България
Ако има част от Конституцията, която не е добре измислена, то е за съдебната власт, смята политологът д-р Теодор Славев

Ако все пак има част от Конституцията, която не е добре балансирана или да го кажем направо – не е измислена добре – то това е частта за съдебната власт. И през годините виждаме постоянно това, чрез неправомерно влияние в съдебната власт. Това каза в интервю за БТА политологът д-р Теодор Славев, анализатор в Българския институт за правни инициативи, по повод Деня на Българската конституция и професионален празник на юристите.
В обобщение политологът посочва, че сегашната ни Конституция е добра, можем да се гордеем с нея като общество и да си пожелаем тя да бъде защитавана и укрепвана чрез приложението ѝ.
По отношение на проблема с политическото влияние в съдебната власт, според д-р Славев той е в две посоки – първата е да се мобилизира обществен натиск, за да се изиска независимост от системата и втората е да се направи реподбор на кадрите в системата.
През годините Конституционният съд се доказа на висотата на отредената си роля, но проблемът е, че все повече той започва да служи като инструмент за филтрация на политическото напрежение, коментира още д-р Славев. Той допълва, че неудобните теми се изпращат в Конституционния съд, от когото се очаква не да прави проверка за законосъобразност, а да решава политически въпроси, което не е редно.
„Ние сме свидетели как народните представители все по-често приемат законодателство, дори напълно със съзнанието, че то е противоконституционно, и чакат нещата да се развият от само себе си, тоест да се види дали някой ще се обърне към Конституционния съд“, каза още Славев.
По темата за „брокерите“ в съдебната система политологът заяви, че очаква това да бъде отразено в следващия доклад на Европейската комисия по механизма за върховенство на правото, който според него е пренебрегван от институциите ни.
Следва пълният текст на интервюто:
Ако Конституцията се пишеше днес, с какво щеше да е по-различна от написаната през 1991 г. и дали непременно би била по-добра?
– Щеше да е по-различна най-малко, защото хората, които биха я гласували, щяха да са други. Новата ни Конституция се приема във време на структурни и системни промени във всички обществени системи, тя дава рамката и началото на т.нар. преход към пазарна икономика и либерална демокрация. Конституцията ни отговаря на всички стандарти именно за такава институционална инфраструктура, която да овластява свободни граждани и да защитава техните неотменими права и свободи. Отделен въпрос е дали това действително се случва, но проблемът не е в самите текстове на Конституцията, а в това как се прилага тя. Парадоксално е, че когато се приема Конституцията от 1991 г., при огромно политическо напрежение и разделение, народните представители съумяват да намерят правилния баланс, водени от разбирането за създаване на демократична държавност. Не съм сигурен, че в момента може да се намери консенсус по толкова фундаментални теми. Политическо разделение днес е дисперсирано сред множество субекти, не всички от които са партии, а политическият конфликт е съсредоточен в битови въпроси и подчинен на тясно-партийна логика. Друг проблем е и с компетентността на хората, които избираме да ни представляват и които опорочават законодателния процес – погледнете само стенограмите от Великото Народно събрание и кръглата маса, какъв изящен и задълбочен език, и вижте как се говори днес от политиците. Потресаващо е. Ако трябва да обобщя с едно изречение – сегашната ни Конституция е добра, можем да се гордеем с нея като общество и да си пожелаем тя да бъде защитавана и укрепвана чрез приложението ѝ.
Възпиращ механизъм ли е Конституцията тогава, когато законови промени са приети заради общественото мнение и доколко е порочна тази практика?
– Конституцията е и такъв възпиращ механизъм, но ние сме свидетели как народните представители все по-често приемат законодателство, дори напълно със съзнанието, че то е противоконституционно и чакат нещата да се развият от само себе си, тоест да се види дали някой ще се обърне към Конституционния съд. През годините Конституционният съд се доказа на висотата на отредената си роля, но проблемът е, че все повече той започва да служи като инструмент за филтрация на политическото напрежение. Неудобните теми се изпращат в Конституционния съд, от който се очаква не да прави проверка за законосъобразност, а да решава политически въпроси, което не е редно. Такъв пример беше с Истанбулската конвенция, когато породеното от брокери на политически страх обществено напрежение не бе решено с инструментите на политическия процес, а бе изпратено в Конституционния съд, който я отхвърли с изключително спорни аргументи. Тоест ние сме били свидетели дори и на превратно използване на Конституцията и Конституционния съд – вместо да служат като бариера пред законодателство, което ограничава непропорционално права и свободи, те се използват с такава цел, което е много опасно.
Сведено до минимум ли е политическото влияние в съдебната система или напротив и има ли решение тези проблем?
– Ако все пак има част от Конституцията, която не е добре балансирана или да го кажем направо – не е измислена добре – то това е частта за Съдебната власт. И през годините виждаме постоянно това, чрез неправомерно влияние в съдебната власт. То не е само политическо, то идва и от икономически, олигархични кръгове, а както видяхме и около убийството на Мартин Божанов – Нотариуса и Пепи Еврото, влиянието идва и от обикновени престъпници. Избухването на скандалите в някакъв смисъл е положително, защото чрез тях ние като общество разбираме колко дълбоки са проблемите в тази система. По-важно е какво се случва след това и за мен в българското общество и институции има регрес. Нито Висшият съдебен съвет има адекватен отговор на проблемите, а темата като че ли вече не е централна за обществото. Решението на проблема с политическото влияние е в две посоки – първата е да се мобилизира обществен натиск, за да се изиска независимост от системата и втората е да се направи реподбор на кадрите в системата. Ние нямаме представа колко дълбоки са тези мрежи, до кои магистрати са достигнали, а тези отговори трябваше да ни даде Висшият съдебен съвет, който в настоящия си състав произвежда единствено скандал след скандал.
„Брокерите“ в съдебната система, те ли са най-неотложният ѝ проблем?
– Да, определено това е скандално и очаквам, че ще бъде отразено в следващия доклад на Европейската комисия по механизма за върховенство на правото, който е пренебрегван от институциите ни. Не виждам как обществото и отделните граждани могат да очакват да получат справедливост от магистрати, за които има публична информация, че кадровото им съществуване в системата е порочно. Системата има механизми за самоизчистване, но тя не ги прилага, защото органите, които трябва да го направят – Висшият съдебен съвет и Инспекторатът към него са също част от тази желязна мрежа на зависимости. И понеже не знам каква е дълбочината и обхвата на тази мрежа, в системата трябва да се направи изцяло реподбор на кадрите и обективна оценка за всеки един. Това обаче не може да стане от самата система, затова трябва и политическа воля. Но в най-голям интерес именно на корумпираните политици е тази реформа да не се осъществи. Затова като граждани трябва да изобличаваме такива случаи, да подкрепяме тези магистрати, които свидетелстват за тях, и да настояваме за политическо решение на проблема.
Източник: БТА
България
Общинският приют за безстопанствени кучета е поставен под карантина заради болестта гана

Общинският приют за безстопанствени кучета в Перник е поставен под карантина заради болестта гана, съобщават доброволците във фейсбук страницата „Доброволци към Общински приют – гр. Перник“.
Карантината ще продължи поне до 1 май. Оттам допълват, че болестта се разпространява изключително бързо, особено сред неваксинирани и млади животни.
Заразата е тръгнала от улично куче, което е било прибрано.
Доброволците се обръщат и към собствениците на домашни любимци да бъдат внимателни, тъй като вероятността да бъде заразено кучето им по време на разходка е голяма, ако не е воден стриктен ваксинационен календар.
В публикацията си, доброволците отбелязват, че Общината осигурява само ваксини срещу бяс, но благодарение на усилията на екипа, животните в Перник се имунизират и с поливалентни ваксини. В Общинския приют веднага е започнала кампания за реваксинация, но инжекциите са недостатъчни за всички. Оттам призоваха за помощ от дарители, които да спомогнат за закупуването на повече ваксини за превенция срещу заразата.
Доброволците съобщават за 170 приютени кучета, сред тях има майки с 11 бебета, както и много възрастни, несоциални или новопостъпили животни.
/МК/
Източник: БТА
България
Нов протест, наречен „На кафе“, се проведе на незаработилия граничен пункт Рудозем – Ксанти

Нов протест, наречен „На кафе“, се проведе на незаработилия граничен пункт Рудозем – Ксанти. Десетки жители на пограничните населени села се събраха да изразят за пореден път недоволството си от поставените заграждения на пътя, водещ към Гърция. Хората се отзоваха на поканата на Тодор Батков-син, който заяви, че няма да отстъпи нито една крачка назад, докато пътят не бъде отворен.
„Неслучайно се събираме днес, на Разпети петък – най-тъжният ден в годината, в който е разпънат Иисус Христос, за да плати чужди грехове. На нас ни е омръзнало да плащаме греховете на гръцкото и на българското управление, защото не само българският народ страда, но и гръцкият народ“, каза по мегафона Батков-син.
На протеста присъстваха и лидерът на ПП „Възраждане“ Костадин Костадинов и Дияна Русинова – председател на Европейски център за транспортни политики и Илия Зюмбилев – председател на БЗНС, които заедно с Батков посетиха свлачището в гръцка територия, заради което пътят все още стои затворен.
Костадин Костадинов заяви, че Гърция е издигнала незаконно една бетонна стена между себе си и България, и вижда едно миниатюрно копие на Берлинската стена. „Ако гърците го правят, за да могат да търгуват с България и да ни изнудват за водите на река Арда, големият проблем е защо България не заявява това и защо не използва позициите, които има в Европейския съюз и не се потърси контакт с Европейската комисия и с комисаря по транспорта“, посочи той. Костадинов допълни, че от „Възраждане“ са потърсили контакт с европейския комисар по транспорта, а отговорът е бил, че трябва да се направи това официално от българската държава и припомни, че споразумението за отварянето на границата при Рудозем е подписано преди 29 г. Относно свлачището на територията на Гърция, лидерът на „Възраждане“ заяви, че ако в България се затваряха пътища заради такива свлачища, Смолянска област щеше да бъде изцяло с парализирана инфраструктура.
И според Диана Русинова има доста по-опасни участъци в страната ни, които не са обезопасени и покрай тях движението не е спряно. „Това не е причина, от гледна точка на транспорт, да бъде възпрепятствано свободното придвижване на хора, стоки и капитали, каквато е идеята на Европейския съюз. Транспортната система на Европа е кръвоносната система на Европа и всеки един такъв изкуствен байпас води след себе си едни проблеми“, посочи тя. Русинова даде за пример прекомерното натоварване на Маказа, където всяка година загиват хора и е добро решение да се разтовари трафикът там.
В знак на протест живеещите в пограничния район запалиха факли с цветовете на българското знаме и заявиха, че в най-скоро време ще блокират участък от републиканската пътна мрежа.
Източник: БТА
България
Трафикът на вход и изход на ГКПП „Малко Търново“ е интензивен за леки автомобили

Трафикът на вход и изход на Граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) „Малко Търново“ на границата с Турция е интензивен за леки автомобили. Това съобщават на сайта си от Главна дирекция „Гранична полиция“ на МВР по данни къв.м 18:00 часа.
Извършва се основен ремонт на българския участък на Дунав мост при Русе – на границата с Румъния, поради което е въведена временна организация на движението. Трафикът се осъществява в една лента с пропускателен режим и се регулира от служители на фирмата-изпълнител. Трафикът е нормален на останалите гранични преходи.
На ГКПП „Станке Лисичково“ на границата с Република Северна Македония се извършва цялостна реконструкция на пункта. Във връзка с ремонтната дейност преминаването през пункта се извършва на ограничен брой трасета. Трафикът е нормален на останалите гранични контролно-пропускателни пунктове.
На границата със Сърбия трафикът е нормален на всички гранични контролно-пропускателни пунктове.
За границата с Гърция от „Гранична полиция“ посочват, че на пътя от гръцка страна по дестинацията Рудозем – Ксанти се извършват строителни дейности. Гръцките власти са поставили табели, на които е указано, че теренът е строителна площадка и не се допуска влизането на външни лица в обекта. През граничните преходи в района на Маказа, Златоград и Ивайловград е разрешено преминаването само на леки коли и микробуси до 3,5 тона.
/МК/
Източник: БТА
-
Българияпреди 6 дни
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Святпреди 7 дни
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата
-
Святпреди 7 дни
Иранският външен министър разговаря с омански представители в Маскат
-
Бизнеспреди 7 дни
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия
-
Балканипреди 6 дни
Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговски развод между САЩ и Китай – митата вече са 145% срещу 125%
-
Политикапреди 6 дни
Папазов: Доган няма право да влиза и пребивава в сараите в Бояна
-
Политикапреди 6 дни
Стотици участваха в поредния протест под надслов “Вън Пеевски от властта“