Здраве
Може ли хипербарната кислородна терапия да помогне при възстановяване след пластична хирургия

Независимо дали става въпрос за фейслифтинг, абдоминопластика или друг вид пластична хирургия, всяка оперативна намеса причинява стрес на организма. След такава интервенция пациентите често страдат от отоци, синини или друг дискомфорт, докато трае възстановяването на тялото. През последните години хипербарната кислородна терапия (HBOT) се налага все повече като иновативен метод за ускоряване на възстановителния процес, намаляване на възпаленията и минимизиране на следоперативните усложнения.
Кислородната терапия в барокамера в HBO Medical Support Center е неинвазивно лечение, което може сериозно да подпомогне заздравяването и да осигури по-добри резултати след пластични операции. В този материал ще разгледаме по какъв начин HBOT може да подобри възстановяването и защо все повече хирурзи препоръчват тази терапия.
Какво представлява хипербарната кислородна терапия (HBOT)
HBOT е процедура, при която пациентът вдишва 100% чист кислород под налягане в специално проектирана камера. Обикновено кислородът в организма се транспортира чрез червените кръвни клетки, но по време на кислородната терапия той се разтваря директно в кръвната плазма, лимфата и гръбначно-мозъчната течност. Това интензивно насищане с кислород има редица ползи за тялото, особено в периода на възстановяване след хирургична интервенция.
HBOT подпомага естествения оздравителен процес, като стимулира клетъчния растеж, ускорява образуването на нови кръвоносни съдове и намалява възпалението. Това е безопасен, неинвазивен и изключително ефективен метод за следоперативно възстановяване, което го прави все по-популярен сред хирурзите, в т.ч. и сред пластичните хирурзи.
Ползи от HBOT при възстановяване след пластична хирургия
Пластичната хирургия може да изисква продължително възстановяване, което понякога е доста неприятно. Наличието на отоци, синини и дискомфорт е често срещано, а някои пациенти могат да изпитат и усложнения като инфекции или забавено зарастване на раните. Именно в тези случаи лечението с кислород може да бъде от голяма полза, като:
• Ускорява цялостното възстановяване
HBOT повишава нивата на кислород в тъканите, което ускорява клетъчната регенерация и производството на колаген – два основни фактора за по-бързо възстановяване след операция. Пациентите, които се подлагат на това лечение, често докладват за по-кратък следоперативен период и по-бързо връщане към ежедневните си активности.
• Намалява отока и възпалението
Отоците са нормална част от възстановяването след операция, но прекомерното задържане на течности може да удължи лечебния процес. Кислородната терапия подпомага по-доброто кръвообращение и елиминирането на излишните течности, като същевременно намалява вредното действие на свободните радикали.
• Минимизира риска от белези
В много случаи белезите са неизбежни след хирургическа намеса, но тяхната видимост зависи от процеса на зарастване. HBOT стимулира производството на колаген и регенерацията на тъканите, което води до по-малко забележими белези след операции като фейслифтинг, абдоминопластика и уголемяване на бюста.
• Намалява на риска от инфекции
Хипербарната оксигенация създава в тялото среда, в която патогенните бактерии трудно оцеляват, като същевременно засилва имунния отговор на организма. Това значително намалява вероятността от инфекции и ускорява възстановяването при пациенти, които вече са развили усложнения.
• Подобрява състоянието на кожата и тъканите
Процедури като липосукция, трансплантация на кожа и други козметични интервенции изискват отлично състояние на кожата за оптимален резултат. Терапията с кислород подобрява еластичността и текстурата на кожата, което води до по-добри и дълготрайни естетични резултати от тези процедури.
HBOT – Революция във възстановяването след пластична хирургия
Ускореното възстановяване, намалената вероятност за поява на усложнения и подобрените естетични резултати превръщат хипербарната оксигенация в предпочитана от много хирурзи и пациенти. Водещи пластични специалисти вече включват HBOT сесии като стандартна част от постоперативната грижа, особено при по-сложни интервенции като абдоминопластика, фейслифтинг и контуриране на тялото.
В HBO Medical Support Center също се предлагат индивидуално съобразени планове за лечение в модерна барокамера, които подпомагат по-бързото и безопасно възстановяване след пластична хирургия. Опитният медицински персонал следи напредъка на всеки пациент, за да гарантира най-добри резултати.
Ако ви предстои пластична операция или вече сте в процес на възстановяване след такава, дишането на високи концентрации кислород в среда под налягане може значително да подобри резултатите ви, като ви гарантира по-малко белези и отоци, по-добра цялостна регенерация на тъканите и намален риск от инфекции.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Здраве
Над 1500 пациенти са преминали през спешен кабинет на ИСУЛ по празниците

През изминалите празнични дни на Великден през УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ са преминали над 1200 спешни пациенти, 456 от тях през единствения в Западна България Спешен УНГ кабинет, а 293 през единствения Спешен очен кабинет.
Само в Клиниката по УНГ болести са хоспитализирани над 50 спешни пациенти от цялата страна, част от които са преминали през тежки оперативни интервенции. Сред тях е имало и румънска гражданка, докарана от екип на Спешна помощ от Банско, която е била с чуждо тяло в дихателните пътища.
В Клиниката по УНГ са оперирани няколко пациенти с животозастрашаващо възпаление, при което инфекция обхваща пространството от основата на черепа до гръдния кош – цялата шийна област.
„Състоянието може да прогресира много бързо като доведе до запушване на дихателните пътища или разпространение на инфекцията към гръдния кош. Затова се изисква спешна медицинска намеса“, обяснява доц. д-р Тодор Попов от Клиниката по УНГ болести, дежурен по време на празничните дни.
Сред другите спешни случай са коремни операции, изваждане на чужди тела от хранопровода.
В Клиниката по очни болести се борят за единственото око на 75-годишен пациент с кератит (язва на роговицата, при която е имало опасност от пробив). Той е получил усложнението след няколко операции за отлепяне на ретината в специализирани очни болници, откъдето е насочен за спешен прием в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“.
Сред пациентите на очната клиника е имало и такъв с гъбична инфекция след каратопластика (операция за присаждане на роговица), който също е пренасочен за спешен прием от специализирана очна болница.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Здраве
Проектът “Геномът на България“ търси 2000 доброволци

Проектът „Геномът на България“ навлиза във втората си фаза, като се набират 2 000 нови доброволци за участие. Този етап на изследването ще продължи още три години, а резултати от първия, пилотен етап се очакват в края на годината, съобщават от Медицински университет София.
Основната цел е събирането на широкомащабна генетична информация, която ще подпомогне научните изследвания на редки, генетични и инфекциозни заболявания, както и развитието на персонализирана медицина.
„Чрез изпълнението на проекта „Геномът на България“, ние се включваме в мащабно европейско проучване „Геномът на Европа“, в което всяка страна ще представи типичния за нейното население геном. А целта е генетичните данни да се превърнат в медицински решения“, коментира проф. Радка Кънева от Медицински университет – София, ръководител на проекта.
Проектът „Геномът на Европа“ има за цел да създаде уникална общоевропейска референтна база данни, включваща минимум 100 000 генома, представителни за европейските граждани, и да демонстрира дългосрочните ползи от използването на геномни данни в научните медицински изследвания, здравеопазването и превенцията. Такава база ще улесни разбирането на причините и лечението на генетичните заболявания.
За реализацията на проекта е важно да бъде изградена и да функционира европейска инфраструктура за надеждно съхранение, обработка и споделяне на геномни данни за научни цели. България участва в проекта „Инфраструктура за геномни данни“GDIс европейско и национално съфинансиране, който ще позволи изграждането на основите на национален хъб за геномни данни, отговарящ на високите изисквания за сигурност.
Значение на проекта
Стартирал преди година, проектът „Геномът на България“ цели да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременни българи. България ще допринесе към европейския проект за изграждане на референтни национални геноми, който ще позволи по-бързото внедряване на геномната медицина в клиничната практика – за по-добра диагностика, профилактика и превенция на социално значими заболявания.
В първата фаза на Проекта, през 2024г., се включиха над 1 000 доброволци, като в момента се извършва пълно геномно секвениране (разчитане) на събраните проби. Проучването има потенциала да открие нови, специфични за българската популация генетични вариации, свързани със заболявания като рак, диабет, сърдечносъдови, невродегенеративни и редки заболявания.
Проектът се изпълнява от Медицински университет – София и Медицински университет – Пловдив в рамките на Научен университетски комплекс за биомедицински и приложни изследвания и BBMRI.bg – част от европейската научна инфраструктура BBMRI-ERIC.
Финансирането на втория етап е 50% от Европейската комисия и 50% от Министерството на образованието и науката по проектите „Геномът на Европа“ (част от инициативата „1+ милион европейски генома) и „Инфраструктура за геномни данни“, подкрепени по програма Дигитална Европа.
Геномното секвениране се извършва в Центъра по молекулна медицина на МУ – София, където се гарантира пълна конфиденциалност и най-високо ниво на сигурност на личните ви данни. Събраните данни ще бъдат съхранявани при строги европейски стандарти и ще бъдат достъпни за други научни изследвания само след предварително одобрение от Етичната комисия на МУ-София.
Как да се включите?
Всеки пълнолетен български гражданин без известни генетични заболявания може да стане част от тази национална кауза. Вашата помощ ще допринесе за напредъка на науката и подобряване на здравето на бъдещите поколения.
Условия за участие: възраст над 18 години; липса на известни генетични заболявания; подписано информирано съгласие; попълнен клиничен въпросник; да дарите 10 милилитра кръв за изолиране на ДНК; съгласие геномните данни да бъдат съхранени в обща база данни и използвани за научни изследвания.
Конфиденциалността е напълно гарантирана – данните ще бъдат закодирани и съхранявани при най-високо ниво на сигурност.
Ако отговаряте на условията и бихте желали да се включите като доброволец, е необходимо да следвате стъпките, описани в сайта на проекта Геномът на България.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Здраве
Болниците искат отмяна на понижената потребителска такса

Лечебните заведения очакват отмяна на решението за намаляване на таксата за болничен престой, тъй като държавата няма да реши нито един от проблемите в здравеопазването с подобен ход.
Около това мнение се обединяват болничните сдружения в позиция, изпратена до министър-председателя Росен Желязков и министъра на здравеопазването доц. д-р Силви Кирилов.
Решението за намаляване на таксата беше взето на последното заседание на Министерски съвет преди празниците и прието в извънреден брой на Държавен вестник.
Българска болнична асоциация, Национално сдружение на частните болници в България, Национално сдружение на областните многопрофилни болници за активно лечение и Сдружение на общинските болници в България настояват за преоценка на взетото решение, както и за въвеждане на механизми за реален диалог с участниците в здравната система при приемане на бъдещи политики, особено такива с пряко въздействие върху устойчивостта на лечебните заведения и достъпа на пациентите до качествена медицинска помощ.
Лечебните заведения са категорично против решението за намаляване на потребителската такса за болнична помощ от 5,80 лв. на 1 лв., както и с начина, по който тази промяна е въведена – без необходимата публична дискусия и консултация със заинтересованите страни.
„Намаляването на потребителската такса, разбираме от публикации в медиите, че се представя като мярка за подобряване на достъпа до здравеопазване, но реално не решава структурните проблеми в системата и крие редица сериозни рискове“, се посочва още в позицията на болничните асоциации. Те са категорични, че липсата на прозрачност как и защо е взето това решение без оценка на потенциалния ефект от него подкопава доверието в процеса на вземане на решения.
Представителите на лечебните заведения обясняват, че потребителската такса, макар и символична за някои пациенти, е източник на приходи за лечебните заведения, с особено важно значение за отдалечените региони.
„Приходите от таксите подпомагат ежедневната дейност и функционирането на лечебните заведения. Намалението ще задълбочи финансовия дефицит и ще влоши качеството на услугите“, пише още в писмото.
В същото време според болничните сдружения големите бариери пред достъпа до здравеопазване са липсата на медицински кадри, недобрата териториална обезпеченост с услуги и продължаващата миграция на лекари. Те посочват, че намаляването на таксата не адресира нито един от тези проблеми, напротив – това решение не е адекватно на реалните проблеми, свързани с достъпа до качествена медицинска грижа.
В писмото до министър-председателя и здравния министър се подчертава, че уязвимите групи (пенсионери, деца, хронично болни и др.) са освободени и към момента от досегашната такса от 5.80 лв., което всъщност има отношение към осигуряване на социален елемент, който да подпомага достъпа до болнична помощ.
Източник: Offnews.bg
-
Балканипреди 7 дни
КНА: Според кипърския финансов министър трябва да се предложи структуриран диалог между ЕС и САЩ относно митата
-
Балканипреди 1 седмица
ХИНА: Десет години от регистрацията на първото защитено наименование на хърватски продукт в ЕС
-
Балканипреди 7 дни
Модернизацията на румънската ВВС база „Михаил Когълничану“ има за цел да я превърне в регионален стратегически център на НАТО
-
Святпреди 7 дни
Русия пренебрегва американското предложение за прекратяване на ударите по въздух, вода и суша, заяви Зеленски
-
Икономикапреди 6 дни
С 25 процента е увеличен броят на леглата в местата за нощуване в област Хасково в рамките на една година, отчетоха от статистиката
-
Святпреди 4 дни
Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република
-
Обществопреди 1 седмица
Рибата си отдъхва, риболовът е забранен от днес
-
Икономикапреди 1 седмица
Европейският съюз официално отложи за 14 юли прилагането на ответни мита върху вноса от САЩ