Свят
Как ще бъде избран наследникът на папа Франциск

С кончината на папа Франциск, обявена днес от Ватикана, Римокатолическата църква започва поредица от традиционни ритуали, бележещи края на едно папство и началото на ново, дава справка Ройтерс.
Повечето ритуали се направляват от устава Universi Dominici Gregis („Цялото Божие паство“), одобрен от папа Йоан Павел Втори през 1996 г. и преминал редакция при папа Бенедикт Шестнадесети през 2007 и 2013 г.
Кардинал, познат като камерарий (или камерлинг), в момента ирландско-американския кардинал Кевин Фарел, ще направлява ежедневните дела на наброяващата близо 1,4 млрд. вярващи Римокатолическа църква по време на периода, познат като „празен престол“.
Той официално потвърждава смъртта на папата – лесен въпрос в днешните дни, изискващ присъствието на лекар и смъртен акт. До средата на ХХ век това се прави ритуално с трикратно почукване със сребърно чукче по челото на папата.
Камерарият и тримата му помощници, избрани измежду кардиналите по-млади от 80-годишна възраст, познати като кардинали електори, решават кога тялото на папата да се постави в базиликата „Свети Петър“, за да може обществото да изрази почитта си.
Те също така се уверяват че „Рибарският пръстен“ на папата и неговият оловен печат са счупени, така че никой повече да не ги използва. Не се извършва аутопсия.
Камерарият заключва и запечатва личните покои на папата. В миналото това са апартаментите на Апостолския дворец, но Франциск живееше в малък апартамент в къщата за гости на Ватикана „Санта Марта“.
Камерарият и другите кардинали не могат да вземат важни решения, влияещи на Църквата или да променят доктрините ѝ. Ръководителите на повечето отдели във Ватикана подават оставка, докато новият папа не ги замени или не ги утвърди отново на постовете им.
Траурните ритуали продължават девет дни, като датата на погребението се решава от кардиналите. Според „Цялото Божие паство“ те трябва да започнат между четвъртия и шестия ден след смъртта.
През 2024 г. папа Франциск, който избягваше голяма част от помпозността и привилегиите като ръководител на Римокатолическата църква, промени и опрости ритуалите при папските погребения.
Все пак се очаква заупокойната литургия да се проведе на площад „Свети Петър“, но ще бъде различна от тези при предишните папи. Франциск поиска да бъде погребан в римската Базилика „Санта Мария Маджоре“, за да бъде близо до любимата си икона на Богородица.
Франциск също така е поискал да бъде погребан в прост дървен ковчег, за разлика от предшествениците си, които бяха погребани в три затворени един в друг ковчега, направени от кипарис, олово и дъб. Той е помолил тялото му да не се поставя върху висока платформа или катафалка в „Свети Петър“ за излагане пред посетителите, както при предишните папи.
След смъртта на папата кардинали от цял свят се запътват към Рим. Те провеждат ежедневни срещи, познати като общи конгрегации, за да обсъждат църковните дела и да представят характеристиките, които според тях папата трябва да притежава.
Кардиналите над 80-годишна възраст може да участват на общите конгрегации, но не са допускани на конклава за избор на нов папа, който е събиране на кардинали под тази възраст. Много от обсъжданията са под формата на лични разговори между отделните кардинали.
По традиция преди началото на конклава се спазва 15-дневени траур. Преди да се оттегли от поста си през 2013 г. папа Бенедикт измени устава, за да позволи по-скорошното му начало при желание от страна на кардиналите или най-много 20 дни след смъртта, ако кардиналите имат затруднения да достигнат до Рим.
Конклавът се провежда в Сикстинската капела. До двата конклава през 1978 г., които избраха Йоан Павел I и Йоан Павел II, кардиналите оставаха в импровизирани стаи около Сикстинската капела.
От конклава през 2005 г., който избра папа Бенедикт, те гласуват в Сикстинската капела, но остават в къщата за гости „Санта Марта“, която има около 130 стаи. „Санта Марта“ е запечатана и те биват откарвани с автобус до Сикстинската капела.
Думата конклав идва от латински и означава „под ключ“. Произлиза от традиция, започнала през XIII век, когато кардиналите са били затваряни, за да бъдат принудени да вземат решение възможно най-бързо и за да се ограничи външната намеса.
През този период на участниците им е забранено да общуват с външния свят. Телефоните, интернет и вестниците не са позволени и полицията във Ватикана използва електронни средства, за да налага правилото.
С изключение на първия ден от конклава, когато има едно гласуване, кардиналите гласуват два пъти дневно.
За избора на нов папа е необходимо мнозинство от две трети плюс един. Ако никой не бъде избран след 13 дни, се провежда балотаж между двамата водещи кандидати, но все още е необходимо мнозинство от две трети плюс един. Това цели запазване на единството и пречи на избора на компромисни кандидати.
Когато конклавът избeрe папа, той е питан дали приема и кое име желае да приеме. Ако той откаже, процедурата започва отначало.
Новият папа облича бели одежди, които са подготвени в три размера, и сяда на трон в Сикстинската капела, за да приеме другите кардинали, които отдават почит и обещават подчинение.
Светът разбира дали е избран нова папа, когато служител изгори хартиените бюлетини със специални химикали, за да накара от комина на параклиса да излиза бял пушек. Черен пушек показва неуспешен вот.
Старшият електор сред кардиналите дякони, в момента френският кардинал Доминик Мамберти, стъпва на централния балкон на базиликата „Свети Петър“, за да обяви на тълпите на площада „Habemus Papam“ („Имаме папа“).
След това се появява и новият папа и дава на тълпата първата си благословия като глава на Римокатолическата църква.
Източник: БТА
Свят
АПА: Председателят на австрийския парламент посети Будапеща и имаше разговори с Орбан

Председателят на Националния съвет на Австрия Валтер Розенкранц посети Будапеща, предаде австрийската новинарска агенция АПА. Програмата на политика от Австрийската партия на свободата (АПС) включваше срещи с унгарския председател на парламента Ласло Кьовер, министър-председателя Виктор Орбан, министъра на външните работи и търговията Петер Сиярто и ръководителя на кабинета на министър-председателя Гергей Гуяш. И четиримата са членове на национално-консервативната управляваща партия ФИДЕС, която заедно с АПС е част от крайнодясната група „Патриоти за Европа“ в Европейския парламент.
По време на разговорите си Орбан и Розенкранц са обсъдили двустранни въпроси, съобщи официалната унгарска новинарска агенция МТИ, която припомня, че АПС е спечелила изборите за Национален съвет през септември. Обсъдено бе и въздействието на планираното присъединяване на Украйна към Европейския съюз върху Австрия и Унгария, включително вероятните рискове за сигурността, икономиката и селското стопанство. Орбан се противопостави на ниво ЕС на сближаването с Украйна и подкрепата за нападнатата от Русия страна.
Орбан като първи международен гост
Розенкранц се срещна с Орбан и в края на октомври, с което унгарецът стана първият международен гост на председателя на Националния съвет във Виена. Унгарският премиер се е срещна и с ръководството на Австрийската партия на свободата в парламента, включително с лидера ѝ Херберт Кикъл. По време на тази среща Орбан и Кикъл подписаха съвместна „Виенска декларация“. В текста ѝ бе подчертана „особената важност на западния характер на нашия континент“. Декларацията се обявява и срещу „абсурдно големия брой други полове“ освен жените и мъжете. Това, че Кикъл подписа декларацията от името на Австрия, беше подложено на критики от политическите му съперници и определено като „самоуправство“.
В тази връзка АПС похвали политиката на Унгария по отношение на ЛГБТ+ общността. Забраняването на прайд парада в Будапеща в края на юни и признаването само на два пола – мъжки и женски, в конституцията, беше горещо приветствано от генералния секретар на АПС Кристиян Хафенекер. Промяната в унгарската конституция е „важен знак на нормалност и отхвърляне на лявата идеология на дъгата“. Това е „стъпка, която би била добра и за Австрия, но не може да се очаква от левичарската коалиция на загубилите“, заяви наскоро Хафенекер по отношение на новото федерално правителство, съставено от Австрийската народна партия, Австрийската социалдемократическа партия и НЕОС – Нова Австрия.
„Амнести интернешълнъл“ призова за критики към Унгария
„Амнести интернешънъл – Австрия“ призова Розенкранц да „заеме ясна позиция като представител на Австрия и да осъди атаките срещу върховенството на закона и правата на човека в Унгария. Всичко останало би било мълчаливо съгласие с нарушенията на правата на човека от страна на унгарското правителство“, подчерта днес ръководителката на „Амнести интернешънъл – Австрия“ Шура Хашеми в прессъобщение. Освен ограничаването на правата на ЛГБТ+ общността, „Амнести инернешънъл“ разгледа и посещението на израелския министър-председател Бенямин Нетаняху в Будапеща, който беше приет от унгарското правителство въпреки издадената срещу него международна заповед за арест. „Подкопаването на върховенството на закона, систематичната дискриминация срещу куиър хората и умишленото пренебрегване на международните задължения от страна на унгарското правителство“ са „пряко посегателство срещу правата на човека“, заяви „Амнести интернешънъл“.
(Тази информация се разпространява по споразумение между БТА и АПА)
Източник: БТА
Свят
Вашингтон не е използвал „всичките си инструменти“ за натиск над Русия, заяви Кая Калас

САЩ не са използвали „всички инструменти“, които имат на разположение, за да окажат натиск над Русия, заяви днес върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Кая Калас, цитирана от Франс прес.
Тя обвини Москва, че се е опитала да спечели време с великденското примирие с Украйна.
„Те не спазиха примирието. Ясно е, че Русия играе игри, опитва се да спечели време и не иска наистина мир“, заяви Калас в интервю за АФП.
Миналата седмица американският президент Доналд Тръмп заплаши да прекрати американските усилия за прекратяване на войната в Украйна, ако не бъде постигнат бърз и видим напредък от страна на Москва и Киев.
Той подчерта, че се надява на споразумение между двете страни още тази седмица.
За Кая Калас обявеното от Русия 30-часово примирие през уикенда е било в действителност само уловка, за да предотврати „загубата на търпение“ на американския президент към Кремъл.
„Те мислят, че времето е на тяхна страна, затова не дават никакви положителни сигнали и не показват никаква добра воля“, добави тя.
Според ръководителката на европейската дипломация Киев и европейските му поддръжници се надяват Вашингтон да възприеме по-твърда линия спрямо Москва.
„Те имат инструменти в ръцете си да окажат истински натиск върху Русия. Защо не ги използват, за да сложат край на тази война?“, запита тя. „Ако те сега се откажат без да използват тези инструменти – големият въпрос е защо“, подчерта Калас.
Според нея САЩ ще направя грешка, ако обмислят като част от споразумение между Русия и Украйна признаването на Крим – украинска територия, анексирана от Москва през 2014 г. – за руска територия.
„При този сценарий Русия очевидно ще получи каквото иска“, предупреди Калас.
„Крим е украински. Много е важно за онези, които са под окупация, останалите да не признават (Крим) за руски“, подчерта тя.
Ръководителката на европейската дипломация заяви още, че ЕС не трябва да облекчава санкциите, докато Русия не покаже, че спазва евентуално мирно споразумение.
Източник: БТА
Свят
Дания планира да похарчи около 600 милиона долара за плавателни съдове за патрулиране и наблюдение в Балтийско море

Дания ще похарчи около 4 милиарда крони (614 милиона долара) за построяването на 26 военноморски кораба за патрулиране, реагиране при нефтени разливи и наблюдение на подводни кабели, предаде Ройтерс, позовавайки се на изявление на министъра на отбраната Троелс Лунд Поулсен.
Държавите, имащи излаз на Балтийско море, са в повишена готовност след редица прекъсвания на електропроводи, телекомуникационни връзки и газопроводи след нахлуването на руските сили в Украйна през февруари 2022 г., сред които и саботажа на газопровода „Северен поток“. Русия отрича да стои зад тези прекъсвания,.
НАТО увеличи присъствието си с фрегати, самолети и морски безпилотни апарати. Едно от опасенията за безопасността в Балтийско море е свързано с т. нар. сенчест флот – плавателни съдове, използвани от Русия за търговия с петрол, оръжия и зърно в нарушение на наложените на Москва санкции.
„Заплахите, с които се сблъскваме в морето днес, са различни и много по-сериозни, отколкото само преди няколко години. По-специално, трябва да реагираме на заплашителната Русия, докато технологичното развитие се движи напред със светкавична скорост“, заяви Поулсен. „Със споразумението за военноморския план започваме няколко спешни обществени поръчки, които са първата стъпка, позволяваща на датската морска отбрана да се противопостави на по-широк спектър от заплахи“, добави той.
След повече от десетилетие на драстични съкращения на разходите за отбрана, миналата година Дания отпусна 190 милиарда датски крони (29,16 милиарда долара) за своята армия за период от 10 години. Скандинавската страна цели преди всички да защити подводните кабели и тръбопроводите за производство и пренос на енергия и да засили защитата срещу потенциални заплахи за морската среда в датски води от страна на руския сенчест флот.
В допълнение към 26-те плавателни съда Копенхаген ще се сдобие и с безпилотни летателни апарати и сонарни системи, чрез които ще могат да наблюдават и идентифицират нежелана подводна дейност, съобщи датското Министерство на отбраната. От своя страна, правителството в Копенхаген заяви, че се стреми голяма част от плавателните съдове да бъдат построени в Дания, включително в сътрудничество със съюзниците от НАТО, но не даде повече подробности.
Източник: БТА
-
Българияпреди 1 седмица
Административни услуги започват да предлагат още 300 станции на „Български пощи“ от днес
-
Балканипреди 6 дни
КНА: Според кипърския финансов министър трябва да се предложи структуриран диалог между ЕС и САЩ относно митата
-
Балканипреди 6 дни
Модернизацията на румънската ВВС база „Михаил Когълничану“ има за цел да я превърне в регионален стратегически център на НАТО
-
Балканипреди 1 седмица
ХИНА: Десет години от регистрацията на първото защитено наименование на хърватски продукт в ЕС
-
Святпреди 6 дни
Русия пренебрегва американското предложение за прекратяване на ударите по въздух, вода и суша, заяви Зеленски
-
Святпреди 3 дни
Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република
-
Бизнеспреди 1 седмица
Как ще реагира ЕЦБ на търговската война на Тръмп
-
Политикапреди 1 седмица
Доган обяви, че колективното тяло на ДПС страда. И поиска промени в ръководството (Видео)