Свят
Щрихи от визитата на испанския премиер Санчес в Китай

Китайският президент Си Цзинпин се срещна в петък с испанския премиер Педро Санчес, който пристигна на държавна визита в Пекин, предаде китайската новинарска агенция Синхуа.
Това е третото посещение на Санчес в Китай през последните две години, тъй като правителството му се стреми да увеличи инвестициите от азиатския гигант на фона на глобалната икономическа несигурност, предизвикана от хаотичната митническа политика на САЩ.
Визитата в Пекин е поредната спирка в азиатската обиколка на Санчес, който по-рано през седмицата посети Виетнам.
Испания смята, че Европейският съюз и Китай трябва да поддържат по-балансирани отношения, основани на преговори за преодоляване на различията, както и на сътрудничество в областите на взаимен интерес, заяви Санчес, след като се срещна със Си в китайската столица, предаде Ройтерс.
Испанският премиер се стреми да постави страната си в позицията на посредник между Китай и ЕС, коментира Ройтерс.
Испански официални лица отхвърлиха предупрежденията на САЩ, че със сближаването си с Пекин Мадрид „ще навреди сам на себе си“.
Санчес заяви в началото на срещата си с китайския лидер, че Испания разглежда Китай като партньор на ЕС.
„Искаме да работим по въпросите от взаимен интерес, да насърчим търговията и инвестициите по един балансиран начин в полза на развитието на нашите страни и в съответствие с нашите виждания. Искаме да подпомогнем изграждането на по-близки връзки между нашите общества“, каза още испанският премиер пред Си Цзинпин.
Китайският президент подчерта, че това е третата визита на Санчес за последните две години и добави, че укрепването на двустранните отношения в настоящия глобален контекст ще насърчи мира, стабилността и просперитета.
Си Цзинпин също така призова ЕС да подкрепи Пекин в „съвместно противопоставяне на всяка едностранна принуда“, оказвана от Вашингтон, допълва Франс прес.
В митническата война няма победители и Китай не се страхува от необоснован натиск, заяви китайският президент, цитиран от в. „Чайна дейли“.
„Китай и ЕС трябва да поемат своите международни отговорности, заедно да защитават икономическата глобализация и международната търговска среда и съвместно да се противопоставят на всяка едностранна принуда“, каза още китайският лидер. „Това не само ще защити нашите законни права и интереси, но и ще утвърди честността и справедливостта в международен план“, подчерта той.
Каквито и промени да настъпят във външната среда, Китай ще остане уверен, решителен и съсредоточен върху ефективното управление на собствените си дела, каза Си Цзинпин.
Китайският президент отбеляза, че както Китай, така и ЕС са големи световни икономики, като общата им икономическа продукция представлява над една трета от световната, формирайки дълбока икономическа взаимозависимост, посочва „Чайна дейли“.
Си Цзинпин заяви още, че Китай иска да задълбочи всеобхватното си стратегическо партньорство с Испания, като му придаде „по-голяма стратегическа насоченост и жизненост“.
В международната обстановка, белязана от засилване на търговската война със САЩ, китайският президент също така призова ЕС и Китай да заемат единна позиция пред лицето на американския натиск. „Време е да се изправим заедно“, заяви китайският лидер, след като митата, наложени от Вашингтон върху китайските стоки, вече достигнаха 145 процента.
„По време на срещата ни стигнахме до взаимното разбиране, че развитието на отношенията между Китай и Испания се основава на стратегическа решимост и взаимноизгодно сътрудничество в общ и дългосрочен интерес и на двете страни. В момента в целия свят с ускоряващи се темпове се случват промени, невиждани от един век. Само чрез солидарност и координация държавите могат да насърчат глобалното развитие и просперитет“, каза Си Цзинпин.
„Испания и Европа имат значителен търговски дефицит с Китай и трябва да се стремим да го коригираме“, каза Санчес пред журналисти след срещата. „Не трябва да позволяваме търговското напрежение да възпрепятства потенциала за развитие на отношенията […] между Китай и ЕС“, добави испанският премиер.
Китайският премиерът Ли Цян също се срещна със Санчес. Двамата ръководители присъстваха на подписването на редица споразумения за сътрудничество в областта на икономиката, търговията, науката и технологиите, отбелязва „Чайна дейли“.
Двете страни начертаха план за действие (2025-2028 г.) за укрепване на всеобхватното си стратегическо партньорство. Те се споразумяха да засилят сътрудничеството в областта на икономиката, търговията, инвестициите и технологичните иновации и съвместно да подкрепят свободната търговия и отвореното сътрудничество, както и да отстояват многостранната търговия.
Испания има значителен търговски дисбаланс с Китай, който е четвъртият по големина търговски партньор на европейската страна. Испания купува от Китай стоки на стойност 45 млрд. евро, докато износът ѝ възлиза на едва 7,4 млрд. евро.
Източник: БТА
Свят
ВНА: Виетнам изрази оптимизъм за по-нататъшната подкрепа на ООН за страната

Виетнамският президент Лъонг Къонг предложи ООН да продължи да подкрепя Виетнам в няколко приоритетни области, сред тях реализирането на Целите за устойчиво развитие, изграждането на правова държава, дигиталната трансформация, зеленият преход, справянето с климатичните промени и глобалните предизвикателства, съобщи Виетнамската новинарска агенция (ВНА).
Заместник генералният секретар на ООН Амина Мохамед е във Виетнам за участие в четвъртата среща на върха „Партньорство за растеж в областта на зелената енергия и глобалните цели 2030“. Виетнамският президент подчерта, че това е първата многостранна среща на върха за зеления растеж, зелен преход и устойчиво развитие, чийто домакин е Виетнам.
Той изрази благодарността си за участието на Амина Мохамед, като по този начин потвърди ангажимента на ООН за насърчаване на развитието на зеления преход, справянето с глобалните предизвикателства, както и за укрепване на сътрудничеството между Виетнам и ООН.
Амина Мохамед подчерта, че тази година е важен крайъгълен камък както за Виетнам, така и за ООН, тъй като отбелязва 80-годишнината от създаването и развитието на ООН, както и 80-годишнината от независимостта на Виетнам и 50-годишнината от обединението на страната.
Виетнам цени високо важния принос на ООН през последните 80 години за поддържането на световния мир и сигурност, както и за насърчаването на международното сътрудничество за устойчиво развитие, и има предвид ценната подкрепа, която организацията е оказвала на Виетнам от периода на следвоенното възстановяване до процеса на обновяване и международна интеграция, подчерта виетнамският президент.
Потвърждавайки силната си подкрепа за многостранността, в основата на която стои ООН, президентът Къонг подчерта, че Виетнам е непоколебим в своята външна политика на независимост, самостоятелност, диверсификация и многостранно сътрудничество, и остава активен и отговорен член на международната общност при решаването на глобалните проблеми.
Амина Мохамед заяви, че ООН оценява ролята и приноса на Виетнам за своите дейности и има желание да сподели успешния опит на Виетнам в областта на развитието със своите партньори.
(Тази информация се разпространява по споразумение между БТА и ВНА)
Източник: БТА
Свят
Започна срещата на Макрон с Рубио и Уиткоф в Елисейския дворец
Свят
МОЛДПРЕС: Молдовският парламент насрочи изборите за 28 септември

Парламентарните избори в Молдова ще се произведат на 28 септември. Днес молдовският парламент прие решение за датата на вота с подкрепата на 57 депутати, а 32 се въздържаха при гласуването, предаде молдовската новинарска агенция МОЛДПРЕС.
Според Вероника Рошка, председател на парламентарната комисия по правилата и имунитетите, 28 септември е избран в съответствие с разпоредбите на Конституцията на Молдова, Изборния кодекс и Правилника на парламента.
„Датата 28 септември 2025 г. е определена за произвеждане на парламентарните избори. Това решение ще влезе в сила след публикуването си в Държавен вестник“, заяви Рошка.
Тя посочи, че това са редовни парламентарни избори. Съгласно закона парламентът се избира за четиригодишен мандат, а датата на изборите се определя не повече от три месеца преди изтичането на мандата на настоящия парламент. Начинът, по който се произвеждат изборите, е установен от основния закон.
Рошка отбеляза, че определянето на датата 28 септември е в съответствие със законовите разпоредби.
Настоящият парламент на Молдова беше избран на предсрочните избори на 5 юли 2021 г.
Вотът през септември се очаква да бъде силно оспорван и може значително да намали броя на депутатските места на прозападната Партия на действието и солидарността (ПДС) на президента Мая Санду, посочва Ройтерс.
Санду се стреми да придвижи Молдова към членство в Европейския съюз и да я отдалечи от Москва.
Бившият главен прокурор Александър Стояногло, който едва не победи Санду на президентските избори миналата година, оглавява трипартийна коалиция, която ще се опита да събори парламентарното мнозинство на ПДС, отбелязва Ройтерс.
Стояногло загуби с малка разлика на втория тур след кампания, в която агитираше за балансирана външна политика, ориентирана както към Русия, така и към Запада.
(Тази новина се разпространява по споразумение между БТА и МОЛДПРЕС)
Източник: БТА
-
Българияпреди 5 дни
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Святпреди 5 дни
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата
-
Българияпреди 1 седмица
Публично обсъждане на проекта за бюджет на Община Благоевград за 2025 г. се състоя в града
-
Икономикапреди 1 седмица
Инициативата Седмица на гората беше отбелязана в Стакевци, където се намират 99% от общинските гори в община Белоградчик
-
Бизнеспреди 5 дни
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия
-
Балканипреди 5 дни
Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести
-
Българияпреди 1 седмица
В близо двучасов разговор за Гунди и Трифон Иванов се превърна представянето на две биографични книги за тях във Велико Търново
-
Святпреди 5 дни
Иранският външен министър разговаря с омански представители в Маскат