Свят
Кремъл предупреди за опасност от ескалация на конфликта в Украйна, ако Германия изпрати на Киев ракети „Таурус“

Кремъл днес предупреди, че има риск от ескалация на конфликта в Украйна, ако Германия реши да достави на Киев ракети с голям обсег „Таурус“, след като бъдещият канцлер Фридрих Мерц заяви, че е склонен на подобна стъпка при единодушие от европейските страни, предаде Франс прес.
Мерц „подкрепя различни мерки, които могат да доведат и неизбежно ще доведат до нова, по-нататъшна ескалация на ситуацията в Украйна“, заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков.
Той изрази и съжаление от факта, че Мерц „води кампания в полза на задълбочаване“ на конфликта, а „сходна позиция се наблюдава“ и другаде в Европа.
„За нещастие е вярно, че европейските столици не са склонни да търсят начини за започване на мирни преговори, а по-скоро да провокират удължаване на войната“, добави той.
Бъдещият канцлер, чиято партия спечели произведените през февруари избори в Германия, досега показа, че е решен да продължи подкрепата на страната за Украйна, отбелязва АФП.
Докато оттеглящият се канцлер Олаф Шолц отказа да достави на Киев ракети „Таурус“, с които може да се нанасят удари дълбоко в руска територия, заради опасения от ескалация на конфликта, бъдещият му приемник подчерта вчера, че е отворен за тази възможност при определени обстоятелства.
„Винаги съм казвал, че ще го направя само ако има съгласие с европейските партньори“, каза той вчера в отговор на въпрос по темата.
„Това (решение – б.ред.) трябва да е координирано и ако е координирано, то тогава Германия трябва да участва“, заяви Мерц.
Германия е на второ място по доставки на военна помощ за Украйна след САЩ от началото на войната през февруари 2022 г.
Коментарите на Мерц бяха направени няколко часа след атаката с две балистични ракети срещу украинския град Суми, при която загинаха 34 души. Това бе една от най-смъртоносните атаки от началото на войната, посочва АФП.
Източник: БТА
Свят
Белга: Евродепутатът Софи Уилмес осъди „фрапиращата враждебност“ по време на мисия в Унгария

Белгийският евродепутат Софи Уилмес осъди враждебността, с която е била посрещната делегация на Европейския парламент (ЕП) по време на мисия в Унгария, предаде белгийската новинарска агенция Белга.
Според Уилмес разговорите с унгарските представители са се превърнали в „диалог с глухи хора“.
Делегация от петима евродепутатите бе на посещение в Унгария тази седмица, за да оцени състоянието на демокрацията, върховенството на закона и човешките права. Предстои тази есен ЕП да публикува доклад за състоянието на унгарската демокрация, след като през 2018 г. срещу страната бе задействана специална процедура, съгласно Договора за Европейския съюз.
Член 7 от основополагащия документ на ЕС предвижда възможността за прекратяване на членството в ЕС, ако дадена държава сериозно и трайно нарушава принципите, на които се основава съюзът, включително зачитането на свободата, демокрацията, равенството и принципите на правовата държава.
Посещението на европейската делегация премина в напрегната обстановка. „Не мисля, че някога съм имала толкова трудности в дискусиите с представители на партиите от мнозинството или с властите“, каза Уилмес, член на либералната група „Обнови Европа“.
„Дори безпристрастните въпроси за това как се случват нещата бяха посрещани с нападки“, посочи тя.
Делегацията се срещна с депутати от мнозинството и опозицията, с кмета на Будапеща и с министъра, отговарящ за европейските въпроси, както и с около 20 неправителствени организации. Унгарските министри на правосъдието и на вътрешните работи отказаха да се срещнат с евродепутатите.
По време на разговорите Уилмес изрази своята „дълбока загриженост“ относно нарастващия брой конституционни изменения в Унгария чрез извънредни процедури и използването на парламентарното мнозинство, с което разполага премиерът Виктор Орбан, за да се оправдаят нарушенията на демократичните принципи.
Наскоро унгарският парламент одобри поправка, уж за защита на умственото и моралното развитие на децата, която според наблюдатели цели да забрани прайдовете на ЛГБТИ общността.
Правозащитниците се опасяват, че поправката ще доведе и до по-широка забрана на публичните събирания, като по този начин ще бъдат заглушени всички форми на протест. В края на мисията си делегацията на Европарламента призова Европейската комисия да предприеме стъпки, за да гарантира, че дисидентите могат да се събират мирно в Унгария.
(Тази информация се разпространява по споразумение между БТА и Белга)
Източник: БТА
Свят
В Грузия влезе в сила закон за задължителното съгласуване с правителството на чуждестранното финансиране на физически и юридически лица

Президентът на Грузия Михаил Кавелашвили подписа закон, според който грузинските физически и юридически лица няма да могат да получават безвъзмездни средства (грантове) без предварителното съгласие на правителството, предаде ТАСС.
Новата процедура за получаване на безвъзмездни средства вече е в сила.
Тази законодателна инициатива беше критикувана върховния представител по външната политика и сигурността Кая Калас, еврокомисаря по въпросите на разширяването Марта Кос, както и от норвежкото Външно министерство.
Измененията на Закона за безвъзмездните средства бяха приети вчера от грузинския парламент. Новото правило за отпускане на безвъзмездни средства няма да се прилага за пари за обучение или научни дейности в чужбина, както и за спортни асоциации.
Антикорупционното бюро към грузинското правителство ще следи за отпускането на безвъзмездни средства. Ако даден бенефициент получи пари от чужбина без разрешение от грузинските власти, той ще бъде глобен с двойния размер на съответната безвъзмездната помощ.
Авторите на законопроекта отбелязаха, че целта е да се предотврати финансирането от външни сили на „насилствени действия или други деструктивни действия срещу правителството“ в Грузия.
/ВС/
Източник: БТА
Свят
Най-малко шестдесет и двама тайвански военнослужещи притежават разрешителни за пребиваване в Китай

За най-малко шестдесет и двама тайвански военни на активна служба е установено, че притежават разрешителни за пребиваване в Китай, предаде Асошиейтед прес.
Това е поредното разкритие за китайското влияние в тайванските въоръжени сили, отбелязва агенцията.
Китай смята Тайван за отцепническа провинция и все повече разчита на тактики от „сивата зона“, за да подкопае волята за съпротива на Тайван, което допълва заплахите на Пекин за военна инвазия.
Такива разрешителни за пребиваване дават право на притежателя им да пребивава в Китай, което е потенциална възможност за дезертьорство в случай на избухване на военни действия. Китай, който не признава тайванските паспорти, издава и специален документ, позволяващ на тайванците да посещават континенталната част на страната.
Притежаването на такива документи е законно в Тайван, но може да повлияе на достъпа до чувствителна информация. На 62-мата военнослужещи на активна служба ще бъде забранено да боравят с разузнавателни данни и поверителни данни, заяви министърът на отбраната Уелингтън Ку.
Ку заяви, че не е установено някой от военнослужещите да притежава китайски паспорт или лична карта.
Тайван разполага със 150 000 активни военнослужещи и още 1,6 милиона в резерва.
В Тайван има около 2 милиона души, които са избягали или чиито родители, баби и дядовци са избягали от Китай в Тайван при управлението на китайския комунистически лидер Мао Цзедун. Впоследствие една от основните стратегии на Мао е да инфилтрира в националистическите войски и офицерския корпус в Тайван негови верни поддръжници, отбелязва АП. Много от тях все още поддържат емоционални или финансови връзки с Китай, което прави формирането на цялостна тайванска идентичност постоянно предизвикателство, въпреки че огромното мнозинство от населението подкрепя настоящия статут на фактическа независимост, съчетана със силна отбрана, подпомагана от близкия партньор – САЩ.
Тайван също така разшири задължителното военно обучение за всички мъже в трудоспособна възраст и придоби нови усъвършенствани изтребители и наземни оръжия.
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
ЕС е за преговори със САЩ, но ще наложи мита от 25% върху американски внос
-
Балканипреди 1 седмица
Кая Калас от Тирана: Присъединяването на Албания към ЕС до 2030 г. е реалистична цел
-
Българияпреди 5 дни
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Бизнеспреди 1 седмица
Как и защо Джеф Безос промени отношението си към Доналд Тръмп
-
Святпреди 5 дни
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата
-
Икономикапреди 1 седмица
Инициативата Седмица на гората беше отбелязана в Стакевци, където се намират 99% от общинските гори в община Белоградчик
-
Българияпреди 1 седмица
Публично обсъждане на проекта за бюджет на Община Благоевград за 2025 г. се състоя в града
-
Бизнеспреди 5 дни
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия