Балкани
Румъния е заинтересована от укрепването на отличните двустранни отношения със САЩ, заяви премиерът Чолаку след среща с американски конгресмени

Румъния е заинтересована от укрепването на отличните двустранни отношения със САЩ и с представителите на Конгреса – институция с активна роля за развитието на Стратегическото партньорство между Румъния и САЩ, заяви днес румънският премиер Марчел Чолаку след среща с осемчленна делегация на американския Конгрес, предаде Аджерпрес.
В контекста на анализа на настоящата глобална ситуация Чолаку подчерта необходимостта от силно трансатлантическо партньорство.
„САЩ остават незаменим съюзник в обезпечаването на сигурността в Европа. Румъния е и ще остане стожер на трансатлантическата сплотеност в Източния фланг на НАТО, най-близкият, активен и предсказуем съюзник на САЩ в региона на Черно море. Солидното трансатлантическо партньорство представлява важен национален интерес за Румъния и действаме така, че всички негови компоненти да бъдат подсилени“, посочи Чолаку.
Той посочи, че Румъния подкрепя напълно целта европейските съюзници да укрепят собствените си сили и да поемат допълнителни отговорности в областта на отбраната, като добави, че страната е напълно ангажирана да осигурява подкрепа като страна домакин на съюзническите сили и да продължава да подобрява способностите на румънските въоръжени сили.
„През 2025 г. за девета поредна година отделяме минимум 2 процента от БВП за отбрана с възможност за увеличаване до 2,5 процента за въоръжаване. При определянето на този бюджет взехме предвид ситуацията със сигурността в близост до границата, принадлежността на страната към НАТО и участието в мисиите на ЕС, както и целите ни за динамизиране на националната отбранителна индустрия“, подчерта Чолаку.
Присъединяването на Румъния към програмата за безвизово пътуване в САЩ „Visa Waiver“ е друга тема, която е била обсъдена по време на разговорите в правителствения дворец „Виктория“, се посочва в съобщението.
„Румъния е изпълнила всички необходими критерии, някои от които дори са надхвърлени, и ние сме убедени, че това ни дава право да станем член на програмата. Ще запазим подхода си на сътрудничество и ще предоставим на американските си партньори цялата информация за нашия принос към усилията на САЩ за обезпечаване на сигурността на пътуванията и границите“, увери румънският правителствен ръководител.
Неотдавна Вашингтон обяви, че замразява процеса на включване на Румъния в тази програма, която трябваше да влезе в сила от края на март.
Източник: БТА
Балкани
Асоциация „Фулбрайт и приятели“ подкрепи исканията на сръбските студенти, академичната общност и преподавателите

Асоциация „Фулбрайт и приятели“ подкрепи исканията на сръбските студенти, които настояват институциите в Сърбия да бъдат подведени под отговорност за смъртта на 16 души при срутването на козирка на жп гарата в Нови Сад, както и искането за разследване на използването на звуково оръжие по време на протестен митинг в Белград на 15 март, предаде регионалната телевизия Ен1.
Това се казва в Декларация за подкрепа на студентите, преподавателите и академичната общност, която беше единодушно приета на Изборното събрание на Асоциация „Фулбрайт и приятели“ на 15 април.
Асоциацията, която освен стипендианти на „Фулбрайт“, обединява и всички получатели на образователни стипендии, финансирани от правителството на САЩ, осъжда кампанията за дисквалификация, оклеветяване и сплашване на ръководството на университите и факултетите, преподавателите и студентите.
Особено остро се осъжда систематичната медийна кампания срещу ректора на Белградския университет Владан Джокич, физическото нападение срещу декана на Философския факултет в Ниш Наталия Йованович, както и неадекватните действия на полицията и прокуратурата въз основа на наказателната жалба срещу декана на Икономическия факултет на Белградския университет Жаклина Стоянович, се посочва в декларацията.
В декларацията се посочва още, че с незаконното приемане на Указ за изменение на Указа за нормите и стандартите за условия на труд на университетите и факултетите, правителството на Сърбия по същество спря финансирането на научноизследователската дейност в университетите в Сърбия. Асоциацията настоява сръбското правителство възможно най-бързо да отмени измененията на регламента, които, според нея, са приети незаконно и имат вредни последици за научната дейност, а следователно и за общото развитие на Сърбия.
„Сдружението подкрепя и борбата на педагозите за подобряване на статута им, както и статута и качеството на образованието. Вместо сплашване и засилване на репресиите, ние призоваваме правителството да отчете недоволството на голяма част от гражданите от сегашния начин на управление и да предприеме необходимите мерки за разрешаване на дълбоката политическа криза по безконфликтен начин, възможно най-бързо“, завършва Декларацията.
Трагедията в Нови Сад от 1 ноември миналата година предизвика вълна от протести в цялата страна, водени главно от студентите. Публикуването на пълната документация за реконструкцията на сградата на местната жп гара е ключово искане на протестиращите. Месец по-късно правителството и президентът на Сърбия обявиха, че пълната документация е публикувана и обществено достъпна, но под натиска на протестите многократно се появяваха нови документи.
Студентите настояват и за санкциониране на нападателите на протестиращи в десетки инциденти, както и спиране на наказателни производства срещу протестиращи, арестувани от полицията.
Източник: БТА
Балкани
На почивка за Великден: кои са най-предпочитаните дестинации от румънците и какъв бюджет заделят за пътуване в чужбина

Румънците приемат предстоящата мини ваканция за Великден като перфектна възможност за пътуване извън страната. И тази година апетитът за чуждестранни пътувания остава висок, а полетите до градове в Европа се радват на значително търсене, отбелязват в свои материали по темата местните медии.
Брюксел, Париж, Милано, Лондон и Рим са сред топ предпочитанията на румънците. Новост в сравнение с предходните години е повишеният интерес към градове като Баку, Белград, Стокхолм, Перуджа.
Тази година по време на Великден средната цена на двупосочен билет е 246 евро, което е ръст от 14 процента спрямо 2024 г., а средната стойност на резервация е 326 евро. Най-евтиният продаден билет е 51 евро по маршрута Баку-Рим, а най-скъпият достига 712 евро по маршрута Букурещ-Лисабон.
Повечето румънци са резервирали самолетните си билети месец преди заминаването, а 30 процента от резервациите са направени два-три месеца предварително. 67 процента от пътниците са избрали нискотарифни компании, като “Уиз Еър” (Wizz Air) или “Райънеър” (Ryanair). 18 на сто от румънците са предпочели комбинирани полети, а 14 процента са избрали редовни авиокомпании като “Таром” (Tarom) или “Луфтханза” (Lufthansa).
Средният бюджет, отделен от румънците за прекарване на Великденските празници в чужбина през 2025 г., се увеличава в сравнение с 2024 г. и започва от 1500 евро на човек, като включва транспорт, настаняване и трансфери.
/С-АМ/
Източник: БТА
Балкани
Крайнодесният кандидат Джордже Симион остава фаворит за президентските избори в Румъния, а Никушор Дан е втори, според ново проучване

Председателят на крайнодясната партия Алианс за обединение на румънците (АУР) Джордже Симион и кметът на Букурещ и независим кандидат Никушор Дан се намират на първите две места в предпочитанията на избирателите за президентските избори в Румъния през май с разлика от 3 процентни пункта, според проучване на ИРСОП (IRSOP), цитирано от Аджерпрес.
Според анкетата, осъществена в периода 4-14 април, 31 процента от румънците са заявили, че ще гласуват за Джордже Симион, 28 процента биха дали гласа си за Никушор Дан, 18 процента – за бившия премиер Виктор Понта, 17 процента за кандидата на управляващата коалиция Крин Антонеску, а 4 процента за лидера на Съюз за спасение на Румъния (ССР) Елена Ласкони, чиято партия обяви наскоро, че вече подкрепя кандидатурата на Никушор Дан.
На въпрос кой от кандидатите би бил най-способен да създаде благосъстояние за хората, да се бори срещу корупцията, да бъде силен лидер, да спазва обещанията си, да поддържа стабилността на страната, да подкрепя бизнеса и да подсили позицията на Румъния в Европейския съюз, 27 процента от анкетираните са посочили Джордже Симион, 20 процента – Никушор Дан, 20 процента – Виктор Понта, 14 процента – Крин Антонеску, 4 процента – Елена Ласкони, а 15 процента за казали, че не знаят.
Що се отнася до мнението на румънците за политическите партии, 34 процента имат доста добро мнение за АУР, а 63 процента – не твърде добро. За участващата в управляващата коалиция Национално-либерална партия (НЛП) 26 процента имат доста добро мнение, а 70 процента – не твърде добро, за Демократичния съюз на унгарците в Румъния (ДСУР), също част от коалицията, 26 процента имат доста добро мнение, а 66 процента – не особено добро.
За опозиционния ССР 25 процента имат доста добро мнение, а 70 процента – не твърде добро, за крайнодясната Партия на младите хора (ПОТ) 22 процента имат доста добро мнение, а 64 процента – не твърде добро, за управляващата Социалдемократическа партия (СДП) 20 процента имат доста добро мнение, а 76 процента – не особено добро, а за крайнодясната партия SOS Румъния добро мнение имат 13 процента от анкетираните, а 81 процента – не твърде добро.
Проучването е осъществено чрез телефонно интервю с участието на 1030 души в периода 4-14 април. Извадката е представителна за населението на Румъния на възраст над 18 години
Предишни социологически проучвания също посочват лидера на АУР Джордже Симион като фаворит в президентската надпревара, но подреждането на останалите кандидати варира съществено.
Според публикувано вчера проучване на агенция „АтласИнтел“ Симион би получил 33,4 процента от гласовете, следван от кандидата на управляващата коалиция Крин Антонеску с 24,7 процента. Независимият кандидат и настоящ кмет на Букурещ Никушор Дан се нарежда на трето място с 21,2 на сто, независимият кандидат и бивш премиер Виктор Понта е четвърти с 9,7 процента, а Елена Ласкони – пета с 5 на сто.
Друга анкета, публикувана в понеделник от компанията „Флаш Дейта“, поставя на първо място лидера на АУР Джордже Симион с 27 процента, следван от кандидата на управляващата коалиция Крин Антонеску с 26 процента, а на трето място остава кметът на Букурещ и независим кандидат Никушор Дан. Следват Елена Ласкони от Съюз за спасение на Румъния с 9 процента и независимият кандидат Виктор Понта с 8 процента.
Преди това проучване на института Сочиопол, публикувано на 6 април, постави Джордже Симион на първо място с 35 процента от намеренията за вот, следван от Виктор Понта с 23 процента. Трети остава Никушор Дан с 16 процента, следван от Крин Антонеску с 15 процента. Елена Ласкони получава 10 процента.
Първият кръг на президентските избори ще се състои на 4 май, а вторият – на 18 май.
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
ЕС е за преговори със САЩ, но ще наложи мита от 25% върху американски внос
-
Спортпреди 1 седмица
Волейболният Нефтохимик прекрати договора на капитана си Аксел Трухчев по взаимно съгласие
-
Българияпреди 1 седмица
Необходимо е да позиционираме страната ни като дестинация за високотехнологични инвестиции в областта на изкуствения интелект, заяви президентът Радев
-
Бизнеспреди 1 седмица
Как и защо Джеф Безос промени отношението си към Доналд Тръмп
-
Балканипреди 1 седмица
Кая Калас от Тирана: Присъединяването на Албания към ЕС до 2030 г. е реалистична цел
-
Българияпреди 4 дни
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговската война на Тръмп заплашва с глобална рецесия
-
Българияпреди 7 дни
Публично обсъждане на проекта за бюджет на Община Благоевград за 2025 г. се състоя в града