Балкани
МИНА: 186 задържани в Черна гора са в гладна стачка

Общо 186 задържани в Следствения затвор в Подгорица са в гладна стачка, предаде за БТА черногорската агенция МИНА, позовавайки се на съобщение на Управлението за изпълнение на наказанията, в което се казва, че здравословното състояние на лишените от свобода се следи непрекъснато.
От Управлението за изпълнение на наказанията съобщиха, че текущото здравословно състояние на всички задържани, участващи в стачката, е стабилно.
Според прессъобщението защитникът на човешките права и свободи (омбудсманът) Синиша Бекович е посетил следствения затвор в понеделник.
„По време на посещението Бекович разговаря с няколко задържани, които изразиха желание за директна комуникация и изразяване на своите виждания и забележки, които са от компетентността на институцията на омбудсмана“, се казва в съобщението.
(Тази информация се разпространява от БТА по договор с черногорската агенция МИНА)
/ЕЩ/
Източник: БТА
Балкани
Родители на жертви на пожара в Кочани протестираха

Родители и близки на загинали при пожара в дискотека в Кочани, Северна Македония, протестираха днес в града под мотото „Закъсняла реакция“, съобщават местните медии.
Родителите настояват за справедливост за починалите деца, заявявайки, че ако институциите си бяха свършили работата своевременно, тази трагедия нямаше да се случи, отбелязва информационният сайт „360 градуса”.
Пожарът в дискотека „Пулс“ в Кочани избухна рано сутринта на 16 март, когато пиротехника по време на концерт на популярната група ДНК подпали неогнеупорния таван на помещението. Петдесет и девет души загинаха на място, трима след това в болница. Пострадалите общо бяха около двеста. Официални представители посочиха, че лицензът на дискотеката е бил получен незаконно. Обектът е бил само с един авариен изход, който е бил заключен по време на концерта. Имало е само два пожарогасителя и не е имало аларма за пожари и система, която пръска вода в случай на пожар.
Днешният трети по ред протест в Кочани, организиран от родителите на починали в пожара, приключи пред местната прокуратура.
Най-отпред вървяха родители, които носеха снимки на загиналите в пожара деца, пише информационният сайт „360 градуса”.
Протестиращите носеха транспарант с надпис „Пулс от 2012 до 2025, разследването от 2025 до 2038, съденето от 2038 до ???“
Родителите заявиха, че децата им са убити от алчността на отделни лица и че трябва да има справедливост.
Прокуратурата подозира голям брой хора, заемали различни длъжности в различни институции от 2012 г. до деня на пожара – 16 март 2025 г. До момента разследването е обхванало 59 души и три фирми.
Източник: БТА
Балкани
Блокадата на сръбската национална телевизия продължава пети ден

Протестиращи студенти и граждани блокират пети ден сръбската национална телевизия РТС, съобщават сръбските медии.
Протестът ще продължи, както обявиха студентите, докато не се обяви нов конкурс за членове на регулатора за електронни медии РЕМ или докато не спре работата на РТС, отбелязва агенция Бета.
Блокадата започна на 14 април вечерта. Блокирани са входовете на РТС в центъра на Белград, както и студиа, които са разположени в парка „Кошутняк“, а служителите на телевизията не могат да стигнат до работните си места.
РТС съобщи, че заради блокадата е принудена да промени програмната си схема. Вчера телевизията внесе жалба срещу неизвестни лица, а също така беше поискана реакция от международни институции, съобщава медията на сайта си. Телевизията се извини на сръбските граждани, че заради „насилствената и незаконна блокада“ няма да може по традиция да излъчва вечерната и сутрешната литургия за Великден в събота и неделя от храма „Свети Сава“, както и католическата литургия от катедралата „Успение на Пресвета Богородица“ в събота вечер.
Вълна от протести, начело със студенти, заля Сърбия след падането на козирката на гарата в Нови Сад на 1 ноември, в резултат на което загинаха 16 души. В рамките на протестните действия студентите блокират около 60 факултета в страната. Според протестиращите до трагедията се е стигнало заради корупционни практики, довели до некачествен ремонт на гарата. Те искат да бъде понесена политическата и наказателна отговорност за случилото се, настояват да се води борба срещу корупцията, а институциите да работят без политически натиск и влияние.
Студентите и гражданите, които блокират входа на РТС в центъра на Белград запазиха днес мълчание в продължение на 16 минути в памет на жертвите от трагедията в Нови Сад. След това отново бе пусната силна музика, а от мегафон се скандираше „няма намаляване на напрежението, докато не бъдат изпълнени исканията“, информира агенция Бета.
Групи граждани на различна възраст, облечени в тениски с надписи „Бягам за студентите“ и „Ходя за студентите“, се присъединиха към блокадата.
Както обясниха, всяка седмица те тичат или ходят пеша от Факултета по драматични изкуства до един от блокираните от студенти факултети или до мястото, където се намират в момента.
Пред сградата на РТС няма полицейски екипи, само пътната полиция, за да спира движението.
Източник: БТА
Балкани
Турция утвърждава регионалното си влияние, докато президентът Ердоган се готви за интензивен дипломатически график

Дългогодишните позиции на Турция по отношение на Сирия получиха по-широко международно признание, като последните събития на място съответстват на нейните стратегически цели, пише днес изданието „Тюркие тудей“.
Докато Анкара се утвърждава в региона, турският президент Реджеп Тайип Ердоган се готви за натоварен международен дипломатически график.
Очаква се Ердоган да посети Италия на 29 април, където ще се срещне с италианския премиер Джорджа Мелони в Рим. Визитата включва и четвъртата междуправителствена среща Турция – Италия с акцент върху засилване на двустранната търговия и икономическото сътрудничество. Двете страни целят да увеличат настоящия обем на търговията на стойност 32 милиарда долара.
След Италия Ердоган вероятно ще посети признатата само от Анкара Севернокипърска турска република в началото на май, за да присъства на технологичното и авиационно изложение Текнофест. Кипър е разделен на две части от 1974 г., когато турската армия нахлу в северната част на острова като реакция на държавен преврат, целящ присъединяването на Кипър към Гърция. През 1983 г. в северната част на острова едностранно е обявена Севернокипърска турска република, призната само от Турция.
Пак през май иракският премиер Мохамед Мохамед Шия ас Судани ще посети Турция за четвъртата среща на Съвета за стратегическо сътрудничество на високо равнище. Срещата, насрочена за 8 май в Анкара, ще се съсредоточи върху сътрудничеството в областта на сигурността и усилията за борба с тероризма, особено в региона.
Очаква се президентът Ердоган също през май да посети Азербайджан, което допълнително ще затвърди стратегическите връзки между двете страни.
Тече дипломатическа подготовка за евентуална среща между Ердоган и президента на САЩ Доналд Тръмп. Планирано е двамата държавни глави да присъстват на срещата на върха на лидерите на НАТО в Хага на 24-25 юни. Обмисля се двустранна среща преди това в Турция или САЩ.
Междувременно турският курорт Анталия продължава да се очертава като център за международна дипломация, отбелязва „Тюркие тудей“. Градът ще бъде домакин на неформална среща на министрите на външните работи на страните членки на НАТО на 14-15 май, председателствана от генералния секретар на НАТО Марк Рюте.
Срещата ще бъде подготовка за среща на върха на лидерите на НАТО през юни.
Източник: БТА
-
Българияпреди 7 дни
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Святпреди 1 седмица
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата
-
Святпреди 1 седмица
Иранският външен министър разговаря с омански представители в Маскат
-
Бизнеспреди 1 седмица
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия
-
Балканипреди 7 дни
Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести
-
Българияпреди 5 дни
Административни услуги започват да предлагат още 300 станции на „Български пощи“ от днес
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговски развод между САЩ и Китай – митата вече са 145% срещу 125%
-
Бизнеспреди 1 седмица
Европа и САЩ: Трансатлантическият разлом