Икономика
Най-търсени в България остават двустайните и тристайните апартаменти, сочи проучване

През първото тримесечие на 2025 г. пазарът на недвижими имоти остава все така стабилен и активен. Няма сериозни промени спрямо последното тримесечие на предходната година. Търсенето продължава да е интензивно, за разлика от предлагането, въпреки продължаващото значително строителство на нови сгради. Това се отчита в анализ на „Арко риъл истейт“ (Arco Real Estate) на пазара на недвижими имоти за първото тримесечие на годината, получен днес в БТА.
От Агенцията посочват, че според специалисти в бранша търсенето в началото на годината е едно от най-високите за периода през последните няколко години и по тяхно мнение нестихващото търсене ще спомага за задържането и нарастването на цените на имотите, макар и в началото на годината да се отчита спад в броя на сделките с имоти спрямо последното тримесечие на предходната 2024 година.
В началото на годината банковото кредитиране остава достъпно и банките предлагат добри условия при теглене на ипотечен кредит. Регулациите, които бяха въведени от БНБ през октомври 2024 г., не са се отразили на търсенето на кредити, посочват от Агенцията.
Очакванията са настоящата 2025 г. да бъде поредната стабилна година за пазара на недвижими имоти, търсенето да продължи да е все така активно, цените да задържат нивата си и да останат високи, предвид нарастващите доходи на купувачите и ограниченото предлагане, смятат от компанията.
Жилищни имоти
През първото тримесечие на 2025 г. се наблюдава спад в броя на сделките с имоти спрямо четвъртото тримесечие на предходната година. В София са вписани 8588 сделки, за разлика от предишното тримесечие, когато в столицата са били вписани 10 441 сделки (спад със 17 на сто). Във Варна са вписани 3099 спрямо 4170 за четвъртото тримесечие на 2024 г. (спад с 25 на сто). В Пловдив също се отчита спад при вписаните сделки – 3482 за разлика от последното тримесечие на 2024 г., когато те са били 4506 (спад с 23 на сто). Спад се наблюдава и в Бургас, където са вписани 1837 сделки спрямо 2253 през последното тримесечие на 2024 г. (спад с 18 на сто). Общият брой на вписаните сделки с имоти за цялата страна през първото тримесечие на 2025 г. е 45 144 спрямо 60 429 през четвъртото тримесечие на 2024 г. (спад с 25 на сто). Наблюдава се ръст на сделките спрямо същия период на 2024 година, когато общият брой на вписаните сделки е бил 43 799 (ръст с 2 на сто).
Търсене
Според данни на „Арко риъл истейт“ през първото тримесечие на годината най-търсени остават двустайните и тристайните апартаменти. Първо място за търсещите заемат двустайните жилища, а след тях се нареждат тристайните. По-слаб е интересът към многостайните и едностайните апартаменти, ателиетата и мезонетите. Търсят се завършени и обзаведени имоти, готови за живеене, но такива жилища се намират рядко.
Не се наблюдават сериозни промени спрямо предходното тримесечие на годината, регистрира се спад при търсенето на къщи. Купувачи – обикновено млади семейства с деца, проявяват интерес към търсенето на къщи на разстояние до около 30 – 40 километра от София с бърз достъп до столицата. Такъв тип имоти се намират по-рядко и в повечето случаи или са стари и имат нужда от сериозен ремонт или са нови, но доста скъпи, посочват от компанията.
Средните цени на жилищата задържат нивата си и съществени промени спрямо предходното тримесечие не се наблюдават, като за двустаен апартамент са между 1900 – 2200 евро/кв.м, а за тристаен между 1800 – 2100 евро/кв.м. Тези стойности могат да варират в широк диапазон в зависимост от това, в кой район се намира имотът и в какво състояние е. В центъра на столицата, както и в по-престижните квартали, цените започват от 2200 евро/кв.м, като средната цена за района на идеален център е около 2500-3200 евро/кв.м, отново в зависимост от точното местонахождение на имота и неговите характеристики.
През първото тримесечие на годината най-предпочитани от купувачите си остават южните райони на София и широкият център. Предпочитани от клиентите са кварталите „Лозенец“, „Витоша“, „Кръстова вада“, „Хладилника“, „Малинова долина“, „Манастирски ливади“, „Овча купел“, „Младост“, „Иван Вазов“. Важни предимства за клиентите са: възможност за паркиране, близост до търговски вериги и учебни заведения, както и до удобни спирки на градския транспорт.
Предлагане
През първото тримесечие на 2025 г. предлагането остава доста ограничено спрямо търсенето. Най-предлагани остават жилищата в строеж поради строителството на нови сгради. Завършени и обзаведени имоти, готови за живеене, се срещат рядко и се продават бързо. Най-предлагани са двустайните и тристайните жилища. По-слабо е предлагането на едностайни и четиристайни апартаменти. По данни на „Арко риъл истейт“ се наблюдава лек спад при предлагането на къщи в близост до София, в сравнение с последното тримесечие на 2024 г. Предлагането на офис и търговски площи остава ограничено.
Най-активно се задържа предлагането в районите „Малинова долина“, „Кръстова вада“, „Витоша“ поради продължаващото активно строене на нови проекти в тези райони.
Средните цени на предлаганите имоти са в широк диапазон между 1600 евро/кв.м до около 2400 евро/кв.м, в зависимост от това на какъв етап е завършен имотът, къде точно се намира и какви са характеристиките му.
Пълният анализ може да бъде открит тук.
Източник: БТА
Икономика
Дълбока криза разтърсва британската козметична компания „Боди шоп“

След като обяви фалит във Великобритания, Германия, Белгия, САЩ и Канада, веригата магазини за продукти за грижа за тялото „Боди шоп“ (Body Shop) продължава да е в дълбока криза и рискува да бъде затворена и в други страни.
Основана през 1976 г. от Анита Родик, „Боди шоп“ превръща етичната и устойчива козметика в свой основен коз, като успя да спечели милиони клиенти по цял свят.
Веригата обаче е изправена пред редица финансови затруднения, които отчасти се дължат на намаляващия поток клиенти в търговските центрове, силната онлайн конкуренция и трудностите в управлението, пише италианското издание „Мъни“.
Ситуацията се влоши допълнително и от вътрешни проблеми като смяната на собствеността и финансовите затруднения за новите инвеститори. През 2024 г. веригата обяви фалит в няколко страни, което доведе до затварянето на множество магазини и изложи на риск хиляди работни места. „Боди шоп“ е изправена пред несигурно бъдеще, а позицията й в редица страни продължава да е изложена на риск
Глобалната криза в „Боди шоп“: причините за провала
Марката, която някога беше нарицателно за устойчива и иновативна козметика, сега е изправена пред безпрецедентна криза. Началото на упадъка на „Боди шоп“ може да се проследи до няколко фактора, включително нарастващата конкуренция от страна на марки, предлагащи подобни продукти, но със силно онлайн присъствие. Потребителите са все по-привлечени от удобството на дигиталното пазаруване, което намалява трафика във физическите магазини – проблем, който засегна особено силно веригите, разчитащи основно на продажбите в търговските центрове.
Но не само онлайн конкуренцията е предизвикателство за веригата на Анита Родик. През последните години веригата трябваше да се справи с редица вътрешни проблеми, включително смяна на собствеността, неефективно управление и неприспособимост към промените на световния пазар. След като беше придобита от гиганта „Л‘Ореал“ (L’Oréal), „Боди шоп“ загуби идентичността си на независима марка и прокламираните ценности за устойчивост на продуктите. Последвалото преминаване към „Натура енд Ко“( Natura & Co.) и придобиването през 2023 г. от германската „Аурелиус“ (Aurelius) не доведоха до желания ефект, като компанията продължи да реализира загуби на няколко пазара.
Освен това кризата бе белязана от поредица от фалити в страни, в които „Боди шоп“ винаги е била силна в исторически план. В Обединеното кралство фалитите доведоха до затварянето на 200 магазина и загубата на повече от 2000 работни места. Същото се случи и в Германия, Белгия, САЩ, Канада и съвсем неотдавна – в Нова Зеландия, където всички магазини бяха затворени, а служителите – съкратени. В Нидерландия местното дъщерно дружество изпадна в несъстоятелност, магазините бяха затворени, а уебсайтът – спрян.
В Италия, където марката има солидна история, са налице същите проблеми. Основните причини са сходни с тези, които доведоха до фалит на други пазари: конкуренция от страна на онлайн магазините, неспособност за достатъчно бързи иновации и спад на продажбите в търговските центрове, където традиционно са концентрирани магазините на марката. Страната, която допреди няколко години изглеждаше като един от най-обещаващите пазари за „Боди шоп“, преживява стагнация на пазара. Магазините, които все още са отворени, не могат да се конкурират с гигантите в електронната търговия, нито с местните вериги, предлагащи подобни продукти на по-конкурентни цени. В този контекст ситуацията за „Боди шоп“ в Италия остава много несигурна и фалитът не изглежда да е далеч.
Затварянето на магазините е съпроводено с постепенно отслабване на дистрибуторската мрежа. В някои страни като Нова Зеландия, преустановяването на онлайн продажбите и затварянето на физическите магазини доведоха до окончателния край на присъствието на марката с цел намаляване на загубите и управление на натрупаните през годините дългове.
Британската марка присъства и на българския пазар от 2018 г.
Източник: БТА
Икономика
Нидерландската необанка „Бънк“ е изплатила над 10 милиона евро на жертви на измами

През миналата година банка „Бънк“ (Bunq) е изплатила над 10 милиона евро на жертви на онлайн измами. Компанията оповести това в годишния си доклад, съобщава телевизия Ен О Ес. Миналата година разследвания на телевизията и всекидневника „Ен Ер Се“ разкриха, че десетки клиенти на „Бънк“ са загубили големи суми пари в онлайн измами.
„Бънк БВ“ (Bunq B.V.) е финтех и необанка, лицензирана в Нидерландия и работеща в 30 европейски държави. Седалището ѝ е в Амстердам.
Измамниците са се представяли за служители на банката и са убеждавали жертвите си да преведат пари. Експертите посочват, че този начин на действие едва ще би бил успешен при други банки. В резултат на критиките „Бънк“ предприе мерки в своето приложение, чрез които да противодейства на измамниците.
Банката беше широко критикувана и за това, че като цяло не предлага обезщетение на жертвите. Банките не са задължени да обезщетяват жертвите на този вид измами, но в много случаи го правят.
В крайна сметка „Бънк“ е компенсирала жертвите, но не съобщава какви суми точно е изплатила и на колко души. Сега се оказва, че общата сумата е нараснала значително през миналата година: след като през 2023 г. банката е изплатила „само“ 203 000 евро на жертвите на този вид измама, се казва в репортажа на телевизия Ен О Ес.
/ЕС/
Източник: БТА
Икономика
Разнопосочно движение в цените на основните зърнени култури по световните борси през седмицата отчитат от ССБ

Разнопосочно движение в цените на основните зърнени култури по световните борсови пазари през седмицата отчитат експертите на Софийската стокова борса (ССБ).
В Чикаго пшеницата поскъпва с 1 долар до 229 долара за тон. Във Франция има спад с 3 евро до 217 евро за тон. В Украйна добавя 1 долар до 249 долара за тон, а в Русия промяната остава нулева и цените са на нивата отпреди две седмици – 252 долара за тон.
Движението на цената при царевицата за доставка през май в САЩ е възходящо с 4 долара до 225 долара за тон. Във Франция има поевтиняване с 3 евро до 202 евро за тон, а в Украйна – поскъпване с 5 долара до 243 долара за тон.
Котировките на ечемика в Украйна са на равнище 238 долара за тон.
Рапицата на борсата „Юронекст“ (Euronext) за доставка през май тази седмица прибавя 32,75 евро до 544,75 евро за тон.
Контрактите за нерафинирано слънчогледово олио на борсата в Ротердам са без промяна на 1215 долара за тон.
Рафинираната захар за доставка през август губи 33,80 долара до 490,10 долара за тон на борсата в Лондон.
Търговията на ССБ със зърнени стоки е спокойна през седмицата, отчитат още експертите на борсата. Продължава търсенето на фуражна пшеница, насипно на 340 лева за тон.
Цените на основните хранителни стоки остават стабилни при непроменено ниво на началните цени. Появиха се множество нови оферти за продажба на семена и ядки на цени, вариращи от 2500 до 6800 лева за тон, както и на консервирани хранителни продукти.
При индустриалните стоки на ССБ сделките през седмицата са за пелети на 483,33 лева за тон. Продадоха се и моторни масла на 18 000 лв./хил.л, авиационно масло – на 12 500 лв./хил.л, и хидравлично масло – на 29 800 лв./хил.л.
Източник: БТА
-
Българияпреди 7 дни
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Святпреди 1 седмица
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата
-
Святпреди 1 седмица
Иранският външен министър разговаря с омански представители в Маскат
-
Бизнеспреди 1 седмица
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия
-
Балканипреди 7 дни
Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести
-
Българияпреди 5 дни
Административни услуги започват да предлагат още 300 станции на „Български пощи“ от днес
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговски развод между САЩ и Китай – митата вече са 145% срещу 125%
-
Бизнеспреди 1 седмица
Европа и САЩ: Трансатлантическият разлом