Свържете се с нас

Балкани

АТА: Албанските дни по света започват от Италия с представяне на специалната инсталация „Да умреш от смях“

Албания демонстрира своя отличителен глас в Милано, глобален център за дизайн и съвременно изкуство, чрез CulturaAlb, най-новата инициатива на Министерството на икономиката, културата и иновациите. Това предаде за БТА албанската агенция АТА.

Целта на платформата, която се очаква да отвори нова глава в културната дипломация на страната, е да се представи албанското творчество на международната сцена.

Инициативата CulturaAlb – Албански дни по света – беше представена за първи път на Fuorisalone 2025, където от 7 до 13 април Албания стана активна част от културната програма на града.

В центъра на Албанската седмица беше инсталацията „Да умреш от смях“, творба, която съчетава хумора с трагедията и която е дело на архитектите Марин Никола и Денис Муча в сътрудничество с майстора по керамика Васил Кука.

Проектът на Никола и Муча изгражда мост между езика, колективната памет и артистичната форма. Вдъхновени от популярния израз „да умреш от смях“, те създават символична вселена, в която керамиката служи като средство за разказване на история, която е нематериална, но всеобщо известна. Както самите автори подчертават в различни интервюта, проектът изследва необичайна комбинация от епичната природа на смеха и трагичната реалност на смъртта, между радост и загуба – дихотомия, изразена чрез майсторски изработена керамика.

В основата на инсталацията е майсторът на керамика Васил Кука, занаятчия от Задримския край, който ръчно изработва до 300 керамични изделия на ден. Той представлява занаятчия-индустриалец, запазващ традиционните техники, работейки с модерна ефективност.

Освен инсталацията „Да умреш от смях“ публиката имаше възможност да посети и други изложби, като например на Биб Фрокай, албанския художник, който изследва сливането на традиционни и модерни мотиви. Изложена беше и „Ватра“, ръчно проектирана стъклена маса от архитекта Йоана Диаманди, символизираща топлината на албанския дом.

Друг акцент от Албанската седмица в Милано беше стартирането на платформата Albchef, международна мрежа от албански готвачи, насочена към популяризирането на кулинарните традиции по света. Събитието включваше дегустации на продукти от сайта за агротуризъм „Mrizi i Zanave“ и участието на главния готвач Алтин Пренга, видна фигура в съвременната албанска гастрономия.

Като част от инициативата на Министерството на икономиката, културата и иновациите CulturaAlb предложи и демонстрации на готвене и дегустации на традиционни храни и дискусии за значението на етиката и устойчивостта в кухнята и дизайна, на които беше демонстрирано как албанските традиционни ценности могат да имат силно въздействие върху международните пазари.

Смехът, централната тема на инсталацията, също беше показан в най-директната си форма – стендъп комедия. Албанският комик Джулиано Дуле завладя сцената с  остра ирония и проницателни разсъждения както за реалността в Албания, така и за диаспората.

Представянето на Албания включваше и премиерата на документалния филм „UDHA – Една кръв, един език, едно обещание“, продуциран от Лорик Цана и Арбер Агалиу. Филмът изследва културните, езиковите и духовните връзки на албанците както в региона, така и в диаспората.

Инициативата CulturaAlb не приключва в Милано. Тя служи като мост, свързващ албанците както в страната, така и в чужбина, популяризирайки живото албанско наследство във всяко кътче на света. Един от най-осезаемите примери за това наследство е Арбърешкия танц, петвековен празник, който се провежда във вторник след Великден в арбърешките села в Италия (арбърешите са албанци, преселили се в Италия по време на османските нашествия на Балканите в периода XV– XVIII век – бел. ред.).

В основата си CulturaAlb е нова платформа за културна дипломация, която обединява художници, дизайнери, музиканти, готвачи, творци и албански общности от диаспората, за да разшири гласа на Албания в големите световни културни центрове.

(Новина, избрана от албанската агенция АТА за публикуване от БТА съгласно договора за сътрудничество между агенциите)

Източник: БТА

Балкани

Косово спестява близо един милион евро на година заради спад във вноса на найлонови торбички след въвеждането на цена за тях

Косово спестява близо един милион евро на година заради спад във вноса на найлонови торбички след въвеждането на цена за тях, сочат данни на косовския институт „Атлас“, публикувани на страницата му във Фейсбук.

Институтът информира, че от въвеждането на цена 5 евроцента на торбичка през 2023 г. вносът им чувствително е спаднал. От един милион килограма през 2021 г. той е намалял до 250 хиляди килограма през 2024 г., което е довело до спестени близо един милион евро на година.

„Това доказва, че фискалните политики могат реално да повлияят за ограничаването на замърсяването на околната среда“, пишат от „Атлас“. От института призовават найлоновите торбички за еднократна употреба да бъдат изцяло забранени.

Институтът „Атлас“ е базиран в Прищина и насърчава устойчивото развитие и опазването на околната среда в Косово и Западните Балкани с цел по-зелено бъдеще, се посочва на Фейсбук страницата на института.

/ПК/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Балкани

Хиляди посрещнаха с фойерверки в Нови Сад сръбските студенти, отишли с велосипеди до Страсбург, за да търсят подкрепа от ЕС

Хиляди хора посрещнаха група сръбски студенти, които този месец изминаха с велосипед повече от 1 300 км, за да привлекат вниманието на Европейския съюз към борбата им срещу корупцията в балканската страна, съобщи Асошиейтед прес.

Фойерверки, барабани и свирки отекнаха в град Нови Сад, когато около 80 студенти символично получиха медали и преминаха по червен килим в радостно признание на усилията им в началото на април.

Целта на 13-дневното колоездачно пътуване от Нови Сад до Страсбург, Франция, бе да се получи подкрепа в ЕС за продължаващите месеци наред студентски протести в търсене на справедливост за 16-те жертви на смъртоносното срутване на покрива на гарата в града през ноември.

„Символично показахме решимостта и упоритостта на нашето поколение да се бори за по-добро утре и бъдеще, което заслужаваме“, заяви един от студентите пред ликуващата тълпа в Нови Сад.

Общонационалното движение срещу корупцията, водено от студентите, разтърси все по-авторитарния президент Александър Вучич. Въпреки че се радват на огромна подкрепа у дома и в балканския регион, протестиращите студенти в Сърбия смятат, че не са получили достатъчна подкрепа от ЕС.

Сърбия официално се стреми към членство в 27-членния блок, но отстъпва по отношение на демократичните свободи и върховенството на закона. Реакцията на ЕС на предимно мирните студентски протести беше хладна и официалните лица се въздържаха от публични критики към Вучич, посочва АП.

/ПЙ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Балкани

През първите два месеца от годината Турция е приела най – много туристи от Иран и Русия

През първите два месеца на годината Турция е приела общо 4,34 милиона туристи, като най-голям брой от тях са дошли от Иран и Русия, сочат данните на турското Министерство на културата и туризма, цитирани от Анадолската агенция. 

Според статистиката общо 463 865 ирански граждани са посетили страната през януари и февруари. На второ място се нарежда Русия с общо 371 344 туристи, посетили Турция през същия период. На трето място се нареждат германските туристи, които са били общо 330 000. След Германия се нареждат туристите от България и Великобритания. 

В началото на миналия месец министърът на културата и туризма на Турция Нури Ерсой заяви, че през 2025 г. страната има за цел да привлече 65 милиона туристи, а приходите от туризъм да възлязат на 64 милиарда долара. За сравнение през 2024 г. Турция е посрещнала 62,3 милиона посетители, а приходите в сферата на туризма са възлезли на 61,1 милиарда долара.

/СУ/

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Святпреди един час

„Аксиос“: „Окончателното предложение“ на Тръмп за мир изисква Украйна да приеме руска окупация

Балканипреди 2 часа

Косово спестява близо един милион евро на година заради спад във вноса на найлонови торбички след въвеждането на цена за тях

Икономикапреди 3 часа

Тръмп: Не планирам да уволня председателя на Федералния резерв, но искам по-ниски лихви

Икономикапреди 3 часа

Мъск: От май ще посветя повече време на „Тесла“

Святпреди 3 часа

Тръмп: САЩ ще определят условията, ако Китай не сключи търговска сделка

Икономикапреди 4 часа

Кристалина Георгиева: МВФ се фокусира върху реформите в подкрепа на растежа

Святпреди 4 часа

Украйна изрази загриженост от участието на Китай във войната на страната на Русия

Святпреди 4 часа

При взривове във Владимирска област край Москва има четирима ранени

Балканипреди 4 часа

Хиляди посрещнаха с фойерверки в Нови Сад сръбските студенти, отишли с велосипеди до Страсбург, за да търсят подкрепа от ЕС

Святпреди 5 часа

Затворник от Алабама иска да бъде екзекутиран, като казва, че вярва в принципа „око за око“

Святпреди 5 часа

Съдия блокира спирането от Тръмп на финансираните от правителството радиостанции

Святпреди 5 часа

Втора поредна вечер Одеса е атакувана с дронове, отекнаха взривове, съобщи кметът

Святпреди 4 дни

Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република

Спортпреди 4 дни

Треньорът на женския баскетболен тим на Берое Стефан Михайлов: „Бяхме притиснати от програмата в плейофите“

Политикапреди 5 дни

ЕК: България поиска да оттегли молбата си за плащане на втория транш по ПВУ

Обществопреди 5 дни

Слънце и краткотраен дъжд следобед

Обществопреди 5 дни

На Разпети петък: Да не се срамуваме от вярата си призова патриарх Даниил

Бизнеспреди 5 дни

Китай има оръжие, което може да навреди на Америка: износ на редкоземни елементи

Святпреди 5 дни

Срокът на договорената с Украйна забраната на ударите по енергийни обекти изтече, но Путин не е давал нови указания, каза Кремъл

Българияпреди 4 дни

Със сдруженията на областните и общинските болници не е обсъждана промяната на таксата за престой в лечебните заведения

Балканипреди 4 дни

КосоваПрес: Османи награди с медали оцелелите от сексуално насилие: „Вие сте гласът на истината, който чака справедливост“

Святпреди 4 дни

Киър Стармър и Доналд Тръмп разговаряха за пръв път след митата на САЩ

Бизнеспреди 2 дни

Питър Наваро – човекът зад митническата политика на Тръмп

Святпреди 5 дни

Украйна и САЩ подписаха меморандум за сделката за минералите, съобщи висш украински служител

Новини