Свят
Бившият президент на Перу Олянта Умала е осъден на 15 години затвор за незаконно финансиране на предизборна кампания

Перуански съд осъди на 15 години затвор по дело за незаконно финансиране на предизборна кампания бившия президент на Перу Олянта Умала, предаде Ройтерс.
Омала беше обвинен, че е получил незаконно финансиране за предизборната си кампания от бразилската строителна компания „Одебрех“, известна днес като „Новонор“. Парите са били получени за кампанията за изборите през 2011 г., спечелени от Умала.
По делото беше обвинена и съпругата на бившия президент – Надин Ередия. Тя също получи 15 години затвор.
Бившият президент, който е пенсиониран военен офицер, оглавяваше Перу от 2011 г. до 2016 г.. Вероятно той ще излежи сега присъдата си в полицейска база, изградена специално за излежаване на присъди на бивши перуански лидери. Зад решетките там са бившите президенти Алехандро Толедо и Педро Кастильо. Бившият президент Алберто Фухимори излежаваше присъдата си на същото място до освобождаването си през 2023 г.
Процесът срещу Олянта Умала и жена му продължи три години. Умала казва, че става дума за политическо преследване срещу него.
/ГГ/
Източник: БТА
Свят
Горната камара на руския парламент ратифицира договора за партньорство с Иран

Горната камара на руския парламент, Съветът на федерацията, ратифицира договор за стратегическо партньорство с Иран, съобщи ТАСС.
Президентът Владимир Путин подписа 20-годишния стратегически договор за партньорство с иранския си колега Масуд Пезешкиан през януари. Ратификацията в горната камара на парламента означава, че договорът вече е в сила, посочи Ройтерс.
Документът фиксира правната рамка за по-нататъшното развитие на сътрудничеството между Москва и Техеран в дългосрочен план. Договорът затвърждава статута на Русия и Иран като стратегически партньори и обхваща всички сфери, включително отбрана, борба с тероризма, енергетика, финанси, транспорт, промишленост, селско стопанство, култура, наука и технологии.
Москва очаква ратифицирането от Техеран на Договора за всеобхватно стратегическо партньорство между Русия и Иран да се осъществи „възможно най-скоро“, заяви руският заместник-министър на външните работи Андрей Руденко на пленарно заседание на Съвета на федерацията, съощи ТАСС.
/ЛМ/
Източник: БТА
Свят
ПТИ: САЩ остават най-големият търговски партньор на Индия за четвърта поредна година; търговският дефицит с Китай се увеличава

САЩ остават най-големият търговски партньор на Индия за четвърта поредна година през фискалната 2024-25 г. Двустранната търговия възлиза на 131,84 млрд. долара, докато търговският дефицит на страната с Китай през същия период се е увеличил до 99,2 млрд. долара, сочат данни на индийското правителство, предаде ПТИ.
През последната фискална година износът на Индия за Китай се е свил с 14,5% до 14,25 млрд. долара спрямо 16,66 млрд. долара през 2023-24 г. Вносът обаче е нараснал с 11,52% през 2024-25 г. до 113,45 млрд. долара спрямо 101,73 млрд. долара през 2023-24 г.
Търговският дефицит с Китай се е увеличил с около 17% до 99,2 млрд. долара през последната фискална година. През 2023-24 г. той е възлизал на 85,07 млрд. долара.
През 2024-25 г. Китай продължава да бъде вторият най-голям търговски партньор на Индия с двустранна търговия в размер на 127,7 млрд. долара. През 2023-24 г. двустранната търговия е възлизала на 118,4 млрд. долара
По данни на индийското Министерство на търговията Китай е бил най-големият търговски партньор на Индия от 2013-2014 г. до 2017-18 г., както и през 2020-21 г. Преди това най-големият търговски партньор на Индия са били Обединените арабски емирства (ОАЕ). САЩ са най-големият партньор от 2021-22 г. насам.
През последния фискален период ОАЕ са третият по големина търговски партньор на Индия, като двустранната търговия възлиза на на 100,5 млрд. долара.
През 2024-25 г. износът на Индия за САЩ се е увеличил с 11,6% до 86,51 млрд. долара спрямо 77,52 млрд. долара през 2023-24 г. През 2024-25 г. вносът е нараснал със 7,44% до 45,33 млрд. долара спрямо 42,2 млрд. долара през 2023-24 г.
Търговският излишък със САЩ през последната фискална година достигна 41,18 долара спрямо 35,32 долара през 2023-24 г.
През 2024 г. основният износ на Индия за САЩ включва медикаменти и биологични продукти (8,1 млрд. долара), телекомуникационни инструменти (6,5 млрд. долара), скъпоценни и полускъпоценни камъни (5,3 млрд. долара), петролни продукти (4,1 млрд. долара), злато и други бижута от благородни метали (3,2 млрд. долара), готови облекла и аксесоари от памук (2,8 млрд. долара), и изделия от желязо и стомана (2,7 млрд. долара).
Вносът за този период включва петрол (4,5 млрд. докара), петролни продукти (3,6 млрд. долара), въглища и кокс (3,4 млрд. долара), шлифовани и полирани диаманти (2,6 млрд. долара), електрически машини (1,4 млрд. долара), самолети, космически апарати и части за тях (1,3 млрд. долара) и злато (1,3 млрд. долара).
Очаква се двустранната търговия между Индия и САЩ да получи тласък през следващите години, тъй като двете страни преговарят за търговско споразумение. Целта е до 2030 г. двустранната търговия със стоки и услуги да нарасне до 500 млрд. щатски долара от сегашните 191 млрд. долара.
(Тази информация се разпространява по споразумение между БТА и ПТИ)
Източник: БТА
Свят
Пътят на Украйна към членство в НАТО остава необратим, каза ръководителят на НАТО

Решението за потвърждаването на необратимия път на Украйна към членство в НАТО, взето на срещата на върха във Вашингтон през 2024 г., остава в сила, каза генералният секретар на НАТО Марк Рюте в интервю с украинския телевизионен канал „Ми-Украина“, цитирано от Укринформ.
Рюте заяви, че пътят на Украйна към НАТО е необратим, като подчерта, че това решение е резултат от срещата на върха във Вашингтон и остава непроменено.
Рюте отбеляза, че макар да е било заявено, че Украйна в крайна сметка ще се присъедини към НАТО, никога не е имало гаранция, че това ще бъде свързано с мирно споразумение. Той също така подчерта, че целта на НАТО е да осигури траен мир за Украйна, а не просто да замрази конфликта.
Коалицията на желаещите, включваща западни партньори, остава ключова по отношение гаранциите за сигурност на Украйна, посочва Укринформ.
/ЛМ/
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
ЕС е за преговори със САЩ, но ще наложи мита от 25% върху американски внос
-
Спортпреди 1 седмица
Волейболният Нефтохимик прекрати договора на капитана си Аксел Трухчев по взаимно съгласие
-
Българияпреди 1 седмица
Необходимо е да позиционираме страната ни като дестинация за високотехнологични инвестиции в областта на изкуствения интелект, заяви президентът Радев
-
Българияпреди 1 седмица
Над два килограма суха тревиста маса е открита от служители на полицията в Благоевград
-
Бизнеспреди 1 седмица
Как и защо Джеф Безос промени отношението си към Доналд Тръмп
-
Балканипреди 1 седмица
Кая Калас от Тирана: Присъединяването на Албания към ЕС до 2030 г. е реалистична цел
-
Българияпреди 4 дни
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговската война на Тръмп заплашва с глобална рецесия