Свържете се с нас

Балкани

Румъния и Сърбия изпреварват България по брой на жертвите на пътя сред съседните страни

Румъния и Сърбия изпреварват България по брой на загиналите в пътни катастрофи през 2024 г., според справка, изготвена от БТА на базата на статистическите данни от България и нейните съседни страни.

Доклад на Главна дирекция „Национална полиция“ показва, че през цялата 2024 г. на територията на България са настъпили 7173 пътнотранспортни произшествия, при които са загинали 478 души. Ранени са 9054 участници в движението по пътищата, от които 1888 са тежко пострадали, а 7166 – леко. Простата сметка показва, че при население от около 6,44 милиона души това се равнява на 74 загинали на един милион в катастрофи по българските пътища. 

По брой на жертвите при ПТП България е трета след Румъния със смъртност от 76 загинали на един милион и Сърбия със 75 загинали на един милион.

Според данни на румънската полиция за периода януари-декември 2024 г. в Румъния са станали 3862 тежки пътно-транспортни произшествия, при които са загинали 1333 души, а тежко пострадали са били 2980 души. Това означава смъртност от 76 на един милион жители (при осреднени месечни данни на базата на представената статистика).

По пътищата на Сърбия от 1 януари до 29 декември 2024 г. са станали 31 922 пътнотранспортни произшествия, при които са загинали 501 души, т.е. 75 загинали на един милион (при население от 6,65 милиона души).

В Република Северна Македония 142 души са загинали при общо 8457 пътнотранспортни произшествия, т.е. 68 души на един милион население, в Гърция жертвите на пътя са 654, което се равнява на 61 души на един милион, а в Турция загиналите са 2713, или 32 на един милион души население, показват данните, оповестени от националните полицейски служби на тези страни.

/С-АМ/

Източник: БТА

Балкани

Риметя – румънското село, където слънцето изгрява два пъти

Румънското село Риметя е засвидетелствано в историческите документи още през 1257 г. В миналото то било важен занаятчийски център. Обитавали го саксонци и секели (част от унгарската етническа група). В настоящето е горд носител на приза “дестинация на 2025 г.” и наградата “Нашата Европа” (Europa Nostra) на Европейската комисия. През 1999 г. бе номинирано и за включване в списъка на ЮНЕСКО за световно културно наследство, а през 2000 г. Националната служба за исторически паметници го определи за защитена архитектурна зона.

Селото се намира почти по средата между два окръга – Клуж и Алба-Юлия, в подножието на планината Апусени. Оградено е от високи планини. Най-известната от тях е варовиковият масив Пиатра Секуюлуй (Piatra Secuiiului), който е разделен на две части от дере. Това разделение на масива е и причината Риметя да се нарича още селото, където слънцето изгрява два пъти. Уникалният феномен може да бъде наблюдаван през юли. Поради местоположението на селото в подножието на планината, слънцето изгрява, след това се скрива зад нейния гребен и изгрява отново.

Но не само това явление привлича туристите, а обликът на Риметя. Неслучайно Дойче Веле го нарече едно от най-красивите села в цялата страна. Сами ще се убедите в това, докато разглеждате грижливо реставрираните стари бели къщи със зелени капандури на прозорците и цветни табелки с техните номера. Някои от къщите са превърнати в магазини за сувенири, където можете да намерите и чай с билки, характерни за региона, както и вкусни сладка по домашна рецепта. 

Най-старата къща датира от 1668 г. Спомени от едно време се пазят и в Етнографския музей в селото, който съхранява огромна колекция от народни носии от района и други предмети, използвани някога от местните жители. Наблизо има и мелница, която датира от 1752 г. и се смята за една от най-старите в района. 

(Посещението на Риметя бе осъществено в рамките на медийно пътуване по проекта “Атрактивна Румъния“)

/СГ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Балкани

АТА: Албанският език ще се изучава в държавно училище в Ню Йорк

За първи път в историята на държавната образователна система в Съединените американски щати албанският език ще се преподава в държавно училище в Ню Йорк. Това съобщи за БТА албанската агенция АТА.

Тази двуезична програма, първата по рода си, ще се осъществява от Департамента по образованието на град Ню Йорк (NYCDOE) и ще започне през учебната 2025/2026 година.

Новината беше съобщена от политическия ръководител на управляващата Социалистическа партия за диаспората Таулянт Бала. Той написа, че това е историческа стъпка за съхраняването на албанския език и култура при диаспората.

Той изрази специални благодарности на Дрита Джонгецай – заместник-директор на училището, член на Координационния съвет на диаспората и основател на организацията „Децата на орела” (“Children of the Eagle”) – за нейния ключов принос за реализирането на този проект.

Програмата ще се провежда пет дни в седмицата, на албански и английски, от сертифицирани учители от Департамента по образованието на град Ню Йорк и ще стартира в Бронкс, Ню Йорк.

Това е важно постижение за албанската общност в САЩ и конкретен пример за това как диаспората може да изгради трайни културни и образователни мостове между поколенията.

(Новина, избрана от албанската агенция АТА за публикуване от БТА съгласно договора за сътрудничество между агенциите).

/МИД/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Балкани

КосоваПрес: Османи награди с медали оцелелите от сексуално насилие: „Вие сте гласът на истината, който чака справедливост“

Президентът на Косово Вьоса Османи награди днес с медал „Почетен гражданин на републиката“ оцелелите от сексуално насилие по време на последната война в Косово (1998-1999 г.) Васфийе Красничи-Гудман, Шюхрете Тахири-Сюлеймани и Рамадан Нишори. Това предаде за БТА агенция КосоваПрес.

Османи заяви, че тези три имена ще останат завинаги гравирани в колективното съзнание на народа. Тя допълни, че оцелелите от насилие са осветили пътя към истината, справедливостта и надеждата със своята болка.

На церемонията Османи каза, че има моменти, в които думите не са достатъчни, за да изразят благодарността.

Преживелият сексуално насилие Рамадан Нишори благодари на всички, които са го подкрепили от деня, в който реши да сподели публично историята си. „Поздравявам всички наши хора, които много ме подкрепиха. Благодаря ви много“, каза Нишори.

Васфийе Красничи-Гудман призова всички, преживели сексуално насилие тогава, да потърсят справедливост.

Шюхрете Тахири-Сюлеймани благодари на президента за нейната подкрепа и на други за куража, който са им дали.

Точният брой на хората, които са били изнасилени по време на последната война в Косово, не е известен, но докладите говорят за около 20 000. Техните истории остават неразказани, тъй като оцелелите все още се страхуват от стигмата и предразсъдъците и мълчат.

(Това е новина от деня в Косово, избрана от агенция КосоваПрес за публикуване от БТА съгласно споразумението за обмен на информация и професионално сътрудничество, което предвижда всеки ден националните информационни агенции на България и Косово да си разменят директно избрана от другата агенция новина на деня от съответната страна, а другата агенция да я публикува на своя интернет сайт с изрично посочване и цитиране на партньора й като източник.)

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Балканипреди 23 минути

Риметя – румънското село, където слънцето изгрява два пъти

Святпреди 41 минути

Иранският външен министър пристигна в Рим за втория кръг от непреките ядрени разговори със САЩ

Обществопреди 42 минути

Градският транспорт в София ще е с удължено работно време

Българияпреди 53 минути

Възстановява се организацията на движение по пътя София – Кулата с две ленти към столицата, съобщиха от Агенция „Пътна инфраструктура“

Обществопреди един час

Разходка днес? Защо не, но не забравяйте чадъра

Икономикапреди един час

Разнопосочно движение в цените на основните зърнени култури по световните борси през седмицата отчитат от ССБ

Святпреди 2 часа

Американски сенатор се срещна с депортиран по погрешка салвадорец в хотел и призова той да бъде освободен

Обществопреди 2 часа

Кола на лизинг или кеш

Святпреди 2 часа

Ядрените преговори между Иран и САЩ се подновяват днес в Рим

Българияпреди 2 часа

Променя се организацията на движение на градския транспорт в София за великденските празници

Святпреди 3 часа

Китай и Камбоджа се договориха да финансират 150-километров канал, свързващ Меконг със Сиамския залив

Обществопреди 3 часа

На Велика Събота свършва Страстната седмица

Бизнеспреди 5 дни

Как ще реагира ЕЦБ на търговската война на Тръмп

Икономикапреди 5 дни

Европейският съюз официално отложи за 14 юли прилагането на ответни мита върху вноса от САЩ

Балканипреди 4 дни

ХИНА: Десет години от регистрацията на първото защитено наименование на хърватски продукт в ЕС

Политикапреди 5 дни

Иван Костов: Тази война няма да свърши скоро

Политикапреди 5 дни

Доган обяви, че колективното тяло на ДПС страда. И поиска промени в ръководството (Видео)

Политикапреди 4 дни

ДПС-ДПС отново решава да продължи ли подкрепата си за правителството

Политикапреди 4 дни

Подписва се договор за търсене на нефт и природен газ в Черно море

Обществопреди 4 дни

Рибата си отдъхва, риболовът е забранен от днес

Политикапреди 5 дни

КЗД повторно осъди Костадинов за реч на омразата във Фейсбук

Политикапреди 5 дни

Киселова за войната по пътищата: Само с промени в закона няма да стане

Икономикапреди 5 дни

С рязко повишение на индексите закриха търговията европейските пазари

Българияпреди 4 дни

С благотворителни инициативи ще преминат великденските празници в Кюстендил

Новини