България
Европейските програми в България подкрепят придобиването на знания и развитието на умения, каза Игнат Димитров, управител на ОИЦ-Плевен

Европейските програми в България подкрепят придобиването на знания и развитието на умения за насърчаване на устойчивата икономика и широката обществена отговорност. Това каза Игнат Димитров, управител на Областния информационен център (ОИЦ) в Плевен, по време на регионалната конференция в Плевен по проект „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“, който агенцията изпълнява с подкрепа от Европейската комисия (ЕК).
По програмите за периода 2021 – 2027 г., които се съфинансират от Европейския социален фонд+, от Европейския фонд за регионално развитие, Кохезионния фонд и Европейския фонд за морско дело, рибарство и аквакултури, към средата на април 2025 г. в област Плевен се изпълняват 126 проекта на обща стойност над 216 милиона лева. От тях 198 548 654 лева представляват безвъзмездна финансова помощ, а малко над 19 милиона лева вече са реално изплатени, съобщи Димитров.
Той посочи, че в предходния програмен период 2007-2013 г. са реализирани проекти за 213 милиона лева.
По думите му придобиването на знания и развитието на умения представляват същността на програмите „Образование“ и „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“. Четири проекта в девет населени места в областта обхващат редица училища, детски градини и читалища, като включват занимания в музеи и културни институции, театрални и танцови изяви, срещи с творци, изучаване на природата, образователни екскурзии, обучения на родители за изграждане на общност с активно отношение към образованието на децата. Дейностите засилват образователната интеграция на уязвимите групи, каза още управителят на ОИЦ.
Продължава безвъзмездната подкрепа на Центъра за компетентност „Леонардо да Винчи“ към Медицинския университет в Плевен – близо 14,5 милиона лева гарантират развитието му до края на 2029 г.
Средства за придобиване на нови знания и умения са заложени и в другите програми, съфинансирани от Европейския съюз, посочи Димитров. По думите му особено важна за работещи и за безработни е Програма „Развитие на човешките ресурси“. В област Плевен до момента са сключени 80 договора за над 25 милиона лева. Тридесет и три от тях са на 11-те общини, чийто фокус е насочен към хората от най-уязвимите групи и към обучение на специалистите за въвеждане на реформите в областта на социалните услуги и личната помощ и предоставянето на по-ефективна и качествена грижа на нуждаещите се, разказа Димитров.
Той добави, че почти шест милиона лева безвъзмездно ще получат от Програмата 39 фирми в областта за разработване и прилагане на „зелени“ модели на организация на труда според спецификата на предприятието и конкретните работни места, което налага обучението над 900 работници и служители. Проектите предвиждат мерки за изграждане на цялостна екологосъобразна фирмена култура и мотивиране на екологосъобразното мислене на персонала, въвеждане на нови модели на екипна работа и взаимодействие между служителите, създаването на индивидуални поведенчески модели и стратегии за справяне с професионалния стрес и негативните емоции, свързани с работата.
Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ финансира приоритетно създаването и развитието на иновативни високотехнологични предприятия и насърчава партньорства между компаниите за развитие на кръговата икономика. В Плевенска област се изпълняват към момента 26 проекта – осем за разработване и 18 за внедряване на иновации в предприятията. Размерът на безвъзмездните финансови средства е над 9 милиона лева.
По думите на Игнат Димитров мрежата от областни информационни центрове в страната, която е създадена именно в подкрепа на знанието и за предоставяне на обективна и изчерпателна информация на всички заинтересовани за политиката на сближаване на Европейския съюз, за възможностите за получаване на финансова подкрепа, за резултатите и добрите практики на местно ниво от реализираните проекти.
Източник: БТА
България
За изминалия ден са установени 31 шофьори, качили се зад волана след употреба на алкохол, а девет под въздействието на наркотици, съобщи МВР

За изминалия ден са установени 31 шофьори, качили се зад волана след употреба на алкохол – 17 от тях са шофирали след употреба на алкохол от 0,5 до 1,2 промила, а 14 – с над 1,2 на 1000, няма отказали тестване. Под въздействие на наркотични вещества или техни аналози са засечени да шофират девет души, трима са отказалите тестване. Това съобщиха от МВР.
Общо 17 684 моторни превозни средства са проверени в рамките на разпоредената специализирана полицейска операция за спазване на Закона за движенито по пътищата. Извършен е контрол на 20 657 водачи и пътници. Съставени са 5177 фиша и 1066 акта за установени административни нарушения.
За изминалото денонощие в страната са регистрирани 23 тежки катастрофи, съобщиха от МВР на сайта си по-рано днес.
/МК/
Източник: БТА
България
Ръчна граната, открита при изкопни работи в Кнежа, бе унищожена от специализиран екип на Сухопътните войски

Специализиран екип от Сухопътните войски обезвреди немска ръчна граната, открита по време на изкопни дейности в Кнежа, съобщиха от Министерството на отбраната (МО).
Специализиран екип от 55-и инженерен полк получи задача днес да идентифицира и при необходимост да транспортира и обезвреди метален предмет, открит при разчистване на дворно място в Кнежа, област Плевен. На място военнослужещите установиха, че намереният предмет е немска ръчна граната ,,М24”. Те унищожиха боеприпаса в покрайнините на Кнежа при спазване на всички мерки за безопасност. Специализираният екип изпълни успешно поставените задачи под ръководството на старши лейтенант Калоян Гинчев, добавят от МО. Военнослужещите действаха по заповед на командира на Сухопътните войски генерал-майор Деян Дешков.
През 2024 г. специализирани екипи от Въоръжените сили изпълниха успешно над 50 задачи по унищожаване на невзривени боеприпаси, открити в различни населени места, съобщиха от МО в края на годината.
/МК/
Източник: БТА
България
Почина бебето, което пострада при катастрофа на пътя Смолян – Девин

Почина бебето, което пострада при катастрофа на пътя Смолян – Девин, съобщи за БТА началникът на Спешно отделение в Многопрофилната болница за активно лечение (МБАЛ) „Д-р Братан Шукеров“ д-р Васил Гривнев. Пътният инцидент стана днес по обяд.
Д-р Гривнев обясни, че 10-месечното дете е прието в противошокова зала в болницата с тежка черепно-мозъчна травма. Повече от 40 минути екипът е реанимирал детето в противошокова зала, но травмите са били несъвместими с живота.
Директорът на Областната дирекция на МВР – Смолян старши комисар Цветан Цанков посочи, че по случая е образувано досъдебно производство. На място се извършва оглед от криминалисти. Той допълни, че по първоначална информация катастрофата е заради несъобразена скорост.
В автомобила пътували семейство от Смолян с двете си деца, като другото е на 3 години.
/МК/
Източник: БТА
-
Българияпреди 7 дни
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Святпреди 1 седмица
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата
-
Святпреди 1 седмица
Иранският външен министър разговаря с омански представители в Маскат
-
Бизнеспреди 1 седмица
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия
-
Балканипреди 7 дни
Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести
-
Българияпреди 5 дни
Административни услуги започват да предлагат още 300 станции на „Български пощи“ от днес
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговски развод между САЩ и Китай – митата вече са 145% срещу 125%
-
Бизнеспреди 1 седмица
Европа и САЩ: Трансатлантическият разлом