Балкани
Световният ден на гръцкия език – 9 февруари – става част от календара на ЮНЕСКО

Изпълнителният съвет на ЮНЕСКО е приел решение 9 февруари да се отбелязва като Световен ден на гръцкия език, съобщи гръцката държавна телевизия ЕРТ.
„Единодушното приемане на решението за „Световен ден на гръцкия език“, което беше внесено съвместно от 87 страни членки на организацията, увенчава продължителните усилия на Министерството на външните работи (на Гърция) в координация с постоянната делегация на Гърция в ЮНЕСКО (и) с научната подкрепа на професора по езикознание Георгиос Бабиньотис“, се казва в съобщение на гръцкото външно министерство.
С решението на Изпълнителния комитет се дава признание за глобалния характер и световния принос на гръцкия език в културното наследство на човечеството, се казва в съобщението. В решението се подчертава непрекъснатата 40-вековна история на устната традиция и 35-вековната писмена традиция на гръцкия език, влиянието му върху всички останали европейски езици, както и обстоятелството, че той и до днес представлява неизчерпаем извор за международната научна терминология.
Официалното обявяване на 9 февруари за Световен ден на гръцкия език ще стане по време на 43-ата Генерална асамблея на ЮНЕСКО през ноември 2025 г.
Световният ден на гръцкия език е празнуван за първи път в Неапол на 20 май 2016 г. по инициатива на Федерацията на гръцките общности и братства в Италия. По предложение на Специалната комисия за елинизма от диаспората е определена датата 9 февруари, когато се чества годишнината от смъртта на гръцкия национален поет Дионисиос Соломос, по чиито стихове е създаден и гръцкият национален химн.
/МИД/
Източник: БТА
Балкани
Аджерпрес: По програма „RO-CULTURA“ бяха отпуснати 34 милиона евро за представяне на културното наследство на Румъния

Румъния положи усилия за обединяване, спасяване и подобряване на своето културно наследство с помощта на външни средства, отпуснати от Норвегия, Исландия и Лихтенщайн в размер на 34 милиона евро, каза министърът на културата на Румъния Наталия Интотеро на 16 април по време на пресконференцията по повод закриването на програмата „RO-CULTURA“, предаде Аджерпрес специално за БТА.
По „RO-CULTURA“ бяха отправени седем покани и бяха финансирани 67 проекта, изпълнени на национално ниво, които допринесоха за постигане на целите на програмата: осем проекта се занимаваха с възстановяването и капитализирането на изграденото културно наследство; 39 проекта – с укрепване на културното предприемачество; девет проекта – с организиране на иновативни изложби с реставрирани и класифицирани предмети на културното наследство; десет проекта бяха насочени към насърчаване на културата на ромското малцинство; и един предварително определен проект, изпълнен от Националния музей на селото „Димитрие Густи“.
Според координатора на „RO-CULTURA“ Моника Драган, в резултат на действията по програмата, осем исторически паметника са били възстановени за обществеността в Тимиш, Сибиу, Яш, Хунедоара, Плоещ, Решица, Търговище и Букурещ. Над 1,2 милиона души участваха в организираните културни събития; проведени бяха над 660 културни дейности, реставрирани бяха над 430 обекта на културното наследство. Около 290 работни места бяха създадени в областта на културата, а над 470 професионалисти в културния сектор се възползваха от обучение, наставничество или обмен на опит. Над 2800 роми бяха пряко включени в културни дейности.
Освен това по линия на Фонда за двустранни отношения бяха организирани четири покани за финансиране с общ бюджет над 330 000 евро, които подкрепиха 46 стипендии за пътувания и 18 артистични резиденции.
Представителят на норвежкото посолство в Букурещ и координатор на грантовете на ЕИП Керстин Валберг каза, че тази програма е мощен пример за това как културното сътрудничество може да изгради трайни връзки между Румъния и спонсориращите държави – Исландия, Лихтенщайн и Норвегия.
Тя добави, че културата отваря пространства за диалог, приобщаване и иновации.
„Програмата показа как културата може да доведе както до социална промяна, така и до икономическо развитие. Инвестирайки в културното наследство, ние правим повече от възстановяване на паметници, ние възвръщаме идентичността“, каза тя.
„Ние свързваме миналото с настоящето и създаваме смисъл за бъдещето, което е особено силно, когато включва гласове, които са били маргинализирани, като ромската общност“, подчертва Валберг.
Тя добави, че поне 10% от програмата е посветена на подобряване на положението на ромското население не само чрез защита, но и чрез участие, което е много важно.
Общата цел на програмата „RO-CULTURA“ (AP 14 „Културно предприемачество, културно наследство и културен обмен“) е укрепване на икономическото и социално развитие чрез културно сътрудничество, културно предприемачество и управление на културното наследство.
(Новина, избрана от румънската агенция АДЖЕРПРЕС за публикуване от БТА съгласно договора за сътрудничество между агенциите)
Източник: БТА
Балкани
Риметя – румънското село, където слънцето изгрява два пъти

Румънското село Риметя е засвидетелствано в историческите документи още през 1257 г. В миналото то било важен занаятчийски център. Обитавали го саксонци и секели (част от унгарската етническа група). В настоящето е горд носител на приза “дестинация на 2025 г.” и наградата “Нашата Европа” (Europa Nostra) на Европейската комисия. През 1999 г. бе номинирано и за включване в списъка на ЮНЕСКО за световно културно наследство, а през 2000 г. Националната служба за исторически паметници го определи за защитена архитектурна зона.
Селото се намира почти по средата между два окръга – Клуж и Алба-Юлия, в подножието на планината Апусени. Оградено е от високи планини. Най-известната от тях е варовиковият масив Пиатра Секуюлуй (Piatra Secuiiului), който е разделен на две части от дере. Това разделение на масива е и причината Риметя да се нарича още селото, където слънцето изгрява два пъти. Уникалният феномен може да бъде наблюдаван през юли. Поради местоположението на селото в подножието на планината, слънцето изгрява, след това се скрива зад нейния гребен и изгрява отново.
Но не само това явление привлича туристите, а обликът на Риметя. Неслучайно Дойче Веле го нарече едно от най-красивите села в цялата страна. Сами ще се убедите в това, докато разглеждате грижливо реставрираните стари бели къщи със зелени капандури на прозорците и цветни табелки с техните номера. Някои от къщите са превърнати в магазини за сувенири, където можете да намерите и чай с билки, характерни за региона, както и вкусни сладка по домашна рецепта.
Най-старата къща датира от 1668 г. Спомени от едно време се пазят и в Етнографския музей в селото, който съхранява огромна колекция от народни носии от района и други предмети, използвани някога от местните жители. Наблизо има и мелница, която датира от 1752 г. и се смята за една от най-старите в района.
(Посещението на Риметя бе осъществено в рамките на медийно пътуване по проекта “Атрактивна Румъния“)
/СГ/
Източник: БТА
Балкани
АТА: Албанският език ще се изучава в държавно училище в Ню Йорк

За първи път в историята на държавната образователна система в Съединените американски щати албанският език ще се преподава в държавно училище в Ню Йорк. Това съобщи за БТА албанската агенция АТА.
Тази двуезична програма, първата по рода си, ще се осъществява от Департамента по образованието на град Ню Йорк (NYCDOE) и ще започне през учебната 2025/2026 година.
Новината беше съобщена от политическия ръководител на управляващата Социалистическа партия за диаспората Таулянт Бала. Той написа, че това е историческа стъпка за съхраняването на албанския език и култура при диаспората.
Той изрази специални благодарности на Дрита Джонгецай – заместник-директор на училището, член на Координационния съвет на диаспората и основател на организацията „Децата на орела” (“Children of the Eagle”) – за нейния ключов принос за реализирането на този проект.
Програмата ще се провежда пет дни в седмицата, на албански и английски, от сертифицирани учители от Департамента по образованието на град Ню Йорк и ще стартира в Бронкс, Ню Йорк.
Това е важно постижение за албанската общност в САЩ и конкретен пример за това как диаспората може да изгради трайни културни и образователни мостове между поколенията.
(Новина, избрана от албанската агенция АТА за публикуване от БТА съгласно договора за сътрудничество между агенциите).
/МИД/
Източник: БТА
-
Българияпреди 7 дни
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Святпреди 1 седмица
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата
-
Святпреди 1 седмица
Иранският външен министър разговаря с омански представители в Маскат
-
Бизнеспреди 1 седмица
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия
-
Балканипреди 7 дни
Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести
-
Българияпреди 5 дни
Административни услуги започват да предлагат още 300 станции на „Български пощи“ от днес
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговски развод между САЩ и Китай – митата вече са 145% срещу 125%
-
Бизнеспреди 1 седмица
Европа и САЩ: Трансатлантическият разлом