Свържете се с нас

Икономика

КЗК образува открито производство срещу Народното събрание по жалба на фирма

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) образува открито производство срещу Народното събрание по жалба на фирма, внесена по реда на Закона за обществените поръчки в частта му за сроковете за подаване на оферти за участие в процедури. 

Жалбата е внесена от „Контракс“ АД срещу решението за доставка, въвеждане в експлоатация и гаранционна поддръжка на комплексна система за техническо осигуряване на заседанията на Народното събрание в пленарната и конферентната зала в сградата на пл. „Княз Александър I“ № 1.

/ПИП/

Източник: БТА

Икономика

Прогнозите за глобалния икономически растеж са понижени с 0,5 процентни пункта за 2025 година заради търговските войни, посочва МВФ

Разгарянето на търговската война, започнало след обявяването на т.нар. реципрочни мита от страна на президента на САЩ Доналд Тръмп на 2 април, ще забави глобалния икономически растеж през текущата и следващата година със съответно 0,5 и 0,3 процентни пункта спрямо очакванията, оповестени през януари. Това прогнозира Международният валутен фонд (МВФ) в пролетното издание на доклада си „Преглед на световната икономика“ (World Economic Outlook), озаглавено „Несигурността във водените политики поставя на изпитание глобалната икономическа устойчивост“ (Policy Uncertainty Tests Global Resilience).

Съгласно новите оценки на Фонда общият растеж на световната икономика през 2025 и 2026 година ще се забави до съответно 2,8 на сто и 3 на сто спрямо прогнозирания през януари темп от 3,3 на сто и за двете години. През 2024 г. глобалната икономика нарасна също с 3,3 на сто. Новите прогнози поставят повишаването на световния брутен вътрешен продукт (БВП) значително под средния темп от 3,7 на сто, реализиран в периода 2000-2019 г., допълват от МВФ.

„Очакваме, че рязкото увеличение от 2 април (когато Тръмп обяви новите мита – бел. ред.), както на митата, така и на несигурността, ще доведе до значително забавяне на глобалния растеж в близко бъдеще“, се посочва в анализа на МВФ.

В предговора на доклада се отбелязва, че той е ревизиран в рамките на едва 10 дни, след като повишаването на митата бе обявено в Розовата градина на Белия дом.

Възникналата несигурност значително ще повлияе бизнеса. Изправени пред повишена несигурност относно достъпа до пазарите – както до собствените, така и до тези на техните доставчици и клиенти – много компании първоначално ще реагират със спиране или намаляване на инвестициите и покупките.

По същия начин финансовите институции ще преоценяват предлагането на кредитиране за бизнеса, тъй като са затруднени в преценката за степента на изложеност на компаниите на рисковете на новата среда.

Комбинацията от повишена несигурност и произтичащото от това затягане на финансовите условия води до глобален шок по отношение на търсенето. Като пример МВФ посочва рeзкия спад в цените на петрола.

Експертите на организацията припомнят, че от оповестяването на януарските им прогнози бяха обявени и приложени редица нови тарифни мерки от страна на САЩ, както и контрамерки от техните търговски партньори, които завършиха с почти универсалните американски мита от 2 април и доведоха среднопретеглените нива на митническите ставки до стойности, невиждани от един век насам.

Според анализ на международната рейтингова агенция „Фич“ (Fitch) в края на 2024 г. среднопретеглените нива на митата на САЩ са били 2,5 на сто, а сега надвишават 23-25 на сто.

По отношение на икономиката на САЩ, Международният валутен фонд вече очаква тя да забави растежа си до 1,8 на сто през тази година и до 1,7 на сто през 2026 г., след като в междинната прогноза, оповестена през зимата, се очакваше ръст от 2,7 на сто за 2025 г. и 2,1 на сто за 2026 година.

Понижението от 0,9 процентни пункта спрямо януарската прогноза на очакванията за растежа на САЩ през 2025 г. надминава низходящата корекция, направена за икономиките на Китай, Великобритания, Канада и еврозоната.

За най-голямата икономика в Азия и втората в света – Китай – МВФ понижава очакванията си от ръст от 4,6 на сто, прогнозиран през януари, до 4,0 на сто. Освен вече наложените американски мита от 145 на сто върху китайския внос, като рисков фактор МВФ откроява кризата в имотния сектор на Китай  и предупреждава, че ако тя продължи, това може да понижи потребителските нагласи в страната, което ще има негативни последици за целия свят предвид голямото значение на Пекин в глобалната търговия. За 2026 г. очакванията за китайския растеж са коригирани надолу с 0,5 процентни пункта до също 4 на сто.

За Великобритания понижението, заложено в настоящата прогноза, е с 0,5 процентни пункта до ръст от 1,1 на сто през 2025 година и с 0,1 процентни пункта до 1,4 на сто догодина. При Канада ревизията е надолу до 1,4 на сто – или с 0,6 процентни пункта под януарските очаквания, за текущата година и до 1,6 на сто (низходяща корекция с 0,4 процентни пункта) за догодина. 

Международната финансова институция очаква еврозоната да отчете положителна икономическа динамика през тази година с ръст от 0,8 на сто вместо 1,0 на сто, заложени в зимната прогноза, а за 2026 г. вече се прогнозира темп от 1,2 на сто спрямо предишните 1,4 на сто. Липсата на трайно решение за войната в Украйна би имало негативен ефект за ЕС, отбелязва Фондът.

Глобалната инфлация се очаква да намалее с темпове, малко по-бавни от предвижданите през януари – достигайки 4,3 на сто през 2025 г. и 3,6 на сто през 2026 г., се посочва още в доклада.

Експертите на МВФ предупреждават, че в някои страни, ако инфлацията се задържи на сегашните нива или възобнови възходящата си траектория вследствие на промени в политиките, засягащи икономиката, то централните банки може да запазят водещите си лихви на по-високи нива от очакваното.

По отношение на финансовите пазари в доклада се отбелязва, че рисковете могат да нараснат заради по-слаби от очакваното корпоративни печалби, значителни и непредсказуеми промени в търговските политики или подновени геополитически конфликти. От МВФ подчертават, че това обикновено води до поскъпване на щатския долар, но при негативен развой на американската икономика доларът може да загуби позиции, което ще има последици за глобалната парична система.

Веднага след обявяването на т.нар. реципрочни мита от страна на САЩ финансовите пазари реагираха с рязък спад, което засегна и дълговите книжа на американското правителство, станали обект на разпродажби, припомня БТА.

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

МВФ запазва прогнозата си за 2,5 на сто ръст на българската икономика през тази година на фона на намалени очаквания за ЕС и света

Ръстът на икономиката на България ще се забави до 2,5 на сто през тази година, след като през миналата година бе 2,8 на сто, се посочва в пролетното издание на „Преглед на световната икономика“ на Международния валутен фонд (МВФ), озаглавено „Несигурността във водените политики поставя на изпитание глобалната икономическа устойчивост“ (Policy Uncertainty Tests Global Resilience).

Докладът обръща внимание основно на започналата промяна в международната търговска политика след обявяването на новите, по-високи мита от президента на САЩ Доналд Тръмп и последвалите събития.

Фондът запазва оценката си за България, дадена през октомври 2024 година.

Това се случва на фона на понижена прогноза за ръста на глобалната икономика до 2,8 на сто спрямо очакваните през януари 3,3 на сто. За тази промяна предупреди и управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева миналата седмица. Тя обаче допълни, че „не очаква рецесия“.

За еврозоната МВФ залага на по-нисък ръст на БВП от 1,0 на сто, колкото бе в междинните прогнози през зимата, или 0,8 на сто. За целия ЕС Фондът също прогнозира забавяне на икономическия растеж през тази година – до 1,2 на сто, спрямо 1,4 на сто, записани в анализа от януари.

По отношение на инфлацията в България, институцията, ръководена от Кристалина Георгиева, очаква през 2025 г. тя да се ускори до 3,7 на сто след 2,6 на сто през 2024 г. Спрямо октомврийския доклад прогнозата е завишена с 1,1 процентни пункта.

В положителен контекст е развитието на безработицата у нас – МВФ очаква тя да се понижи до 4,1 на сто през тази година след ниво от 4,2 на сто, отчетено през 2024 г. В есенните си прогнози Фондът предвиждаше безработицата да остане на равнище 4,2 на сто и през тази година.

За първи път МВФ дава оценки за България за 2026 г., след като направи това за големите икономики и икономически субекти още през януари. За 2026 г. Фондът очаква нарастването на БВП на България да се ускори до 2,7 на сто, инфлацията да се забави до 2,3 на сто, а безработицата да запази ниво от 4,1 на сто.

Миналата седмица управителят на Българската народна банка Димитър Радев представи актуализираната прогноза на БНБ за българската икономика. По време на среща с бизнеса той заяви, че през тази година БВП на страната ще запази миналогодишния си темп от 2,8 на сто. За 2026 г. централната банка очаква „временно забавяне до 2,2 на сто“.

„Основните двигатели на този растеж ще бъдат частното потребление, правителствените инвестиции и нетният износ, с различен принос през отделните години“, посочи още Радев.

В актуализираната средносрочна бюджетна прогноза за периода 2025 – 2028 г. на българското Министерство на финансите, върху която е базиран бюджетът за настоящата година, се прогнозира ръст на БВП от 2,8 на сто за 2025 г. и 3,0 на сто за 2026 г.

По-висока оценка за динамиката на БВП в България дава рейтинговата агенция „Фич“ (Fitch). В последния си анализ за страната ни по-рано този месец агенцията прогнозира увеличение на националното стопанство с 3,1 на сто през 2025 г.

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

Водопроводът в сливенското село Гавраилово ще бъде реконструиран по проект за 4,5 млн. лв.

Водопроводът в сливенското село Гавраилово ще бъде реконструиран по проект за 4,5 млн. лв., съобщиха от пресцентъра на община Сливен.

Община Сливен кандидатства с проект за финансиране по Закона за държавния бюджет за 2025 г., който получи одобрение. С отпуснатите средства се предвижда да бъде извършена реконструкция на вътрешната водопроводна мрежа в регулационните граници на селото. 

Разработеният проект бе предоставен на Общината от „ВиК-Сливен“ и е в съответствие със Закона за устройство на територията. Разрешението за строеж предстои да влезе в сила. Паралелно с това се подготвя процедура за избор на изпълнител.

В интервю за БТА кметът на населеното място Теньо Божеков информира за предстоящата подмяна на водопреносната мрежа с осигурени 4,6 млн. лева. Сред приоритетите му са още чистотата, озеленяването на селото, както и облагородяване на инфраструктурата.

След приключване на дейностите, Община Сливен предвижда възстановяване на уличната настилка.

Кметът Стефан Радев посочи, че ще се търси финансиране и за идейния проект на сливенското водно дружество за реконструкция на водопроводната мрежа на Крушаре. Той припомни, че за този проект Общината е поискала целево финансиране от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ), за което обаче все още няма подписано споразумение.

/ВЙ/

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Спортпреди 3 минути

Пола Радклиф се оттегля от шосейните състезания след участието си на Маратона на Бостън

Святпреди 5 минути

Хунтата в Мианма удължи временното примирие до 30 април, за да подкрепи възстановяването на страната от земетресението

Балканипреди 7 минути

АНА-МПА: Евростат потвърждава, че първичният излишък на Гърция за 2024 г. възлиза на 4,8% от БВП

Българияпреди 8 минути

Община Раднево ще кандидатства с проект за въвеждане на фамилно компостиране

Българияпреди 10 минути

Ученици от Ямбол показват знанията си за Втората световна война в състезание

Святпреди 10 минути

Сирия задържа двама висши членове на палестинската групировка „Ислямски джихад“

Икономикапреди 12 минути

Прогнозите за глобалния икономически растеж са понижени с 0,5 процентни пункта за 2025 година заради търговските войни, посочва МВФ

Българияпреди 12 минути

Плевенската областна дирекция на МВР получи четири автомобила от Общината

Българияпреди 12 минути

Министерският съвет внесе в деловодството на парламента промените в Наказателния кодекс, свързани с насилието над животни

Спортпреди 17 минути

Кайл Уокър и Рубен Лофтъс-Чийк ще бъдат на разположение за Милан в реванша срещу Интер за Купата на Италия

Икономикапреди 17 минути

МВФ запазва прогнозата си за 2,5 на сто ръст на българската икономика през тази година на фона на намалени очаквания за ЕС и света

Спортпреди 18 минути

ЦСКА призова за подкрепа

Святпреди 3 дни

Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република

Икономикапреди 5 дни

С 25 процента е увеличен броят на леглата в местата за нощуване в област Хасково в рамките на една година, отчетоха от статистиката

Икономикапреди 5 дни

С преобладаващ спад приключи седмицата за водещите борси в Европа

Икономикапреди 5 дни

Тръмп и Мелони изразиха оптимизъм за разрешаване на търговските спорове

Икономикапреди 5 дни

Курсове на българския лев към отделни чуждестранни валути и цена на златото, валидни за 17.04.2025

Българияпреди 5 дни

Сградата на БТА беше оцветена в червено като символ на разпването на Христос

Обществопреди 4 дни

Слънце и краткотраен дъжд следобед

Политикапреди 4 дни

ЕК: България поиска да оттегли молбата си за плащане на втория транш по ПВУ

Святпреди 4 дни

Срокът на договорената с Украйна забраната на ударите по енергийни обекти изтече, но Путин не е давал нови указания, каза Кремъл

Спортпреди 4 дни

Треньорът на женския баскетболен тим на Берое Стефан Михайлов: „Бяхме притиснати от програмата в плейофите“

Бизнеспреди един ден

Питър Наваро – човекът зад митническата политика на Тръмп

Бизнеспреди 5 дни

ЕЦБ обяви поредно понижение на лихвите на фона на търговската война със САЩ

Новини