Свържете се с нас

Свят

Британски и френски издания коментират посещението на американския вицепрезидент Джей Ди Ванс в Индия

Индийският премиер Нарендра Моди и американският вицепрезидент Джей Ди Ванс приветстваха „значителния напредък“ в преговорите за двустранно търговско споразумение, пише в заглавие британският в. „Гардиън“.

Ванс, придружаван от съпругата си Уша и децата им Юан, Вивек и Мирабел, пристигнаха вчера в индийската столица за четиридневно посещение, съчетаващо преговори на високо равнище с разглеждане на забележителности.

Оптимистичната оценка за перспективите за търговско споразумение бе дадена, след като Моди и Ванс проведоха срещи на четири очи и на ниво делегации в официалната резиденция на индийския министър-председател в Делхи. По-късно Моди беше домакин на вечеря за Ванс и семейството му в своята резиденция.

Тъй като 90-дневната отсрочка на американския президент Доналд Тръмп за повишаване на митата върху индийския износ изтича, преговарящите от двете страни се стремят да финализират ограничено търговско споразумение преди юли, а по-широко споразумение – до есента. Ако не бъде постигнато споразумение, митата ще нараснат до наказателните 26 процента от сегашните 10 процента.

Въпреки че тази седмица не се очакват официални споразумения, посещението на Ванс дава политически импулс на преговорите и сигнализира за намерението на Вашингтон да постигне сделка. Индийската министърка на финансите Нирмала Ситхараман, която е на посещение във Вашингтон тази седмица, настоява Индия бързо да постигне споразумение.

Индия вече намали митата за някои американски стоки, като се очакват и по-нататъшни големи намаления. Споразумението би могло да включва индийски покупки на произведени в САЩ противотанкови ракети „Джавелин“ и бронетранспортьори „Страйкър“, както и митнически облекчения за повече от половината от вноса на Индия от САЩ на стойност 41,8 млрд. долара.

САЩ са най-големият търговски партньор на Индия, като двустранната търговия надхвърля 190 млрд. долара. По време на посещението на добра воля, което Моди направи във Вашингтон през февруари след завръщането на Тръмп в Белия дом, лидерите се ангажираха да увеличат повече от два пъти търговския стокообмен до 500 млрд. долара. Разговорите по търговско споразумение между САЩ и Индия напредват при закрити врата, посочва „Гардиън“.

Според изявление на канцеларията на Моди двамата с Ванс също така са „приветствали усилията за укрепване на сътрудничеството в областта на енергетиката, отбраната и стратегическите технологии“.

Заслужават отбелязване и надеждите на Индия за привличане на нови инвестиции от страна на Илон Мъск, който разговаря с Моди през уикенда и заяви, че може да посети Индия по-късно тази година, за да обсъди дългоочакваното навлизане на „Тесла“ на пазара на държавата с най-голямо население в света.

Според изявлението на канцеларията на Моди той също така е предал „сърдечни поздрави“ на Тръмп и е заявил, че очаква с нетърпение посещението на американския президент в Индия по-късно тази година. По време на пътуването си до Вашингтон Моди е поканил Тръмп да присъства на срещата на върха на четиристранния диалог за сигурност „Куад“. Четиристранният диалог в сферата на сигурността, включващ САЩ, Индия, Япония и Австралия, се разглежда като ключов противовес на нарастващото регионално влияние на Китай, посочва британското издание.

Моди и Ванс обсъдиха също така регионални и глобални въпроси и „призоваха за диалог и дипломация като път напред“ – формулировка, често използвана от Делхи по отношение на войната на Русия в Украйна.

Въпреки че става въпрос за предимно работно посещение, пътуването на Ванс включва и силен личен елемент. Снощи семейство Ванс отлетя за Джайпур, за да разгледа кралските дворци и да посети мавзолея „Тадж Махал“. Официални представители заявиха, че „личният елемент“ отразява индийските корени на Уша Ванс – тя е родена в САЩ в семейството на индийски имигранти.

Освен разглеждането на забележителности в Джайпур, Ванс се очаква да произнесе днес ключова политическа реч, в която ще засегне международни въпроси. Мандатът на Ванс като вицепрезидент е белязан от проактивна външна политика на принципа: „Америка на първо място“, отбелязва „Гардиън“.

Под заплахата от 26 процента мито върху износа на Индия за САЩ, индийският министър-председател Моди се надява да сключи търговско споразумение с Вашингтон, извежда в заглавие френският в. „Фигаро“.

Редица държави, включително третата по големина икономика в Азия – Индия, възнамеряват да се възползват от дадената от Тръмп 90-дневна отсрочка и да сключат търговско споразумение със САЩ. Вашингтон и Делхи вече преговарят за първата част от такова търговско споразумение, отбелязва френското издание.

На фона на бушуваща търговска война между САЩ и Китай, които си налагат взаимно огромни мита – 145 процента за много китайски продукти спрямо 125 процента за американския износ, Индия подхожда предпазливо, посочва „Фигаро“.

След обявяването от Тръмп на високи мита индийското министерство на търговията заяви, че „внимателно проучва последиците“ от тези мерки и „възможностите, които биха могли да възникнат“. Моди, който посети Белия дом през февруари, беше определен от Тръмп като „много добър приятел“.

По време на посещението си във Вашингтон Моди заяви, че двете държави ще работят заедно по „взаимноизгодно търговско споразумение“. САЩ са ключов пазар за секторите на услугите и информационните технологии на Индия, която от своя страна е сред значим купувач на американско военно оборудване, отбелязва „Фигаро“.

Източник: БТА

Свят

Уиткоф ще бъде отново на посещение в Москва тази седмица, съобщи съветникът на Кремъл по външните работи

Съветникът по външна политика на Кремъл Юрий Ушаков потвърди, че специалният пратеник на Белия дом Стив Уиткоф тази седмица ще посети Москва, предаде Ройтерс като се позова на руската агенция Интерфакс.

На въпрос на ТАСС дали знае за предстоящо посещение на американския пратеник в Русия тази седмица, Ушаков отговори само с „Да“.

Досега Уиткоф проведе три дълги срещи с руски президент Владимир Путин, по време на които бяха обсъдени възможностите за прекратяване на войната в Украйна.

/ВС/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Свят

ЕФЕ: Колумбийският президент твърди, че правителството на САЩ е анулирало визата му

Колумбийският президент Густаво Петро съобщи, че правителството на Съединените щати е анулирало визата му и поради тази причина той вече не може да пътува до САЩ, предаде испанската новинарска агенция ЕФЕ.

„Вече не мога да отида, защото мисля, че са ми отнели визата. Не ми трябваше тази виза, но добре. Видях Доналд Дък няколко пъти, сега ще гледам други неща“, каза Петро по време на заседание на кабинета в Богота.

Петро спомена за случая с визата му, докато коментираше пътуването на колумбийския финансов министър до Вашингтон, където министърът ще участва в пролетните срещи на Международния валутен фонд и Световната банка.

Президентът на Колумбия не каза защо САЩ биха отнели визата му, но спомена скорошното решение на Върховния съд на САЩ, който преди дни преустанови с временна заповед депортирането на хиляди венецуелци в Салвадор.

„Трябва да благодаря на американския Върховен съд, който се застъпи за човечността, за демокрацията и за основите на държавността и срещу правните тези на Хитлер и Мусолини“, каза Густаво Петро.

Петро добави, че колумбийското правителство трябва да се подготви за още разногласия с администрацията на Тръмп по отношение на имиграцията.

От встъпването си в длъжност през 2022 г. Петро направи няколко пътувания до САЩ, за да участва в Общото събрание на ООН в Ню Йорк, да се срещне с предшественика на Тръмп – Джо Байдън, както и за да участва в частни форуми.

Ако твърдението на Петро се потвърди, той ще бъде вторият колумбийски президент, чиято виза е отнета от правителството на САЩ, докато заема поста.

В средата на 1996 г. САЩ отнеха визата на тогавашния президент Ернесто Сампер след твърдения, че за финансирането на предизборната му кампания са използвани пари от трафик на наркотици.

(Тази информация се разпространява по споразумение между БТА и ЕФЕ)

Източник: БТА

Виж цялата статия

Свят

Хунтата в Мианма удължи временното примирие до 30 април, за да подкрепи възстановяването на страната от земетресението

Управляващата военна хунта в Мианма удължи срока на временното примирие в конфликта си срещу бунтовниците в страната до 30 април, за да ускори усилията за подпомагане и възстановяване след опустошителното земетресение миналия месец, предаде Ройтерс, като се позова на държавни медии.

Земетресението с магнитуд 7,7 бе едно от най-силните, разтърсвали Мианма от век. То стана в район, в който живеят 28 милиона души, като срина сгради и изравни със земята цели селища, а много хора останаха без храна, вода и подслон.

Правителството съобщи, че при земетресението са загинали 3645 души, 5017 са ранени, а 148 са в неизвестност. Разрушени са близо 49 000 къщи и повече от 2100 правителствени сгради.

Трагедията е тежък удар за страната, която се бори с икономическа криза и задълбочаваща се гражданска война, предизвикана от военния преврат през 2021 г, отбелязва Ройтерс.

По данни на ООН много преди земетресението в Мианма са разселени около 3,5 милиона души.

Хунтата и бунтовническите групи обявиха прекратяване на огъня, за да подкрепят усилията за преодоляване на последиците от земетресението, но се обвиняват взаимно в нарушаване на споразуменията.

/ДИ/

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Спортпреди 29 минути

Спряха електричеството на стадиона на португалския Боависта

Българияпреди 33 минути

Потвърждаваме доверението си към кмета на София Васил Терзиев, съобщиха от „Продължаваме промяната“

Българияпреди 34 минути

Ученици от Смолян приключиха своя мониторинг в кампанията „Детективи на европейски проекти“

Балканипреди 36 минути

В изпълнение на исканията на протестиращите студенти група съдии и прокурори поискаха дискусия за състоянието на съдебната система в Сърбия

Икономикапреди 37 минути

С над 5 процента поевтинява токът на българската енергийна борса за утре

Икономикапреди 39 минути

С растеж започна търговията на Уолстрийт

Спортпреди 39 минути

Бившият капитан на Борусия Дортмунд Марко Ройс ще се завърне в клуба в нова роля

Святпреди 43 минути

Уиткоф ще бъде отново на посещение в Москва тази седмица, съобщи съветникът на Кремъл по външните работи

Българияпреди 44 минути

Общинският съвет в Никопол прие бюджета за 2025 г. на стойност 15 381 363 лева

Спортпреди 47 минути

Илиян Радулов се класира за втория кръг на турнир по тенис във Франция

Икономикапреди 49 минути

Очакванията са инфлацията в еврозоната през второто тримесечие да нарасне, сочи проучване на ЕЦБ

Темидапреди 50 минути

Пинг-понг: Дело за по-малко от 100 лв. се мотае из съдебните инстанции 14 г.

Святпреди 3 дни

Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република

Икономикапреди 5 дни

С 25 процента е увеличен броят на леглата в местата за нощуване в област Хасково в рамките на една година, отчетоха от статистиката

Икономикапреди 5 дни

С преобладаващ спад приключи седмицата за водещите борси в Европа

Икономикапреди 5 дни

Тръмп и Мелони изразиха оптимизъм за разрешаване на търговските спорове

Икономикапреди 5 дни

Курсове на българския лев към отделни чуждестранни валути и цена на златото, валидни за 17.04.2025

Българияпреди 5 дни

Сградата на БТА беше оцветена в червено като символ на разпването на Христос

Обществопреди 4 дни

Слънце и краткотраен дъжд следобед

Политикапреди 4 дни

ЕК: България поиска да оттегли молбата си за плащане на втория транш по ПВУ

Святпреди 4 дни

Срокът на договорената с Украйна забраната на ударите по енергийни обекти изтече, но Путин не е давал нови указания, каза Кремъл

Спортпреди 4 дни

Треньорът на женския баскетболен тим на Берое Стефан Михайлов: „Бяхме притиснати от програмата в плейофите“

Бизнеспреди един ден

Питър Наваро – човекът зад митническата политика на Тръмп

Балканипреди 5 дни

Осем души са изпратени на съд в Румъния за използване на фашистки и легионерски символи

Новини