Свят
ЕС ще предостави 1,6 млрд. евро в подкрепа на палестинците

Европейският съюз обяви днес, че ще предостави в подкрепа на палестинците финансова помощ в размер на 1,6 млрд. евро – сума, която ще бъде преведена на траншове до 2027 г., предаде Франс прес.
Върховната представителка на ЕС по въпросите на външните работи и сигурността Кая Калас каза, че повече от половината от тези пари ще отидат за укрепване на палестинската автономна власт.
„Увеличаваме подкрепата си за палестинския народ. 1,6 млрд. евро до 2027 г. ще помогнат за стабилизирането на Западния бряг и Газа“, написа Калас в „Екс“.
За бюджета на палестинската автономна власт са предвидени около 620 млн. евро под формата на безвъзмездни средства, а други 576 млн. евро са предназначени за икономически проекти на Западния бряг и в Газа за тогава, когато вече ще бъде възможно те да бъдат осъществени, каза ЕС.
В този пакет, с продължителност до 2027 г., са включени и заеми в размер до 400 млн. евро чрез Европейската инвестиционна банка.
Европейската комисия каза, че възнамерява да създаде донорска платформа за мобилизиране на повече средства за палестинския народ.
За Брюксел укрепването на палестинската автономна власт е част от постигането на решението с две държави, за което те се застъпват, въпреки че Израел е против, отбелязва АФП.
Палестинският министър-председател Мохамад Мустафа ще се срещне днес следобед с министрите на външните работи на страните членки на ЕС, за да обсъди с тях ситуацията в палестинските територии и реформите, изисквани от съюза.
През юли миналата година Евросъюзът одобри пакет за подпомагане на палестинците в размер на 400 млн. евро, като обусловиха отпускането на допълнителна помощ в подкрепа на реформирането на палестинската автономия.
„Ние искаме управление, добро управление. Това е от изключителна важност, защото искаме да знаем как Палестинската автономия ще управлява не само Западния бряг, но и (ивицата) Газа“, обясни Кая Калас и добави, че вече са предприети първоначални реформи, особено в социалната сфера.
Няколко европейски министри призоваха за подновяване на прекратяването на огъня в Газа, където положението продължава да се влошава.
„Трябва да се върнем към примирието, да позволим безпрепятствен достъп на хуманитарна помощ и да освободим заложниците, (държани) от „Хамас““, заяви френският министър по въпросите на Европа и на външните работи Жан-Ноел Баро.
Източник: БТА
Свят
Австрия удължи граничния контрол с Чехия и Словакия

Австрия удължи вчера с шест месеца граничния контрол с Чехия и Словакия. В съобщение за медиите Министерството на вътрешните работи се казва, че продължаването на контрола е необходима мярка за възпиране на контрабандната мафия.
На границата със Словакия и Унгария полицията и в момента оказва подкрепа на здравните власти в борбата срещу разпространението на шапа. В рамките на борбата с болестта многобройни гранични пунктове към тези страни също бяха временно затворени.
Австрийският контрол се извършва на граничните пунктове, но също така и от екипи в райони в близост до границата. Общо десет държави от ЕС и Шенгенското пространство осъществяват контрол по вътрешните граници: България, Германия, Дания, Франция, Италия, Нидерландия, Норвегия, Австрия, Швеция и Словения.
/ЛМ/
Източник: БТА
Свят
Горната камара на руския парламент ратифицира договора за партньорство с Иран

Горната камара на руския парламент, Съветът на федерацията, ратифицира договор за стратегическо партньорство с Иран, съобщи ТАСС.
Президентът Владимир Путин подписа 20-годишния стратегически договор за партньорство с иранския си колега Масуд Пезешкиан през януари. Ратификацията в горната камара на парламента означава, че договорът вече е в сила, посочи Ройтерс.
Документът фиксира правната рамка за по-нататъшното развитие на сътрудничеството между Москва и Техеран в дългосрочен план. Договорът затвърждава статута на Русия и Иран като стратегически партньори и обхваща всички сфери, включително отбрана, борба с тероризма, енергетика, финанси, транспорт, промишленост, селско стопанство, култура, наука и технологии.
Москва очаква ратифицирането от Техеран на Договора за всеобхватно стратегическо партньорство между Русия и Иран да се осъществи „възможно най-скоро“, заяви руският заместник-министър на външните работи Андрей Руденко на пленарно заседание на Съвета на федерацията, съощи ТАСС.
/ЛМ/
Източник: БТА
Свят
ПТИ: САЩ остават най-големият търговски партньор на Индия за четвърта поредна година; търговският дефицит с Китай се увеличава

САЩ остават най-големият търговски партньор на Индия за четвърта поредна година през фискалната 2024-25 г. Двустранната търговия възлиза на 131,84 млрд. долара, докато търговският дефицит на страната с Китай през същия период се е увеличил до 99,2 млрд. долара, сочат данни на индийското правителство, предаде ПТИ.
През последната фискална година износът на Индия за Китай се е свил с 14,5% до 14,25 млрд. долара спрямо 16,66 млрд. долара през 2023-24 г. Вносът обаче е нараснал с 11,52% през 2024-25 г. до 113,45 млрд. долара спрямо 101,73 млрд. долара през 2023-24 г.
Търговският дефицит с Китай се е увеличил с около 17% до 99,2 млрд. долара през последната фискална година. През 2023-24 г. той е възлизал на 85,07 млрд. долара.
През 2024-25 г. Китай продължава да бъде вторият най-голям търговски партньор на Индия с двустранна търговия в размер на 127,7 млрд. долара. През 2023-24 г. двустранната търговия е възлизала на 118,4 млрд. долара
По данни на индийското Министерство на търговията Китай е бил най-големият търговски партньор на Индия от 2013-2014 г. до 2017-18 г., както и през 2020-21 г. Преди това най-големият търговски партньор на Индия са били Обединените арабски емирства (ОАЕ). САЩ са най-големият партньор от 2021-22 г. насам.
През последния фискален период ОАЕ са третият по големина търговски партньор на Индия, като двустранната търговия възлиза на на 100,5 млрд. долара.
През 2024-25 г. износът на Индия за САЩ се е увеличил с 11,6% до 86,51 млрд. долара спрямо 77,52 млрд. долара през 2023-24 г. През 2024-25 г. вносът е нараснал със 7,44% до 45,33 млрд. долара спрямо 42,2 млрд. долара през 2023-24 г.
Търговският излишък със САЩ през последната фискална година достигна 41,18 долара спрямо 35,32 долара през 2023-24 г.
През 2024 г. основният износ на Индия за САЩ включва медикаменти и биологични продукти (8,1 млрд. долара), телекомуникационни инструменти (6,5 млрд. долара), скъпоценни и полускъпоценни камъни (5,3 млрд. долара), петролни продукти (4,1 млрд. долара), злато и други бижута от благородни метали (3,2 млрд. долара), готови облекла и аксесоари от памук (2,8 млрд. долара), и изделия от желязо и стомана (2,7 млрд. долара).
Вносът за този период включва петрол (4,5 млрд. докара), петролни продукти (3,6 млрд. долара), въглища и кокс (3,4 млрд. долара), шлифовани и полирани диаманти (2,6 млрд. долара), електрически машини (1,4 млрд. долара), самолети, космически апарати и части за тях (1,3 млрд. долара) и злато (1,3 млрд. долара).
Очаква се двустранната търговия между Индия и САЩ да получи тласък през следващите години, тъй като двете страни преговарят за търговско споразумение. Целта е до 2030 г. двустранната търговия със стоки и услуги да нарасне до 500 млрд. щатски долара от сегашните 191 млрд. долара.
(Тази информация се разпространява по споразумение между БТА и ПТИ)
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
ЕС е за преговори със САЩ, но ще наложи мита от 25% върху американски внос
-
Спортпреди 1 седмица
Волейболният Нефтохимик прекрати договора на капитана си Аксел Трухчев по взаимно съгласие
-
Българияпреди 1 седмица
Необходимо е да позиционираме страната ни като дестинация за високотехнологични инвестиции в областта на изкуствения интелект, заяви президентът Радев
-
Бизнеспреди 1 седмица
Как и защо Джеф Безос промени отношението си към Доналд Тръмп
-
Балканипреди 1 седмица
Кая Калас от Тирана: Присъединяването на Албания към ЕС до 2030 г. е реалистична цел
-
Българияпреди 4 дни
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговската война на Тръмп заплашва с глобална рецесия
-
Българияпреди 7 дни
Публично обсъждане на проекта за бюджет на Община Благоевград за 2025 г. се състоя в града