Балкани
Протестиращите студенти в Сърбия ще продължат блокадата на националната телевизия, докато не бъде обявен конкурс за регулатора за електронни медии

Протестиращите студенти в Сърбия потвърдиха, че ще продължат да блокират националната телевизия РТС, докато не бъде обявен нов конкурс за членове на регулаторния орган за електронни медии, така че блокадата ще продължи и утре, “ съобщи сръбската редакция на регионалната телевизия Ен1.
Блокадата започна на 14 април вечерта. И днес студенти и граждани блокират входовете на РТС в центъра на Белград, както и студиа, които са разположени в парка „Кошутняк“. РТС съобщи, че заради блокадата е принудена да промени програмната си схема. Телевизията внесе жалба в съда срещу неизвестни лица, а също така беше поискана реакция от международни институции.
Вълна от протести, начело със студенти, заля Сърбия след падането на козирката на гарата в северния сръбски град Нови Сад на 1 ноември, в резултат на което загинаха 16 души. В рамките на протестните действия студентите блокират около 60 факултета в страната. Според протестиращите до трагедията се е стигнало заради корупционни практики, довели до некачествен ремонт на гарата. Те искат да бъде понесена политическата и наказателна отговорност за случилото се, настояват да се води борба срещу корупцията, а институциите да работят без политически натиск и влияние.
Много граждани заедно със студентите посрещнаха тази нощ Възкресение Христово пред сградите на телевизията.
В социалните мрежи протестиращите студенти представиха план на днешните си дейности пред сградите на РТС като през целия ден на двете места ще има „семеен обяд“.
Програмата предвижда и на двете локации да има изпълнения на диджеи, като пред сградата в центъра на Белград музиката ще продължи до четири часа сутринта.
На много маси, които са сложени от студентите за „семейния обяд“ има боядисани яйца, както повелява традицията за Великден.
/СУ/
Източник: БТА
Балкани
Трансгранична конференция „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“ ще се състои днес в Солун

Трансграничната конференция „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“ ще се състои днес от 10:30 ч. във втория по големина гръцки град Солун. Тя се организира по проект на БТА, който се изпълнява с подкрепата на Европейската комисия.
Ще бъдат дискутирани новостите в политиката на сближаване в Европейския съюз за периода 2021 г. – 2027 г. и постигнатите резултати през периода 2014 г. – 2020 г. Основни акценти в конференцията ще са образованието, знанията и уменията и връзката им с пазара на труда, както и младите хора.
Форумът ще бъде открит от генералния директор на БТА Кирил Вълчев. В събитието ще участват председателят на борда и генерален директор на гръцката новинарска агенция АНА-МПА Емилиос Пердикарис, генералният консул на България в Солун Антон Марков, ръководителката на Отдела за подкрепа на иновациите на гръцката област Централна Македония Мария Гулапци, Афродити Льолю от Управляващия орган на програмите за европейско териториално сътрудничество INTERREG, проф. Григориос Заротиадис от Солунския университет „Аристотел“, президент на Асоциацията на европейските университети в Южна и Източна Европа (ASECU), проф. Николаос Теодосиу от същия университет, който е и председател на Мрежите на ООН за решения за устойчиво развитие (SDSN) – Черно море, гл.ас. Йоргос Сякас от Тракийския университет „Демокрит“, доц. д-р Мирослав Терзийски и гл. ас. д-р Радостина Юлева от Югозападния университет „Неофит Рилски“ в Благоевград, както и доц. д-р Десислава Серафимова от Икономическия университет – Варна.
Със своята инициатива БТА си поставя за цел да предоставя информация на широката общественост и да насърчава открит диалог относно политиката на сближаване, резултатите на местно ниво и изпълнението на политическите приоритети на Европейския съюз.
В периода от ноември 2024 г. до септември 2025 г. БТА организира дискусии в пресклубовете си в градовете: Благоевград, Бургас, Варна, Велико Търново, Видин, Враца, Габрово, Добрич, Казанлък, Кърджали, Кюстендил, Ловеч, Монтана, Пазарджик, Перник, Петрич, Плевен, Пловдив, Разград, Русе, Самоков, Свищов, Силистра, Сливен, Смолян, София, Стара Загора, Троян, Търговище, Хасково, Шумен и Ямбол, както и трансгранични конференции в Букурещ, Белград, Босилеград, Одрин, Скопие и Солун.
Настоящата инициатива е продължение на два проекта, изпълнявани от БТА през 2023 г. и 2024 г., и надгражда дейностите и постигнатите резултати.
Източник: БТА
Балкани
Вицепрезидентът Илияна Йотова e на посещение в Черна гора

Вицепрезидентът Илияна Йотова ще присъства днес на официална церемония, с която улица в историческата столица на Черна гора Цетине ще носи занапред името на Иван Вазов. Ще бъде открита и паметна плоча.
Очаква се на откриването слова да произнесат кметът на Цетине Никола Джурашкович и вицепрезидентът Илияна Йотова. На церемонията ще присъстват също министърът на културата и медиите на Черна гора Тамара Вуйович и министърът на културата на България Мариан Бачев.
Йотова ще проведе срещи с кмета на Цетине Никола Джурашкович, както и с министъра на културата и медиите на Черна гора Тамара Вуйович.
Посещението на вицепрезидента ще продължи в черногорската столица Подгорица, където ще присъства на официалното откриване на 19-ия Международен панаир на книгата и образованието и ще произнесе слово. Министърът на културата Мариан Бачев ще открие българския щанд на панаира, а вицепрезидентът ще открие изложбата „Азбука и история“.
Йотова ще има среща и с кмета на Подгорица проф. д-р Саша Муйович.
Очаква се вицепрезидентът да присъства и на концерт по повод откриването на панаира на Плевенската филхармония със солист световноизвестната акордеонистка Вероника Тодорова.
/СГ/
Източник: БТА
Балкани
Бившето истанбулско летище „Ататюрк“ ще се превърне в технопарк

Бившето истанбулско летище „Ататюрк“, което се намира в европейската част на града, ще бъде превърнато в технопарк с фокус върху развиването на стартъпи и високотехнологични компании, съобщи турският министър на промишлеността и технологиите Мехмет Фатих Каджър в социалната мрежа Екс.
От публикацията на Каджър става ясно, че днес в Държавен вестник е публикувано решение на президента на Турция Реджеп Тайип Ердоган за превръщането на терминалите на бившето истанбулско летище „Ататюрк“ в технопарк с името „Терминал Истанбул“.
По думите на Каджър новият технопарк ще „събере хиляди стартъпи и инвеститори от частния и държавния сектор, като по този начин Истанбул ще се превърне в глобален център на предприемачеството“. Предвижда се в рамките на комплекса да бъдат изградени научни центрове и училища за високи технологии и изкуствен интелект, които да превърнат „Терминал Истанбул“ в притегателен център за хора от всички възрастови групи, посочва още Каджър.
Бившето истанбулско летище „Ататюрк“ беше затворено за редовни пътнически полети на 6 април 2019 г., когато всички полети бяха прехвърлени към новопостроеното летище „Истанбул“. От тогава на летище „Ататюрк“ се извършва само поддръжка на самолети и полети на частни, бизнес и дипломатически самолети.
/СГ/
Източник: БТА
-
Политикапреди 7 дни
Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали
-
Святпреди 1 седмица
Екипи за действия при извънредни ситуации са реагирали на 286 сигнала за хора, заседнали в асансьори в Мадрид
-
Здравепреди 1 седмица
Тест от слюнка открива рак на простата, твърдят учени
-
Бизнеспреди 1 седмица
Испания, Португалия и части от Франция пострадаха от мащабен токов удар
-
Балканипреди 1 седмица
Вдигната е блокадата на РТС, сръбските власти назначиха нов конкурс за Регулаторния орган за електронни медии
-
Българияпреди 1 седмица
Камуфлажни камери ще следят за нерегламентирано изхвърляне на отпадъци в Община Враца
-
Европапреди 7 дни
Ще ограничи ли Актът за цифровите услуги разпространението на дезинформацията в ЕС?
-
Обществопреди 1 седмица
Xiaomi улови душата на София през обектива на новите Xiaomi 15 и Xiaomi 15 Ultra (снимки)