 май в Москва

Сръбският президент Александър Вучич обяви, че ще представлява Сърбия на Деня на победата 9 май в Москва по време на честването на 80-ата годишнина от края на Втората световна война. Вучич съобщи новината по време на интервю тази вечер пред частната сръбска телевизия „Пинк“.
Той изтъкна, че с гордост ще представлява Сърбия на честването на 80-годишнината от победата над фашизма.
Вучич отбеляза, че трябва да обсъди газовото споразумение с руския президент Владимир Путин.
„Трябва да подпишем газовото споразумение до 30 май, трябва да решим въпроса с петролната компания“, каза той.
По-рано днес Сърбия официално поиска за трети път отлагане на американските санкции върху петролната компания НИС, наложени й на 10 януари от министерството на финансите на САЩ заради мажоритарния руски дял в компанията.
Сръбският президент допълни, че ще отпътува за Москва сам, без премиера Джуро Мацут или други представители на изпълнителната власт, защото иска „да остави правителството да работи добре с ЕС за евроинтеграцията на страната“.
От началото на войната в Украйна ЕК многократно критикува сръбските власти, че поддържат отношения на високо ниво с Руската федерация и отказват да синхронизират външната политика на страната с тази на еврообщността.
В интервюто пред телевизия „Пинк“ тази вечер Вучич нарече блокадата на националната сръбска телевизия РТС „безпрецедентно престъпление“.
На 14 април студентите, блокиращи факултети в цялата страна, за първи път поставиха под свой контрол всички входове към основната сграда на РТС в центъра на Белград, както и към студиата, които се намират в парка Кошутняк.
Блокадата принуди РТС да промени програмната си схема, но телевизията продължи да излъчва.
През последните месеци студентите организираха няколко пъти протести пред РТС в знак на несъгласие с начина, по който националната медия отразява проявите на социално недоволство по повод трагедията в Нови Сад.
На 1 ноември миналата година в северния сръбски град падна козирката на гарата, в резултат на което загинаха 16 души. Според протестиращите до трагедията се е стигнало заради корупционни практики, довели до некачествен ремонт на гарата. Те искат да бъде понесена политическата и наказателна отговорност за случилото се, настояват да се води борба срещу корупцията, а институциите да работят без политически натиск и влияние.
Протестиращите студенти обявиха, че блокадата на РТС ще продължи, докато не бъде проведен нов избор на членове на Съвета на Регулаторния орган за електронни медии (РЕМ).
Студентите са на мнение, че процедурата, която бе финализирана на 20 януари, е опорочена „заради участието на фалшиви кандидати, които не отговарят на законовите изисквания.“
По-рано тази вечер председателката на Народната Скупщина на Сърбия Ана Бърнабич обяви, че на 28 април ще бъде свикано заседание на парламентарната комисия по култура и информация с единствена точка в дневния ред – обсъждане на процедурата по избор на членове на Съвета на РЕМ.
Бърнабич уточни, че така условието на протестиращите е изпълнено и призова студентите да прекратят блокадата на РТС.
Източник: БТА
-
Балканипреди 1 седмица
КНА: Според кипърския финансов министър трябва да се предложи структуриран диалог между ЕС и САЩ относно митата
-
Балканипреди 1 седмица
Модернизацията на румънската ВВС база „Михаил Когълничану“ има за цел да я превърне в регионален стратегически център на НАТО
-
Святпреди 1 седмица
Русия пренебрегва американското предложение за прекратяване на ударите по въздух, вода и суша, заяви Зеленски
-
Икономикапреди 6 дни
С 25 процента е увеличен броят на леглата в местата за нощуване в област Хасково в рамките на една година, отчетоха от статистиката
-
Святпреди 5 дни
Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република
-
Обществопреди 1 седмица
Рибата си отдъхва, риболовът е забранен от днес
-
Политикапреди 1 седмица
ДПС-ДПС отново решава да продължи ли подкрепата си за правителството
-
Политикапреди 1 седмица
Подписва се договор за търсене на нефт и природен газ в Черно море