Балкани
Гърция трябва да бъде „бдителна“ след земетресението в Турция, заяви експерт

Костас Папазахос, сеизмолог от Солунския университет „Аристотел“, заяви по повод днешното земетресение в Турция, което разтърси северната част на Мраморно море, че макар трусът да е бил силен, той изглежда не представлява сериозна заплаха за Гърция, съобщава електронното издание на в. „Катимерини“.
Същевременно експертът посочи в коментар за държавната телевизия ЕРТ, че „е твърде рано да се правят някакви прогнози за това как може да се развият нещата“.
Земетресението е възникнало по протежение на известна разломна зона, в която долната плоча се измества на изток, а горната остава като цяло стабилна. Въпреки че епицентърът е бил близо до центъра на разлома, сеизмичната последователност изглежда се разпростира към Истанбул. „Това е познат разлом“, отбелязва Папазахос.
Той посочи, че това не е „голямото земетресение, от което отдавна се страхуваме“, което по думите му се очаква да бъде по̀ на изток, в сегменти от разлома, които все още не са прекъснати. „Това е сравнително малко събитие за този разлом и вероятно ще има много ограничени отражения, евентуално незначителни ефекти в крайбрежните зони“, отбеляза сеизмологът.
Земетресението беше усетено слабо в Гърция. Папазахос обаче предупреди, че разломът се намира в исторически силна сеизмична зона, която е предизвиквала трусове с магнитуд 7 по Рихтер.
„Като се има предвид това, ние трябва да останем бдителни, макар че засега няма сериозна причина за безпокойство“, посочи в заключение сеизмологът.
Земетресение с магнитуд 6,2 бе регистрирано днес в района на Истанбул, съобщи Дирекцията за управление при бедствия и извънредни ситуации (АФАД), цитирана от турски медии. Трусът беше усетен освен в Гърция също в България и Румъния.
Източник: БТА
Балкани
Гърция „изхвърля“ зелена енергия по Великденските празници, заради недостатъчен капацитет за съхранението ѝ

Около 30 гигаватчаса енергия от възобновяеми източници, които са достатъчни за захранването на четири конвенционални електроцентрали, бяха „изхвърлени“ в Гърция през уикенда по време на Великденските празници поради недостатъчен капацитет за съхранение на енергия, съобщава „Катимерини“.
На фона на рязък скок в производството на слънчева енергия и рязък спад в търсенето на електроенергия Независимият оператор за пренос на енергия на Гърция (IPTO) и Оператора на електроразпределителната мрежа на Гърция (HEDNO) бяха принудени да изключат зелената енергия от системата, за да предотвратят спиране на тока.
От Разпети петък до понеделник след Великден операторите също така ограничиха вноса на електроенергия от съседните държави и наредиха на неподлежащите на мониторинг („слепи“) соларни ферми да спрат работа. Най-драстичните съкращения се случиха по обяд на Великден в неделя и понеделник, като достигнаха съответно 2 264 мегаватчаса и 2 400 мегаватчаса.
Цените на едро на електроенергията се понижиха и достигнаха 66,48 евро за мегаватчас на Великден, като някои цени по обяд бяха нулеви или дори отрицателни.
/МИД/
Източник: БТА
Балкани
Сръбският президент Александър Вучич обяви, че ще присъства на честванията за Деня на победата на 9 май в Москва

Сръбският президент Александър Вучич обяви, че ще представлява Сърбия на Деня на победата 9 май в Москва по време на честването на 80-ата годишнина от края на Втората световна война. Вучич съобщи новината по време на интервю тази вечер пред частната сръбска телевизия „Пинк“.
Той изтъкна, че с гордост ще представлява Сърбия на честването на 80-годишнината от победата над фашизма.
Вучич отбеляза, че трябва да обсъди газовото споразумение с руския президент Владимир Путин.
„Трябва да подпишем газовото споразумение до 30 май, трябва да решим въпроса с петролната компания“, каза той.
По-рано днес Сърбия официално поиска за трети път отлагане на американските санкции върху петролната компания НИС, наложени й на 10 януари от министерството на финансите на САЩ заради мажоритарния руски дял в компанията.
Сръбският президент допълни, че ще отпътува за Москва сам, без премиера Джуро Мацут или други представители на изпълнителната власт, защото иска „да остави правителството да работи добре с ЕС за евроинтеграцията на страната“.
От началото на войната в Украйна ЕК многократно критикува сръбските власти, че поддържат отношения на високо ниво с Руската федерация и отказват да синхронизират външната политика на страната с тази на еврообщността.
В интервюто пред телевизия „Пинк“ тази вечер Вучич нарече блокадата на националната сръбска телевизия РТС „безпрецедентно престъпление“.
На 14 април студентите, блокиращи факултети в цялата страна, за първи път поставиха под свой контрол всички входове към основната сграда на РТС в центъра на Белград, както и към студиата, които се намират в парка Кошутняк.
Блокадата принуди РТС да промени програмната си схема, но телевизията продължи да излъчва.
През последните месеци студентите организираха няколко пъти протести пред РТС в знак на несъгласие с начина, по който националната медия отразява проявите на социално недоволство по повод трагедията в Нови Сад.
На 1 ноември миналата година в северния сръбски град падна козирката на гарата, в резултат на което загинаха 16 души. Според протестиращите до трагедията се е стигнало заради корупционни практики, довели до некачествен ремонт на гарата. Те искат да бъде понесена политическата и наказателна отговорност за случилото се, настояват да се води борба срещу корупцията, а институциите да работят без политически натиск и влияние.
Протестиращите студенти обявиха, че блокадата на РТС ще продължи, докато не бъде проведен нов избор на членове на Съвета на Регулаторния орган за електронни медии (РЕМ).
Студентите са на мнение, че процедурата, която бе финализирана на 20 януари, е опорочена „заради участието на фалшиви кандидати, които не отговарят на законовите изисквания.“
По-рано тази вечер председателката на Народната Скупщина на Сърбия Ана Бърнабич обяви, че на 28 април ще бъде свикано заседание на парламентарната комисия по култура и информация с единствена точка в дневния ред – обсъждане на процедурата по избор на членове на Съвета на РЕМ.
Бърнабич уточни, че така условието на протестиращите е изпълнено и призова студентите да прекратят блокадата на РТС.
Източник: БТА
Балкани
Кокаин на стойност над 1,6 милиона евро беше заловен в Гърция

Гръцките власти иззеха над 55 килограма кокаин, скрит в морски контейнер, за който е обявено, че превозва скариди, съобщиха днес официални представители, цитирани от електронното издание на в. „Катимерини“.
Контейнерът, който бил с дестинация пристанище Пирея в Гърция, пристигнал от Еквадор. При рентгенова инспекция били установени подозрителни материали в хладилната му част.
По време на проверката били открити 50 пакета кокаин с общо тегло 55,84 килограма. Властите оценяват стойността му на 1,6 милиона евро, като тази сума може да се утрои, ако бъде разфасован и продаден на дребно.
Разследването се води от отдела за борба с наркотиците с подкрепата на полицията и бреговата охрана.
/СУ/
Източник: БТА
-
Балканипреди 1 седмица
КНА: Според кипърския финансов министър трябва да се предложи структуриран диалог между ЕС и САЩ относно митата
-
Балканипреди 1 седмица
Модернизацията на румънската ВВС база „Михаил Когълничану“ има за цел да я превърне в регионален стратегически център на НАТО
-
Святпреди 1 седмица
Русия пренебрегва американското предложение за прекратяване на ударите по въздух, вода и суша, заяви Зеленски
-
Икономикапреди 6 дни
С 25 процента е увеличен броят на леглата в местата за нощуване в област Хасково в рамките на една година, отчетоха от статистиката
-
Святпреди 4 дни
Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република
-
Обществопреди 1 седмица
Рибата си отдъхва, риболовът е забранен от днес
-
Политикапреди 1 седмица
ДПС-ДПС отново решава да продължи ли подкрепата си за правителството
-
Политикапреди 1 седмица
Подписва се договор за търсене на нефт и природен газ в Черно море