Здраве
Какво да правим, когато ни боли коремът
Снимка Pixabay
Болките в корема са като главоболието – толкова причини може да има за тях, че почти никога не знаем кога да потърсим лекар. Затова пък няма човек, който да не знае поне един лек за болки в корема или коремен дискомфорт. Абсолютно забранено е самолечението при съмнение, че става дума за апендицит. Неразположението в корема, ако е придружено от гадене, повръщане, разстройство, коремни спазми и др., най-често се дължи на вируси. Причината обаче може да е и хранително натравяне и тогава трябва да се търси лекарска помощ. Болка в тази област може да сигнализира и за гастрит, подуването на корема е повод да се изследваме за колит. Болката ниско в корема най-често минава в графата „жените знаят защо“ всеки месец. Болката високо в корема обаче иска изследвания и лекар.
Домашни средства за коремна болка
Чай при проблеми със стомаха – до това прибягва всеки, за да си върне комфорта. Това е едно от най-популярните натурални средства в такива ситуации.
- Чай от лайка – особено полезен при спазми;
- Чай от джинджифил – има антисептични и противовъзпалителни свойства, вкусът му обаче е специфичен и леко лютив. Помага и срещу запек;
- Чай от мента – помага при почти всички проблеми, свързани с корема и стомаха, облекчава спазми;
- Топла вода с лимон – може да помогне при проблеми, причинени от лошо храносмилане или киселини;
- Ябълков оцет с вода – подпомага храносмилането.
Храни при болки в корема
Важно е консумираната храна да не дразни лигавицата на стомаха и да е лесна за смилане.
- Ориз – за предпочитане варен и без подправки и мазнина. Той е сред най-добрите на масата при раздразнен корем. Действа срещу възпалението;
- Банани – ако няма причина, поради която не бива да ядете банани, хапвайте ги смело при проблеми със стомаха. Мекият плод не дразни храносмилателната система;
- Картофи – също като ориза варени без подправки или мазнина. Правят меко покритие на стомашната лигавица и абсорбират причинителите на възпалението;
- Варени зеленчуци – доставят витамини на организма, без да дразнят стомаха и корема. Например – моркови, тиква, зеле и т.н.
Когато детето каже „боли ме коремчето“, винаги трябва да се има предвид, че прагът на болка при малките е по-нисък, а организмът им по-податлив на инфекции.
Ако става дума за бебе с колики, обръщането му по корем и спазването на дадените инструкции от лекаря помагат то да се успокои. При всички случаи обаче първо трябва да се помисли какво е яло детето скоро и дали не става дума за вирус, обикновено и с други симптоми.
Най-добре е на детето да се даде вода или ментово чайче и да се поиска съвет от лекар, ако болката не отминава.
И при възрастните, и при децата прекаленото напрежение и стреса могат до доведат до болки в корема.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Здраве
Медицинските сестри настояват да са договорен партньор на Касата

Професионалистите по здравни грижи настояват да станат договорен партньор на Здравната каса и да се въведе стандарт по здравни грижи. Искането беше изразено в националния пресклуб на БТА от ръководството на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ).
От асоциацията настояха да се подготви и въведе механизъм от 2026 г. за пряко сключване на договор между Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и всички изпълнители на здравни грижи в извънболничната помощ. Съсловната организация обединява медицинските сестри, лаборантите, акушерките и фелдшерите.
„Нуждата от долекуване в домашни условия става все по-необходима, а в това отношение пациентът е забравен и затова настояваме асоциацията ни да стане договорен партньор на НЗОК, а касата да заплаща медицинската услуга, извършвана от практиките на професионалистите по здравни грижи“, каза Дияна Георгиева, председател на БАПЗГ.
По думите ѝ в страната ни от създадени преди време 101 практики на професионалисти по здравни грижи, сега работят само 37, тъй като НЗОК не заплаща услугите, извършвани в тях. От асоциацията искат Касата да започне да заплаща тези услуги за здравноосигурените пациенти.
„Не е предвидена възможност за безплатна грижа в дома на пациенти, преживели инфаркт, инсулт, големи хирургични интервенции, както и за пациенти с онкологично заболяване“, каза Александър Василев, заместник – председател на БАПЗГ.
„От грижите на тези практики са се възползвали близо 15 хиляди души, които са имали финансови възможности“, посочи Анелия Атанасова, председател на Националното сдружение на амбулаториите за здравни грижи към асоциацията. Ако се финансират тези практики, това би довело освен до качествена грижа за пациентите, така и до намаляване на хоспитализациите, каза Петя Недкова, председател на Националния съвет по качество към БАПЗГ.
БАПЗГ да съдейства за въвеждането на стандарт по здравни грижи, който да е обвързан с качеството на медицинската услуга, е второто искане на асоциацията. В него да е описано кой, какво и кога може да го извършва, каза още Георгиева.
„Изискването ни за качество е само в полза на пациента, добави тя. Пациентите трябва да имат гаранция, че ги обслужва специалист с определена квалификация“, допълни Недкова. По думите ѝ медицинският стандарт по здравни грижи ще посочи точните параметри на качеството, съобразявайки се с европейските норми.
Към всяка клинична пътека, по която се работи в болниците, да бъдат описани задълженията на професионалистите по здравни грижи, а дейностите, извършени от професионалист по здравни грижи, да бъдат въвеждани в Националната здравноинформационна система, предлагат от асоциацията.
„По този начин ще може да се разбере какъв е относителният дял на дейностите, извършени от професионалистите по здравни грижи спрямо другите дейности“, посочи още Недкова.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Здраве
СЗО съкращава персонала си заради Тръмп

Ръководителят на Световната здравна организация (СЗО) Тедрос Аданом Гебрейесус обяви, че администрацията на Доналд Тръмп е довела до значителни финансови проблеми в организацията, които я принудили да се преструктурира, предаде ДПА, цитирана от БТА.
По думи на Гебрейесус заради намалената американска помощ за развитие, организацията се е изправила пред недостиг на средства, необходим за покриване на заплатите за периода 2026-2027 г., в размер на между 560 и 650 милиона долара.
„Внезапният спад на приходите ни остави в критична ситуация и нямаме друг избор, освен да намалим мащаба на нашата работа и да съкратим работната си сила“, заяви Гебрейесус, като подчерта, че това е наложителна стъпка, въпреки че организацията ще се стреми да запази ключовите си функции в дългосрочен план.
Сред най-значимите промени е намаляването на ръководните позиции в организацията, които ще бъдат съкратени от 12 на 7, като броят на отделите ще бъде редуциран почти наполовина- от 76 на 34. Промените ще засегнат всички регионални служби на СЗО, които ще изпитат различни нива на съкращения, уточни ръководителят на организацията.
Световната здравна организация, която играе основна роля в подпомагането на страните да се справят с глобалните здравни кризи, ще продължи да изпълнява своята „решаваща роля“, въпреки финансовите ограничения, допълни той.
През януари, след встъпването си в длъжност, президентът Доналд Тръмп обяви решение за прекратяване на голяма част от американските разходи за чуждестранна помощ. В допълнение, той потвърди, че САЩ ще се оттеглят от СЗО, което още повече усложнява финансовата ситуация на организацията.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Здраве
Д-р Татяна Мороховец: Как да противодействаме на стомашните киселини
Познато ли ви е неприятното усещане за парене зад гръдната кост и появата на стомашни киселини? А знаете ли, че за последните 15 години, броят на хората със стомашни проблеми в България се е увеличил двойно – това констатират от Световната здравна организация. Сред основните причини за тази статистика са нездравословните и некачествени храни, които консумираме, стресът и неправилното хранене. Неприятното чувство на изгаряне се появява поради връщането на стомашни ензими и киселини от стомаха обратно към хранопровода, причинявайки дразнене на лигавиците. Подобно усещане се е случвало почти на всеки и обикновено бързо отшумява. Проблемът е, че при зачестяване, стомашният сок ерозира лигавиците на органите и може да нанесе щети, водещи до по-сериозни заболявания. Задълбочаването на гастроезофагеалния рефлукс може да причини развитието на стомашни язви, язви на дванадесетопръстника или други значими стомашни заболявания.
Как да противодействаме на стомашните киселини?
Разговаряме с д-р Татяна Мороховец, специалист Вътрешни болести и гастроентерология. Част е от екипа на ДКЦ“Неоклиник“ и МЦ “Fi Health” гр.София.
Д-р Мороховец, кои са причините за появата на киселини и гастроезофагеален рефлукс?
Производството на стомашни сокове (мукус, солна киселина и ензими) е физиологичен процес, целящ трансформирането на погълнатите храни по такъв начин, че да ги направи подходящи за чревна абсорбция. При някои особени условия, защитната способност на мукусния слой може да се компрометира: например, в случай на химични атаки (свръхпродукция на гастритни сокове, дължаща се на заболявания, приемането на лекарства или дразнещи храни като: кафе, чай, алкохол), физични атаки (топла храна и студена храна) и механични атаки (недобро сдъвкване на храната, диагностични ендоскопични изследвания), а също така и на безпокойство, стрес и неправилен начин на живот (бързо или нередовно хранене). Недостатъчният мукусен слой и неговата намалена защитна способност позволяват пряк контакт на дразнещите агенти със стомашната лигавица. Това довежда до раздразнение на лигавицата, което се усеща като парене и болки в епигастриума или зад гръдната кост, в периода между храненията. Освен това, раздразнението на стомаха може да причини и метеоризъм, гадене или повръщане и гастроезофагеален рефлукс. Гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ) е заболяване, при което долен езофагеален сфинктер, респективно мускул между хранопровода и стомаха е абнормално с отслабен тонус, което позволява на стомашното съдържимо да се върне обратно и да проникне в хранопровода. Проявява се с болка високо в епигастриума и гърдите, с ирадиация към гърба, често и с болки в гърлото или суха кашлица. Пушенето и мазните храни намаляват способността на долния езофагиален сфинктер да се затваря след като храната е преминала в стомаха. Затлъстяването и бременността също са предпоставка за рефлукс.
Как да се справим със стомашните киселини?
Абоацид® гел на ABOPharma е едно много добро решение при киселини и рефлукс. Това е медицинско изделие с моментално действие, което противодейства на симптомите на дразнене на стомашната лигавица като: болка, парене, усещане за киселини, често уригване, подуване и гадене. Абоацид® гел образува бариера, която предпазва лигавицата от агресивните стомашни сокове. Благодарение на растителната си формула, Aboacid® гел притежава изразено успокояващо и защитно действие върху лигавицата на хранопровода и стомаха. Добавеният натриев хиалуронат в продукта действа като смазка за тъканите и модулира взаимодействията между съседните тъкани. Натуралната му формула е с бързо комбинирано действие и изпълнява протективна функция при прием на нестероидни противовъзпалителни средства или при нездравословно хранене.
При какви случаи може да се използва Aboacid® гел и има ли противопоказания?
Aбоацид® гел може да бъде полезен също и в случай на спазми и метеоризъм, свързани с гастритно възпаление. Продуктът може да допълва превенцията при ситуации, които могат да предизвикат раздразнение на стомашната лигавица (дразнещи вещества, периоди на психофизически стрес, смяна на сезона, неправилен начин на живот, нестероидни противовъзпалителни и обезболяващи средства). Абоацид® гел може да се прилага заедно с инхибитори на протонната помпа, Н2 антагонисти, използвани при остри или хронични гастрити, гастродуоденити, гастро-езофагеален рефлукс и гастро-дуоденални язви, съгласно предписанията на лекаря.
Абоацид® гел противодейства изключително бързо на стомашните киселини и повлиява болката в горната коремна половина, появяваща се след нахранване, както и при рефлуксен ларингит (дрезгав глас). Важно е да се отбележи също, че продуктът не предизвиква запек. Той може да се използва и като превенция по време на периоди на силен стрес или след нездравословна диета. Aбоацид® гел е под формата на удобни стикове за директен прием и е с приятен вкус на боровинка. Гелът облива хранопровода, като го предпазва по-ефективно от други продукти, които са под формата на хапчета и се приемат с вода.
Важно е да отбележим, че Абоацид® гел може да се използва и по време на бременност, кърмене, както и от диабетици. Над половината от бременните жени получават киселини всеки ден, особено през третия триместър на бременността, а приемът на Абоацид® гел значително облекчава тези състояния и се понася добре. Приемайте по 1 стик от Абоацид® гел при нужда, след хранене или преди лягане. Препоръчва се приемането му поне 2 часа преди или след употребата на други лекарствени продукти. Продуктът съдържа само вещества, за които е доказано, че са безвредни, а това позволява многократната му употреба.
Какво е действието на всяка от съставките в Aбоацид® гел?
Богатият растителен състав на Абоацид® гел оказва моментално действие, като се бори с киселините, предпазва лигавицата и противодейства на киселинния рефлукс. Една от важните съставки в Абоацид® гел е Индийското грозде, чиито плодове притежават антисекреторни, противоязвени и цитопротективни свойства. В изследване по отношение на безопасността и ефикасността на индийското грозде е доказан ефектът на значително намаляване на честотата и тежестта на регургитация на киселините.
Също така много важно действие във формулата на Абоацид® гел има гелът от Алое Вера, който има изявен противоязвен и антимикробен ефект и оказва влияние в лечението на гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ). Има доказателства, че Алое Вера осигурява безопасно и ефективно лечение за намаляване честотата на нейните симптоми.
Основното действие на Лечебната ружа е да образува защитен филм върху повърхността на лигавицата, благодарение на слузообразувашите полизахариди в състава си. Оказва омекчаващо, обезболяващо, противовъзпалително, антимикробно и антиоксидантно действие. Освен това намалява контакта на раздразнената стомашна лигавица със солната киселина на стомаха и с патогенната бактерия Хеликобактер Пилори, която е причинител на стомашните и дуодендрални язви.
Горският слез е подходящ при храносмилателни проблеми. Намалява киселинността в стомаха и стомашния дискомфорт благодарение на полизахаридния комплекс в състава си. Притежава много силни антиоксидантни свойства. Има успокояващо и спазмолитично действие при раздразнен стомах и спазми.
Лайката противодейства на типичното усещане за тежест, киселинност и болка, причинени от лошо храносмилане. Притежава антисептичен ефект.
Абоацид® гел е с добавен натриев хиалуронат, който изпълнява функция на механична защита на лигавицата и осигурява хидратацията на тъканите. Той предпазва от напрежение и дразнене, а в същото време способства за намаляване на възпалението.
СПЕЦИАЛНА ОФЕРТА НА REMEDIUM.BG ДО 30.04.2024
Купи онлайн АБОАЦИД ГЕЛ и вземи ПОДАРЪК Магнефорс ДЕПО – ТУК!
Публикацията е част от партньорството между OFFNews и AboPharma.
Източник: Offnews.bg
-
Балканипреди 7 дни
КНА: Според кипърския финансов министър трябва да се предложи структуриран диалог между ЕС и САЩ относно митата
-
Балканипреди 1 седмица
ХИНА: Десет години от регистрацията на първото защитено наименование на хърватски продукт в ЕС
-
Балканипреди 7 дни
Модернизацията на румънската ВВС база „Михаил Когълничану“ има за цел да я превърне в регионален стратегически център на НАТО
-
Обществопреди 1 седмица
Рибата си отдъхва, риболовът е забранен от днес
-
Святпреди 7 дни
Русия пренебрегва американското предложение за прекратяване на ударите по въздух, вода и суша, заяви Зеленски
-
Святпреди 4 дни
Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република
-
Политикапреди 1 седмица
Доган обяви, че колективното тяло на ДПС страда. И поиска промени в ръководството (Видео)
-
Политикапреди 1 седмица
Подписва се договор за търсене на нефт и природен газ в Черно море