Икономика
„ТиБиАй Банк“ ще бъде придобита от глобалния финансов инвеститор „Адвент Интернешънъл“

Цифровата потребителска кредитна група „4Файнанс Холдинг“ (4finance Holding S.A.) подписа окончателно споразумение за продажбата на „ТиБиАй Банк“ (TBI Bank), чрез дъщерното ѝ дружество „ТиБиАй Файненшъл Сървисиз“ (TBI Financial Services B.V.), на „Адвент Интернешънъл“ (Advent International), водещ глобален инвеститор в рисковия капитал. Това съобщават от „ТиБиАй“. Като посочват, че сделката подлежи на обичайните регулаторни одобрения, от банката добавят, че се очаква тя да приключи през последното тримесечие на тази година.
През 2024 г. „ТиБиАй Банк“ отчита нетна печалба от 50 млн. евро. Това представлява ръст от 18 процента на годишна база (според одитираните консолидирани финансови резултати), като запазва стабилни позиции по отношение на ликвидността и капитала, се отбелязва в съобщението.
„Подкрепата на „Адвент“ ще ни даде много възможности да ускорим изпълнението на стратегията си и да подобрим още повече начина, по който обслужваме клиентите“, коментира Питър Барон, главен изпълнителен директор на „ТиБиАй Файненшъл Сървисиз“.
„4Файнанс Холдинг“ превърна „ТиБиАй Банк“ в гъвкава организация, ориентирана към дигиталните технологии и клиентите“, отбеляза Ранджан Сен, управляващ съдружник в „Адвент“.
/ПИП/
Източник: БТА
Икономика
Водопроводът в сливенското село Гавраилово ще бъде реконструиран по проект за 4,5 млн. лв.

Водопроводът в сливенското село Гавраилово ще бъде реконструиран по проект за 4,5 млн. лв., съобщиха от пресцентъра на община Сливен.
Община Сливен кандидатства с проект за финансиране по Закона за държавния бюджет за 2025 г., който получи одобрение. С отпуснатите средства се предвижда да бъде извършена реконструкция на вътрешната водопроводна мрежа в регулационните граници на селото.
Разработеният проект бе предоставен на Общината от „ВиК-Сливен“ и е в съответствие със Закона за устройство на територията. Разрешението за строеж предстои да влезе в сила. Паралелно с това се подготвя процедура за избор на изпълнител.
В интервю за БТА кметът на населеното място Теньо Божеков информира за предстоящата подмяна на водопреносната мрежа с осигурени 4,6 млн. лева. Сред приоритетите му са още чистотата, озеленяването на селото, както и облагородяване на инфраструктурата.
След приключване на дейностите, Община Сливен предвижда възстановяване на уличната настилка.
Кметът Стефан Радев посочи, че ще се търси финансиране и за идейния проект на сливенското водно дружество за реконструкция на водопроводната мрежа на Крушаре. Той припомни, че за този проект Общината е поискала целево финансиране от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ), за което обаче все още няма подписано споразумение.
/ВЙ/
Източник: БТА
Икономика
Държавните дългове в ЕС са 81 на сто от БВП в края на 2024 г., България с 24,1 на сто е с втория най-малък дълг сред страните членки

Към края на 2024 г. съотношението на държавните дългове към брутния вътрешен продукт (БВП) в ЕС възлиза на 81 на сто, а в еврозоната – на 87,4 на сто. И двата показателя отчитат спад спрямо края на третото тримесечие на 2024 г., когато държавният дълг бе 81,6 на сто от БВП на ЕС и 88,1 на сто от БВП на еврозоната. Това съобщи в най-новата си публикация европейската статистическа агенция Евростат.
Спрямо края на 2023 г., когато държавният дълг в ЕС бе 80,8 на сто от БВП, а в еврозоната – 87,3 на сто от БВП, нивото на задлъжнялост през последното тримесечие на миналата година обаче расте и в двете зони.
В края на 2024 г. общият държавен дълг се състои от дългови ценни книжа (83,4 на сто в ЕС и 84 на сто в еврозоната), от заеми (14,1 на сто в ЕС и 13,5 на сто в еврозоната), както и от валута и депозити (2,4 на сто в ЕС и 2,5 на сто в еврозоната).
Като процент от БВП в края на четвъртото тримесечие отпуснатите от правителствата на страните от ЕС заеми за други страни членки възлизат на 1,2 на сто в ЕС и 1,4 на сто във валутния съюз.
Най-високо съотношение на държавните задължения към БВП в края на миналата година регистрират Гърция (153,6 на сто), Италия (135,3 на сто), Франция (113 на сто), Белгия (104,7 на сто) и Испания (101,8 на сто), а най-ниски – Естония (23,6 на сто), България (24,1 на сто) и Люксембург (26,3 на сто).
Най-голямо увеличение на дълговете спрямо БВП през четвъртото спрямо третото тримесечие отчитат Полша (+2 процентни пункта), Румъния и Швеция (по +1,6 п.п. всяка), Малта (+1,5 п.п.) и Нидерландия (+1,2 п.п.). С най-голям спад на дълговете са Гърция (-4,7 п.п.), Кипър (-4,1 п.п.), Испания (-2,5 п.п.), Дания (-2,3 п.п.), Португалия (-2,2 п.п.), Унгария (-2,1 п.п.) и Хърватия (-2 п.п.).
През четвъртото тримесечие на 2024 г. на годишна база шестнадесет държави членки регистрират увеличение на съотношението дълг/БВП, а единадесет – намаление.
С най-голямо годишно увеличение е Румъния (+5,9 п.п.), Полша (+5,7 п.п.), Финландия (+4,5 п.п.), Словакия (+3,6 п.п.), Естония (+3,4 п.п.), Австрия (+3,3 п.п.) и Франция (+3,2 п.п.), а с най-голямо намаление Гърция (-10,3 п. п.), Кипър (-8,6 п. п.), Хърватия (-4,3 п. п.), Испания (-3,3 п. п.), Португалия (-2,8 п. п.), Дания (-2,5 п. п.) и Ирландия (-2,4 п. п.).
Източник: БТА
Икономика
Бюджетен дефицит от 3,4 на сто в ЕС, 3,2 на сто в еврозоната и излишък от 1,8 на сто в България отчете Евростат за четвъртото тримесечие на 2024 г.

Дефицитът на консолидирания държавен бюджет, изразен като процент от брутния вътрешен продукт (БВП), през последното тримесечие на миналата година достига 3,4 на сто в Европейския съюз и 3,2 на сто в еврозоната. Това сочат най-новите сезонно коригирани данни на Евростат, публикувани днес.
Общите държавни приходи на страните от ЕС са 46,1 на сто от БВП през четвъртото тримесечие на 2024 г. в сравнение с 46,4 на сто през предходното тримесечие. За същия период общите държавни разходи са 49,5 на сто от БВП, което представлява спад спрямо дела от 49,4 на сто от БВП през третото тримесечие.
В еврозоната общите държавни приходи са намалели от 47 на сто от БВП през третото тримесечие до 46,6 на сто от БВП през последното тримесечие на миналата година, докато общите държавни разходи са нараснали – от 49,8 до 49,9 на сто от БВП.
За цялата 2024 г. дефицитът на държавния бюджет в ЕС намалява до 3,2 на сто от БВП спрямо 3,5 на сто през 2023 г. Еврозоната също отбелязва спад на дефицита – съответно до 3,1 на сто от БВП в сравнение с 3,5 на сто през предходната година.
В България сектор „Държавно управление“ отчита бюджетен излишък от 1,8 на сто от БВП, сочат сезонно изгладените данни, оповестени от Евростат. През предходните три тримесечия бе регистриран дефицит – 6,4, 3,3 и 5,2 на сто от БВП съответно за третото, второто и първото тримесечие на 2024 г.
За цялата 2024 г. българският сектор „Държавно управление“ отчита бюджетен дефицит от 6,158 млрд. лв. или 3 на сто от БВП. Същите данни бяха публикувано по-рано днес и от Националния статистически институт (НСИ).
Сред страните от ЕС през 2024 г. с най-значителен дефицити на консолидирания държавен бюджет като процент от БВП са Румъния (9,3 на сто), Полша (6,6 на сто) и Франция (5,8 на сто), а с най-големи излишъци – Дания (4,5 на сто), Ирландия (4,3 на сто) и Кипър (4,3 на сто).
Източник: БТА
-
Българияпреди 1 седмица
Административни услуги започват да предлагат още 300 станции на „Български пощи“ от днес
-
Балканипреди 6 дни
КНА: Според кипърския финансов министър трябва да се предложи структуриран диалог между ЕС и САЩ относно митата
-
Балканипреди 6 дни
Модернизацията на румънската ВВС база „Михаил Когълничану“ има за цел да я превърне в регионален стратегически център на НАТО
-
Балканипреди 1 седмица
ХИНА: Десет години от регистрацията на първото защитено наименование на хърватски продукт в ЕС
-
Святпреди 6 дни
Русия пренебрегва американското предложение за прекратяване на ударите по въздух, вода и суша, заяви Зеленски
-
Святпреди 3 дни
Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република
-
Бизнеспреди 1 седмица
Как ще реагира ЕЦБ на търговската война на Тръмп
-
Политикапреди 1 седмица
Доган обяви, че колективното тяло на ДПС страда. И поиска промени в ръководството (Видео)