Свържете се с нас

Балкани

Дойче веле: След трагедията в Кочани – много въпроси, малко отговори

Месец след трагедията в Кочани, при която загинаха 61 души, а 197 бяха ранени, все още се очакват отговори на многото въпроси, появили се в обществото.

Преди всичко – можеше ли да се избегне тази трагедия, обвила в черно цялата страна, кой е отговорен за пропуските, довели до големия пожар, но също така как да бъдат отстранени слабостите в системата, регистрирани в почти всички области на живот, за да не се повтарят в бъдеще подобни събития.

Какво знаем за трагедията досега?

Пожарът в дискотеката в Кочани избухна на 16 март в 2:30 часа местно време (3:30 часа бълг. време) на концерт на групата ДНК. Според Министерството на вътрешните работи причината за огъня е използването на пиротехнически средства. Концертът в клуб „Пулс“, както съобщи след трагедията министърът на вътрешните работи на Панче Тошковски, е бил организиран незаконно. Не е имало договор между организаторите и групата. Полицията не била предупредена за събитието. Макар да не са били предупредени, представители на органите на реда са били в дискотеката. Точно преди да се разрази огънят, те започнали проверки за това дали в дискотеката има лица под 18 години и дали се използва дрога. Полицаите, които били близо до вратата успели да се спасят. Сред загиналите обаче има един представител на Министерството на вътрешните работи, който бил в заведението и се опитвал да спаси младежи.

В дискотеката е имало 650 души, от които най-малко 31 лица били под 18 години. Импровизираната дискотека не само, че нямала съответния лиценз, но работела и в обект, предвиден за леката промишленост, а не за дискотека. Нарушени са били повечето стандарти за противопожарна безопасност – в целия клуб е имало само два пожарогасителя, нямало е авариен изход, незаконно са били използвани и пиротехническите средства. 

Какво знаем за разследването?

Екип от 11 прокурори вече един месец води обемно разследване в Северна Македония, като са разпитани над 300 свидетели за поредица от незаконни действия, довели до пожара, при който загинаха 59 лица, а двама пострадали починаха по-късно при лечение в чужбина. 
Първоначално прокуратурата в Кочани разпореди провеждане на разследване срещу 27 физически и три юридически лица, за които има основателни подозрения, че като съучастници са извършили тежки престъпления срещу обществената сигурност. Междувременно разследването няколко пъти се разшири. Според последната пресконференция на прокуратурата и Министерството на вътрешните работи на 14 април броят на заподозрените за пожара в клуб „Пулс“ в Кочани е достигнал 52 физически и три юридически лица.

Разследването обхваща министри на икономиката, оторизирани строителни инспектори в община Кочани, директори на Дирекцията за защита и спасяване (ДЗС), инспектори, длъжностни лица в Министерството на икономиката, държавни секретари в Министерството на икономиката и пазарни инспектори в Държавната пазарна инспекция (ДПИ). Настоящият министър на икономиката не е включен в разследването, тъй като според прокуратурата до момента няма доказателства, че от него е било поискано да удължи лиценза на клуб „Пулс“ в Кочани.

Разследването обхваща и 45 физически и три юридически лица, а допълнително разследване се води срещу седем полицейски служители.

Верижна отговорност

Досегашното разследване установи поредица от системни пропуски, корупция, неспазване на закона и злоупотреби, довели до това обект, който не отговаря на никакви условия, да работи като нощен клуб в продължение на 15 години.

Освен заподозрените за пряка отговорност, като собственици, управители, организатори на партита, охраната на клуба в критичната нощ и ползвателите на пиротехника, се разследва и отговорността на всички институции и длъжностни лица, които със своите незаконни действия и бездействия са довели като следствие до това клуб „Пулс“ в Кочани, от самото му начало в продължение на дълъг период от време, та до нощта на пожара, да продължава да извършва търговско-развлекателна дейност.

„Законовите норми и отговорности за защита на сигурността са ясни и те са приети и трябва да се спазват именно за да се избегне подобна катастрофа“, казва държавният прокурор Люпчо Коцевски.

В допълнение към тримата кметове на Кочани, които вече са заподозрени, прокуратурата е стигнала до основателно подозрение за евентуална отговорност на трима упълномощени общински строителни инспектори, които са действали в противоречие с техните компетенции и правомощия съгласно Закона за строителството и Закона за инспекционния надзор. Според Коцевски те не са извършили никаква проверка на обекта, който години наред е функционирал като незаконно преустроен от обект за лека промишленост в обект с дейност като нощно заведение без никакви стандарти за безопасност.

Опозиционните партии СДСМ и ДСИ обаче са недоволни от хода на разследването до момента. От СДСМ смятат, че разследването за Кочани е „фарс под командването на ВМРО-ДПМНЕ и министър Панче Тошковски“ и питат защо никой от сегашните полицейски началници не е обект на разследване. От ДСИ, от друга страна, осъждат „опитите за подклаждане на междуетническо напрежение“ при определяне на отговорността за пожара в Кочани.

Въпреки многобройните инициативи и принципното съгласие между страните, парламентът все още не е сформирал анкетна комисия за трагедията в Кочани, но и за другите трагични инциденти с голям брой жертви, станали през последните няколко години.

След трагедията в Кочани – събуждане на институциите

След трагичното събитие в Кочани премиерът Християн Мицкоски обяви основно рестартиране на системата. Предстоят подробни проверки на нощни клубове, кабарета и обществени заведения, като много от тях са затворени поради липса на лиценз или неспазване на условията за работа. Вземат се предпазни мерки както от училища, така и от общини. Проверките разкриха множество проблеми с липсващи и неизправни хидранти в сградите, както и липсата на противопожарна техника в множество обекти.

Държавният пазарен инспекторат е извършил до момента общо 297 проверки за спазване на минималните технически изисквания и други разпоредби, предвидени в Закона за обществените заведения. Издадени са общо 360 акта за нарушения, както и 28 решения за временна забрана за извършване на дейност. След трагедията в Кочани бяха инициирани законови промени в няколко области, за да се предотвратят подобни инциденти в бъдеще.

Гражданите на Кочани, 30 дни след трагедията, все още пълнят улиците на града, настоявайки за справедливост за твърде рано изгубените млади животи. Пожарът уби 61 души, включително 6 деца, и рани 197 души, включително 25 деца. Ранените се лекуват както в местни болници, така и в чужбина.

Превод от Дойче веле: София Ангелова и Цветозар Цаков 

Източник: БТА

Балкани

През първите три месеца на годината Турция е изнесла килими с обща площ над 138 милиона квадратни метра

През първите три месеца на 2025 г. Турция е изнесла килими с обща площ над 138 милиона квадратни метра, генерирайки печалба от 691,4 милиона долара, сочат данни на Съюза на износителите в Югоизточен Анадол (GAİB), цитирани от Анадолската агенция. 

Най-голям брой килими през първото тримесечие на 2025 г. са изнесени за САЩ, като турският бизнес е генерирал печалба от 192,4 милиона долара от американските купувачи. На второ място се нарежда Саудитска Арабия, като турските килимари са спечелили общо 93,5 милиона долара от търговията с арабската страна. В челната тройка се нарежда и Великобритания, като Турция е генерирала 53 милиона долара от британските купувачи. 

„Постоянно получаваме позитивна обратна връзка от компаниите, които участват в нашите международни изложения. Организирахме подобни изложения в Индия, Австралия, Малайзия, Танзания, Кения, Мавритания и Сенегал, а сега планираме подобни и в Обединените арабски емирства, Катар, Финландия, Швеция и Норвегия“, заяви пред Анадолската агенция председателят на Съюза на износителите на килими в Югоизточен Анадол (GAHİB) Зейнал Абидин Каплан, като изрази надеждите за увеличаване на износа на килими през настоящата година. 

През изминалата година износът на килими от Турция е генерирал 2,8 милиарда долара печалба, посочва още Каплан. 

/МИД/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Балкани

МИНА: Черногорският вицепремиер Филип Иванович официално откри павилиона на Черна гора на ЕКСПО 2025 в Осака

Вицепремиерът по външните работи и европейските въпроси на Черна гора Филип Иванович официално откри павилиона на страната на Световното изложение Експо 2025 в Осака, предаде за БТА черногорската агенция МИНА.

По този повод Иванович подчерта важността на участието на Черна гора в ЕКСПО 2025, като добави, че павилионът на Черна гора е проектиран като комбинация от традиция и модерност – символ на автентичност, откритост и хармония с природата.

Според прессъобщението на черногорското правителство павилионът изпраща послание, че Черна гора е страна на диалога, знанието и сътрудничеството, готова за изграждане на нови партньорства и приятелства.

Изпълнителният директор на Асоциацията за приятелство между Черна гора и Япония Киеко Оку припомни дългогодишните връзки между двете нации и приятелството, отбелязано символично през последните години чрез засаждането на черешови дървета в Черна гора.

Членовете на черногорската делегация, включително министърът на териториалното устройство, градоустройството и държавната собственост Славен Радунович и министърът на туризма Симонида Кордич, също присъстваха на церемонията по откриването.

(Тази информация се разпространява от БТА по договор с черногорската агенция МИНА)

/ЕЩ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Балкани

ХИНА: Годишната инфлация в Хърватия се забавя до 3,2% през март

Годишната инфлация в Хърватия през март 2025 г., измерена чрез националния индекс на потребителските цени, възлиза на 3,2%, като цените са се повишили средно с 0,4% спрямо февруари, според ревизираните данни, публикувани днес от Хърватското статистическо бюро (DZS), предаде ХИНА.

Това бележи втори пореден месец на забавяне на ръста на цените на годишна база.

Продължилата месеци тенденция на забавяне на инфлацията беше прекъсната през октомври 2024 г., когато цените нараснаха с 2,2% на годишна база, последва повишение с 2,8% през ноември, 3,4% през декември и 4,0% през януари 2025 г. Въпреки това през февруари 2025 г. инфлацията отново започна да намалява, спадайки до 3,7%, и низходящата тенденция продължи през март.

Най-рязък годишен ръст на потребителските цени през март е отчетен в категория ресторанти и хотели, които се повишават с 9,4%.

Цените също са се повишили с по 5,7% в отдих и култура и различни стоки и услуги, здравеопазване (5,4%), образование (5,3%) и храни и безалкохолни напитки (4,7%).

Цените в категорията жилище, вода, електричество, газ и други горива са с 4,5% по-високи на годишна база, а цените на алкохолните напитки и тютюневите изделия са се повишили с 2,6%.

Увеличението на цените се забавя от по-ниските цени в категорията облекло и обувки (-2,7%) и в комуникациите (-1,3%).

Цените на стоките и услугите за лично потребление, измерени чрез хармонизирания индекс на потребителските цени (ХИПЦ), през март 2025 г. са по-високи средно с 4,3% спрямо март 2024 г. и с 0,4% спрямо февруари.

Данните за ХИПЦ показват, че Хърватия продължава да има едно от най-високите нива на инфлация в еврозоната.

(Тази информация се разпространява от БТА по договор с хърватската агенция ХИНА)

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Святпреди 40 минути

САЩ обмислят намаляване на американските военни в Сирия, съобщават официални представители

Святпреди 50 минути

Администрацията на Тръмп предлага прекратяване на финансирането на миротворчески мисии на ООН

Святпреди един час

АКП: Камбоджа внесе разяснения за предаването на китайски престъпници на властите в Пекин

Святпреди 2 часа

Страните членки на СЗО постигнаха съгласие по проект споразумение относно подготвеността за бъдещи пандемии

Святпреди 2 часа

Президентът на Италия беше приет в болницата за поставяне на пейсмейкър

Святпреди 2 часа

Вашингтон вдигна санкциите срещу приближен на унгарския премиер Виктор Орбан

Балканипреди 3 часа

През първите три месеца на годината Турция е изнесла килими с обща площ над 138 милиона квадратни метра

Святпреди 3 часа

Премиерът на Словакия отхвърли призивите на ЕС да не отива в Москва за парада на 9 май

Святпреди 3 часа

Обама похвали Харвардския университет за позицията му срещу Тръмп

Святпреди 3 часа

Руските кибератаки се засилват преди президентските избори в Полша, заяви полският министър на дигитализацията

Святпреди 4 часа

Следователи публикуваха първи доклад от разследването на смъртта на Джин Хекман и съпругата му

Святпреди 4 часа

Много силни взривове се чуват в Одеса, градът е атакуван с дронове от акваторията на Черно море, съобщи кметът

Бизнеспреди 4 дни

Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия

Българияпреди 3 дни

Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София

Балканипреди 3 дни

Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести

Бизнеспреди 5 дни

Голямото търговско надцакване

Бизнеспреди 5 дни

Европа и САЩ: Трансатлантическият разлом

Святпреди 4 дни

САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата

Политикапреди 3 дни

Стотици участваха в поредния протест под надслов “Вън Пеевски от властта“

Политикапреди 3 дни

Папазов: Доган няма право да влиза и пребивава в сараите в Бояна

Балканипреди 3 дни

Прокуратурата на Северна Македония повдигна обвинения срещу още 19 души за пожара в Кочани, медиите пишат за настоящи и бивши министри сред тях

Бизнеспреди 5 дни

Търговски развод между САЩ и Китай – митата вече са 145% срещу 125%

Политикапреди 5 дни

Започват масирани проверки в данъчните складове за горива, алкохол и цигари

Обществопреди 4 дни

На Бургас му писна да е сезонно летище, заяви кметът Николов

Новини