България
Във Варненска област по Националния план за възстановяване и устойчивост се изпълняват 597 проекта, каза управителят на ОИЦ-Варна д-р Виктория Николова

Във Варненска област по Националния план за възстановяване и устойчивост се изпълняват 597 проекта, каза управителят на Областния информационен център (ОИЦ) – Варна д-р Виктория Николова, която участва в Регионална конференция по проект „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“, която се провежда в крайморския град. Форумът се организира от Българската телеграфна агенция (БТА) по проект „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“, който Агенцията изпълнява с подкрепата на Европейската комисия (ЕК).
Николова уточни, че стойността им е 279,696 милиона лева. Средствата са предвидени за модернизация на образователна среда – изграждане на достъпна и STEM среда, изграждане на училищна STEM среда и високотехнологични оборудвани и свързани класни стаи (ВОСКС) и за технологична модернизация обучения във връзка с внедряването и работата с новите машини и технологични решения.
Шест са проектите в областта към момента по Програма „Образование“ 2021-2027 г., каза още д-р Николова. Общата им стойност е малко над 3 милиона лева. Средствата по тази програма са за създаване и развитие на докторантски програми, насочени към конкретни нужди на работодатели и пазара на труда, работа с деца и ученици за осъществяване на интеркултурно образование и обучения на педагогическите специалисти и непедагогически персонал за компетентности за демократична култура.
Тя припомни, че по Оперативната програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ през предходния програмен период 2014-2020 година са реализирани проекти в три направления. Първото е за модерни и конкурентни научни комплекси, оборудвани с уникална научна апаратура. Освен това средствата можеше да се използват за обучение и кариерно развитие на заетите в сферата на науката, докторанти, пост-докторанти. Третото направление беше за разработване и внедряване на нови съвместни учебни програми в университети, подкрепа за обучение на деца от етнически малцинства. По тази програма във Варненска област са реализирани 16 проекта на обща стойност 11,263 милиона лева.
Проектите по програма „Развитие на човешките ресурси“ през този програмен период в областта са 137, а стойността им малко над 37 милиона лева. Парите са предвидени за обучения за въвеждане на „зелени“ модели на организация на работните процеси, които имат връзка с повишаване на ресурсната ефективност и/или за намаляване въздействието върху околната среда, наемане на ментори и адаптиране на работното място за безработни лица от уязвими групи, както и за предоставяне на обучения за придобиване или повишаване на професионална квалификация и ключова компетентност на хора в неравностойно положение (предстояща процедура).
Общо 291 проекта на обща стойност 56,271 милиона лева са реализирани във Варненска област по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ 2014-2020 г., посочи управителят на ОИЦ – Варна. Средствата бяха предназначени за професионално обучение на новоназначени служители, мотивационни обучения, обучения за придобиване на професионална квалификация на младежи до 29-годишна възраст, обучения на заети лица за придобиване на професионална квалификация и ключови компетенции и за обучения на неактивни и/или безработни лица и заети лица за придобиване или повишаване на професионална квалификация и ключова компетентност.
По Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 г. са подадени две Концепции за интегрирани териториални инвестиции (КИТИ) на обща стойност почти 46 милиона лева. Едната КИТИ е “Варна – град отворен към морето, културен, туристически, образователен и здравен център, с грижа за хората и двигателна устойчивото развитие на Североизточен регион”, а другата е за надграждане на връзката на образованието с пазара на труда чрез разширяване на дуалната система на обучение в професионалното образование и обучение подобряван е средата на пребиваване в Професионална гимназия по химични и хранително-вкусови технологии „Дм. Ив. Менделеев“ във Варна. Предстои нова възможност за подаване на КИТИ. Договори по програмата все още няма сключени.
По Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 г. на територията на областта са реализирани 26 проекта, а стойността им е почти 122 милиона лева. Средствата бяха предвидени за модернизация на културна, образователна и социална инфраструктура, модернизиране на образователната инфраструктура на професионалните гимназии и подобряване на енергийната ефективност в общинска, образователна и културна инфраструктура.
По Програма „Околна среда“ през настоящия период са подадени два проекта на обща стойност 67,5 милиона лева, за които са допустими дейности за обучения във връзка с мрежата „Натура 2000“, както и обучения и информационни кампании във връзка с приоритетите на програмата – води, отпадъци, биоразнообразие, риск и изменение на климата, въздух.
През предишния програмен период 2014-2020 г. по Оперативна програма „Околна среда“ в областта са реализирани 10 проекта на обща стойност 143,5 милиона лева. Те са използвани за създаване на образователни платформи, организиране на образователни кампании и обучения във връзка с разделното събиране на отпадъци.
Във Варненска област по Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 година са реализирани 397 проекта, а общата им стойност е 155,5 милиона лева. Парите са използвани за реконструкция, ремонт, оборудване и/или обзавеждане на общинска образователна инфраструктура с местно значение в селските райони, за повишаване на знанията и подобряване на уменията на земеделските и горските стопани чрез предоставяне на високо ниво на техническо и икономическо обучение, както и за Мярка 6.4 – „Инвестиционна подкрепа за неземеделски дейности“.
Д-р Николова обобщи, че към момента за новия програмен период 2021-2027 г. проектите в областта са 2104, а средствата – 659,4 милиона лева. Бенефициентите по проектите са 1558.
За целия програмен период 2014-2020 година във Варненска област са реализирани общо 2435 проекта, а стойността им е почти 510 милиона лева. Бенефициентите са 2082, обобщи управителят на ОИЦ – Варна.
Източник: БТА
България
Обучение за действия при горски и полски пожари се състоя в Разград

Ден на отворените врати за обучение за действия при горски пожари и представяне на дейността на доброволните формирования се състоя в Разград.
Служителите на Регионалната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (РДПБЗН) в Разград запознаха доброволците с личните предпазни средства и екипировка, общите изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при гасене на горски и полски пожари. Присъстващите се запознаха с оборудването за пожарогасене при горски и полски пожари, с построяване на шлангови линии. Те научиха какви действия е необходимо да предприемат при горски и полски пожари и как да работят с ръчни инструменти за пожарогасене.
Инициативата е свързана с обучение на граждани, които имат желание да помагат в борбата с горските и полски пожари, но не са доброволци по смисъла на Закона за защита при бедствия, отбеляза директорът на РДПБЗН комисар Емилиян Станев. Обученията имат за цел да дадат на т.нар. спонтанни доброволци първоначални знания и в случаи на произшествие да имат необходимите познания какво да правят и как да се пазят, посочи комисар Станев.
За БТА началникът на сектор „Превантивна и контролна дейност“ главен инспектор Михаил Генчев каза, че през последните години най-честите причини за възникване на пожари са продължителността на летния период, промяната в климата, човешкият фактор. Като друга причина той посочи и обезлюдяването на малките населени места, където няма хора, които да поддържат тревата. Генчев посочи също, че масово хората не гасят фасовете си правилно или палят огън на абсолютно забранени за това места. По думите му всички тези фактори са предпоставки за възникване на пожари. Той отбеляза, че от изключителна важност са превенцията и готовността, в случай че възникне пожар, да бъде локализиран максимално бързо.
Миналата седмица се проведе обучение за подготовка на населението за действия при горски и полски пожари в сградата и двора на Районната служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ в Исперих. Обученията ще се провеждат до 21 май във всяка Районна служба като Ден на отворени врати, съобщиха от Областната дирекция на МВР в Разград.
/ВД/
Източник: БТА
България
Владимир Крумов е назначен за областен управител на област Бургас

С решение на Министерски съвет Владимир Крумов е назначен за областен управител на област Бургас, съобщиха от правителствената пресслужба.
До момента Крумов беше заместник областен управител, а областната администрация ръководеше проф. д-р Мария Нейкова. Тя беше преназначена на поста през април миналата година, като пое управлението на институцията от Пламен Янев.
Владимир Крумов е икономист по образование. Владее английски език. В периода 2014-2021 година беше заместник областен управител на област Бургас, като осъществяваше общ контрол върху дейността на областната дирекция „Административно-правно обслужване, финанси и управление на собствеността“.
/ВД/
Източник: БТА
България
Министерството на транспорта и съобщенията ще сключи договор за доставка на 35 нови електрически влака

Правителството даде съгласие заместник министър-председателят и министър на транспорта и съобщенията – Гроздан Караджов, да подпише договор за доставка на 35 едноетажни нулевоемисионни електрически влака, информират от пресслужбата на Министерския съвет.
Договорът се сключва между Министерството на транспорта и съобщенията и консорциум „БУЛЕМУ“, който включва Alstom Transport S.A. (Romania), Alstom Ferroviaria SpA и “РВП ИНВЕСТ” ЕООД.
Проектът е част от инвестициите по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ), уточняват от правителствената пресслужба. С цел максимално усвояване на средства от НПВУ и минимизиране на разходите от държавния бюджет, едновременно с подписването на основния договор, ще бъде подписано и допълнително споразумение, одобрено от Европейската комисия. Според документа 12 от влаковете, на стойност 363 314 981 лева, ще бъдат финансирани от НПВУ. Останалите 23 електрически мотрисни влака, на стойност 696 400 000 лева, ще бъдат включени в Социалния план за климата на Република България.
С приемането на решението се осигурява временен безлихвен заем на Министерството на транспорта и съобщенията в размер на 278 600 000 лева за покриване на авансово плащане по договора.
По-рано този месец министър Караджов заяви, че е подписано искане на Европейската комисия доставката на допълнителните пет влака да бъдат финансирани от Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ).
/ВД/
Източник: БТА
-
Балканипреди 7 дни
КНА: Според кипърския финансов министър трябва да се предложи структуриран диалог между ЕС и САЩ относно митата
-
Балканипреди 1 седмица
ХИНА: Десет години от регистрацията на първото защитено наименование на хърватски продукт в ЕС
-
Балканипреди 7 дни
Модернизацията на румънската ВВС база „Михаил Когълничану“ има за цел да я превърне в регионален стратегически център на НАТО
-
Политикапреди 1 седмица
Доган обяви, че колективното тяло на ДПС страда. И поиска промени в ръководството (Видео)
-
Обществопреди 1 седмица
Рибата си отдъхва, риболовът е забранен от днес
-
Святпреди 7 дни
Русия пренебрегва американското предложение за прекратяване на ударите по въздух, вода и суша, заяви Зеленски
-
Святпреди 4 дни
Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република
-
Политикапреди 1 седмица
Иван Костов: Тази война няма да свърши скоро