Свят
Кои високопоставени лица ще присъстват на погребението на папата и какви ще бъдат мерките за сигурност

Опелото и погребението на папа Франциск в събота ще се превърнат в своеобразна среща на върха. Държавни и правителствени ръководители, кралски особи и знатни персони ще присъстват на заупокойната литургия, която ще бъде отслужена в базиликата „Свети Петър“ във Ватикана, обобщават АНСА, Ройтерс и Франс прес. После папата ще бъде погребан в римската базилика „Санта Мария Маджоре“ според волята, изразена от него в завещанието му.
Италия ще бъде представена на траурните церемонии от президента Серджо Матарела, премиерът Джорджа Мелони, председателите на двете камари на парламент, редица политици, общественици, културни дейци, журналисти, интелектуалци.
От България за погребението на папата ще пътува премиерът Росен Желязков.
На този етап е известно, че от международните организации ще присъстват генералният секретар на ООН Антону Гутериш, председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, председателката на Европейския парламент Роберта Мецола и председателят на Европейския съвет Антонио Коща.
Следва списък на останалите високопоставени присъстващи от различни региони на света, за които досега е потвърдено, че ще присъстват:
Франция: президентът Еманюел Макрон, придружен от министрите на външните и на вътрешните работи Жан-Ноел Баро и Брюно Рьотайо.
Великобритания: престолонаследникът принц Уилям и британският премиер Киър Стармър
Германия: президентът Франк-Валтер Щайнмайер, канцлерът Олаф Шолц, но не и бъдещият канцлер Фридрих Мерц.
Украйна: президентът Володимир Зеленски.
Полша: президентът Анджей Дуда и председателят на долната камара на полския парламент Шимон Холовня.
Унгария: президентът Тамаш Шуйок
Словакия: президентът Петер Пелегрини
Чехия: премиерът Петър Фиала
Испания: крал Фелипе Шести и съпругата му, кралица Летисия
Белгия: крал Филип, кралица Матилда и премиерът Барт де Вевер.
Швеция: крал Карл Шестнадесети Густав, кралица Силвия и премиерът Улф Кристершон
Монако: принц Албер Втори и съпругата му Шарлен
Норвегия: престолонаследникът, принц Хокон, съпругата му, принцеса Мете Марит и министърът на външните работи Еспен Барт Ейде
Финландия: президентът Александър Стуб
Нидерландия: премиерът Дик Схоф и министърът на външните работи Каспар Велдкамп
Португалия: президентът Марсело Ребело де Соуза, премиерът Луиш Монтенегро, председателят на парламента Жозе Педро Агиар-Бранко и външният министър Пауло Ранжел
Австрия: канцлерът Кристиан Щокер
Швейцария: президентката Карин Келер-Зутер
Ирландия: президентът Майкъл Хигинс, премиерът Михол Мартин и вицепремиерът Саймън Харис
Гърция: премиерът Кириакос Мицотакис
Република Северна Македония: Гордана Силяновска-Давкова
Румъния: временният президент Илие Боложан
Словения: президентката Наташа Пирц Мусар и премиерът Робърт Голоб
Хърватия: президентът Зоран Миланович и премиерът Андрей Пленкович
Кипър: президентът Никос Христодулидис
Литва: президентът Гитанас Науседа
Латвия: президентът Едгар Ринкевичс
Естония: Алар Карис
Молдова: президентката Мая Санду
САЩ: президентът Доналд Тръмп и първата дама Мелания
Аржентина: президентът Хавиер Милей, неговата сестра Карина, както и няколко министри, сред които и външният министър Херардо Вертейн
Бразилия: президентът Луиз Инясио Лула да Силва и неговата съпруга Джанджа
Еквадор: президентът Даниел Нобоа
Кабо Верде: президентът Жозе Мария Невес
Израел: посланикът на Израел във Ватикана Ярон Сидерман
Доминиканска република: президентът Луис Абинадер
Източен Тимор: Жозе Рамос-Орта
Нова Зеландия: премиерът Кристоф Лъксън
Филипини: президентът Фердинанд Маркос-младши
Заради тези високопоставени гости Рим ще бъде буквално под обсада. Проверки ще се извършват на много места в столицата, не само в района на „Свети Петър“ във Ватикана. Полицаи и военни вече са разположени на невралгичните точки.
В мерките за сигурност ще участват 2000 полицаи, в допълнение на ватиканската жандармерия и италиански карабинери.
Над Рим няма да могат да прелитат самолети. Звена за борба с дроновете също са вкарани в действие. Изтребители на италианските военновъздушни сили са готови да излетят във всеки един момент, ако забраната за полети над столицата бъде нарушена.
По покривите на сградите от двете страни на булеварда „Вия дела кончилиационе“, която води до площада и базиликата „Свети Петър“, са разположени специални полицейски части и карабинери, заедно със снайперисти.
Над столицата прелитат постоянно и патрулни хеликоптери.
Гражданската защита предвижда да мобилизира между 2000 и 5000 доброволци, които да направляват богомолците, които ще се съберат на площад „Свети Петър“. Споменава се, че там може да дойдат около 250 000 души за погребението на папата.
Днес ковчегът с тялото на папата беше изложен за поклонение в базиликата „Свети Петър“. Богомолците, които искат да отдадат почит на папата, са толкова много, че властите на Ватикана обмислят да удължат поклонението с няколко часа в петък вечерта.
Освен обичайните 500 журналисти, които традиционно отразяват събитията във Ватикана, сега за траурната церемония са командировани от различни медии 2000 допълнителни журналисти, предаде АНСА.
Папа Франциск почина на 21 април на 88 години.
Днес в негова памет в италианския парламент има дискусия, посветена на неговия понтификат.
Източник: БТА
Свят
САЩ определиха глобите на ЕС срещу „Епъл“ и „Мета“ като „нова форма на икономическо изнудване“

Белият дом заяви днес, че глобите на Европейския съюз срещу американските компании „Епъл“ и „Мета“ са „нова форма на икономическо изнудване“, която САЩ няма да толерират, предаде Ройтерс.
Компанията „Епъл“ беше глобена вчера с 500 млн. евро, а “Мета“ с 200 млн. евро, след като антитръстовите регулатори на ЕС за първи път приложиха наказателни мерки в съответствие с емблематични законодателни разпоредби, целящи да ограничат влиянието на технологичните гиганти.
Глобите се възприемат като повод за напрежение между ЕС и Тръмп, който заплаши да повиши митата върху стоки от държави, които санкционират американски компании, посочва Ройтерс.
/АМ/
Източник: БТА
Свят
Тръмп подписа укази за акредитацията на университетите и за задължението им да обявяват големи подаръци от чужбина

Американският президент Доналд Тръмп подписа днес указ, разпореждащ на правителството му да прилага съществуващите закони, изискващи от университетите да обявяват получаването на големи подаръци от чужбина, предаде Ройтерс.
Тръмп подписа и още един указ, с който въвежда промени в процеса на акредитация на университетите, включително на традиционните колежи за чернокожи и юридическите факултети, с цел да обвърже акредитацията с постижения и резултати, вместо с „либералната идеология“, заяви в Овалния кабинет сътрудникът на Белия дом Уил Шарф.
/АМ/
Източник: БТА
Свят
Китай осъди в ООН американските практики на „изнудване и сплашване“, а САЩ отхвърлиха обвиненията му

Китай осъди днес в ООН американските практики на „изнудване и сплашване“ по търговски въпроси – обвинение, категорично отхвърлено от САЩ, които на свой ред разкритикуваха политиката на Пекин, предаде Франс прес.
„Едностранният подход се разраства, а практиките на сплашване стават широко разпространени […], грубо погазвайки международния ред и застрашавайки световния мир и стабилност“, заяви китайският постоянен представител в световната организация Фу Цун на организираната от него неформална среща на Съвета за сигурност на ООН на тема „Практики на сплашване в международните отношения“.
Китайският дипломат разкритикува САЩ, които, по думите му, налагат мита „под различни предлози на всички свои търговски партньори и сериозно нарушават световния икономически ред“.
„Под претекст за реципрочност и справедливост САЩ поставят интересите си над общото благо на международната общност“, каза той и призова света да избере между спазването на „основните правила“ на международните отношения и връщането към „закона на джунглата, където силните се налагат над слабите“.
„Всяка форма на натиск, заплаха или изнудване не е правилният начин за общуване с Китай“, отбеляза Фу Цун.
„Не можем да позволим нещата да се диктуват от този, който има по-големи юмруци“, каза китайският дипломат и добави: „Сплашването на слабите, заплахите и принудата, както и налагането на волята си над другите няма да спечелят широка подкрепа, а ще се обърнат в крайна сметка срещу тези, които ги прилагат“.
САЩ омаловажиха организираната от Китай неформална среща като „представление“, което е лишено от смисъл и съдържание, посочва Ройтерс.
Американската представителка Тин У обвини Китай, че използва едностранни нечестни търговски практики, които увреждат пазарните икономики по целия свят.
„Китай твърди, че е развиваща се държава, но едновременно с това използва като оръжие статута си на кредитор и проектите за развитие, за да изнудва развиващите се страни членки“, каза тя и добави: „Стига вече. Президентът Тръмп променя търговската среда, за да не може Китай повече да се възползва то нея“.
Източник: БТА
-
Балканипреди 1 седмица
КНА: Според кипърския финансов министър трябва да се предложи структуриран диалог между ЕС и САЩ относно митата
-
Балканипреди 1 седмица
Модернизацията на румънската ВВС база „Михаил Когълничану“ има за цел да я превърне в регионален стратегически център на НАТО
-
Святпреди 1 седмица
Русия пренебрегва американското предложение за прекратяване на ударите по въздух, вода и суша, заяви Зеленски
-
Икономикапреди 6 дни
С 25 процента е увеличен броят на леглата в местата за нощуване в област Хасково в рамките на една година, отчетоха от статистиката
-
Святпреди 5 дни
Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република
-
Обществопреди 1 седмица
Рибата си отдъхва, риболовът е забранен от днес
-
Политикапреди 1 седмица
ДПС-ДПС отново решава да продължи ли подкрепата си за правителството
-
Политикапреди 1 седмица
Подписва се договор за търсене на нефт и природен газ в Черно море