Свържете се с нас

Балкани

Студенти в Ниш протестират пред Медицинския факултет срещу възобновяването на учебния процес

Студенти, преподаватели, граждани, ветерани и мотористи се събраха днес пред Медицинския факултет в Ниш, Южна Сърбия, за да протестират срещу решението на ръководството на факултета от днес да започне вторият семестър с онлайн обучение, съобщават сръбските медии.

Предвижда се протестът да продължи до 15 часа местно време (16 часа българско време). Студентите ще четат Хипократовата клетва, планирани са и речи, съобщава информационният сайт „Южни вести“.

Студентите от факултета по медицина в Ниш гласуваха на студентски съвет, че не се отказват от блокадата, но въпреки това ръководството съобщи, че от днес започва вторият семестър, предимно с онлайн лекции. Според студентите и много преподаватели това решение е нелегитимно, но ръководството е на обратното мнение.

Районът пред факултета е изпълнен с хора, а мотористи и ветерани са разположени край сградата, за да защитават студентите, отбелязва регионалната телевизия Ен1.

Вълна от протести начело със студенти заля Сърбия след падането на козирката на гарата в Нови Сад на 1 ноември, в резултат на което починаха 16 души. В рамките на протестните действия студентите блокират около 60 факултета в страната. Според протестиращите до трагедията се е стигнало заради корупционни практики, довели до некачествен ремонт на гарата. Те искат да бъде понесена политическата и наказателна отговорност за случилото се, настояват да се води борба срещу корупцията, а институциите да работят без политически натиск и влияние.

/С-АМ/

Източник: БТА

Балкани

Риметя – румънското село, където слънцето изгрява два пъти

Румънското село Риметя е засвидетелствано в историческите документи още през 1257 г. В миналото то било важен занаятчийски център. Обитавали го саксонци и секели (част от унгарската етническа група). В настоящето е горд носител на приза “дестинация на 2025 г.” и наградата “Нашата Европа” (Europa Nostra) на Европейската комисия. През 1999 г. бе номинирано и за включване в списъка на ЮНЕСКО за световно културно наследство, а през 2000 г. Националната служба за исторически паметници го определи за защитена архитектурна зона.

Селото се намира почти по средата между два окръга – Клуж и Алба-Юлия, в подножието на планината Апусени. Оградено е от високи планини. Най-известната от тях е варовиковият масив Пиатра Секуюлуй (Piatra Secuiiului), който е разделен на две части от дере. Това разделение на масива е и причината Риметя да се нарича още селото, където слънцето изгрява два пъти. Уникалният феномен може да бъде наблюдаван през юли. Поради местоположението на селото в подножието на планината, слънцето изгрява, след това се скрива зад нейния гребен и изгрява отново.

Но не само това явление привлича туристите, а обликът на Риметя. Неслучайно Дойче Веле го нарече едно от най-красивите села в цялата страна. Сами ще се убедите в това, докато разглеждате грижливо реставрираните стари бели къщи със зелени капандури на прозорците и цветни табелки с техните номера. Някои от къщите са превърнати в магазини за сувенири, където можете да намерите и чай с билки, характерни за региона, както и вкусни сладка по домашна рецепта. 

Най-старата къща датира от 1668 г. Спомени от едно време се пазят и в Етнографския музей в селото, който съхранява огромна колекция от народни носии от района и други предмети, използвани някога от местните жители. Наблизо има и мелница, която датира от 1752 г. и се смята за една от най-старите в района. 

(Посещението на Риметя бе осъществено в рамките на медийно пътуване по проекта “Атрактивна Румъния“)

/СГ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Балкани

АТА: Албанският език ще се изучава в държавно училище в Ню Йорк

За първи път в историята на държавната образователна система в Съединените американски щати албанският език ще се преподава в държавно училище в Ню Йорк. Това съобщи за БТА албанската агенция АТА.

Тази двуезична програма, първата по рода си, ще се осъществява от Департамента по образованието на град Ню Йорк (NYCDOE) и ще започне през учебната 2025/2026 година.

Новината беше съобщена от политическия ръководител на управляващата Социалистическа партия за диаспората Таулянт Бала. Той написа, че това е историческа стъпка за съхраняването на албанския език и култура при диаспората.

Той изрази специални благодарности на Дрита Джонгецай – заместник-директор на училището, член на Координационния съвет на диаспората и основател на организацията „Децата на орела” (“Children of the Eagle”) – за нейния ключов принос за реализирането на този проект.

Програмата ще се провежда пет дни в седмицата, на албански и английски, от сертифицирани учители от Департамента по образованието на град Ню Йорк и ще стартира в Бронкс, Ню Йорк.

Това е важно постижение за албанската общност в САЩ и конкретен пример за това как диаспората може да изгради трайни културни и образователни мостове между поколенията.

(Новина, избрана от албанската агенция АТА за публикуване от БТА съгласно договора за сътрудничество между агенциите).

/МИД/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Балкани

КосоваПрес: Османи награди с медали оцелелите от сексуално насилие: „Вие сте гласът на истината, който чака справедливост“

Президентът на Косово Вьоса Османи награди днес с медал „Почетен гражданин на републиката“ оцелелите от сексуално насилие по време на последната война в Косово (1998-1999 г.) Васфийе Красничи-Гудман, Шюхрете Тахири-Сюлеймани и Рамадан Нишори. Това предаде за БТА агенция КосоваПрес.

Османи заяви, че тези три имена ще останат завинаги гравирани в колективното съзнание на народа. Тя допълни, че оцелелите от насилие са осветили пътя към истината, справедливостта и надеждата със своята болка.

На церемонията Османи каза, че има моменти, в които думите не са достатъчни, за да изразят благодарността.

Преживелият сексуално насилие Рамадан Нишори благодари на всички, които са го подкрепили от деня, в който реши да сподели публично историята си. „Поздравявам всички наши хора, които много ме подкрепиха. Благодаря ви много“, каза Нишори.

Васфийе Красничи-Гудман призова всички, преживели сексуално насилие тогава, да потърсят справедливост.

Шюхрете Тахири-Сюлеймани благодари на президента за нейната подкрепа и на други за куража, който са им дали.

Точният брой на хората, които са били изнасилени по време на последната война в Косово, не е известен, но докладите говорят за около 20 000. Техните истории остават неразказани, тъй като оцелелите все още се страхуват от стигмата и предразсъдъците и мълчат.

(Това е новина от деня в Косово, избрана от агенция КосоваПрес за публикуване от БТА съгласно споразумението за обмен на информация и професионално сътрудничество, което предвижда всеки ден националните информационни агенции на България и Косово да си разменят директно избрана от другата агенция новина на деня от съответната страна, а другата агенция да я публикува на своя интернет сайт с изрично посочване и цитиране на партньора й като източник.)

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Балканипреди 21 минути

Риметя – румънското село, където слънцето изгрява два пъти

Святпреди 39 минути

Иранският външен министър пристигна в Рим за втория кръг от непреките ядрени разговори със САЩ

Обществопреди 40 минути

Градският транспорт в София ще е с удължено работно време

Българияпреди 51 минути

Възстановява се организацията на движение по пътя София – Кулата с две ленти към столицата, съобщиха от Агенция „Пътна инфраструктура“

Обществопреди един час

Разходка днес? Защо не, но не забравяйте чадъра

Икономикапреди един час

Разнопосочно движение в цените на основните зърнени култури по световните борси през седмицата отчитат от ССБ

Святпреди един час

Американски сенатор се срещна с депортиран по погрешка салвадорец в хотел и призова той да бъде освободен

Обществопреди 2 часа

Кола на лизинг или кеш

Святпреди 2 часа

Ядрените преговори между Иран и САЩ се подновяват днес в Рим

Българияпреди 2 часа

Променя се организацията на движение на градския транспорт в София за великденските празници

Святпреди 3 часа

Китай и Камбоджа се договориха да финансират 150-километров канал, свързващ Меконг със Сиамския залив

Обществопреди 3 часа

На Велика Събота свършва Страстната седмица

Бизнеспреди 5 дни

Как ще реагира ЕЦБ на търговската война на Тръмп

Икономикапреди 5 дни

Европейският съюз официално отложи за 14 юли прилагането на ответни мита върху вноса от САЩ

Балканипреди 4 дни

ХИНА: Десет години от регистрацията на първото защитено наименование на хърватски продукт в ЕС

Политикапреди 5 дни

Иван Костов: Тази война няма да свърши скоро

Политикапреди 5 дни

Доган обяви, че колективното тяло на ДПС страда. И поиска промени в ръководството (Видео)

Политикапреди 4 дни

ДПС-ДПС отново решава да продължи ли подкрепата си за правителството

Политикапреди 4 дни

Подписва се договор за търсене на нефт и природен газ в Черно море

Обществопреди 4 дни

Рибата си отдъхва, риболовът е забранен от днес

Политикапреди 5 дни

КЗД повторно осъди Костадинов за реч на омразата във Фейсбук

Политикапреди 5 дни

Киселова за войната по пътищата: Само с промени в закона няма да стане

Икономикапреди 5 дни

С рязко повишение на индексите закриха търговията европейските пазари

Българияпреди 4 дни

С благотворителни инициативи ще преминат великденските празници в Кюстендил

Новини