Свят
Най-малко шестдесет и двама тайвански военнослужещи притежават разрешителни за пребиваване в Китай

За най-малко шестдесет и двама тайвански военни на активна служба е установено, че притежават разрешителни за пребиваване в Китай, предаде Асошиейтед прес.
Това е поредното разкритие за китайското влияние в тайванските въоръжени сили, отбелязва агенцията.
Китай смята Тайван за отцепническа провинция и все повече разчита на тактики от „сивата зона“, за да подкопае волята за съпротива на Тайван, което допълва заплахите на Пекин за военна инвазия.
Такива разрешителни за пребиваване дават право на притежателя им да пребивава в Китай, което е потенциална възможност за дезертьорство в случай на избухване на военни действия. Китай, който не признава тайванските паспорти, издава и специален документ, позволяващ на тайванците да посещават континенталната част на страната.
Притежаването на такива документи е законно в Тайван, но може да повлияе на достъпа до чувствителна информация. На 62-мата военнослужещи на активна служба ще бъде забранено да боравят с разузнавателни данни и поверителни данни, заяви министърът на отбраната Уелингтън Ку.
Ку заяви, че не е установено някой от военнослужещите да притежава китайски паспорт или лична карта.
Тайван разполага със 150 000 активни военнослужещи и още 1,6 милиона в резерва.
В Тайван има около 2 милиона души, които са избягали или чиито родители, баби и дядовци са избягали от Китай в Тайван при управлението на китайския комунистически лидер Мао Цзедун. Впоследствие една от основните стратегии на Мао е да инфилтрира в националистическите войски и офицерския корпус в Тайван негови верни поддръжници, отбелязва АП. Много от тях все още поддържат емоционални или финансови връзки с Китай, което прави формирането на цялостна тайванска идентичност постоянно предизвикателство, въпреки че огромното мнозинство от населението подкрепя настоящия статут на фактическа независимост, съчетана със силна отбрана, подпомагана от близкия партньор – САЩ.
Тайван също така разшири задължителното военно обучение за всички мъже в трудоспособна възраст и придоби нови усъвършенствани изтребители и наземни оръжия.
Източник: БТА
Свят
Преводачката на Мелони във Вашингтон поднесе публично извинение, след като изпита затруднения в Белия дом

Преводачката на италианската министър-председателка Джорджа Мелони поднесе публично извинение, след като очевидно се затрудни с превода по време на срещата в Белия дом с президента на САЩ Доналд Тръмп, предаде ДПА.
„Това, което стана, е най-лошото, което може да се случи на един преводач – ужасно е смущаващо“, заяви Валентина Майолини-Ротбахер пред днешното издание на италианския в. „Кориере дела сера“.
След като забеляза, че преводачката ѝ се затруднява, министър-председателката на Италия сама преведе коментарите си на английски език.
„Мелони беше права да ме прекъсне. Това беше много важна среща и всяка дума имаше голяма тежест“, каза Майолини-Ротбахер. „За щастие не съм казала нищо глупаво“, добави тя.
Преводачката отбеляза, че за първи път е била в Белия дом, че не е получила съдействие и че е било много шумно. Освен това Тръмп се е обърнал към нея с думите: „Моля, моля…“
Според Майолини-Ротбахер всичко това вероятно я е объркало.
На международните срещи обикновено присъстват преводачи, тъй като политическите лидери предпочитат да използват родния си език по време на публични изяви, дори когато, както Мелони, говорят добре английски език, отбелязва ДПА.
Майолини-Ротбахер е много опитна преводачка и е работила на редица срещи на върха, допълва агенцията.
Източник: БТА
Свят
Премиерът Нетаняху изрази убеденост във връщането на заложниците в Израел, но не „под диктовката“ на „Хамас“

Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху заяви тази вечер, че е убеден в способността си да върне у дома израелските заложници, държани в плен в ивицата Газа, „без това да става под диктовката“ на радикалната палестинска групировка „Хамас“, предаде АФП.
В телевизионно обръщение премиерът отбеляза, че войната срещу ислямисткото движение е в „решителната си фаза“.
Войната между Израел и „Хамас“ избухна на 7 октомври 2023 г. с изненадващото трансгранично нападение на бойци на „Хамас“ и други палестински групировки срещу израелска територия. По данни на Израел тогава са били убити около 1200 израелци, а 251 души са отведени в плен в ивицата Газа.
Според подаваната от здравното министерство на „Хамас“ информация при ответното израелско настъпление досега са загинали над 51 000 палестинци.
„Вярвам, че мога да върна заложниците вкъщи, без да се подчинявам на диктовката на „Хамас“, заяви Нетаняху в предварително записаната си реч. Това е първата официална реакция на израелския министър-председател на отказа на „Хамас“ от четвъртък на израелското предложение за примирие в Газа, уточнява АФП.
„Няма да се подчиня на убийците, които извършиха най-голямото кръвопролитие на евреи от Холокоста насам (…) Намираме се в решителна фаза на конфликта и тази фаза изисква търпение и решителност“, отбеляза израелският премиер.
Сред условията на „Хамас“ е пълното изтегляне на израелските войски от ивицата Газа, като в същото време движението не дава съгласие за изпълнение на израелското изискване за разоръжаването му.
„Един край на войната при тези условия на капитулация би бил послание към всички врагове на Израел: че отвличането на израелци може да постави Израел на колене. Той ще докаже, че тероризмът постига целите си“, заяви Нетаняху.
„Питам ви: напразно ли загинаха нашите воини?“, обърна се към нацията той.
Министър-председателят обяви, че е разпоредил на армията да усили натиска върху „Хамас“, информира Ройтерс.
Израел „няма друг избор, освен да продължи да се бори за своето съществуване – до победата“, заяви Нетаняху.
Източник: БТА
Свят
Много е важно да подкрепяме Украйна и да показваме нашата солидарност, каза за БТА в Одеса председателката на подкомисията по сигурност и отбрана на ЕП Мари-Агнес Щрак-Цимерман

Много е важно да подкрепяме Украйна и да показваме нашата солидарност, каза за БТА председателката на подкомисията по сигурност и отбрана на Европейския парламент Мари-Агнес Щрак-Цимерман в украинския град Одеса по време на посещението си с делегация от Европейския парламент, част от която бе и българският евродепутат Андрей Новаков.
Преди срещата на Мари-Агнес Щрак-Цимерман с председателя на Одеската областна военна администрация Олег Кипер беше обявена въздушна тревога. На въпроса какво е усещането в момент на въздушна тревога тя отговори: „Усещането е ужасно, макар че доста пъти съм била в Украйна, както и в Киев и на други места. За съжаление зная какво значи това, а и моите родители са ми казвали“.
За целта на посещението в украинския черноморски град председателката на подкомисията по сигурност и отбрана на ЕП: „Идваме с група на Европейския парламент, членове на парламента, членове на подкомисията по сигурност и отбрана. Често сме в Украйна. Това не е първото ни посещение, защото е много важно за нас да показваме солидарност и да подкрепяме Украйна. Тук сме представители на различни държави“.
Много е важно да подпомагаме Украйна не само отдалеч с приказки, но и да бъдем тук, да подкрепяме икономически украинците, те да усетят нашето присъствие, отбеляза Щрак-Цимерман. „И, разбира, подкрепяме Украйна за нейното членство в ЕС“, добави тя.
Запитана ще продължи ли помощта за Украйна и в бъдеще, председателката на подкомисията по сигурност и отбрана на ЕП тя даде категоричен отговор: „Да, ще продължи. И е много важна тази подкрепа. Когато става въпрос за държави, които имат граница с Русия, много по-лесно се обяснява какъв е проблемът. Докато за онези, които се намират по-далеч, отнема време да се обясни. Затова сме тук – да видим, да снимаме, да покажем“.
„Като германка, мога да кажа, че правим много, но би могло още повече. Сега сме в навечерието на Великден. В Германия много хора протестират, искат мир, но те живеят в мир. Така че е добре да показваме реалността тук“, допълни председателката на подкомисията по сигурност и отбрана на ЕП.
В срещата на делегацията от Европейския парламент с областния управител Олег Кипер, участие взе и генералният консул на България в град Одеса Светослав Иванов. Дипломатът ни посочи, че европейската делегация е в Одеса по линия на европейската помощ за гранично сътрудничество.
„Заедно с българския евродепутат Андрей Новаков тук са още осем представители на различни държави членки на ЕС, които искат да заявят помощта за Украйна. В една от срещите в рамките на събитието представители на прокуратурата от градовете Одеса, Николаев и Херсон запознаха представителите на европейската комисия с извършените престъпления“, каза Светослав Иванов.
Източник: БТА
-
Святпреди 1 седмица
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата
-
Българияпреди 1 седмица
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Святпреди 1 седмица
Иранският външен министър разговаря с омански представители в Маскат
-
Бизнеспреди 1 седмица
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия
-
Балканипреди 1 седмица
Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговски развод между САЩ и Китай – митата вече са 145% срещу 125%
-
Бизнеспреди 1 седмица
Голямото търговско надцакване
-
Бизнеспреди 1 седмица
Европа и САЩ: Трансатлантическият разлом