Свят
АПА: Председателят на австрийския парламент посети Будапеща и имаше разговори с Орбан

Председателят на Националния съвет на Австрия Валтер Розенкранц посети Будапеща, предаде австрийската новинарска агенция АПА. Програмата на политика от Австрийската партия на свободата (АПС) включваше срещи с унгарския председател на парламента Ласло Кьовер, министър-председателя Виктор Орбан, министъра на външните работи и търговията Петер Сиярто и ръководителя на кабинета на министър-председателя Гергей Гуяш. И четиримата са членове на национално-консервативната управляваща партия ФИДЕС, която заедно с АПС е част от крайнодясната група „Патриоти за Европа“ в Европейския парламент.
По време на разговорите си Орбан и Розенкранц са обсъдили двустранни въпроси, съобщи официалната унгарска новинарска агенция МТИ, която припомня, че АПС е спечелила изборите за Национален съвет през септември. Обсъдено бе и въздействието на планираното присъединяване на Украйна към Европейския съюз върху Австрия и Унгария, включително вероятните рискове за сигурността, икономиката и селското стопанство. Орбан се противопостави на ниво ЕС на сближаването с Украйна и подкрепата за нападнатата от Русия страна.
Орбан като първи международен гост
Розенкранц се срещна с Орбан и в края на октомври, с което унгарецът стана първият международен гост на председателя на Националния съвет във Виена. Унгарският премиер се е срещна и с ръководството на Австрийската партия на свободата в парламента, включително с лидера ѝ Херберт Кикъл. По време на тази среща Орбан и Кикъл подписаха съвместна „Виенска декларация“. В текста ѝ бе подчертана „особената важност на западния характер на нашия континент“. Декларацията се обявява и срещу „абсурдно големия брой други полове“ освен жените и мъжете. Това, че Кикъл подписа декларацията от името на Австрия, беше подложено на критики от политическите му съперници и определено като „самоуправство“.
В тази връзка АПС похвали политиката на Унгария по отношение на ЛГБТ+ общността. Забраняването на прайд парада в Будапеща в края на юни и признаването само на два пола – мъжки и женски, в конституцията, беше горещо приветствано от генералния секретар на АПС Кристиян Хафенекер. Промяната в унгарската конституция е „важен знак на нормалност и отхвърляне на лявата идеология на дъгата“. Това е „стъпка, която би била добра и за Австрия, но не може да се очаква от левичарската коалиция на загубилите“, заяви наскоро Хафенекер по отношение на новото федерално правителство, съставено от Австрийската народна партия, Австрийската социалдемократическа партия и НЕОС – Нова Австрия.
„Амнести интернешълнъл“ призова за критики към Унгария
„Амнести интернешънъл – Австрия“ призова Розенкранц да „заеме ясна позиция като представител на Австрия и да осъди атаките срещу върховенството на закона и правата на човека в Унгария. Всичко останало би било мълчаливо съгласие с нарушенията на правата на човека от страна на унгарското правителство“, подчерта днес ръководителката на „Амнести интернешънъл – Австрия“ Шура Хашеми в прессъобщение. Освен ограничаването на правата на ЛГБТ+ общността, „Амнести инернешънъл“ разгледа и посещението на израелския министър-председател Бенямин Нетаняху в Будапеща, който беше приет от унгарското правителство въпреки издадената срещу него международна заповед за арест. „Подкопаването на върховенството на закона, систематичната дискриминация срещу куиър хората и умишленото пренебрегване на международните задължения от страна на унгарското правителство“ са „пряко посегателство срещу правата на човека“, заяви „Амнести интернешънъл“.
(Тази информация се разпространява по споразумение между БТА и АПА)
Източник: БТА
Свят
Рубио обяви съкращения в Държавния департамент на САЩ

Държавният секретар на САЩ Марко Рубио обяви цялостно преструктуриране на „раздутия“ щат на оглявяваното от него диплочатическо ведомство, съобщи ДПА.
Рубио заяви, че ще бъдат премахнати „излишните служби“ и че ще бъдат съкратени програми, които не съответстват на основните национални интереси на страната.
„В сегашния си вид департаментът е раздут, бюрократичен и неспособен да изпълнява основната си дипломатическа мисия в тази нова ера на конкуренция между великите сили“, гласи изявление на държавния секретар.
Си Ен Ен съобщи, че това е първият етап от преструктурирането на Държавния департамент. Телевизията се позова на високопоставен служител и документи, като съобщи, че ще бъдат засегнати над 130 вътрешни отдела и около 700 длъжности във Вашингтон. Сред службите, за които се съобщава, че ще бъдат закрити, са тези, които се занимават с военни престъпления и глобални конфликти.
Вестник „Вашингтон пост“ съобщи, че планът предвижда висши служители да предложат как да се намали броят на служителите в САЩ с 15 %. Съобщава се също, че проектът включва закриване на цялото управление „Африка“ и закриване на множество представителства на континента, съобщава американският вестник. Рубио обаче отрече това.
При управлението на президента на САЩ Доналд Тръмп вече бяха уволнени десетки хиляди служители в много министерства и агенции. Американската агенция за международно развитие (USAID) беше разформирована, а остатъците от нея бяха включени в Държавния департамент, припомня ДПА.
/ПЙ/
Източник: БТА
Свят
„Аксиос“: „Окончателното предложение“ на Тръмп за мир изисква Украйна да приеме руска окупация

САЩ очакват днес отговора на Украйна на рамката за мир, която включва американското признаване на Крим като част от Русия и неофициално признаване на руския контрол върху почти всички области, окупирани след инвазията през 2022 г., съобщават източници, пряко запознати с предложението, информира „Аксиос“.
Документът от една страница, който САЩ представиха на украински официални лица в Париж миналата седмица, описва това като „окончателното предложение“ на президента Доналд Тръмп. Белият дом настоява, че е готов да се оттегли, ако страните не сключат сделка скоро.
Предложението на Тръмп ще изисква големи отстъпки от украинския президент Володимир Зеленски, който преди това изключи възможността да приеме руската окупация на Крим и части от четири региона в Източна Украйна, припомня „Аксиос“.
И макар че според съобщенията руският президент Владимир Путин уж е предложил замразяване на конфликта по сегашните фронтови линии с цел постигане на споразумение, той по-рано отхвърли други елементи от американската рамка, като например европейски мироопазващи сили на украинска територия.
Източник, близък до украинското правителство, заяви, че Киев разглежда предложението като силно пристрастно към Русия: „Предложението казва много ясно какви осезаеми придобивки получава Русия, но само неясно и общо казва какво ще получи Украйна.“
Какво получава Русия съгласно предложението на Тръмп:
*“Де юре“ признаване от страна на САЩ на руския контрол върху Крим;
*“Де факто признаване“ на руската окупация на почти цялата Луганска област и окупираните части на Донецка, Херсонска и Запорожка област;
*Обещание, че Украйна няма да стане член на НАТО. В текста се отбелязва, че Украйна може да стане част от Европейския съюз;
*Отмяна на санкциите, наложени от 2014 г. насам;
*Засилено икономическо сътрудничество със САЩ, особено в енергийния и промишления сектор.
Какво получава Украйна по предложението на Тръмп:
*“Силна гаранция за сигурност“, включваща ad hoc група от европейски държави и евентуално съмишленици от неевропейски държави. Документът е неясен по отношение на начина, по който ще функционира тази мироопазваща операция, и не споменава за никакво участие на САЩ;
*Връщане на малката част от Харковска област, която Русия е окупирала;
*Безпрепятствено преминаване на река Днепър, която минава по протежение на фронтовата линия в някои части на Южна Украйна;
*Компенсации и помощ за възстановяване, въпреки че в документа не се посочва откъде ще дойде финансирането.
Източник: БТА
Свят
Тръмп: САЩ ще определят условията, ако Китай не сключи търговска сделка

Президентът Доналд Тръмп заяви, че ако Китай не се съгласи на сделка за търговията, САЩ ще определят условията, предаде Ройтерс.
Тръмп също така заяви пред репортери, че ще бъде много мил в преговорите с Пекин и че митата върху вноса от страната ще паднат значително след сделка, но не и до нула.
Министърът на финансите на САЩ Скот Бесент заяви вчера, че продължаващото противопоставяне на митата срещу Китай е неустойчиво и той очаква „деескалация“ на търговската война между двете най-големи икономики в света, предаде Асошиейтед прес.
Но в реч във Вашингтон за „Джей Пи Морган Чейс“ Бесент също така предупреди, че преговорите между САЩ и Китай все още не са започнали официално.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп наложи вносни мита в размер на 145% на Китай, който отвърна със 125% мита върху американските стоки. Тръмп наложи мита на няколко десетки държави, което доведе до срив на фондовия пазар и до повишаване на лихвените проценти по американския дълг, тъй като инвеститорите се притесняват от по-бавен икономически растеж и по-висок инфлационен натиск.
„Бих казал, че преговорите с Китай ще бъдат трудни“, казва Бесент според стенограмата, получена от Асошиейтед прес. „Нито една от страните не смята, че статуквото е устойчиво.“
/ПЙ/
Източник: БТА
-
Българияпреди 1 седмица
Административни услуги започват да предлагат още 300 станции на „Български пощи“ от днес
-
Балканипреди 6 дни
КНА: Според кипърския финансов министър трябва да се предложи структуриран диалог между ЕС и САЩ относно митата
-
Балканипреди 6 дни
Модернизацията на румънската ВВС база „Михаил Когълничану“ има за цел да я превърне в регионален стратегически център на НАТО
-
Балканипреди 1 седмица
ХИНА: Десет години от регистрацията на първото защитено наименование на хърватски продукт в ЕС
-
Святпреди 6 дни
Русия пренебрегва американското предложение за прекратяване на ударите по въздух, вода и суша, заяви Зеленски
-
Святпреди 4 дни
Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република
-
Бизнеспреди 1 седмица
Как ще реагира ЕЦБ на търговската война на Тръмп
-
Политикапреди 1 седмица
Доган обяви, че колективното тяло на ДПС страда. И поиска промени в ръководството (Видео)