Свят
Страните членки на СЗО постигнаха съгласие по проект споразумение относно подготвеността за бъдещи пандемии

След над три години преговори страните членки на Световната здравна организация постигнаха съгласие по проект на историческо споразумение, целящо да подготви по-добре света за бъдещи пандемии, предаде Франс прес.
„Страните членки на СЗО направиха голяма крачка напред в усилията, целящи да направят света по-сигурен пред пандемиите, изготвяйки проект на договор, който ще бъде разгледан по време на следващата Световна асамблея на здравеопазването през май“, се казва в изявление на СЗО.
/ГГ/
Източник: БТА
Свят
Русия заяви, че нейните сили са превзели селище в Донецка област

Руското министерство на отбраната заяви днес, че силите му са поели контрола над селището Калиново в Донецка област, предаде Ройтерс.
Информацията все още не е потвърдена от източници от бойното поле.
„Активните действия на подразделенията на Южната група войски освободиха селището Калиново“, се казва в съобщението на руското министерство, цитирано от ТАСС.
Няма за момента коментар по въпроса от страна на Украйна.
/ЛМ/
Източник: БТА
Свят
Британският върховен съд постанови, че определението за жена в закона за равенството не включва трансжени, пише в. „Телеграф“

Върховният съд в Обединеното кралство постанови, че в закона за равенството трансджендър жени не следва да се третират като жени и че жената е лице, чийто пол при раждане е жена, пише британският в. „Телеграф“.
Петимата съдии по делото взеха единодушно решение, че „определението на понятията „жена“ и „пол“ в закона за равенството от 2010 г. се отнася за биологична жена и биологичен пол“, каза съдия лорд Патрик Ходж. Той поясни, че решението на съда не трябва да се разглежда като „триумф на една или повече групи в обществото за сметка на другата“, защото не е.
В постановлението си Върховния съд беше особено загрижен, че третирането на транссексуалните жени като жени ще създаде непреодолими „практически проблеми“, като закрилата за бременни жени, пространствата за лесбийки и организации и сфери, основани на принципа на разграничение между половете, като спорта, въоръжените сили и прилагането на програмите за равенство в обществения сектор.
Лорд Ходж посочи, че с това решение не се променят съществуващите правни мерки за закрила от дискриминация и тормоз на трансджендър хората.
Специалният докладчик на ООН по въпросите за насилието срещу жени и момичета определи днешното съдебно решение като „триумф на разума и фактите“ и заяви, че „заличаването на обикновеното значение на пол в правото и в политиките е направило невъзможно осигуряването на защита за жени, включително лесбийки“ въз основа пола.
Комисия за равенство и права на човека в Обединеното кралство също приветства решението, в което се засягат и „предизвикателствата, пред които са изправени лицата, искащи да запазят еднополовите пространства, и правата на лицата, привлечени от един и същ пол, да създават сдружения“.
Делото възникна през 2022 г., когато групата „За жените – Шотландия“ (For Women Scotland) успешно оспори шотландския парламент във връзка с проектозакон, според който управителните съвети в обществените институции трябва да са съставени от 50% жени. В определението за жена бяха включени и транссексуалните жени.
През декември същата година съдия Халгейн постанови, че юридическото определение за пол „не е ограничено до биологичния пол или пола при раждане“.
Когато делото във връзка със закона за равенството от 2010 г. постъпи във Върховния съд, шотландското правителство посочи, че трансджендър жените, които притежават сертификат за признаване на пола, трябва да бъдат определени по закон като жени.
Позицията на „За жени – Шотландия“ е, че трансджендър хората трябва да бъдат определяни на база техния биологичен пол, а не половата идентичност, с която се възприемат.
Източник: БТА
Свят
Дания планира да изпрати войници на учение в Украйна

Дания, която е член на НАТО, планира да изпрати невъоръжени войници на учение в Украйна, каза днес началникът на Генералния щаб на датската армия Петер Бойсен за телевизия Те Ве 2, цитиран от ДПА.
Той заяви, че датските войници ще бъдат обучавани от украинските военни, особено от опита им във войната с дронове.
Бойсен каза пред Те Ве 2, че датските войници ще останат далече от фронтовите линии и вероятно ще бъдат разположени в тренировъчни центрове в Западна Украйна. Учението може да започне най-рано през лятото, добави той.
Министърът на отбраната на Дания Троелс Лун Поулсен отказа да коментира тези планове, като заяви, че въпросът попада в юрисдикцията на военните, съобщи информационната агенция Рицау.
Плановете за учението предизвикаха недоволство в руското посолство в Копенхаген. В писмено изявление пред телевизия Те Ве 2 руският посланик в Дания Владимир Барбин заяви, че обучението на датски войници в Украйна ще „въвлече Дания дълбоко в конфликта“ и ще „предизвика по-нататъшна неконтролируема ескалация“.
Барбин освен това заяви, че решението „застрашава живота на датските войници“, тъй като всички военни съоръжения в Украйна, включително тренировъчни и обучителни центрове в западната част на страната, са „легитимни цели“ за руската армия.
Дания, която е от страните основателки на НАТО, е един от най-силните поддръжници на Украйна от началото на войната преди повече от три години.
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
ЕС е за преговори със САЩ, но ще наложи мита от 25% върху американски внос
-
Спортпреди 1 седмица
Волейболният Нефтохимик прекрати договора на капитана си Аксел Трухчев по взаимно съгласие
-
Бизнеспреди 1 седмица
Как и защо Джеф Безос промени отношението си към Доналд Тръмп
-
Балканипреди 1 седмица
Кая Калас от Тирана: Присъединяването на Албания към ЕС до 2030 г. е реалистична цел
-
Българияпреди 4 дни
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговската война на Тръмп заплашва с глобална рецесия
-
Българияпреди 7 дни
Публично обсъждане на проекта за бюджет на Община Благоевград за 2025 г. се състоя в града
-
Святпреди 4 дни
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата