Икономика
Прогресът идва от мотивираните, ангажираните и отдадените хора, каза за БТА управителят на „дормакаба бизнес сървисис България“ Ранди Росийл

Прогресът идва от мотивираните, ангажираните и отдадените хора. Това е залегнало дълбоко в силната корпоративна култура на „дормакаба бизнес сървисис България“ – инвестираме в собственото си развитие и в хората, които вземат смели решения, не се страхуват да предизвикат себе си и статуквото, имат амбицията не просто да постигнат добри резултати, но да са част от нещо голямо. Това каза в интервю за БТА директорът на компанията Ранди Росийл. „дормакаба бизнес сървисис България“ получи приза в категория „Инвеститор в човешкия капитал“ от наградите за „Инвеститор на годината“ за 2024 г. Церемонията беше организирана за 19-а поредна година от Българската агенция за инвестиции.
Калинка Петрова, бизнес партньор „Човешки ресурси“, посочи, че през 2024 г. компанията е разкрила над 260 работни места, като не спира да инвестира в човешки капитал. Към днешна дата служителите ни са вече над 350, а планът за следващите години е да продължим да растем интензивно. От началото на април 2025 г. центърът се разрасна със стартирането на нов значим проект – „Бек офис услуги по продажби и грижа за клиента“. Фокусът ще бъде добавена стойност и изключително клиентско изживяване и обслужване, каза тя.
Петрова добави, че средната възраст на служителите на компанията е 37 години. В компанията имаме представители на поколения X, Y и Z. Съчетанието от солидния опит и експертизата на старшите експерти и ентусиазма и дигиталните умения на по-младите колеги е основа за отлични постижения, които са факт, изтъкна тя.
Ранди Росийл посочи, че „дормакаба бизнес сървисис България“ предлага хибриден режим на работа и гъвкав подход, за да могат служителите да балансират работните и личните си ангажименти. Насърчаваме култура на даване на обратна връзка и среда за споделяне на добри практики, разнообразие, приобщаване и признателност. Ние сме един екип и заедно преодоляваме трудностите в работното ежедневие, но заедно отбелязваме и успехите, посочи той.
Следва пълният текст на интервюто:
„дормакаба бизнес сървисис България“ получи приза в категория „Инвеститор в човешкия капитал“ от наградите за „Инвеститор на годината“ за 2024 г., организирани за 19-а поредна година от Българската агенция за инвестиции. В ситуация, в която повечето компании се оплакват от липса на работна ръка, как успявате да привлечете квалифицирани кадри?
Ранди Росийл: „dormakaba“ е швейцарска компания с над 160-годишна история, но след септември 2015 г. се превърна в една от трите водещи компании в света на пазара на решения за достъп, предлагайки автоматични врати и турникети, системи за електронен контрол на достъп, подвижни и преградни стени, системи за хотелски решения. Ние сме в сърцето на всяко място, което има значение за живота на хората – офиси, хотели, болници, университети, летища и т.н.
Като част от глобалното си стратегическото развитие, в края на 2023 г. „дормакаба“ започна процес на трансформация и взе решението да инвестира в създаването на мултифункционален център в България, който предоставя споделени услуги в ключови области – финанси и човешки ресурси, както и създаде развоен инженеринг хъб за разработка на иновативни продукти и IT проекти.
Калинка Петрова: През 2024 г. разкрихме над 260 работни места, като не спираме да инвестираме в човешки капитал. Към днешна дата служителите ни са вече над 350, а планът за следващите години е да продължим да растем интензивно. От началото на април 2025 центърът се разрасна със стартирането на нов значим проект – „Бек офис услуги по продажби и грижа за клиента“. Фокусът ще бъде добавена стойност и изключително клиентско изживяване и обслужване. Щастливи сме, че успяваме да привлечем топ професионалисти във всички области, със солидна експертиза, компетенции и високо ниво на владеене на чужди езици.
Наградата „Инвеститор на годината“ е висока оценка за целия екип и служи като мощно потвърждение, че се движим в правилната посока, създавайки светло бъдеще не само за постигането на устойчиви бизнес резултати, но и за нашите всеотдайни колеги. Всички – от висшето ръководство до служителите на най-ниските оперативни нива, имат принос към този успех.
Какви инвестиции прави компанията в служителите си?
Ранди Росийл: България е важна дестинация за инвестиции на „дормакаба“. Започнахме от нулата, но днес само година по-късно центърът в София играе ключова роля в управлението на бизнес процесите, повишаването на оперативната ефективност, добавената стойност за нашите клиенти и внедряването на високотехнологични решения.
Инвестирахме в модерен и функционален офис в сграда клас А на топ локация („Кепитъл Форт“), със стилен интериор, авангардни технологии и впечатляваща гледка към града и планината Витоша. Започнахме с един етаж, вече сме позиционирани на три и предстои да наемем четвърти. Шегуваме се, че както е тръгнало, скоро ще ни трябва цялата сграда.
Калинка Петрова: Предлагаме опция за паркомясто и атрактивен пакет от допълнителни придобивки, насочени към физическото, менталното здраве и благополучието на служителите. Фокусираме се върху това да предоставим на екипа знанията и уменията, от които се нуждае, за да предлага висококачествени услуги, както и върху създаването на приятна и продуктивна работна среда. Разработихме стандартизирана програма за онбординг на новите служители.
Мениджърската програма за развитие на дормакаба „Leading for Success“ подготвя бъдещите лидери в организацията. Всички служители имат неограничен достъп 24/7 до LinkedIn обученията, с богати възможности да учат и добиват нови знания по всяко време. Чрез глобалната програма „Perform & Grow“ успяваме да идентифицираме талантите в компанията и да ги развиваме.
Като център за бизнес услуги за Европа, езиковите умения са съществени за нашите служители. В центъра имаме представители на различни националности, говорещи 20 езика. Поддържането на високи езикови умения е ключово за успеха ни, затова стартирахме отлично партньорство с онлайн платформа за езикови обучения, като закупихме лицензи за достъп до платформата за всички служители в компанията. Имаме вече над 80 придобити сертифаката от наши служители за ниво B2 и С1 за различни езици.
Ранди Росийл: С помощта на колегите от „Operational Excellence“ екипа, лансирахме инициативата „Knowledge Café“, която спомага хората от различните функции и отдели да се опознават и да споделят ценни знания и практики, които ни помагат в ежедневната работа. Напълно съзнаваме, че прогресът идва от мотивираните, ангажираните и отдадените хора. Това е залегнало дълбоко в силната корпоративна култура на „дормакаба“ – инвестираме в собственото си развитие и в хората, които вземат смели решения, не се страхуват да предизвикат себе си и статуквото, имат амбицията не просто да постигнат добри резултати, но да са част от нещо голямо.
Какви преференции и условия за съвместяване на развитието на кариерата и личния живот им предлага „дормакаба бизнес сървисис България“?
Ранди Росийл: Прилагаме хибриден режим на работа и гъвкав подход, за да балансираме работните и личните ангажименти на служителите. Насърчаваме култура на даване на обратна връзка и среда за споделяне на добри практики, разнообразие, приобщаване и признателност. Ние сме един екип и заедно преодоляваме трудностите в работното ежедневие, но заедно отбелязваме и успехите.
Калинка Петрова: Често се събираме да хапваме вкусна храна в хубавата ни кухня в офиса. Правим си сладоледени партита, имаме доставка на свежи плодове два пъти седмично. За нас е важно да чуваме гласа на колегите. На регулярна база провеждаме глобално проучване „Pulse Check“, за да напипаме пулса на организацията и да отговорим на нуждите на хората. Създадохме „Engagement Committee“ с представители на служители от всички отдели, които с ентусиазъм предлагат идеи и организират инициативи – спортни, социални, благотворителни дейности, партита в офиса и т.н. Основахме футболен отбор на „дормакаба“, който се представя отлично в IT Лигата по мини футбол.
Участваме в бизнес маратоните, организирани от клуб „Бегач“ в подкрепа на социално-значими каузи. Миналата година се включихме с 5 отбора, тази планираме да се включим с 10. Обичаме да се забавляваме с игри в офиса и извън него. Тези споделени моменти са много приятни и оставят незабравими спомени.
Каква е средната възраст на служителите?
Калинка Петрова: Средната възраст е 37 години. В компанията имаме представители на поколения X, Y и Z. Съчетанието от солидния опит и експертизата на старшите експерти и ентусиазма и дигиталните умения на по-младите колеги е основа за отлични постижения, които са факт.
По отношение на половото разнообразие, жените са с превес над мъжете. Горди сме от факта, че сме на първо място в света по брой жени на мениджърски позиции във всички функции, включително в инженеринг хъба.
Какви са кариерните стъпки за най-младите?
Калинка Петрова: Все още сме много млада организация. До момента успяхме да привлечем опитни професионалисти, но обмисляме стажантска и менторска програма, които ще дадат шанс на млади хора да добият опит в сферата на глобалните бизнес услуги. Ще продължим да подкрепяме кариерното развитие чрез инициативи като архитектура на длъжностите.
Ранди Росийл: В „дормакаба“ възможностите за развитие на успешна кариера са значителни както в управлението на хора и екипи, така и в областта на проектния мениджмънт и иновациите. Всеки талантлив и мотивиран специалист по финанси, човешки ресурси, инженер, IT специалист или специалист клиентско обслужване е добре дошъл при нас, обещаваме вълнуващо пътуване и успешно кариерно израстване.
Източник: БТА
Икономика
Испанските монети от по 1 евро завземат портфейлите на германците

Свободното обращение на банкноти и монети в еврозоната означава, че жителите на една страна от валутния съюз често разполагат из джобовете и портмонетата си с парични знаци не само от родната си страна, но и с такива, които може да са пристигнали от всички кътчета на Европа.
Германската централна банка „Бундесбанк“ (Bundesbank) всяка година анализира страната на произход на 80 000 монети на стойност 2 и 1 евро, както и на монети от по 50 и 20 евроцента, депозирани в клоновете ѝ, и стига до някои интересни изводи, пише германското издание „Виртшафтсвохе“.
Когато през 2002 г. еврото за първи път става официално разплащателно средство в Германия, делът на „родните“ банкноти и монети е 100 процента. Оттогава той е намалял, но остава сравнително стабилен – около 30 процента, а чуждестранните съответно са 70 процента.
Според оценката за 2024 г. малко под 38 процента от монетите по 2 евро, използвани в Германия, са дошли от чужбина, в сравнение с 46 процента от монетите по 50 евроцента и 34 процента от монетите от 20 евроцента.
При монетите от 1 евро обаче ситуацията е по-различна.
Повече от половината от тях (почти 54 процента) са дошли от чужбина, като най-разпространената чуждестранна монета от 1 евро е испанската – с дял от 17 процента в германските портфейли. Това е много по-силно присъствие, отколкото на монетите от останалите държави в еврозоната. Не може да се определи дали това се дължи на особено голям брой, емитиран от Испания – при запитване Европейската централна банка не можа да предостави данни за националните дялове при емитирането на отделните монети. Изглежда обаче, че това не е еднократно явление – и в предишни анализи на „Бундесбанк“ за разпределението на монетите по страни на произход в Германия се открояваше силният дял на испанските монети по 1 евро.
В доклад от декември 2019 г. „Бундесбанк“ обясни факта, че делът на германските монети в портфейлите на гражданите не е спаднал по-рязко въпреки свободното движение на хора и капитали, с особеностите на използването на монетите при посещение в чужбина. Пътуващите обикновено вземат толкова монети в чужбина, колкото донасят обратно. Ситуацията е различна при банкнотите: пътуващите вземат повече при заминаване, за да могат да покриват разходите си в брой и по-малко при връщане у дома.
Според най-новия анализ на „Бундесбанк“ чуждестранните монети в местните портфейли идват най-често от популярни туристически дестинации като Франция, Италия и Испания, но и от съседни страни като Австрия, Белгия и Нидерландия. Само на тези шест държави се падат средно 85 процента от чуждестранните евромонети, използвани в Германия.
Източник: БТА
Икономика
Дълбока криза разтърсва британската козметична компания „Боди шоп“

След като обяви фалит във Великобритания, Германия, Белгия, САЩ и Канада, веригата магазини за продукти за грижа за тялото „Боди шоп“ (Body Shop) продължава да е в дълбока криза и рискува да бъде затворена и в други страни.
Основана през 1976 г. от Анита Родик, „Боди шоп“ превръща етичната и устойчива козметика в свой основен коз, като успя да спечели милиони клиенти по цял свят.
Веригата обаче е изправена пред редица финансови затруднения, които отчасти се дължат на намаляващия поток клиенти в търговските центрове, силната онлайн конкуренция и трудностите в управлението, пише италианското издание „Мъни“.
Ситуацията се влоши допълнително и от вътрешни проблеми като смяната на собствеността и финансовите затруднения за новите инвеститори. През 2024 г. веригата обяви фалит в няколко страни, което доведе до затварянето на множество магазини и изложи на риск хиляди работни места. „Боди шоп“ е изправена пред несигурно бъдеще, а позицията й в редица страни продължава да е изложена на риск
Глобалната криза в „Боди шоп“: причините за провала
Марката, която някога беше нарицателно за устойчива и иновативна козметика, сега е изправена пред безпрецедентна криза. Началото на упадъка на „Боди шоп“ може да се проследи до няколко фактора, включително нарастващата конкуренция от страна на марки, предлагащи подобни продукти, но със силно онлайн присъствие. Потребителите са все по-привлечени от удобството на дигиталното пазаруване, което намалява трафика във физическите магазини – проблем, който засегна особено силно веригите, разчитащи основно на продажбите в търговските центрове.
Но не само онлайн конкуренцията е предизвикателство за веригата на Анита Родик. През последните години веригата трябваше да се справи с редица вътрешни проблеми, включително смяна на собствеността, неефективно управление и неприспособимост към промените на световния пазар. След като беше придобита от гиганта „Л‘Ореал“ (L’Oréal), „Боди шоп“ загуби идентичността си на независима марка и прокламираните ценности за устойчивост на продуктите. Последвалото преминаване към „Натура енд Ко“( Natura & Co.) и придобиването през 2023 г. от германската „Аурелиус“ (Aurelius) не доведоха до желания ефект, като компанията продължи да реализира загуби на няколко пазара.
Освен това кризата бе белязана от поредица от фалити в страни, в които „Боди шоп“ винаги е била силна в исторически план. В Обединеното кралство фалитите доведоха до затварянето на 200 магазина и загубата на повече от 2000 работни места. Същото се случи и в Германия, Белгия, САЩ, Канада и съвсем неотдавна – в Нова Зеландия, където всички магазини бяха затворени, а служителите – съкратени. В Нидерландия местното дъщерно дружество изпадна в несъстоятелност, магазините бяха затворени, а уебсайтът – спрян.
В Италия, където марката има солидна история, са налице същите проблеми. Основните причини са сходни с тези, които доведоха до фалит на други пазари: конкуренция от страна на онлайн магазините, неспособност за достатъчно бързи иновации и спад на продажбите в търговските центрове, където традиционно са концентрирани магазините на марката. Страната, която допреди няколко години изглеждаше като един от най-обещаващите пазари за „Боди шоп“, преживява стагнация на пазара. Магазините, които все още са отворени, не могат да се конкурират с гигантите в електронната търговия, нито с местните вериги, предлагащи подобни продукти на по-конкурентни цени. В този контекст ситуацията за „Боди шоп“ в Италия остава много несигурна и фалитът не изглежда да е далеч.
Затварянето на магазините е съпроводено с постепенно отслабване на дистрибуторската мрежа. В някои страни като Нова Зеландия, преустановяването на онлайн продажбите и затварянето на физическите магазини доведоха до окончателния край на присъствието на марката с цел намаляване на загубите и управление на натрупаните през годините дългове.
Британската марка присъства и на българския пазар от 2018 г.
Източник: БТА
Икономика
Нидерландската необанка „Бънк“ е изплатила над 10 милиона евро на жертви на измами

През миналата година банка „Бънк“ (Bunq) е изплатила над 10 милиона евро на жертви на онлайн измами. Компанията оповести това в годишния си доклад, съобщава телевизия Ен О Ес. Миналата година разследвания на телевизията и всекидневника „Ен Ер Се“ разкриха, че десетки клиенти на „Бънк“ са загубили големи суми пари в онлайн измами.
„Бънк БВ“ (Bunq B.V.) е финтех и необанка, лицензирана в Нидерландия и работеща в 30 европейски държави. Седалището ѝ е в Амстердам.
Измамниците са се представяли за служители на банката и са убеждавали жертвите си да преведат пари. Експертите посочват, че този начин на действие едва ще би бил успешен при други банки. В резултат на критиките „Бънк“ предприе мерки в своето приложение, чрез които да противодейства на измамниците.
Банката беше широко критикувана и за това, че като цяло не предлага обезщетение на жертвите. Банките не са задължени да обезщетяват жертвите на този вид измами, но в много случаи го правят.
В крайна сметка „Бънк“ е компенсирала жертвите, но не съобщава какви суми точно е изплатила и на колко души. Сега се оказва, че общата сумата е нараснала значително през миналата година: след като през 2023 г. банката е изплатила „само“ 203 000 евро на жертвите на този вид измама, се казва в репортажа на телевизия Ен О Ес.
/ЕС/
Източник: БТА
-
Святпреди 1 седмица
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата
-
Българияпреди 1 седмица
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Святпреди 1 седмица
Иранският външен министър разговаря с омански представители в Маскат
-
Бизнеспреди 1 седмица
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия
-
Балканипреди 1 седмица
Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести
-
Бизнеспреди 1 седмица
Голямото търговско надцакване
-
Бизнеспреди 1 седмица
Европа и САЩ: Трансатлантическият разлом
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговски развод между САЩ и Китай – митата вече са 145% срещу 125%