България
В момента образованието е много по-модерно, по-актуално и по-достъпно за младите хора, които искат да учат, каза заместник областният управител на Хасково Митко Петров

В момента образованието е много по-модерно, по-актуално и по-достъпно за младите хора, които искат да учат. Това каза заместник областният управител на Хасково Митко Петров по време на конференцията „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“ в пресклуба на БТА в града. Форумът се организира от Българската телеграфна агенция (БТА) по проект с подкрепата на Европейската комисия.
Митко Петров каза, че той вижда възможностите за обучение сега и ги сравнява с тези преди 20 години, тъй като и в момента е студент.
Петров подчерта, че в община Хасково има два университета, които предлагат изнесено обучение, няма университет със седалище в града. „Това е сериозно предизвикателство – да задържим и да реализираме младите хора в нашата област“, отбеляза той. От думите му стана ясно, че вече са предприети действия с Професионалната гимназия по дървообработване и строителство „Цар Иван Асен II“, която да започне изграждането на Център за високи постижения. Според Петров това ще даде възможност на даровити деца да развиват своите таланти и да имат възможността да останат да учат и да се развиват в област Хасково.
Заместник областният управител заяви, че с тясното партньорство между областна администрация, Регионално управление по образование, университети и бизнес може да се постигне не само икономическо, но и човешко сближаване. Хасково има таланта сега е момента да дадем хоризонта на нас и нашите деца, каза Митко Петров.
Той посочи, че като институция областна администрация има ангажименти по реализацията на държавната политика в сферата на образованието и предизвикателствата в това отношение.
/ТТ/
Източник: БТА
България
Демонстрация на катастрофа с образователна цел направиха студенти от Американския университет в Благоевград

Демонстрация на катастрофа с образователна цел направиха студенти от Американския университет в България (АУБ). Темата беше „Пътнотранспортно произшествие с пострадали граждани и охрана с цел предпазване от възникване на пожар“. Симулацията се състоя пред университета в Благоевград.
Правим симулация на катастрофа, пътнотранспортно проишествие, имаме пострадали в колата, пострадал с колело. Демонстрацията е в колаборация с Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Благоевград и Центъра за спешна медицинска помощ, каза за БТА Петя Вретенарова, студент в университета в специалността ,,Журналистика и психология”, която е сред организаторите. Идеята е да направим едно обучение, което е едновременно за нас, както и да покажем на хората отблизо как реагират екипите в подобна ситуация, допълни тя. По думите ѝ, такъв тип организация и такова събитие се правят за първи път.
Целта на демонстрацията е да покаже какво реално се случва по време на тежък инцидент, за да се подобри реакцията в подобни стресови ситуации.
Ние организирахме това събитие, свързахме се пожарната и наши приятели да участват, каза за БТА Росен Мельов, студент в Американския университет и също част от организаторите. С помощта на доктора в университета и други организации обучихме нашите състуденти на първа помощ, за да може да реагираме в такава ситуация. Надявам се на хората, които наблюдават това събитие, също да им е интересно, допълни той.
По време на учението беше използвана кола на терен, за да се демонстрира реалистично сцената на катастрофата. Екипите показаха как се осъществява спасяване на пострадали, как се обезопасява мястото и какви действия се предприемат за предотвратяване на последващ пожар. Районът беше напълно обезопасен за наблюдаващите.
/АБ/
Източник: БТА
България
Сандански посрещна чудотворната икона на Света Богородица

Сандански посрещна чудотворната икона на Света Богородица. На Светла сряда стотици вярващи се събраха пред сградата на общинска администрация, за да се преклонят пред светинята.
Чудотворната икона на Света Богородица „Свети Пояс“ пристигна от църквата „Свети Антоний“ в Мелник точно в 17:00 часа. Иконата беше посрещната от кмета на град Сандански Атанас Стоянов и от свещеници от Петричка и Санданска духовна околия. С литийно шествие за освещаване на града и за благоденствието на всички жители, иконата премина през централната улица на града и беше пренесена в манастира „Свети свети Козма и Дамян“, където ще се извърши Пасхална вечерня.
Посрещането на чудотворната икона е традиция, утвърдена през годините. Тя е свързана с празника на град Сандански, който се отбелязва на 24 април, Светли четвъртък.
/ХТ/
Източник: БТА
България
Не е имало необходимост от задействане на системата BG-Alert заради земетресението в Турция, посочват от МВР

Не е имало необходимост от задействане на системата за предупреждение BG-Alert заради земетресението в Турция, се посочва в съобщение от МВР.
От вътрешното министерство уточняват, че системата за разпространение на електронни съобщения за предупреждение на населението се задейства в случаи на опасни събития (бедствия, извънредни ситуации и други представляващи заплаха за живота, здравето или имуществото) само след разпореждане от съответните компетентни органи.
Според постъпилата до момента информация земният трус, възникнал около обед в района на Истанбул в Турция, е бил усетен в някои региони, основно в източната част на страната. Няма данни за нанесени щети, допълват от МВР.
Възможно е някои мобилни устройства да са получили известия, разпространени чрез услугата Android Earthquake Alerts (сигнали за земетресения), която функционира само на устройства с операционна система Android. Услугата може да предупреди потребителите по време на и в кратък времеви интервал преди да започне самото земетресение, като (извън САЩ) използва вградени сензори в телефоните на потребителите, измерващи вибрации и скорост, пише още в съобщението. Така мобилното устройство играе ролята на мини сеизмична станция, която подава данни и става част от свързана мрежа за споделяне на тези данни.
По повод получени сигнали от системата BG-Alert в райони у нас, в които е било почувствано земетресението в Турция, премиерът Росен Желязков в Бургас също обясни, че информацията е получена от операционни системи, които са на Андроид. „BG-Alert не прави ранно предупреждение за земетресения. Такава възможност няма нито една система предвид земетресението като бедствие. Все още естественият и изкуственият интелект не могат да предвидят настъпването на земетресения, още повече на територията на друга държава. Не че системата не е сработила“, коментира Желязков.
В отговор на въпрос дали при земетресението в Турция, усетено и у нас, е задействана системата BG-Alert, министърът на вътрешните работи Даниел Митов, който беше в Габрово, каза, че има информация, че тя се е задействала, но не може да каже къде точно.
Източник: БТА
-
Балканипреди 7 дни
КНА: Според кипърския финансов министър трябва да се предложи структуриран диалог между ЕС и САЩ относно митата
-
Балканипреди 1 седмица
ХИНА: Десет години от регистрацията на първото защитено наименование на хърватски продукт в ЕС
-
Балканипреди 7 дни
Модернизацията на румънската ВВС база „Михаил Когълничану“ има за цел да я превърне в регионален стратегически център на НАТО
-
Святпреди 7 дни
Русия пренебрегва американското предложение за прекратяване на ударите по въздух, вода и суша, заяви Зеленски
-
Икономикапреди 6 дни
С 25 процента е увеличен броят на леглата в местата за нощуване в област Хасково в рамките на една година, отчетоха от статистиката
-
Святпреди 4 дни
Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република
-
Обществопреди 1 седмица
Рибата си отдъхва, риболовът е забранен от днес
-
Политикапреди 1 седмица
ДПС-ДПС отново решава да продължи ли подкрепата си за правителството