Икономика
Виждаме „рестарт“ на глобалната икономическа система, ЕС е в по-малко уязвима позиция от увеличаването на митата, заяви главният икономист на МВФ Пиер Оливие Гуринчъс

Общото намаление на прогнозите ни за растежа за 2025 г. и 2026 г. възлиза на 0,8 проценти пункта, заяви главният икономист на Международния валутен фонд Пиер Оливие Гуринчъс по време на представянето на пролетното издание на доклада „Преглед на световната икономика“ (World Economic Outlook).
Според анализа на Фонда митата, обявени и въведени от САЩ, са достигнали равнище, на каквото за последно са били преди повече от век.
„Навлизаме в нова ера, в която глобалната икономическа система, функционирала през последните 80 години, се рестартира. Това е отражение на увеличените мита, наложени от САЩ, и на отговора на търговските им партьори“, допълни експертът.
Съгласно новите оценки на Фонда общият растеж на световната икономика през 2025 и 2026 година ще се забави до съответно 2,8 на сто и 3 на сто спрямо прогнозирания през януари темп от 3,3 на сто и за двете години.
През 2024 г. глобалната икономика нарасна също с 3,3 на сто. Новите прогнози поставят повишаването на световния брутен вътрешен продукт (БВП) значително под средния темп от 3,7 на сто, реализиран в периода 2000-2019 г., допълват от МВФ. Главният икономист на фонда отчете, че на фона на неяснотата по отношение на търговските политики в различните страни рисковете за световната икономика се увеличават.
„Дори и митата на САЩ да останат на сегашното замразено ниво, обявено малко след представянето на т.нар. „реципрочни мита”, нашата прогноза за световния растеж не би се изменила значително“, каза той. Гуринчъс заяви, че 0,4 процентни пункта от намалението с 0,9 процентни пункта в очаквания ръст на икономиката на САЩ (1,8 на сто за тази година) се дължат на промянат в търговската политика. Останалите са следствие на забавяне на икономиката, на което МВФ са станали свидетели в последните месеци.
Според прогнозите ма МВФ инфлацията в САЩ през тази година ще остане на равнището от миналата в размер на 3 на сто, „което ще може да накара Управлението за федерален резерв да забави намаляванто на лихвите и дори да трабва да помисли за затягане на паричната политика, допълни Гуринчъс.
По отношение на долара по-слабите перспективи за растеж вече са понижили търсенето на американската валута, но корекцията на валутните пазари и пребалансирането на инвестиционните портфейли, наблюдавани до момента, се извършват по подреден начин.
Въздействието на митата е „доста значително“ за Китай, каза Гуринчъс, добавяйки, че МВФ очаква митата да ограничат растежа на втората по големина икономика в света до 4 на сто тази година след реализираните 5 на сто през 2024 г. Това, което ще компенсира до известна степен забавянето, са фискалните мерки, които Пекин въведе, за да подкрепи икономиката миналата година, отбеляза експертът.
Гуринчъс заяви, че Европа в момента е в относителна по-добра позиция, като прогнозата за растеж на еврозоната е преразгледана надолу само с 0,2 процентни пункта. Обявените в последните седмици и месеци увеличени разходи за отбрана ще дадат фискална подкрепа за икономиката в ЕС, заяви главният икономист на МВФ. Той обаче предупреди, че когато има желание за изначално нарастване на разходите за отбрана, то те трябва да бъдат покрити с увеличаване на бюджетните приходи или намаляване на някои разходи.
Източник: БТА
Икономика
Мъск: От май ще посветя повече време на „Тесла“

Илон Мъск заяви, че ще посвети повече време на „Тесла“ от май, след като компанията отчете голям спад в печалбата си за първото тримесечие, съобщи Асошиейтед прес.
Компанията се сблъска с ответна реакция, изправена пред гневни протести заради ръководството на Мъск на съкращаване на работни места във федералното правителство, което раздели страната.
Компанията от Остин, Тексас, заяви във вторник, че печалбата за тримесечието е спаднала със 71% до 409 млн. долара. Това е далеч под прогнозите на анализаторите. Приходите на „Тесла“ са намалели с 9% до 19,3 млрд. долара за периода от януари до март, което е под прогнозите на Уолстрийт. Акциите на „Тесла“ паднаха с повече от 40% тази година.
/ПЙ/
Източник: БТА
Икономика
Кристалина Георгиева: МВФ се фокусира върху реформите в подкрепа на растежа

Най-големият приоритет пред световната икономика е разрешаването на търговското напрежение, заяви управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева, съобщи Ройтерс.
Георгиева посочи, че МВФ казва на страните да решат сами проблемите си, но също така разглежда начина, по който се прави това, включително извършва преглед на начина, по който се планира отпускането на заеми и определя продължителността и условията им.
Тя каза, че световният кредитор също така разглежда страни, които са имали многократни програми – а именно Аржентина, Пакистан и Египет – за да се увери, че програмите за заеми са разработени по правилния начин.
МВФ ще се съсредоточи и върху структурните реформи, които повече насърчават растежа и поставят акцент върху частния сектор.
МВФ също така трябва да бъде по-активен в процесите по преструктурирането на дълга, заяви Георгиева, отбелязвайки нарастващите предизвикателства пред уязвимите държави с ниски и средни доходи.
Георгиева заяви,че е чула от африканските държави и от други, че те искат МВФ да предоставя повече техническа помощ за страните, които се борят с високите нива на дълга.
/ПЙ/
Източник: БТА
Икономика
„Инстаграм“ пуска приложение за видео редактиране, конкурент на „ТикТок“

Социалната мрежа „Инстаграм“ (Instagram) пусна днес отделно приложение за създаване на видеа – „Едитс“ (Edits), с функции, подобни на тези, които вече предлага „БайтДенс“ (Bytedance), компанията майка на „ТикТок“ (TikTok), информира Си Ен Би Си
Новото приложение позволява на създателите на съдържание да организират идеи за проекти, да снимат и редактират видеа и да имат достъп до информация за съдържанието. Редактирането включва подмяна на фона, автоматично добавяне на субтитри и инструменти за изкуствен интелект, които могат да превърнат изображенията във видео.
„В момента в света има много събития и каквото и да се случи, ние смятаме, че нашата задача е да създадем най-завладяващите креативни инструменти за тези от вас, които правят видеоклипове не само за „Инстаграм“, но и за други платформи“, каза шефът на социалната мрежа Адам Мосери в януарска публикация, в която обяви приложението.
„Eдитс“ е отговорът на „Мета“ (Metа), собственикът на „Инстаграм“, на „КепКът“ (CapCut) – дъщерното приложение на „ТикТок“, което също е собственост на базираната в Китай компания майка „БайтДенс“. То дава възможност на потребителите да създават и редактират видео на своя телефон или компютър.
С оглед на несигурното бъдеще на „TикТок“, ходът на „Инстаграм“ да пусне „Едитс“ може да се разглежда като стъпка за навлизане в следващата ера на създаване на кратки видеоклипове в т. нар. „икономика на създателите“ (известна и като маркетинг на създатели – бел.ред.)
По-рано този месец президентът на САЩ Доналд Тръмп за втори път удължи крайния срок за „БайтДенс“ да се откаже от операциите на „ТикТок“ в САЩ или в противен случай да бъде изправена пред ефективна забрана. Новият краен срок е средата на юни.
/ЕС/
Източник: БТА
-
Българияпреди 1 седмица
Административни услуги започват да предлагат още 300 станции на „Български пощи“ от днес
-
Балканипреди 6 дни
КНА: Според кипърския финансов министър трябва да се предложи структуриран диалог между ЕС и САЩ относно митата
-
Балканипреди 6 дни
Модернизацията на румънската ВВС база „Михаил Когълничану“ има за цел да я превърне в регионален стратегически център на НАТО
-
Балканипреди 1 седмица
ХИНА: Десет години от регистрацията на първото защитено наименование на хърватски продукт в ЕС
-
Святпреди 6 дни
Русия пренебрегва американското предложение за прекратяване на ударите по въздух, вода и суша, заяви Зеленски
-
Святпреди 4 дни
Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република
-
Бизнеспреди 1 седмица
Как ще реагира ЕЦБ на търговската война на Тръмп
-
Политикапреди 1 седмица
Доган обяви, че колективното тяло на ДПС страда. И поиска промени в ръководството (Видео)