Икономика
Европейски нюзрум: Европа на две скорости? Недостигът на зелени инвестиции буди безпокойство

Европейският съюз губи своите позиции в сферата на създаването на технологии, насочени към опазване на околната среда. Това поражда опасения относно изпълнението на целите на Съюза за ограничаване на емисиите от вредни газове, както и относно неговата конкурентоспособност в световен мащаб.
Еврокомисарят с ресор „Стартиращи предприятия, научни изследвания и иновации“ Екатерина Захариева насочи вниманието към този проблем по време на Срещата на ЕС на 7 април, посветена на енергетиката, обобщава Европейският нюзрум – платформа, обединяваща новинарски агенции от 23 европейски страни, сред които е и БТА.
„Производственият ни капацитет в областта на ключови технологии изостава (в сравнение с капацитета на наши – бел. ред.) конкуренти и е далеч от това, от което се нуждаем, за да постигнем амбициите си в областта на климата и декарбонизацията“, подчерта българският еврокомисар.
Компаниите в ЕС са изложени на риск от по-високи производствени разходи и са по-зависими от веригите за доставки на конкретни компоненти или суровини. Това се посочва в доклад на Европейската комисия, озаглавен „Напредък по отношение на конкурентоспособността на технологиите за чиста енергия“. Те изпитват проблеми и заради високите енергийни цени и недостига на работна сила, се посочва още в доклада.
Екатерина Захариева заяви, че след „десетилетия на стабилни инвестиции“ Европейският съюз е на добра стартовата позиция, изтъквайки факта, че на Съюза се падат 22 процента от патентите за зелени технологии, въпреки че неговото население съставлява само 5 процента от световното.
Равнището на публичните инвестиции нараства, но все още не е на необходимото ниво, като ние „не се справяме толкова добре с частните инвестиции“, добави тя.
Фрагментирани усилия?
Съществуват и опасения, че Европа се движи на две скорости по отношение на инвестициите, насочени към опазване на околната среда. Германия и Франция заедно формират 45 процента от инвестициите в проекти, насочени към постигането на нулеви нетни емисии от вредни газове. Това сочи доклад, публикуван през миналата година от общоевропейския аналитичен център „Стратегически перспективи“. Третият най-значим инвеститор в сектора е Испания, която през 2023 г. е вложила 28,06 млрд. евро в него, което е три пъти повече в сравнение с 2019 година. В доклада се отправя препоръка, че Европейският съюз трябва да действа като единен блок, за да избегне загубата на позиции спрямо Китай и САЩ.
И други страни от ЕС предприемат действия в тази област. В България, министърът на енергетиката Жечо Станков е уверен, че страната има потенциал да бъде регионален лидер в производството на зелена енергия.
В Стара Загора ще бъде създаден Център за върхови постижения, насочен към производството на водород от възобновяеми източници. Неговата цел е да бъде насърчено разработването на иновативни технологии за производството и използването на чист водород. Финансирането на проекта е в размер на 15 млн. евро от програма „Хоризонт Европа“ и от национално съфинансиране.
Еврокомисар Екатерина Захариева заяви, че районът на Стара Загора ще се превърне в т. нар. водородна долина (място, което обединява производството на чист водород, съхранението на водород и разпространението му до крайни потребители) в Европа. В нея ще се произвеждат 500 тона водород годишно, ще бъдат създадени работни места, ще бъдат развивани способности и ще бъдат привличани качествени инвестиции.
През 2023 г. словенското правителство реши да инвестира повече от 200 млн. евро през идните пет години в местни промишлени мощности, насочени към доставки за автомобилната индустрия. Целта на тези инвестиции е да бъде подкрепено разработването на иновативни технологии, свързани с електромобилността и с намаляване на вредните емисии от газове в автомобилния сектор.
Как зелените инвестиции могат да стимулират икономиките
Някои политически лидери изтъкват ползите от подобни инвестиции. Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш заяви, че „възобновяемите енергийни източници представляват възобновяеми икономики“.
„Те стимулират растежа, създават работни места, намаляват сметките, (които плащаме – бел. ред.) за енергия и допринасят за чистота на нашия въздух. И с всеки изминал ден се превръщат в още по-полезни инвестиции“, добави той в изказването си по време на конференция за климата, която се проведе в Берлин през миналия месец.
Икономическите сектори, свързани с производството на възобновяеми енергийни източници и на термопомпи, например, осигуряват 168 050 работни места в Испания и 150 030 във Франция.
Домакинът на климатичния форум в Берлин, германският външен министър в оставка Аналена Бербок, се противопостави на идеята, че опазването на климата е бреме за икономиката. Тя определи тази идея като „остарял предразсъдък“.
„Всички знаем, че в момента в света има противници (на мерките, насочени към опазване на околната среда – бел. ред.), които искат да предотвратят“ по-големите инвестиции в областта на климата, каза тя.
„Днес опазването на климата и икономическият растеж вече не са взаимно изключващи се понятия“, посочи Бербок.
Тя продължи: „Опазването на климата открива огромни икономически възможности и ние, европейците, искаме да се възползваме от тях“.
Европа е особено заинтересована да работи с „компании и с държави от Латинска Америка, Африка и други региони по света“, добави Бербок.
„Ако други страни, като САЩ, решат да не участват, това е тяхно решение“, посочи още германският външен министър в оставка.
Пакт на ЕС за чиста промишленост
На този фон Европейският съюз се стреми да отговори на предизвикателствата, подкрепяйки увеличаването на инвестициите в зелени технологии чрез своя Пакт за чиста промишленост, представен през февруари.
Целта е да бъдат насочени над 100 млрд. евро в подкрепа на чистото производство в страните от Европейския съюз.
Пактът също така укрепва ангажимента на ЕС за намаляване на емисиите от вредни газове с 90 на сто до 2040 г. и включва мерки като оптимизиране на разрешителните за създаването на вятърни паркове и за други инфраструктурни проекти, както и коригиране на политиките, свързан с обществените поръчки, за да бъде даден приоритет на технологиите, насочени към опазване на околната среда, които са създадени в Европа.
Пактът обаче е подложен на критики от страна на екологични групи.
„На фона на натиска за премахване на регулациите, (свързани с опазването на околната среда – бел. ред) и без наличието на конкретен план за насочване на реално допълнително финансиране, съществува малка вероятност амбицията да се превърне в действие“, заяви при огласяването на споразумението Киара Мартинели, директор на неправителствената организация „Европейска мрежа за климатично действие“.
„Единствената реална неотложност за сключване на тази сделка изглежда, че е свързана с ограничаване на действието на правилата за подаване на сигнали, а не с осигуряването на гаранции, че компаниите ще допринасят за справедлива и конкурентоспособна икономика, ориентирана към (предотвратяване на негативните изменения на – бел. ред.) климата“, посочи тя.
Междувременно годишният Доклад за състоянието на климата в Европа, огласен във вторник от Службата на ЕС за климатичните промени „Коперник“ и Световната метеорологична организация (СМО), чертае тежка ситуация в Европа. Бурите все по-често са опустошителни, а наводненията – все по-мащабни. Те са станали причина за смъртта на най-малко 335 души и са засегнали общо около 413 000 души.
„В този доклад се подчертава, че Европа е най-бързо затоплящият се континент и е сериозно засегнат от екстремни метеорологични явления и климатични промени“, се казва в съобщение на генералния секретар на СМО Селесте Сауло.
„Всяка допълнителна част от градуса, с която се повишава температурата, е от значение, тъй като увеличава рисковете за нашия живот, за икономиките и за (цялата – бел. ред.) планета“, посочва Селесте Сауло.
Източник: БТА
Икономика
Дълбока криза разтърсва британската козметична компания „Боди шоп“

След като обяви фалит във Великобритания, Германия, Белгия, САЩ и Канада, веригата магазини за продукти за грижа за тялото „Боди шоп“ (Body Shop) продължава да е в дълбока криза и рискува да бъде затворена и в други страни.
Основана през 1976 г. от Анита Родик, „Боди шоп“ превръща етичната и устойчива козметика в свой основен коз, като успя да спечели милиони клиенти по цял свят.
Веригата обаче е изправена пред редица финансови затруднения, които отчасти се дължат на намаляващия поток клиенти в търговските центрове, силната онлайн конкуренция и трудностите в управлението, пише италианското издание „Мъни“.
Ситуацията се влоши допълнително и от вътрешни проблеми като смяната на собствеността и финансовите затруднения за новите инвеститори. През 2024 г. веригата обяви фалит в няколко страни, което доведе до затварянето на множество магазини и изложи на риск хиляди работни места. „Боди шоп“ е изправена пред несигурно бъдеще, а позицията й в редица страни продължава да е изложена на риск
Глобалната криза в „Боди шоп“: причините за провала
Марката, която някога беше нарицателно за устойчива и иновативна козметика, сега е изправена пред безпрецедентна криза. Началото на упадъка на „Боди шоп“ може да се проследи до няколко фактора, включително нарастващата конкуренция от страна на марки, предлагащи подобни продукти, но със силно онлайн присъствие. Потребителите са все по-привлечени от удобството на дигиталното пазаруване, което намалява трафика във физическите магазини – проблем, който засегна особено силно веригите, разчитащи основно на продажбите в търговските центрове.
Но не само онлайн конкуренцията е предизвикателство за веригата на Анита Родик. През последните години веригата трябваше да се справи с редица вътрешни проблеми, включително смяна на собствеността, неефективно управление и неприспособимост към промените на световния пазар. След като беше придобита от гиганта „Л‘Ореал“ (L’Oréal), „Боди шоп“ загуби идентичността си на независима марка и прокламираните ценности за устойчивост на продуктите. Последвалото преминаване към „Натура енд Ко“( Natura & Co.) и придобиването през 2023 г. от германската „Аурелиус“ (Aurelius) не доведоха до желания ефект, като компанията продължи да реализира загуби на няколко пазара.
Освен това кризата бе белязана от поредица от фалити в страни, в които „Боди шоп“ винаги е била силна в исторически план. В Обединеното кралство фалитите доведоха до затварянето на 200 магазина и загубата на повече от 2000 работни места. Същото се случи и в Германия, Белгия, САЩ, Канада и съвсем неотдавна – в Нова Зеландия, където всички магазини бяха затворени, а служителите – съкратени. В Нидерландия местното дъщерно дружество изпадна в несъстоятелност, магазините бяха затворени, а уебсайтът – спрян.
В Италия, където марката има солидна история, са налице същите проблеми. Основните причини са сходни с тези, които доведоха до фалит на други пазари: конкуренция от страна на онлайн магазините, неспособност за достатъчно бързи иновации и спад на продажбите в търговските центрове, където традиционно са концентрирани магазините на марката. Страната, която допреди няколко години изглеждаше като един от най-обещаващите пазари за „Боди шоп“, преживява стагнация на пазара. Магазините, които все още са отворени, не могат да се конкурират с гигантите в електронната търговия, нито с местните вериги, предлагащи подобни продукти на по-конкурентни цени. В този контекст ситуацията за „Боди шоп“ в Италия остава много несигурна и фалитът не изглежда да е далеч.
Затварянето на магазините е съпроводено с постепенно отслабване на дистрибуторската мрежа. В някои страни като Нова Зеландия, преустановяването на онлайн продажбите и затварянето на физическите магазини доведоха до окончателния край на присъствието на марката с цел намаляване на загубите и управление на натрупаните през годините дългове.
Британската марка присъства и на българския пазар от 2018 г.
Източник: БТА
Икономика
Нидерландската необанка „Бънк“ е изплатила над 10 милиона евро на жертви на измами

През миналата година банка „Бънк“ (Bunq) е изплатила над 10 милиона евро на жертви на онлайн измами. Компанията оповести това в годишния си доклад, съобщава телевизия Ен О Ес. Миналата година разследвания на телевизията и всекидневника „Ен Ер Се“ разкриха, че десетки клиенти на „Бънк“ са загубили големи суми пари в онлайн измами.
„Бънк БВ“ (Bunq B.V.) е финтех и необанка, лицензирана в Нидерландия и работеща в 30 европейски държави. Седалището ѝ е в Амстердам.
Измамниците са се представяли за служители на банката и са убеждавали жертвите си да преведат пари. Експертите посочват, че този начин на действие едва ще би бил успешен при други банки. В резултат на критиките „Бънк“ предприе мерки в своето приложение, чрез които да противодейства на измамниците.
Банката беше широко критикувана и за това, че като цяло не предлага обезщетение на жертвите. Банките не са задължени да обезщетяват жертвите на този вид измами, но в много случаи го правят.
В крайна сметка „Бънк“ е компенсирала жертвите, но не съобщава какви суми точно е изплатила и на колко души. Сега се оказва, че общата сумата е нараснала значително през миналата година: след като през 2023 г. банката е изплатила „само“ 203 000 евро на жертвите на този вид измама, се казва в репортажа на телевизия Ен О Ес.
/ЕС/
Източник: БТА
Икономика
Разнопосочно движение в цените на основните зърнени култури по световните борси през седмицата отчитат от ССБ

Разнопосочно движение в цените на основните зърнени култури по световните борсови пазари през седмицата отчитат експертите на Софийската стокова борса (ССБ).
В Чикаго пшеницата поскъпва с 1 долар до 229 долара за тон. Във Франция има спад с 3 евро до 217 евро за тон. В Украйна добавя 1 долар до 249 долара за тон, а в Русия промяната остава нулева и цените са на нивата отпреди две седмици – 252 долара за тон.
Движението на цената при царевицата за доставка през май в САЩ е възходящо с 4 долара до 225 долара за тон. Във Франция има поевтиняване с 3 евро до 202 евро за тон, а в Украйна – поскъпване с 5 долара до 243 долара за тон.
Котировките на ечемика в Украйна са на равнище 238 долара за тон.
Рапицата на борсата „Юронекст“ (Euronext) за доставка през май тази седмица прибавя 32,75 евро до 544,75 евро за тон.
Контрактите за нерафинирано слънчогледово олио на борсата в Ротердам са без промяна на 1215 долара за тон.
Рафинираната захар за доставка през август губи 33,80 долара до 490,10 долара за тон на борсата в Лондон.
Търговията на ССБ със зърнени стоки е спокойна през седмицата, отчитат още експертите на борсата. Продължава търсенето на фуражна пшеница, насипно на 340 лева за тон.
Цените на основните хранителни стоки остават стабилни при непроменено ниво на началните цени. Появиха се множество нови оферти за продажба на семена и ядки на цени, вариращи от 2500 до 6800 лева за тон, както и на консервирани хранителни продукти.
При индустриалните стоки на ССБ сделките през седмицата са за пелети на 483,33 лева за тон. Продадоха се и моторни масла на 18 000 лв./хил.л, авиационно масло – на 12 500 лв./хил.л, и хидравлично масло – на 29 800 лв./хил.л.
Източник: БТА
-
Българияпреди 7 дни
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Святпреди 1 седмица
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата
-
Святпреди 1 седмица
Иранският външен министър разговаря с омански представители в Маскат
-
Бизнеспреди 1 седмица
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия
-
Балканипреди 7 дни
Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести
-
Българияпреди 5 дни
Административни услуги започват да предлагат още 300 станции на „Български пощи“ от днес
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговски развод между САЩ и Китай – митата вече са 145% срещу 125%
-
Бизнеспреди 1 седмица
Европа и САЩ: Трансатлантическият разлом