България
Ако Конституцията се пишеше днес, би била по-различна, но не непременно по-добра, коментира Димитър Марков от Центъра за изследване на демокрацията

Ако Конституцията се пишеше днес, не би била непременно по-добра, но със сигурност би била по-различна, каза в интервю за БТА Димитър Марков, директор на правната програма на Центъра за изследване на демокрацията.
На въпрос относно политическото влияние в съдебната система Марков каза, че то със сигурност не е сведено до минимум. Според него начинът на конституиране и на работа на Висшия съдебен съвет могат да бъдат променени чрез редуциране на квотата от Народното събрание.
Относно това дали Конституцията е възпиращ механизъм на законови промени, приети заради обществен натиск, Марков коментира, че политически сили, с цел да се харесат на избирателите, си яхват тази вълна на недоволство, натиск, обществено напрежение и много често приемат промени, които на пръв поглед изглеждат като директен отговор на очакванията на хората, но всъщност не са обмислени и не работят.
По темата с „брокерите“ на влияние в съдебната система той каза, че те не са най-неотложният, но са огромен проблем. Според него най-неотложният проблем е управлението на съдебната власт и реформата на прокуратурата, която продължава да бъде много централизирана и капсулирана система.
Следва пълният текст на интервюто:
Ако Конституцията се пишеше днес, с какво щеше да е по-различна от написаната през 1991 г. и дали непременно би била по-добра?
– Със сигурност не би била непременно по-добра, тъй като голяма част от промените направени от приемането досега бяха отменени, защото се оказаха неработещи. Опитът показва, че не сме си научили урока и дори сега да се приемаше отново, щяхме да направим много грешки. От друга страна част от грешките, които са били допуснати, е възможно да са от ентусиазма, че се приема демокрацията. Със сигурност би била приета по-различна конституция, но не непременно по-добра.
Сведено до минимум ли е политическото влияние в съдебната система или напротив и има ли решение този проблем?
– Със сигурност не е, тъй като постоянно се появяват информации за такова. Вариантите са различни. Със сигурност начинът на конституиране и на работа на управителния орган на съдебната власт – Висшият съдебен съвет (ВСС) – могат да бъдат променени. Това би станало преди всичко чрез редуциране на квотата от Народното събрание, тъй като това е една много голяма и силна политическа квота. Може би и с конституционно закрепени и ясни критерии за това кой може да бъде член на ВСС, тъй като сегашните критерии явно не са достатъчни, за да прекратят назначаването на политически зависими фигури в управителния орган на съдебната власт.
Възпиращ механизъм ли е Конституцията тогава, когато законови промени са приети заради общественото мнение и доколко е порочна тази практика?
– Тази практика е много порочна и ставаме свидетели на такива промени много често. Те не са резултат само на обществен натиск, а по скоро на популизъм. Политически сили, с цел да се харесат на избирателите си, яхват тази вълна на недоволство, натиск, обществено напрежение и много често приемат промени, които на пръв поглед изглеждат като директен отговор на очакванията на хората, но всъщност не са обмислени и не работят.
По принцип Конституцията е възпиращ фактор, но това е обвързано с Конституционния съд, а той, подобно на ВСС, не е имунизиран срещу политическо влияние. Ставали сме свидетели на решения, които са силно политически мотивирани, в зависимост от състава на КС. Дори и в момента ставаме свидетели на преразглеждане на някои конституционни дела и се очакват различни решения, тъй като политическия баланс в КС се е променил. Конституцията със сигурност е възпиращ фактор, но органът, призван да я използва като такъв, невинаги е на нивото, на което трябва да бъде.
Говори се за „брокери“ в съдебната система, те ли са най-неотложният ѝ проблем?
– Те не са най-неотложният, но са огромен проблем. Станахме свидетели на осветляването на поне две такива фигури, но мащабът на влиянието, което те имат, и размерът на мрежите им показват, че това е един огромен проблем. Освен всичко останало, той и не се решава. По тези два случая няма никакъв напредък по разкриването на зависимостите, по евентуалното санкциониране на замесените лица, което автоматично сваля общественото доверие у съдебната власт. Оттам нататък ефектът е много негативен, тъй като цялата съдебна власт губи. Без обществено доверие имаме напрежение, натиск върху съдебната система, приемане на популистки поправки.
Най-неотложният проблем е управлението на съдебната власт и реформата на прокуратурата, която продължава да бъде много централизирана и капсулирана система. Твърде много власт е съсредоточена във фигурата на главния прокурор. При определени предпоставки, ако тази фигура не се ползва с обществено доверие или е политически или икономически обвързана, инструментите, с които разполага, за да оказва влияние, са много големи.
Бих поставил като топ приоритет реформата на прокуратурата и в управлението на цялата съдебна система и след това – предприемане на мерки срещу тези „брокери“ на съдебна власт.
Източник: БТА
България
Общинският приют за безстопанствени кучета е поставен под карантина заради болестта гана

Общинският приют за безстопанствени кучета в Перник е поставен под карантина заради болестта гана, съобщават доброволците във фейсбук страницата „Доброволци към Общински приют – гр. Перник“.
Карантината ще продължи поне до 1 май. Оттам допълват, че болестта се разпространява изключително бързо, особено сред неваксинирани и млади животни.
Заразата е тръгнала от улично куче, което е било прибрано.
Доброволците се обръщат и към собствениците на домашни любимци да бъдат внимателни, тъй като вероятността да бъде заразено кучето им по време на разходка е голяма, ако не е воден стриктен ваксинационен календар.
В публикацията си, доброволците отбелязват, че Общината осигурява само ваксини срещу бяс, но благодарение на усилията на екипа, животните в Перник се имунизират и с поливалентни ваксини. В Общинския приют веднага е започнала кампания за реваксинация, но инжекциите са недостатъчни за всички. Оттам призоваха за помощ от дарители, които да спомогнат за закупуването на повече ваксини за превенция срещу заразата.
Доброволците съобщават за 170 приютени кучета, сред тях има майки с 11 бебета, както и много възрастни, несоциални или новопостъпили животни.
/МК/
Източник: БТА
България
Нов протест, наречен „На кафе“, се проведе на незаработилия граничен пункт Рудозем – Ксанти

Нов протест, наречен „На кафе“, се проведе на незаработилия граничен пункт Рудозем – Ксанти. Десетки жители на пограничните населени села се събраха да изразят за пореден път недоволството си от поставените заграждения на пътя, водещ към Гърция. Хората се отзоваха на поканата на Тодор Батков-син, който заяви, че няма да отстъпи нито една крачка назад, докато пътят не бъде отворен.
„Неслучайно се събираме днес, на Разпети петък – най-тъжният ден в годината, в който е разпънат Иисус Христос, за да плати чужди грехове. На нас ни е омръзнало да плащаме греховете на гръцкото и на българското управление, защото не само българският народ страда, но и гръцкият народ“, каза по мегафона Батков-син.
На протеста присъстваха и лидерът на ПП „Възраждане“ Костадин Костадинов и Дияна Русинова – председател на Европейски център за транспортни политики и Илия Зюмбилев – председател на БЗНС, които заедно с Батков посетиха свлачището в гръцка територия, заради което пътят все още стои затворен.
Костадин Костадинов заяви, че Гърция е издигнала незаконно една бетонна стена между себе си и България, и вижда едно миниатюрно копие на Берлинската стена. „Ако гърците го правят, за да могат да търгуват с България и да ни изнудват за водите на река Арда, големият проблем е защо България не заявява това и защо не използва позициите, които има в Европейския съюз и не се потърси контакт с Европейската комисия и с комисаря по транспорта“, посочи той. Костадинов допълни, че от „Възраждане“ са потърсили контакт с европейския комисар по транспорта, а отговорът е бил, че трябва да се направи това официално от българската държава и припомни, че споразумението за отварянето на границата при Рудозем е подписано преди 29 г. Относно свлачището на територията на Гърция, лидерът на „Възраждане“ заяви, че ако в България се затваряха пътища заради такива свлачища, Смолянска област щеше да бъде изцяло с парализирана инфраструктура.
И според Диана Русинова има доста по-опасни участъци в страната ни, които не са обезопасени и покрай тях движението не е спряно. „Това не е причина, от гледна точка на транспорт, да бъде възпрепятствано свободното придвижване на хора, стоки и капитали, каквато е идеята на Европейския съюз. Транспортната система на Европа е кръвоносната система на Европа и всеки един такъв изкуствен байпас води след себе си едни проблеми“, посочи тя. Русинова даде за пример прекомерното натоварване на Маказа, където всяка година загиват хора и е добро решение да се разтовари трафикът там.
В знак на протест живеещите в пограничния район запалиха факли с цветовете на българското знаме и заявиха, че в най-скоро време ще блокират участък от републиканската пътна мрежа.
Източник: БТА
България
Трафикът на вход и изход на ГКПП „Малко Търново“ е интензивен за леки автомобили

Трафикът на вход и изход на Граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) „Малко Търново“ на границата с Турция е интензивен за леки автомобили. Това съобщават на сайта си от Главна дирекция „Гранична полиция“ на МВР по данни къв.м 18:00 часа.
Извършва се основен ремонт на българския участък на Дунав мост при Русе – на границата с Румъния, поради което е въведена временна организация на движението. Трафикът се осъществява в една лента с пропускателен режим и се регулира от служители на фирмата-изпълнител. Трафикът е нормален на останалите гранични преходи.
На ГКПП „Станке Лисичково“ на границата с Република Северна Македония се извършва цялостна реконструкция на пункта. Във връзка с ремонтната дейност преминаването през пункта се извършва на ограничен брой трасета. Трафикът е нормален на останалите гранични контролно-пропускателни пунктове.
На границата със Сърбия трафикът е нормален на всички гранични контролно-пропускателни пунктове.
За границата с Гърция от „Гранична полиция“ посочват, че на пътя от гръцка страна по дестинацията Рудозем – Ксанти се извършват строителни дейности. Гръцките власти са поставили табели, на които е указано, че теренът е строителна площадка и не се допуска влизането на външни лица в обекта. През граничните преходи в района на Маказа, Златоград и Ивайловград е разрешено преминаването само на леки коли и микробуси до 3,5 тона.
/МК/
Източник: БТА
-
Българияпреди 6 дни
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Святпреди 7 дни
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата
-
Святпреди 7 дни
Иранският външен министър разговаря с омански представители в Маскат
-
Бизнеспреди 7 дни
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия
-
Балканипреди 6 дни
Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговски развод между САЩ и Китай – митата вече са 145% срещу 125%
-
Политикапреди 6 дни
Папазов: Доган няма право да влиза и пребивава в сараите в Бояна
-
Политикапреди 6 дни
Стотици участваха в поредния протест под надслов “Вън Пеевски от властта“