Свържете се с нас

Бизнес

Стартъпът Colossal Biosciences върна свирепия вълк, но не точно

Свирепият вълк не е точно вълк

Според Бет Шапиро, главният научен директор на Colossal Biosciences, сивият вълк е най-близкият съвременен роднина на свирепия вълк, като между тях има 99.5% генетична прилика. Макар и тези проценти да изглеждат впечатляващо, думите на Шапиро контрастират с научно изследване от 2021 г. публикувано в Nature, според което двата вида последно са имали общ прародител преди около 6 млн. години, като дори чакалите и африканските диви кучета имат повече генетично сходство със сивия вълк, въпреки различията във външните им белези. Същият времеви период за общ прародител споделят хората (Homo Sapiens) и съвременните шимпанзета, като генетичното препокриване е 98.8%. В този контекст би се избистрила съвсем друга картина, ако учените решат да направят 20 промени в ДНК-то на шимпанзе и заявят, че новият обезкосмен примат с изпъкнала брадичка е Homo Sapiens, само защото морфологията им е сходна.

Близките външни белези между свирепия и сивия вълк, според научното изследване, могат да бъдат обяснени с т.нар. процес „конвергентна еволюция“, който описва независимото развитие на сходни белези у неродствени организми каквито например са делфините и акулите – макар и да нямат пряк прародител, те развиват аналогични перки и форма на тялото под въздействието на една и съща външна среда. Така студията води до заключението, че двата вида „вълци“ не са тясно свързани, а по-скоро представляват различни еволюционни клонове.

Шансовете Colossal Biosciences действително да са възродили изчезнал вид все повече намаляват, особено, когато се отбележи, че пет от редакциите в генома са извършени въз основа на ДНК от съвременни кучета и вълци, свързани с вече известни мутации, които изсветляват козината. „Мисля, че Colossal трябва да признаят, че са създали три сиви вълка, всеки от които има 15 ДНК бази, взети от секвенирания геном на свиреп вълк“, пише в блога си еволюционният биолог д-р Джери Койн, най-известен със своята книга „Защо еволюцията е истинска“.

Имайки предвид, че геномът на сивия вълк притежава около 2.5 милиарда ДНК бази, то въпросните 0.05% генетична разлика се равнява на почти 13 млн. ДНК бази, които не са сходни. В рамката на такива големи числа става ясно колко сложна и фина е моториката на генетичните инструкции, зададени в организмите. Според д-р Койн Ромул, Рем и Халеси са сиви вълци с едва 0.0000012% копирани гени от свиреп вълк, които отговарят предимно за външния вид, а не физиологичните процеси, хормоналния профил или поведението на животното.

Източник: Капитал

Бизнес

САЩ обмислят мита върху чипове и лекарства след нови проучвания

Проучванията се случват на фона на поредицата от обрати в областта на митата в последните дни. Тръмп реши да отложи въвеждането на високи „реципрочни“ мита за много страни, а малко по-късно беше обявено и временно изваждане от облагането с мита на потребителската електроника от Китай, което ще облекчи технологичните компании, зависими от китайски внос.

В два отделни документа, публикувани в регистъра на федералното правителство, се казва, че започват процедури по установяване на последиците за националната сигурност от вноса на полупроводници и оборудване за тяхното производство, както и от вноса на фармацевтични продукти, активни съставки и производни.

Разследването във фармацевтичния сектор обхваща както готови генерични и оригинални лекарствени продукти, така и ключови компоненти като активни фармацевтични съставки, се посочва в документа.

Тези два процеса са започнати от министъра на търговията Хауърд Лутник на 1 април – ден преди Тръмп да обяви замразените в момента „реципрочни мита“ в рамките на т.нар. ден на освобождението. Такива разследвания, известни като проверки по член 232, обикновено отнемат няколко месеца и включват период за публично обсъждане и коментари. Администрацията на Тръмп е посочила, че ще събира коментари в срок от 21 дни.

Американският президент заяви също така, че обмисля мерки в подкрепа на автомобилни компании, които произвеждат в Северна Америка. По думите му, те се нуждаят от време, за да преминат към използване на части, произведени в САЩ, тъй като в момента разчитат на внос от Канада, Мексико и други страни.

Несигурност в автоиндустрията

Тръмп наложи високи мита от 25% върху вноса на автомобили и авточасти миналия месец. Този ход на президента на САЩ заплашва да повиши цените за американските потребители и да разруши глобалните вериги за доставка в автомобилната индустрия.

Източник: Капитал

Виж цялата статия

Бизнес

САЩ предлагат признаване на Крим за руски срещу мир с Украйна

Американският президент Доналд Тръмп е готов да признае полуостров Крим за руска територия срещу мирна сделка с Украйна. Това твърди Bloomberg в свой материал, който се позовава на високопоставени източници от администрацията на Тръмп. Информацията идва след друг материал на Bloomberg от петък, в който се твърди, че държавният секретар на САЩ Марко Рубио е предложил на Украйна и европейските ѝ съюзници план, според който част от санкциите върху Русия могат да бъдат вдигнати срещу дългосрочно примирие.

Крим, международно признат за украинска територия дори от приятелски на Русия държави като Китай и Турция, беше завзет през 2014 г., първоначално от войници с немаркирани униформи (т. нар. „зелени човечета), след което в него беше проведен набързо скалъпен референдум за присъединяване към Русия. Веднага след това Русия започна прокси война в украинските области Донецк и Луганск, а през февруари 2022 г. атакува цяла Украйна. В момента Русия претендира, че четири украински области са нейни – Донецк, Луганск, Запорожие и Херсон. Русия не контролира изцяло нито една от тях, а в случая на Херсон и Запорожие не контролира дори едноименните областни градове.

Руската позиция е, че за да приключи войната, всички контролирани от нея територии в момента трябва да бъдат признати за нейни. Русия претендира и за незавзетите части от четирите области.

Дипломатически провал, засега

В петък Рубио коментира публично, че и той, и Тръмп са раздразнени от липсата на прогрес по отношение на мирните преговори. САЩ водят поотделно преговори с Русия от една страна и с Украйна и европейските съюзници от друга. След някои сигнали за потенциално примирие в началото на разговорите и неспазена уговорка за край на атаките по енергийна инфраструктура, те влязоха в задънена улица.

Източник: Капитал

Виж цялата статия

Бизнес

Китай има оръжие, което може да навреди на Америка: износ на редкоземни елементи

Недостигът на доставки все още не е фатален за Америка. Много купувачи бяха изградили запаси преди забраната. Китай не е отменил съществуващите договори за доставки, които често са с многогодишна давност, а някои материали продължават да постъпват в страната чрез трети държави. Източник, близък до американското министерство на отбраната, не говори за паника, свързана с галия в Пентагона.

Потенциал за повече щети

Въпреки това последните ограничения на Китай могат да причинят повече вреда по три причини. Първо, „тежките“ редкоземни елементи, които той е избрал, са най-трудни за заместване. Диспросий и тербий регулират температурата в магнити, които захранват вятърни турбини в морето, реактивни двигатели и космически кораби. „Колкото по-голям е моторът, толкова по-тежки редки елементи са необходими“, казва Ионут Лазар от консултантската компания CRU. Останалите пет метала са от решаващо значение за чипове за изкуствен интелект. Някои от тях се използват и в скенери за ядрено-магнитен резонанс, лазери и оптични влакна.

Вторият проблем е, че Китай е още по-доминантен в производството на тежки редкоземни елементи, отколкото за по-леките. Той контролира по-голямата част от тяхната добивна дейност както в страната, така и в Мианмар. Ключово е, че той обработва 98% от извлечения материал. Както повечето елементи, тежките редкоземни елементи не съществуват в чиста форма в земната кора. И за разлика от галий или германий, те не са странични продукти от топенето на масово произвеждани метали като алуминий или цинк. Те трябва да бъдат разделени от химическите съединения, които образуват, със специализирани умения и много труд срещу малка печалба.

Това влошава третия проблем: Китай има мощни инструменти, с които да наложи забрана. Правителството може да проследи всеки тон редкоземни елементи, добити и обработени в страната, и да открие къде завършват доставките, казва Райън Кастильо от аналитичната компания Adamas Intelligence.

Източник: Капитал

Виж цялата статия
Advertisement
Балканипреди 26 минути

Стотици хора присъстваха на празничното богослужение за Второ Възкресение в българската църква „Свети Стефан“ в Истанбул

Святпреди 29 минути

Масирано полицейско присъствие след двойно убийство в Германия

Спортпреди 39 минути

Арина Сабаленка и Елена Остапенко ще играят на финала на турнира по тенис в Щутгарт

Балканипреди 54 минути

Американец загина по време на планински преход в Босна

Спортпреди 56 минути

Гергана Топалова загуби на финала на сингъл на турнир по тенис в Бразилия

Святпреди 60 минути

Русия и Украйна си размениха обвинения за нарушаването на еднодневното великденско примирие

Спортпреди един час

Радослав Гидженов ще ръководи двубоя от полуфиналите за купата на България между ЦСКА-София и Черно море

Българияпреди един час

Еднодневна кампания за събиране на излезли от употреба електроуреди организира Община Костинброд за Световния ден на Земята на 22 април

Святпреди един час

Украинците отбелязват Великден без да имат много вяра в обявеното от Русия прекратяване на огъня

Обществопреди един час

Раздадоха великденски яйца на животните в бургаския зоопарк (снимки)

Святпреди един час

АП: Украинците отбелязват Великден, без да имат много вяра в обявеното от Русия прекратяване на огъня

Българияпреди 2 часа

Наталия Киселова поздрави състезателките от българския ансамбъл за победата в многобоя на Световната купа по художествена гимнастика в Баку

Балканипреди 4 дни

КНА: Според кипърския финансов министър трябва да се предложи структуриран диалог между ЕС и САЩ относно митата

Балканипреди 4 дни

Модернизацията на румънската ВВС база „Михаил Когълничану“ има за цел да я превърне в регионален стратегически център на НАТО

Спортпреди 5 дни

Баскетболистките на Монтана 2003 изравниха серията за титлата срещу Берое, Рилски спортист поведе на Локомотив София в спора за третото място

Българияпреди 4 дни

Наталия Киселова поздрави европейските шампиони по вдигане на тежести Ангел Русев и Иван Димов

Святпреди 4 дни

Русия пренебрегва американското предложение за прекратяване на ударите по въздух, вода и суша, заяви Зеленски

Икономикапреди 5 дни

Новите мита на САЩ създават предимство за износа на облекло от Египет, който разполага с възможност за безмитен достъп до американския пазар

Святпреди 4 дни

Тръмп подписа указ за намаляване на цените на медикаментите

Обществопреди 4 дни

Навършват се сто години от атентата в църквата „Света Неделя“

Икономикапреди 5 дни

Производителите на царевица, които бяха засегнати от сушата през 2024 г., ще вземат помощ от 41,68 лева на хектар

Политикапреди 5 дни

ГЕРБ, бившите комунисти и Шоуто остават заедно в името на еврозоната

Политикапреди 5 дни

Утре ще е вторият вот на недоверие към кабинета “Желязков“

Бизнеспреди 4 дни

Интервю | Ричард Далтън: Иран разбира ядрената сделка като „аз печеля нещо и ти печелиш нещо“, а Тръмп – не

Новини