Свържете се с нас

Икономика

Държавните дългове в ЕС са 81 на сто от БВП в края на 2024 г., България с 24,1 на сто е с втория най-малък дълг сред страните членки

Към края на 2024 г. съотношението на държавните дългове към брутния вътрешен продукт (БВП) в ЕС възлиза на 81 на сто, а в еврозоната – на 87,4 на сто. И двата показателя отчитат спад спрямо края на третото тримесечие на 2024 г., когато държавният дълг бе 81,6 на сто от БВП на ЕС и 88,1 на сто от БВП на еврозоната. Това съобщи в най-новата си публикация европейската статистическа агенция Евростат.

Спрямо края на 2023 г., когато държавният дълг в ЕС бе 80,8 на сто от БВП, а в еврозоната – 87,3 на сто от БВП, нивото на задлъжнялост през последното тримесечие на миналата година обаче расте и в двете зони.

В края на 2024 г. общият държавен дълг се състои от дългови ценни книжа (83,4 на сто в ЕС и 84 на сто в еврозоната), от заеми (14,1 на сто в ЕС и 13,5 на сто в еврозоната), както и от валута и депозити (2,4 на сто в ЕС и 2,5 на сто в еврозоната).

Като процент от БВП в края на четвъртото тримесечие отпуснатите от правителствата на страните от ЕС заеми за други страни членки възлизат на 1,2 на сто в ЕС и 1,4 на сто във валутния съюз.

Най-високо съотношение на държавните задължения към БВП в края на миналата година регистрират Гърция (153,6 на сто), Италия (135,3 на сто), Франция (113 на сто), Белгия (104,7 на сто) и Испания (101,8 на сто), а най-ниски – Естония (23,6 на сто), България (24,1 на сто) и Люксембург (26,3 на сто).

Най-голямо увеличение на дълговете спрямо БВП през четвъртото спрямо третото тримесечие отчитат Полша (+2 процентни пункта), Румъния и Швеция (по +1,6 п.п. всяка), Малта (+1,5 п.п.) и Нидерландия (+1,2 п.п.). С най-голям спад на дълговете са Гърция (-4,7 п.п.), Кипър (-4,1 п.п.), Испания (-2,5 п.п.), Дания (-2,3 п.п.), Португалия (-2,2 п.п.), Унгария (-2,1 п.п.) и Хърватия (-2 п.п.).

През четвъртото тримесечие на 2024 г. на годишна база шестнадесет държави членки регистрират увеличение на съотношението дълг/БВП, а единадесет – намаление.

С най-голямо годишно увеличение е Румъния (+5,9 п.п.), Полша (+5,7 п.п.), Финландия (+4,5 п.п.), Словакия (+3,6 п.п.), Естония (+3,4 п.п.), Австрия (+3,3 п.п.) и Франция (+3,2 п.п.), а с най-голямо намаление Гърция (-10,3 п. п.), Кипър (-8,6 п. п.), Хърватия (-4,3 п. п.), Испания (-3,3 п. п.), Португалия (-2,8 п. п.), Дания (-2,5 п. п.) и Ирландия (-2,4 п. п.).

Източник: БТА

Икономика

„Инстаграм“ пуска приложение за видео редактиране, конкурент на „ТикТок“

Социалната мрежа „Инстаграм“ (Instagram) пусна днес отделно приложение за създаване на видеа – „Едитс“ (Edits), с функции, подобни на тези, които вече предлага „БайтДенс“ (Bytedance), компанията майка на „ТикТок“ (TikTok), информира Си Ен Би Си

Новото приложение позволява на създателите на съдържание да организират идеи за проекти, да снимат и редактират видеа и да имат достъп до информация за съдържанието. Редактирането включва подмяна на фона, автоматично добавяне на субтитри и инструменти за изкуствен интелект, които могат да превърнат изображенията във видео.

„В момента в света има много събития и каквото и да се случи, ние смятаме, че нашата задача е да създадем най-завладяващите креативни инструменти за тези от вас, които правят видеоклипове не само за „Инстаграм“, но и за други платформи“, каза шефът на социалната мрежа Адам Мосери в януарска публикация, в която обяви приложението.

„Eдитс“ е отговорът на „Мета“ (Metа), собственикът на „Инстаграм“, на „КепКът“ (CapCut) – дъщерното приложение на „ТикТок“, което също е собственост на базираната в Китай компания майка „БайтДенс“. То дава възможност на потребителите да създават и редактират видео на своя телефон или компютър.

С оглед на несигурното бъдеще на „TикТок“, ходът на „Инстаграм“ да пусне „Едитс“ може да се разглежда като стъпка за навлизане в следващата ера на създаване на кратки видеоклипове в т. нар. „икономика на създателите“ (известна и като маркетинг на създатели – бел.ред.)

По-рано този месец президентът на САЩ Доналд Тръмп за втори път удължи крайния срок за „БайтДенс“ да се откаже от операциите на „ТикТок“ в САЩ или в противен случай да бъде изправена пред ефективна забрана. Новият краен срок е средата на юни.

/ЕС/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

С уверен растеж приключи борсовата търговия в Европа

Основните индекси на водещите фондови борси в Европа се повишиха уверено в края на днешната сесия, след като в пролетните си икономически погнози Международният валутен фонд отчете, че Европа в момента е в относителна по-добра позиция, като прогнозата за растеж на еврозоната е преразгледана надолу само с 0,2 процентни пункта.

На Лондонската фондова борса индексът FTSE 100 прибави 0,64 на сто до 8328,6 пункта. 

Във Франкфурт DAX нарасна с 0,41 на сто до 21 293,53 пункта, а индексът на борсата в Париж CAC 40 се повиши с 0,5 на сто до 7326,47 пункта. 

/ЕС/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

„Бритиш стийл“ се отказва от плана си за съкращения на служители

Стоманодобивната компания „Бритиш стийл“ (British steel) обяви днес, че се отказва от плана си за съкращаване на служители в последните две работещи доменни пещи в страната, чието затваряне беше обявено от китайския собственик, преди правителството да поеме контрола върху компанията, предаде Франс прес. 

„Бритиш стийл“ ще преустанови текущите консултации за съкращения, започнати от предишното ръководство“, се посочва в комюнике.

В края на март китайската компания „Цзингуе груп“ (Jingye Group), която е собственик на „Бритиш стийл“, обяви намерението си да затвори двете доменни пещи в Скънторп, Северна Англия, поради нерентабилност, което застраши  2700 работни места.

След неуспешни преговори с компанията британското правителство  свика извънредно парламентарно заседание и прие законопроект, който принуди „Бритиш стийл“ да продължи да работи под заплахата от санкции. След това бяха назначени двама временни директори.

Този епизод предизвика напрежение в отношенията с Китай, като британският министър на бизнеса Джонатан Рейнолдс заяви, че страната му е проявила „наивност“, като е разрешила поглъщането на „Бритиш стийл“ от тази китайска компания през 2020 г., по време на правителство на Борис Джонсън.

„Сбъркахме“, каза той. „Лично аз не бих допуснал китайска компания в нашия стоманодобивен сектор. Това е много чувствителен сектор“. Някои британски опозиционни депутати заподозряха Пекин в намеса, като дори обвиниха „Цзингуе груп“ в „промишлен саботаж“.

Китай поиска от Великобритания да не „политизира“ въпроса, „за да не подкопае доверието на китайските компании, които инвестират в страната“.

Сегашната цел на правителството е да намери частен партньор за компанията, но по-вероятно е да се стигне до национализация, отбелязва АФП.

Днешната информация следва потвърждението, че двете доменни пещи разполагат с достатъчно суровини, за да продължат да работят, тъй като не биха могли да бъдат запалени отново, щом веднъж бъдат спрени.

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Святпреди 30 минути

Зеленски заяви, че китайци работят в заводи за производство на дронове в Русия

Спортпреди 41 минути

Два гола на Йоанис Питас класираха ЦСКА-София за финала в турнира за купата на България

Спортпреди 47 минути

ЦСКА-София елиминира Черно море на полуфиналите за купата на България

Святпреди 57 минути

Доналд Тръмп изрази сериозно безпокойство от новините от Кашмир, както и подкрепа за Индия

Българияпреди 58 минути

Пожар горя в блок в столичния квартал „Младост“ 4

Спортпреди един час

Наоми Осака отпадна в първия кръг на турнира по тенис в Мадрид

Българияпреди един час

От „Спаси София“ оттеглиха доверието си от кмета Васил Терзиев; той обяви, че уважава правото на всяка политическа сила да следва пътя, който смята за правилен

Святпреди един час

Украйна е готова да води преки мирни преговори с Москва, заяви Зеленски

Балканипреди един час

Путин и патриарсите на Русия и Сърбия говориха за „специалните отношения“ между руския и сръбския народ

Балканипреди един час

АТА: Албанските дни по света започват от Италия с представяне на специалната инсталация „Да умреш от смях“

Святпреди един час

Правителството на САЩ започва да събира неплатени студентски дългове

Спортпреди един час

Шиникова се класира за четвъртфиналите на двойки на турнир по тенис в Египет, Глушкова и Иванова с успех в Италия

Святпреди 3 дни

Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република

Спортпреди 4 дни

Треньорът на женския баскетболен тим на Берое Стефан Михайлов: „Бяхме притиснати от програмата в плейофите“

Обществопреди 5 дни

Слънце и краткотраен дъжд следобед

Обществопреди 4 дни

На Разпети петък: Да не се срамуваме от вярата си призова патриарх Даниил

Политикапреди 4 дни

ЕК: България поиска да оттегли молбата си за плащане на втория транш по ПВУ

Бизнеспреди 4 дни

Китай има оръжие, което може да навреди на Америка: износ на редкоземни елементи

Святпреди 4 дни

Срокът на договорената с Украйна забраната на ударите по енергийни обекти изтече, но Путин не е давал нови указания, каза Кремъл

Българияпреди 4 дни

Със сдруженията на областните и общинските болници не е обсъждана промяната на таксата за престой в лечебните заведения

Балканипреди 4 дни

КосоваПрес: Османи награди с медали оцелелите от сексуално насилие: „Вие сте гласът на истината, който чака справедливост“

Бизнеспреди 2 дни

Питър Наваро – човекът зад митническата политика на Тръмп

Българияпреди 5 дни

На Велики четвъртък Епископ Висарион оглави богослужението Последование на 12-те Евангелия в храм „Св. Дух“ в Смолян

Българияпреди 5 дни

Жълт код за интензивни валежи е обявен за шест области на страната за 18 април

Новини