Балкани
Опасността от страна на Русия е по-голяма отколкото преди две-три години, предупреди началникът на Генералния щаб на отбраната на Румъния

Началникът на Генералния щаб на отбраната на Румъния Георгица Влад заяви в предаване на телевизия Про ТВ, че опасността от страна на Русия е „отчетлива“ и по-голяма, отколкото преди две-три години, съобщава Радио Свободна Европа-Румъния. Той също така говори за уязвимите места в оборудването на румънската армия.
„Колкото по-дълго продължава конфликтът (в Украйна), толкова по-сериозни стават заплахите за сигурността“, посочи началникът на Генералния щаб на отбраната.
Той добави, че „съществува безпокойството, че Русия ще използва този (потенциален) мир, за да се превъоръжи, да се подготви за бъдещ конфликт. Русия не се е отказвала никога да си върне пространствата на влияние на бившия Съветски съюз“.
Във връзка с намеренията на Москва Влад Георгица казва, че сценарият, според който Русия иска да стигне до устието на Дунав, е „вероятен“.
„Амбицията на Руската федерация беше да стигне до топлите морета“, добави той.
Георгица Влад посочва, че в съюзническите среди на отбраната и сигурността се обсъжда възможността в краткосрочен или средносрочен план Русия да тества сплотеността на НАТО и прилагането на член 5 от договора на алианса.
Изданието напомня, че според член 5 атака срещу една страна членка на НАТО се смята за атака срещу всички членки, следователно те се ангажират да подкрепят атакуваната страна чрез всяко необходимо действие, включително използване на въоръжените сили.
Началникът на генералния щаб също така призна за някои слаби места във въоръжението на румънската армия, като например танковете T-55 от съветско производство, които по думите му са уязвими в условията на съвременна война. Три от петте танкови батальона на Румъния са съставени от съветски танкове модел T-55.
„Това е уязвимост, която се опитваме чрез програмите за въоръжаване да премахнем. Имаме вече подписан договор за един батальон Abrams SEP v3 (танкове, произведени в САЩ), което е последната версия“, отбеляза Георгица Влад.
Друга слабост, призната от началника на Генералния щаб, е свързана с артилерийските картечниците и пушки, които са с различен калибър от стандарта на НАТО.
„Проблемът е, че сме сред малкото, които все още имаме на въоръжение този тип оръжие. И в случай на конфликт от типа на този в Украйна, дори да искат съюзниците да ти помогнат, не биха могли да ни помогнат с подобно оръжие или подобни боеприпаси. Артилерийското оръжие в Румъния е с калибър 152. Всички страни в НАТО имат калибър 155. В случай на конфликт няма да има с какво да ни се помогне“, отбеляза началникът на Генералния щаб.
Източник: БТА
Балкани
През първите три месеца на годината Турция е изнесла килими с обща площ над 138 милиона квадратни метра

През първите три месеца на 2025 г. Турция е изнесла килими с обща площ над 138 милиона квадратни метра, генерирайки печалба от 691,4 милиона долара, сочат данни на Съюза на износителите в Югоизточен Анадол (GAİB), цитирани от Анадолската агенция.
Най-голям брой килими през първото тримесечие на 2025 г. са изнесени за САЩ, като турският бизнес е генерирал печалба от 192,4 милиона долара от американските купувачи. На второ място се нарежда Саудитска Арабия, като турските килимари са спечелили общо 93,5 милиона долара от търговията с арабската страна. В челната тройка се нарежда и Великобритания, като Турция е генерирала 53 милиона долара от британските купувачи.
„Постоянно получаваме позитивна обратна връзка от компаниите, които участват в нашите международни изложения. Организирахме подобни изложения в Индия, Австралия, Малайзия, Танзания, Кения, Мавритания и Сенегал, а сега планираме подобни и в Обединените арабски емирства, Катар, Финландия, Швеция и Норвегия“, заяви пред Анадолската агенция председателят на Съюза на износителите на килими в Югоизточен Анадол (GAHİB) Зейнал Абидин Каплан, като изрази надеждите за увеличаване на износа на килими през настоящата година.
През изминалата година износът на килими от Турция е генерирал 2,8 милиарда долара печалба, посочва още Каплан.
/МИД/
Източник: БТА
Балкани
МИНА: Черногорският вицепремиер Филип Иванович официално откри павилиона на Черна гора на ЕКСПО 2025 в Осака

Вицепремиерът по външните работи и европейските въпроси на Черна гора Филип Иванович официално откри павилиона на страната на Световното изложение Експо 2025 в Осака, предаде за БТА черногорската агенция МИНА.
По този повод Иванович подчерта важността на участието на Черна гора в ЕКСПО 2025, като добави, че павилионът на Черна гора е проектиран като комбинация от традиция и модерност – символ на автентичност, откритост и хармония с природата.
Според прессъобщението на черногорското правителство павилионът изпраща послание, че Черна гора е страна на диалога, знанието и сътрудничеството, готова за изграждане на нови партньорства и приятелства.
Изпълнителният директор на Асоциацията за приятелство между Черна гора и Япония Киеко Оку припомни дългогодишните връзки между двете нации и приятелството, отбелязано символично през последните години чрез засаждането на черешови дървета в Черна гора.
Членовете на черногорската делегация, включително министърът на териториалното устройство, градоустройството и държавната собственост Славен Радунович и министърът на туризма Симонида Кордич, също присъстваха на церемонията по откриването.
(Тази информация се разпространява от БТА по договор с черногорската агенция МИНА)
/ЕЩ/
Източник: БТА
Балкани
ХИНА: Годишната инфлация в Хърватия се забавя до 3,2% през март

Годишната инфлация в Хърватия през март 2025 г., измерена чрез националния индекс на потребителските цени, възлиза на 3,2%, като цените са се повишили средно с 0,4% спрямо февруари, според ревизираните данни, публикувани днес от Хърватското статистическо бюро (DZS), предаде ХИНА.
Това бележи втори пореден месец на забавяне на ръста на цените на годишна база.
Продължилата месеци тенденция на забавяне на инфлацията беше прекъсната през октомври 2024 г., когато цените нараснаха с 2,2% на годишна база, последва повишение с 2,8% през ноември, 3,4% през декември и 4,0% през януари 2025 г. Въпреки това през февруари 2025 г. инфлацията отново започна да намалява, спадайки до 3,7%, и низходящата тенденция продължи през март.
Най-рязък годишен ръст на потребителските цени през март е отчетен в категория ресторанти и хотели, които се повишават с 9,4%.
Цените също са се повишили с по 5,7% в отдих и култура и различни стоки и услуги, здравеопазване (5,4%), образование (5,3%) и храни и безалкохолни напитки (4,7%).
Цените в категорията жилище, вода, електричество, газ и други горива са с 4,5% по-високи на годишна база, а цените на алкохолните напитки и тютюневите изделия са се повишили с 2,6%.
Увеличението на цените се забавя от по-ниските цени в категорията облекло и обувки (-2,7%) и в комуникациите (-1,3%).
Цените на стоките и услугите за лично потребление, измерени чрез хармонизирания индекс на потребителските цени (ХИПЦ), през март 2025 г. са по-високи средно с 4,3% спрямо март 2024 г. и с 0,4% спрямо февруари.
Данните за ХИПЦ показват, че Хърватия продължава да има едно от най-високите нива на инфлация в еврозоната.
(Тази информация се разпространява от БТА по договор с хърватската агенция ХИНА)
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
ЕС е за преговори със САЩ, но ще наложи мита от 25% върху американски внос
-
Спортпреди 1 седмица
Волейболният Нефтохимик прекрати договора на капитана си Аксел Трухчев по взаимно съгласие
-
Българияпреди 1 седмица
Необходимо е да позиционираме страната ни като дестинация за високотехнологични инвестиции в областта на изкуствения интелект, заяви президентът Радев
-
Бизнеспреди 1 седмица
Как и защо Джеф Безос промени отношението си към Доналд Тръмп
-
Българияпреди 1 седмица
Над два килограма суха тревиста маса е открита от служители на полицията в Благоевград
-
Балканипреди 1 седмица
Кая Калас от Тирана: Присъединяването на Албания към ЕС до 2030 г. е реалистична цел
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговската война на Тръмп заплашва с глобална рецесия
-
Българияпреди 6 дни
Публично обсъждане на проекта за бюджет на Община Благоевград за 2025 г. се състоя в града