България
Отбелязваме 146 години от приемането на Търновската конституция

Днес се отбелязват 146 години от приемането на Търновската конституция от Учредителното народно събрание, свикано в Търново на 10 февруари 1879 година и закрито в деня на приемането ѝ –16 април 1879 г., сочи информация на отдел „Справочна“ на БТА.
До 1991 г. денят се отбелязва на 4 декември като Ден на Конституцията и на юриста съгласно Решение 38 на Бюрото на Министерския съвет от 1979 г. На 16 април се отбелязва по инициатива на Съюза на юристите в България и след Решение 56 на Министерския съвет от 12 март 1991 г., когато е обявен за Ден на Конституцията и професионален празник на българските юристи. С Решение 879 на Министерския съвет от 16 декември 2010 г. денят е обявен и за професионален празник на съдебните служители.
Основен проект за изработването на Търновската конституция е Органическият устав, изготвен през 1878 г. от Съдебния отдел при ръководството на Временното руско управление. Конституцията съдържа 22 глави и 169 члена. Тя спазва основното изискване на Берлинския договор от 13 юли 1878 година новата държава да бъде наследствена и конституционна монархия, с народно представителство. Народното събрание е Обикновено народно събрание и Велико народно събрание. Начело на изпълнителната власт е монархът, под чийто контрол работи министерски съвет, съставен от министър-председател и министри, които се назначават и освобождават от монарха.
В Търновската конституция се полагат и основите на местните органи на власт и управление на базата на самоуправлението на общините. С нея се определят и символите на държавата – знаме и герб. Второто Велико народно събрание от 1 юли 1881 г. в Свищов суспендира Конституцията, като дава на княза поисканите от него пълномощия да управлява страната седем години по свое усмотрение. Търновската конституция е изменена на 15 май 1893 г. от IV Велико народно събрание (3-17 май 1893 г., Търново), което въвежда князът и престолонаследникът му да носят титлата „Царско Височество“, както и на 11 юли 1911 г. от V Велико народно събрание (9 юни-9 юли 1911 г., Търново), когато са приети наложените от обявяването и признаването на България за независимо царство на 22 септември 1908 година изменения на конституцията.
Търновската конституция не е спазена през 1943 г., когато след смъртта на цар Борис III е избрано регентство от Обикновено народно събрание, а не от Велико народно събрание, както е според чл. 27. Търновската конституция действа до 6 декември 1947 г., когато влиза в сила Конституцията на Народна република България.
/ЛРМ/
Източник: БТА
България
Не виждам много смисъл от този дебат днес, може би основната цел е да се разпадне правителството, коментира регионалният министър Иван Иванов

Не виждам много смисъл от този дебат днес, може би основната цел е да се разпадне правителството, защото когато има служебно, не се строи и не се носи отговорност. Това заяви от парламентарната трибуна Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството. Парламентът обсъжда днес втория вот на недоверие към кабинета „Желязков“
Той посъветва вносителите на вота, ако имат информация за злоупотреби, да я предадат където трябва.
По думите на Иванов вотът на недоверие е инструмент, който трябва да се уважава както от опозицията, така и от управляващите се.
Отговорите се дължат и трябва да бъдат дадени, смята министърът.
Прочетох внимателно мотивите за вота в частта за пътния участък Велико Търново – Бяла и изводът ми е непознаване на процедурата. Тя е започнала още 2021 г. да се готви., а окончателният доклад, направен от Агенция „Пътна инфраструктура“, е от 2024 г., и в него се предлага да бъде възложена такава процедура. Съответно тя е внесена в Агенцията за обществени поръчки за оценка на нейната законосъобразност.
Иван Иванов отбеляза, че след процедурата за законосъобразност, пусната от служебния кабинет, няма забележки от Агенцията по обществени поръчки. Нуждата от подобно строителство е изключително голяма, подчерта министърът.
По думите му твърденията на опозицията за нарушения във финансовите параметри на обществената поръчка за изграждането на участъка Велико Търново-Бяла не са верни. Изчислението, че ще се плащат по 50 млн. лв на км, е направено на крак. В участъка между Бяла и Велико Търново, по думите на регионалния министър, е предвидено изграждането на 12 виадукта, 8 пътни възела с обща дължина над 20 км, 12 пътни подлеза и надлеза и още 13 със селскостопанско предназначение. Цените са взети от изпълняващи се в момента съседни пътни участъци.
Източник: БТА
България
С открит урок в Благоевград бяха отбелязани 174 години от рождението на Георги Измирлиев – Македончето

С открит урок, свързан с живота на Георги Измирлиев – Македончето, бяха отбелязани 174 години от рождението му. Срещата се състоя в родната къща на революционера в Благоевград.
Георги Измирлиев и бил изключителен човек, който въпреки големите си възможности да стане учител, решава, че ще посвети живота си на една кауза, за да спаси своето отечество, каза Елена Чалгънова, историк и уредник в Регионален исторически музей – Благоевград. Тя обясни на учениците, които присъстваха, че той е роден на 21 април 1851 година, когато България не е съществувала като самостоятелна държава. Българските земи по това време се намират в Османската империя, а мечтата на революционера е била да види България като свободна държава, допълни тя.
Откритият урок беше организиран от Регионалния исторически музей в Благоевград съвместно с Пето Средно общообразователно училище „Георги Измирлиев“ в града. Срещата продължи с разходка в къщата, в която е роден Георги Измирлиев, където е представена автентична обстановка на възрожденския бит, както и документална сбирка, разказваща за делото на революционера.
/МК/
Източник: БТА
България
Общински съвет – Гълъбово прие бюджета на общината за 2025 г.

Общинските съветници от Гълъбово приеха предложения бюджет на община Гълъбово за 2025 г. по време на днешното заседание на местния Общински съвет.
В приложените в официалния сайт на администрацията документи се посочва, че приходната и разходната част на проектобюджета са в еднакъв размер – малко над 27 милиона лева. Делегираните от държавата дейности по приходната част са в размер на 15 081 771 лева, а останалата сума са приходи от местни дейности в размер на 12 024 291 лева. Разходите за делегирани от държавата дейности са в посочения размер на 15 081 771 лева, а за местни дейности – 11 110 291 лева. За дофинансиране са предвидени средства от собствени приходи в размер на 914 000 лева.
Посочените приоритети в бюджета са за качествено предучилищно и училищно образование, запазване на развитото общинско здравеопазване, повишаване качеството на социалните услуги, текуща поддръжка и рехабилитация на обшинската, техническата и социалната инфраструктура, огранизирано сметосъбиране според приходите, подпомагане на спортни клубове и културни институции. Целта е ефективна и работеща местна администрация и финансово устойчива местна политика, е посочено още в документацията по бюджета на община Гълъбово за 2025 г.
Сред останалите акценти от днешното заседание на Общинския съвет в Гълъбово бе единодушното решение за поставянето на православен параклис в двора на Средно училище „Васил Левски“ и допълнение на годишната програма за управление и разпореждане с имоти – общинска собственост на община Гълъбово за 2025 г.
/МК/
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
ЕС е за преговори със САЩ, но ще наложи мита от 25% върху американски внос
-
Спортпреди 1 седмица
Волейболният Нефтохимик прекрати договора на капитана си Аксел Трухчев по взаимно съгласие
-
Бизнеспреди 1 седмица
Как и защо Джеф Безос промени отношението си към Доналд Тръмп
-
Балканипреди 1 седмица
Кая Калас от Тирана: Присъединяването на Албания към ЕС до 2030 г. е реалистична цел
-
Българияпреди 4 дни
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговската война на Тръмп заплашва с глобална рецесия
-
Българияпреди 7 дни
Публично обсъждане на проекта за бюджет на Община Благоевград за 2025 г. се състоя в града
-
Святпреди 4 дни
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата