Свят
Римокатолическата църква оплаква папа Франциск и търси своя нов лидер. 24 са потенциалните фаворити, 6 от които италианци

С кончината на папа Франциск във Ватикана започват ритуалите, с които ще бъде отбелязан краят на неговия понтификат, ще протече изборът на нов папа и ще бъде поставено началото на понтификата на новия пата, пишат Ройтерс, Франс 24 и АНСА. Повечето от тези ритуали се извършват в съответствие с правила, одобрени от папа Йоан Павел Втори през 1996 г. и променени по разпореждане на папа Бенедикт Шестнадесети през 2007 г. и 2013 г.
Траурът и съпътстващите го ритуали продължават девет дни, а датата на погребението се решава от кардиналите, като според правилата траурните церемонии би трябвало да започнат между четвъртия и шестия ден от смъртта на папата.
Папа Франциск беше известен с привързаността си към скромния начин на живот. Именно той реши да опрости ритуалите при погребението на папите. Това опростяване беше извършено миналата година. Погребалната литургия се очаква да бъде отслужена в базиликата „Свети Петър“ във Ватикана, но папата поиска да бъде погребан, за разлика от предшествениците си, в базиликата „Санта Мария Маджоре“, където се намира най-почитаното от него изображение на Богородица. Франциск също така поиска да бъде погребан в обикновен дървен ковчег за разлика от предшествениците му, които бяха погребани в три поставени един в друг ковчега, първия от кипарисово дърво, втория от олово и третия от дъб.
След смъртта папата кардинали от цял свят пристигат във Ватикана, като ежедневно те провеждат срещи, на които всеки един от тях излага представите си за това какъв трябва да бъде новият папа. Кардинали на 80 или над 80 години могат да участват в тези общи срещи, но те нямат право да участват после в процеса по избор на нов папа. Традиционно папата се избира от орган наречен конклав, който се свиква в рамките на 15 до 20 дни след смъртта папата. Конклавът, съставен от кардинали под 80 години, известни като електори или избиратели на следващия папа, се събира в Сикстинската капела на Ватикана, за да гласуват. Тъй като изборът не става от първия ден, кардиналите електори отсядат в резиденцията „Санта Марта“ и оттам са откарвани с автобуси до Сикстинската капела.
В първия ден на конклава се гласува веднъж. После по два пъти на ден. Нужно е мнозинство от две трети плюс един глас за избор на нов папа. Ако след 13 дни на конклав все още никой не е избран, се провежда избор между двамата водещи кандидати, но се запазват същите правила за нужното мнозинство – две трети плюс един глас. Когато конклавът избере папа, първото нещо, което кардиналите го питат, е какво име си избира и дали изобщо приема да е папа. Ако избраният откаже да приеме поста, процедурата започва от начало.
Когато изборът на папа е потвърден, най-възрастният кардинал-електор излиза на балкона на „Свети Петър“ и обявява: „Имаме папа“. В случая това обявление ще бъде направено от френския кардинал Доминик Мамберти. После на балкона се появява и новият папа и благославя множеството.
Общият брой на електорите би трябвало максимално да е 120. Но под 80 години сега са 138 кардинали, от които 80 процента са ръкоположени именно от папа Франциск, припомня „Нюзуик“. Засега хипотезите са, че който и да е новият папа, той ще избере името Йоан Павел, Лъв или Йоан. Но има 50 процента вероятност новият папа да е и Франциск Втори.
Папабили се наричат онези кардинали, които биха могли да са претенденти за поста и за които се смята, че имат най-добри шансове да бъдат избрани. Според „Нюзуик“ водещите кандидати за папа са представители на различни крила в църквата. Сред тях е италианец Пиетро Паролин. Сега той е държавен секретар на Ватикана, избран на поста именно по времето на Франциск. Той допринесе преди 10 години за подобряването на отношенията между САЩ и Куба и преди 7 години за подобряването на връзките между Ватикана и Китай. Възприема се като опитен дипломат и като умерен духовник, което е подходящ профил в настоящата нестабилна геополитическа ситуация. Той би могъл и да върне доверието на онези в Църквата, които смятат, че Франциск е бил прекалено голям реформатор.
Сред фаворитите е и кардинал Луис Антонио Тагле от Филипините. Той е харизматичен, жизнен и сърдечен и знае как да общува с медиите. Ако бъде избран, ще стане и първият азиатски папа. Смята се, че неговите левичарски позиции са сходни с тези на Франциск, най-вече по социалните въпроси.
Сред фаворитите е кардинал Питър Търксън от Гана. Той също е харизматичен, говори с лекота и има относително либерални възгледи по въпросите, св6ързани с хомосексуализма, екологията и социалната справедливост
Сред фаворитите е и Петер Ердьо от Унгария. Той е по-консервативен от папа Франциск и е възприеман като компромисен кандидат. Израснал е по времето на комунизма, последван от демокрацията в Унгария, последвана на свой ред от периода на управление на Виктор Орбан.
Не сред фаворитите, но споменаван е и кардинал Микола Бичок. Той е от Украйна. На 45 години е и сега ръководи епархията на „Свети Петър и Павел“ в Мелбърн. Миналата година беше ръкоположен за кардинал от папа Франциск. Бичок споделя страданията на украинците сега, когато Русия води война срещу Украйна, както и на всички бягащи от войните. А в Австралия сред неговите последователи са и гръцки католически бежанци от Балканската война.
Изданието „Ремнант“ откроява обаче още няколко имена за папабили. Сред тях е американският кардинал Реймънд Лио Бърк. Той е против повече роля за жените в Църквата, противник е на благославянето на еднопооловите двойки, причестяването на разведените, тайните договорки с Китай и освен това неотдавна изрази подкрепа за Доналд Тръмп.
В списъка е и Робърт Сара от Гвинея, за когото се смята, че е бил негласен съмишленик на традиционалиста Бенедикт Шестнадесети. Германският кардинал Герхард Лудвиг Мюлер, бивш префект на Конгрегацията на доктрината на вярата и противник на ръкополагането на жени за дякони, а също и гласовит критик на някои действия на Франциск, също е сред фаворитите. В групата е и уругвайският кардинал Даниел Фернандо Стурла Берует, който е следовник на папа Бенедикт Шестнадесети.
В тази група попада и италианският кардинал Мауро Пиаченца, демонстрирал административни способности и дълбока духовна съпричастност. Кардиналът от Шри Ланка Малкъм Ранджит също попада в списъка, като също е смятан за следовник на Бенедикт Шестнадесети. Нидерландският кардинал Вилен Якобус Ейк, голям експерт по биоетичните въпроси, противник на благословиите за еднополовите двойки, противник на избирането на жени за дякони и противник на джендър идеологиите, също е в групата на папабилите.
Италианският кардинал Пиербатиста Пицабала, чиито действия се вписват в линията на действията на Франциск по отношение на грижите за бедните и страдащите, е също сочен за потенциален бъдещ папа. Както и италианският му колега, кардинал Анджело Баняско, за когото се смята, че може да насърчи традиционния подход в църквата и да преодолее вътрешните разделения.
Кардиналът от Мианма Чарлз Маунг Бо има голям опит като духовник в една страна, обхваната от сложна вътрешна ситуация и разбира дълбоко предизвикателствата пред Азия като цяло. Канадският кардинал Марк Уеле също е силен претендент и е смятан за консерватор, но с по-модерни схващания за консерватизма.
Шведският кардинал Андерш Арборелиус е също е сред фаворитите и беше хвален едно време от Франциск. Описван е като открита и оптимистично настроена духовна фигура. Бил е ръководител на Скандинавската епископална конференция и член на редица ватикански ведомства. Възприеман е като скромен и смирен, качества, които папа Франциск харесваше .
Сред кандидатите модернисти в Църквата е френският кардинал Жан-Марк Ноел Авлин. Той е възприеман от някои като протеже на Франциск. Посвещава се на миграционните въпроси и на междурелигиозния диалог. Редовно се срещаше с папа Франциск. Ценен е много от левите среди в политиката и в Църквата.
Кардинал Фридолин Амбонго Бесунгу от Демократична република Конго също е споменаван като кандидат. Той защитава традиционните ценности на Църквата по въпросите, свързани със семейството, но демонстрира и желание за диалог по други въпроси, като този за жените дякони.
В списъка попада и италианският кардинал Фернандо Филони, който е смятан за духовник с богат културен и дипломатически опит. Но няма опит в ръководене на църковни структури и се смята, че би могъл да запази статуквото в Църквата, такова, каквото е наследено от Франциск.
Сред потенциалните кандидати е и швейцарският кардинал Курт Кох, възприеман като модернист по църковните въпроси, но който би могъл с времето да възприеме по-умерени позиции. Южноафриканският кардинал Стивън Брислин, също сред папабилите, е привърженик на приобщаването на ЛГБТ общността към Църквата и на избиране на жени за дякони. Сред фаворитите е сочен и португалският кардинал Жозе Толентино де Мендоса, който е близък до позициите на Франциск, смятан е за модернист, който би могъл да привлече поддръжници от Португалия и Бразилия.
Не на последно място се споменава и името на италианския кардинал Матео Дзупи, който е начело на Италианската епископална конференция и защитава идеята за диалог с всички. Той беше емисар на папа Франциск относно Украйна.
Източник: БТА
Свят
Руските сили си върнаха контрола върху манастир в руската Курска област, съобщиха руски медии

Руските сили си върнаха контрола върху манастир в руската Курска област, където се бяха окопали украински войски, съобщиха днес руски държавни медии, цитирани от Ройтерс.
ТАСС цитира източник от силите за сигурност, който казва, че руските войски са превзели манастира „Св. Николай Белогорски“ в село Горнал.
В руски военен канал в комуникационното приложение „Телеграм“ се казва, че Украйна е разположила войски, артилерия и установки за изстрелване на дронове в историческия обект, който Русия превзе след 10 дни на ожесточени боеве.
Ройтерс не може да потвърди тази информация по независим път.
Русия е близо до изтласкването на украинските сили от Курска област, в която те навлязоха при изненадваща офанзива през август миналата година. Москва отговори с изпращането на значителни подкрепления, включително на севернокорейски войници, отбелязва Ройтерс.
/БЗ/
Източник: БТА
Свят
Британски и френски издания коментират посещението на американския вицепрезидент Джей Ди Ванс в Индия

Индийският премиер Нарендра Моди и американският вицепрезидент Джей Ди Ванс приветстваха „значителния напредък“ в преговорите за двустранно търговско споразумение, пише в заглавие британският в. „Гардиън“.
Ванс, придружаван от съпругата си Уша и децата им Юан, Вивек и Мирабел, пристигнаха вчера в индийската столица за четиридневно посещение, съчетаващо преговори на високо равнище с разглеждане на забележителности.
Оптимистичната оценка за перспективите за търговско споразумение бе дадена, след като Моди и Ванс проведоха срещи на четири очи и на ниво делегации в официалната резиденция на индийския министър-председател в Делхи. По-късно Моди беше домакин на вечеря за Ванс и семейството му в своята резиденция.
Тъй като 90-дневната отсрочка на американския президент Доналд Тръмп за повишаване на митата върху индийския износ изтича, преговарящите от двете страни се стремят да финализират ограничено търговско споразумение преди юли, а по-широко споразумение – до есента. Ако не бъде постигнато споразумение, митата ще нараснат до наказателните 26 процента от сегашните 10 процента.
Въпреки че тази седмица не се очакват официални споразумения, посещението на Ванс дава политически импулс на преговорите и сигнализира за намерението на Вашингтон да постигне сделка. Индийската министърка на финансите Нирмала Ситхараман, която е на посещение във Вашингтон тази седмица, настоява Индия бързо да постигне споразумение.
Индия вече намали митата за някои американски стоки, като се очакват и по-нататъшни големи намаления. Споразумението би могло да включва индийски покупки на произведени в САЩ противотанкови ракети „Джавелин“ и бронетранспортьори „Страйкър“, както и митнически облекчения за повече от половината от вноса на Индия от САЩ на стойност 41,8 млрд. долара.
САЩ са най-големият търговски партньор на Индия, като двустранната търговия надхвърля 190 млрд. долара. По време на посещението на добра воля, което Моди направи във Вашингтон през февруари след завръщането на Тръмп в Белия дом, лидерите се ангажираха да увеличат повече от два пъти търговския стокообмен до 500 млрд. долара. Разговорите по търговско споразумение между САЩ и Индия напредват при закрити врата, посочва „Гардиън“.
Според изявление на канцеларията на Моди двамата с Ванс също така са „приветствали усилията за укрепване на сътрудничеството в областта на енергетиката, отбраната и стратегическите технологии“.
Заслужават отбелязване и надеждите на Индия за привличане на нови инвестиции от страна на Илон Мъск, който разговаря с Моди през уикенда и заяви, че може да посети Индия по-късно тази година, за да обсъди дългоочакваното навлизане на „Тесла“ на пазара на държавата с най-голямо население в света.
Според изявлението на канцеларията на Моди той също така е предал „сърдечни поздрави“ на Тръмп и е заявил, че очаква с нетърпение посещението на американския президент в Индия по-късно тази година. По време на пътуването си до Вашингтон Моди е поканил Тръмп да присъства на срещата на върха на четиристранния диалог за сигурност „Куад“. Четиристранният диалог в сферата на сигурността, включващ САЩ, Индия, Япония и Австралия, се разглежда като ключов противовес на нарастващото регионално влияние на Китай, посочва британското издание.
Моди и Ванс обсъдиха също така регионални и глобални въпроси и „призоваха за диалог и дипломация като път напред“ – формулировка, често използвана от Делхи по отношение на войната на Русия в Украйна.
Въпреки че става въпрос за предимно работно посещение, пътуването на Ванс включва и силен личен елемент. Снощи семейство Ванс отлетя за Джайпур, за да разгледа кралските дворци и да посети мавзолея „Тадж Махал“. Официални представители заявиха, че „личният елемент“ отразява индийските корени на Уша Ванс – тя е родена в САЩ в семейството на индийски имигранти.
Освен разглеждането на забележителности в Джайпур, Ванс се очаква да произнесе днес ключова политическа реч, в която ще засегне международни въпроси. Мандатът на Ванс като вицепрезидент е белязан от проактивна външна политика на принципа: „Америка на първо място“, отбелязва „Гардиън“.
Под заплахата от 26 процента мито върху износа на Индия за САЩ, индийският министър-председател Моди се надява да сключи търговско споразумение с Вашингтон, извежда в заглавие френският в. „Фигаро“.
Редица държави, включително третата по големина икономика в Азия – Индия, възнамеряват да се възползват от дадената от Тръмп 90-дневна отсрочка и да сключат търговско споразумение със САЩ. Вашингтон и Делхи вече преговарят за първата част от такова търговско споразумение, отбелязва френското издание.
На фона на бушуваща търговска война между САЩ и Китай, които си налагат взаимно огромни мита – 145 процента за много китайски продукти спрямо 125 процента за американския износ, Индия подхожда предпазливо, посочва „Фигаро“.
След обявяването от Тръмп на високи мита индийското министерство на търговията заяви, че „внимателно проучва последиците“ от тези мерки и „възможностите, които биха могли да възникнат“. Моди, който посети Белия дом през февруари, беше определен от Тръмп като „много добър приятел“.
По време на посещението си във Вашингтон Моди заяви, че двете държави ще работят заедно по „взаимноизгодно търговско споразумение“. САЩ са ключов пазар за секторите на услугите и информационните технологии на Индия, която от своя страна е сред значим купувач на американско военно оборудване, отбелязва „Фигаро“.
Източник: БТА
Свят
Италиански медии за кончината на папа Франциск

Водеща тема за всички италиански медии е кончината на папа Франциск, настъпила вчера сутринта и причинена от инсулт. АНСА, „РАИ Нюз“, „Скай Ти Джи 24“ и „Ти Джи Ком 24“ обобщават реакциите на италиански лидери и духовници и на чуждестранните лидери на новината за смъртта на папата. Четирите медии отбелязват, че от Китай обаче вчера е дошло оглушително мълчание. Медиите обобщават и реакциите на италиански актьори, журналисти, телевизионни водещи, певци и музиканти на новината за смъртта на папата.
АНСА не пропуска да коментира и че президентът на САЩ Доналд Тръмп е изразил съжаление за кончината на Франциск, но го е направил по време на Великденско тържество в Белия дом, на което е говорел за папата, докато до него е стоял човек, дегизиран като голям великденски заек – една малко странна компания, за да изразиш съболезнования и скръб. Информационните сайтове открояват и друг гаф на Тръмп, който каза в социалната си мрежа „Трут соушъл“, че с Мелания Тръмп ще присъстват на погребението на папата и добави: „Очакваме с нетърпение да бъдем там“ – една формулировка, която не е особено подходяща за пътуване по такъв тъжен повод.
„Оупън онлайн“ отбелязва, че когато преди седмица италианският премиер Джорджа Мелони покани по време на визитата си във Вашингтон Тръмп да посети Рим, тя не си е представяла, че тази визита ще се състои толкова скоро и по такъв повод. Сега това де факто ще бъде първото задгранично посещение на Тръмп, откакто той встъпи в длъжност. Планираше се всъщност първата му задгранична визита да бъде в Саудитска Арабия. Дали сега пътуването му до италианската столица ще предостави възможност и за разговори с европейските лидери относно американските мита, както планираше Мелони, пита изданието.
Италианските новинарски сайтове и издания коментират, че освен датата на погребението на папата, която предстои да бъде обявена, всичко останало вече сякаш е известно, тъй като самият папа е определил как точно иска да бъде погребан – без трите обичайни ковчега, без типичната за папски погребения помпозност, в обикновен гроб в базиликата „Санта Мария Маджоре“ в Рим. До сетния си час папата се проявява като реформатор, пише по този повод „Република“.
Всички италиански медии, сред които и „Кориере дела сера“ и „Стампа“, акцентират и върху усилията на папа Франциск в подкрепа на мира, върху реформите в църквата, които той извърши и върху духовното наследство, което оставя. „Кориере дела сера“ цитира и обикновени богомолци, които казват за папата, че той до последно е бил сякаш един от тях. „Скай Ти Джи 24“ припомня, че през понтификата си папата критикуваше онези, които подклаждат войните, призоваваше духовниците да не се изолират от обикновените богомолци, а да бъдат близо до тях, приобщаваше представителите на ЛГБТ общността към църквата и дефинираше педофилията като чудовищно деяние. Медиите обобщават и скромния начин на живот, който папата водеше.
В редица медии като „Република“ и „Кориере дела сера“ обаче вече се изброяват и имената на папабилите – потенциалните кандидати за папския престол. Още вчера медиите Ройтерс, „Дъ уийк“ и „Ремнант“ изброиха вероятните претенденти за поста, като обобщено те са 27 от различни континенти, сред които има и 6 италианци.
„Ти Джи Ком 24“ се спира върху последния Великден на папата и пише, че по-наблюдателни хора от антуража му са забелязали, че едната му ръка е била по-скована, а дишането му по-трудно. Въпреки това папата беше сред богомолците на Възкресение Христово и неговото послание беше прочетено пред тях, защото той искаше да бъде запомнен не с болестите, белязали последните дни от живота му, а с посланията му за мир по света, допълва медията.
„РАИ Нюз“ съобщава, че днес се събират във Ватикана всички кардинали, за да решат на коя дата ще бъде погребението на папата. Медията се спира и върху периода след изписването на папата от болницата „Джемели“, където той се лекуваше от двустранна пневмония. След това папата трябваше да премине през период на възстановяване, но този период протече, без Светият отец да си почива наистина, коментира медията, визирайки, че папата до последно се появяваше в базиликата „Свети Петър“ и провеждаше неофициални срещи с чужди лидери.
„РАИ нюз“ анализира и какво ще се случи сега с Юбилейната година предвид кончината на папата. Тази „година на тържество“ за Църквата започна на 24 декември миналата година и трябва да продължи до 6 януари догодина. Сега де факто този Юбилей ще остане в архивите като започнал при един папа и приключил при друг. Това обаче не се случва за първи път. Прецедент има с Юбилея от 1700 г., когато Инокентий Дванадесети открива юбилейната година, а после почива и годината е закрита от приемника му Климент Единадесети. Сега Юбилейната година, посветена на надеждата и открита от Франциск, може да бъде коренно променена откъм програма и събития, коментира медията.
Редица медии припомнят ключови изказвания на Франциск, започвайки от първото, направено преди 12 години, след като той беше избран за папа. Тогава той заяви, че кардиналите електори са отишли да търсят папа накрая на света, визирайки, че идва от далечна Аржентина.
„Кориере дела сера“ коментира, че през годините си като папа, Франциск е измислил и доста неологизми, които е използвал в изказванията си. Така например той е автор на глагола „мафиарствам“, който означава „принуждавам бедните хора, игнорирани от обществото, да се присъединяват към редиците на организираната престъпност, защото друг избор обществото не им оставя, като ги пренебрегва“.
Редица медии цитират и последните думи на папата от неговото завещание, оповестено вчера вечерта, а именно: „Страданието, което присъстваше в последната част на живота ми, го принасям в дар на Бога в замяна на мира по света и на братството между народите“.
Източник: БТА
-
Българияпреди 1 седмица
Административни услуги започват да предлагат още 300 станции на „Български пощи“ от днес
-
Балканипреди 6 дни
КНА: Според кипърския финансов министър трябва да се предложи структуриран диалог между ЕС и САЩ относно митата
-
Балканипреди 5 дни
Модернизацията на румънската ВВС база „Михаил Когълничану“ има за цел да я превърне в регионален стратегически център на НАТО
-
Спортпреди 1 седмица
Поражения за отборите на българските баскетболисти във втора испанска дивизия
-
Балканипреди 1 седмица
ХИНА: Десет години от регистрацията на първото защитено наименование на хърватски продукт в ЕС
-
Святпреди 6 дни
Русия пренебрегва американското предложение за прекратяване на ударите по въздух, вода и суша, заяви Зеленски
-
Святпреди 3 дни
Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република
-
Спортпреди 1 седмица
Иван Алипиев с „дабъл-дабъл“ при поражение на Стяуа в румънското първенство по баскетбол