Свържете се с нас

България

Политиките на сближаване в ЕС бяха във фокуса на дискусия на регионалната конференцията „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“ във Варна (ОБОБЩЕНИЕ)

Приносът на Варна в праисторията с най-старите злато и солница в света трябва да бъде включен в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО, каза генералният директор на Българската телеграфна агенция (БТА) Кирил Вълчев при откриването на регионалната конференция във Варна по проект „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“, който Агенцията изпълнява с подкрепа от Европейската комисия (ЕК).

„Иска ми се научният потенциал да бъде използван максимално добре. Нашите деца, студентите, по-малко да работят навън. Отговорностите на държавата трябва да бъдат много ясни – планиране в дългосрочен план. Поне 15 години напред да се знае какво ще се прави“, каза при откриването министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов.

В посланието си към участниците в конференцията областният управител проф. Андрияна Андреева посочи, че това, което сближава политиките на варненските университети, е изключителната свързаност между науката и реалния бизнес, това са реални партньорства между висшите училища с предприятията и институциите.

През тази година средствата за образование в бюджета на община Варна са увеличени с 2 процента, каза кметът Благомир Коцев. Той посочи, че образованието е акцент за общината и през миналата, и през тази година, а основните предизвикателства са свързани с подобряване качество на образованието и на материалната база.

Около две трети от възпитаниците на Висшето военноморско училище „Никола Вапцаров“ (ВВМУ) във Варна избират да живеят в града, което означава, че 100-150 младежи остават във Варна. Това каза началникът на ВВМУ флотилен адмирал проф. д-р Калин Калинов.

Изкуственият интелект преобърна нещата и успешни ще са вече тези, които задават правилните въпроси, за да получат точните отговори, каза днес ректорът на Икономическия университет (ИУ) проф. Евгени Станимиров.

Варна винаги е стояла на европейската и световна карта на медицинската наука. Винаги сме държали на създаване на знания и научна дейност. Това каза професор Виолета Йотова, заместник-ректор на Медицински университет – Варна.

Варненският свободен университет (ВСУ) има 66 партньорства с институции от други държави, каза днес вицепрезидентът на висшето училище Яни Янев.

Техническият университет във Варна работи върху научно-изследователски и инфраструктурни проекти и модернизация на обучението. Това каза ректорът на висшето учебно заведение проф. д-р Драгомир Пламенов.

Във Варненска област по Националния план за възстановяване и устойчивост се изпълняват 597 проекта, съобщи управителят на ОИЦ-Варна д-р Виктория Николова.

Има нужда от използването на вашите знания и експертиза, бе посланието на генералния директор на БТА Кирил Вълчев към ректорите на университетите във Варна при закриването на дискусия на Регионалната конференцията „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“ в крайморския град. Той подчерта, че праисторическите обекти по нашите земи, и в частност във Варненско, трябва да станат по-видими, включително, когато кандидатства пред ЮНЕСКО. Българските учени трябва да се справят с тази задача, в партньорство с Общината и Областната управа, посочи Вълчев.

Вълчев каза още, че академичната общност трябва бъде партньор и в работата по проект за нов българска научноизследователски кораб. За изпълнението на такъв проект вероятно ще бъдат нужни години, но ще е нужен научен потенциал – от технически и икономически, до медицински, коментира Вълчев и подчерта нуждата да се правят по-дългосрочни планове и да се мисли далновидно.

Генералният директор на БТА отправи покана към варненските университети да бъдат направени съвместно стъпки за привличане на млади хора от общността на бесарабските българи. Децата там виждат България като най-прекрасното място, а Варна е най-близко до техните родни места, посочи Вълчев. По думите му висшите училища могат да се представят около деня на бесарабските българи в Одеса, Тараклия, Болград. Там учат деца, които мечтаят да дойдат в България, но на място те ще могат да кажат какви проблеми срещат, за да учат тук, обобщи Вълчев.  

Форумът, състоял се днес в Националния пресклуб на БТА във Варна, е част от поредица конференции, които БТА организира по проект, изпълняван с подкрепата на Европейската комисия.

На форумите се дискутират новостите в политиката на сближаване в Европейския съюз за периода 2021 г. – 2027 г. и постигнатите резултати през периода 2014 г. – 2020 г. Специален акцент в проекта е поставен върху образованието и уменията като двигател за развитието на регионите и какво са допринесли България и балканските държави за развитието на Европа. Със своята инициатива БТА си поставя за цел да предоставя информация на широката общественост и да насърчава открит диалог относно политиката на сближаване, резултатите на местно ниво и изпълнението на политическите приоритети на Европейския съюз.

В периода от ноември 2024 г. до септември 2025 г. БТА организира дискусии в пресклубовете си в Благоевград, Бургас, Варна, Велико Търново, Видин, Враца, Габрово, Добрич, Казанлък, Кърджали, Кюстендил, Ловеч, Монтана, Пазарджик, Перник, Плевен, Разград, Русе, Самоков, Свищов, Сливен, Смолян, Стара Загора, София, Троян, Търговище, Хасково, Шумен и Ямбол, както и трансгранични конференции в Белград, Босилеград, Букурещ, Одрин, Скопие и Солун.

Настоящата инициатива е продължение на два проекта, изпълнявани от БТА през 2023 г. и 2024 г., и надгражда дейностите и постигнатите резултати.

Източник: БТА

България

Председателят на Народното събрание Наталия Киселова ще награди победителите във великденския детски фестивал в Босилеград

Председателят на Народното събрание Наталия Киселова ще награди днес (21 април) победителите в 32-рия детски великденски фестивал в Босилеград, Сърбия, съобщиха от пресцентъра на Народното събрание.

Наталия Киселова ще разгледа фотоизложбата „Босилеград преди и сега“, която е представена в Културния дом в Босилеград. Мотивите и пейзажите на фотографиите са от Босилеград и няколко местни села. Една част от експозицията показва и традиционната босилеградска носия. Фотосите са направени от българските фотографи Асен Великов, Вихрен Георгиев и Владислав Чанев, по време на първия фотопленер в Босилеград, състоял се през лятото на 2023 г.

Председателят на Народното събрание ще поздрави участниците във великденския фестивал и ще наблюдава финалите в борбите с великденски яйца. Тя ще се срещне с председателя на Културно-информационния център „Босилеград“ Иван Николов.

По-късно Наталия  Киселова ще посети в село Извор първото килийно училище в Босилеградско. Тя ще разгледа и построената там през 1833-1835 г. църква „Св. Троица“, която е една от най-красивите черкви в Западните покрайнини. 

От 15:00 ч. председателят на Народното събрание ще даде пресконференция в пресклуба на БТА в Босилеград.

/ТТ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

България

В понеделник в тунелите „Топли дол“ и „Правешки ханове“ на магистрала „Хемус“ ще има две ленти за движение към София

Движението в района на тунелите „Топли дол“ и „Правешки ханове“ на автомагистрала (АМ) „Хемус“ е променено, за да се улесни пътуването при очаквания интензивен трафик в почивните дни за Великден, съобщава Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ). 

В понеделник от 10:00 до 21:00 часа, когато след празничните почивни дни трафикът към столицата се очаква да бъде интензивен, в двата тунела ще има две ленти за движение в посока София за леките автомобили и тежкотоварните камиони над 12 тона. 

Временно ще бъдат въведени ограничения и обходни маршрути за пътуващите в посока Варна. Трафикът на тежкотоварните камиони над 12 т ще бъде временно ограничен. Превозните средства ще се отклоняват при изхода на София по път I-1 София – Ботевград, при магазин „Джъмбо“, до пътен възел „Яна“, където ще изчакват на място. Пътуващите леки автомобили за Варна ще преминават по обходен маршрут от пътен възел „Витинска река“ при 30-ти км., по пътя София – Ботевград и при 47-ми км при пътен възел „Ботевград“ ще продължат по АМ „Хемус“. От пътен възел „Правец“ при 52-ри км. ще се отклоняват отново по път I-3 и ще се връщат на магистралата при пътен възел „Осиковска Лакавица“ при 60-и км., информират от АПИ.

Тежкотоварните камиони над 12 т, превозващи опасни товари, живи животни, бързо развалящи се хранителни продукти, товари на температурен режим и специализирани екарисажни камиони няма да бъдат спирани. Те ще се движат съгласно организацията на движение за леките коли във всички дни.

По преценка на МВР и Областно пътно управление (ОПУ)-София могат да се предприемат допълнителни действия за улесняване на движението и повишаване на пропускливостта на автомобилите, информират още от АПИ. 

На 17 април АПИ обяви промяна на организацията на движение при тунелите „Топли дол“ и „Правешки ханове“ на АМ „Хемус“ за Великден. 

В четвъртък беше въведено реверсивно движение, като бяха осигурени две ленти в посока Кулата и една лента в посока София за облекчаване на пътуващите в посока границата с Гърция. 

/ТТ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

България

Еднодневна кампания за събиране на излезли от употреба електроуреди организира Община Костинброд за Световния ден на Земята на 22 април

Еднодневна кампания за събиране на излезли от употреба електроуреди организира Община Костинброд по повод 22 април – Световния ден на Земята. Това съобщава общинската администрация в официалния си сайт. 

На 22 април между 09:00 и 18:00 часа жителите на Община Костинброд могат да предадат излезлите от употреба домакински електроуреди на площад „Тодор Спасов“ в Първи район. 

В рамките на кампанията ще се събират излезли от употреба електроуреди като готварски и микровълнови печки, ютии, бойлери, перални, кафемашини, телевизори, прахосмукачки, тостери, фритюрници, везни, компютри, лаптопи, телефони, таблети и др., информират от Община Костинброд. 

Предадените безвъзмездно стари електроуреди ще се използват за последващо оползотворяване и рециклиране. 

Денят на Земята е честван за първи път в САЩ на 22 април 1970 г., по данни на отдел „Справочна“ на БТА. Темата на деня за 2025 г. е „Нашата сила, нашата планета“,  като акцентът е върху ролята на възобновяемата енергия.

/ТТ/

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Балканипреди 46 минути

Турският комуникационен сателит „Тюрксат 6А“ ще бъде пуснат в експлоатация днес

Българияпреди 51 минути

Председателят на Народното събрание Наталия Киселова ще награди победителите във великденския детски фестивал в Босилеград

Обществопреди 59 минути

Започва Светлата седмица, денят се нарича и Разтурни понеделник

Обществопреди един час

Слънце, дъжд и топло време цяла седмица

Икономикапреди 2 часа

Вицепрезидентът на САЩ започва посещение в Индия с акцент върху икономиката и търговията

Святпреди 2 часа

Въздушна тревога бе обявена в Киев и Източна Украйна; взривове отекнаха в Николаев

Святпреди 2 часа

Въздушна тревога бе обявена в Киев и източни украински области

Святпреди 3 часа

Японският премиер изпрати дарове на храма Ясукуни, смятан за символ на милитаризма

Святпреди 4 часа

В Сирия пристигна, както изглежда, с руски кораб първата пратка пшеница след свалянето на Асад от власт

Святпреди 5 часа

Ливанският маронитски патриарх си счупи бедрото по време на великденската литургия

Святпреди 6 часа

Украйна съобщи за близо 3 хиляди нарушения на великденското прекратяване на огъня от страна на Русия

Святпреди 6 часа

Хусите съобщиха за най-малко 12 убити при предполагаеми американски въздушни удари по Сана

Балканипреди 4 дни

КНА: Според кипърския финансов министър трябва да се предложи структуриран диалог между ЕС и САЩ относно митата

Балканипреди 4 дни

Модернизацията на румънската ВВС база „Михаил Когълничану“ има за цел да я превърне в регионален стратегически център на НАТО

Българияпреди 5 дни

Наталия Киселова поздрави европейските шампиони по вдигане на тежести Ангел Русев и Иван Димов

Святпреди 4 дни

Русия пренебрегва американското предложение за прекратяване на ударите по въздух, вода и суша, заяви Зеленски

Политикапреди 5 дни

Борисов стана борец срещу Магнитски – Пеевски бил натопен по доноси, “тече процес“ по отмяната

Бизнеспреди 5 дни

Интервю | Ричард Далтън: Иран разбира ядрената сделка като „аз печеля нещо и ти печелиш нещо“, а Тръмп – не

Икономикапреди 5 дни

Бюджетът за 2025 г. на община Тунджа предвижда най-мащабната до момента промяна в облика на населените й места, заяви кметът Станчо Ставрев

Обществопреди 4 дни

Почти лято – до 26 градуса днес

Бизнеспреди 4 дни

Ядрената сделка между Тръмп и Иран: Дипломация или нова конфронтация

Обществопреди 4 дни

Голямото пътуване започва днес, промени в движението и много полицаи на пътя

Обществопреди 4 дни

Еврокомисар Марта Кос: Черна гора и Албания ще бъдат готови за членство още в мандата на тази ЕК

Икономикапреди 4 дни

Курсове на българския лев към отделни чуждестранни валути и цена на златото, валидни за 17.04.2025

Новини