Икономика
Проблемът с пътищата е комплексен и изисква междуинституционални действия, каза министър Иван Иванов

Гневът на хората е напълно основателен, заяви министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов по повод гражданските протести заради смъртта на 12-годишната Сияна Попова и лошото състояние на пътищата в предаването „Защо, г-н министър“ по bTV. „Да се движиш по нормални пътища не е просто въпрос на комфорт, който осигурява държавата, а на безопасност“, коментира Иванов. Той подчерта, че подкрепя протестиращите „на 100 процента“.
Министърът изтъкна, че са необходими междуинституционални действия, тъй като проблемът е комплексен. Според него проблемите с пътната инфраструктура са на много нива. Не само лошите пътища, но и подготовката на водачите, както и отношението им към пътната обстановка – начинът, по който управляват превозните си средства и взаимодействат с останалите участници в движението – са част от цялостния проблем.
Министърът на регионалното развитие и благоустройството заяви, че се опитва да навакса пропуснатото, дължащо се най-вече на политическата нестабилност. „Истината е, че не заварих нито един документ, който да удостоверява необходимостта от спиране на автомагистрала „Хемус“, което беше шок за мен“, коментира Иван Иванов. Поради тази причина той постави въпроса защо някои проекти са били спирани неоснователно.
Министърът изтъкна, че най-важното е, че вече са рестартирани ключовите инфраструктурни проекти, които българските граждани очакват от години. По думите му изпълнението на тези проекти ще допринесе значително за намаляване на нещастните случаи по пътищата в страната.
Регионалният министър добави, че първоначалната проверка, която е възложил, е показала редица слабости – както при обработката на сигнали, така и в изпълнението на заданията от Управителния съвет на Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ), включително по отношение на сроковете. Проверката продължава. „Ако се установи вина при разследването, което провежда прокуратурата в момента, и има такава податка към мен като министър, аз няма да се поколебая и секунда в освобождаването и на други служители, било на най-високо ниво“, заяви Иван Иванов.
На въпрос защо председателят на АПИ не е бил освободен, Иванов отговори, че това би било най-лесното решение. Той допълни, че откакто е поел поста целият Управителен съвет на агенцията работи на пълни обороти и за момента работата им е в известна степен задоволителна.
Иванов подчерта, че най-важните резултати, които очакват българските граждани сега, са свързани със скоростното ремонтиране на набелязаните пътни участъци, започване на основните ремонти по републиканската пътна мрежа и завършване на приоритетните инфраструктурни обекти.
Служителите на АПИ са поставени под сериозно напрежение и изпитват страх от уволнения и санкции – така министърът описа впечатлението си от срещата с тях. Той ги е уверил, че докато изпълняват съвестно задълженията си, нямат основание за притеснение.
Министърът обясни, че всички 36 критични точки на пътната мрежа са публикувани на страницата на АПИ, заедно със сроковете, в които ще бъдат предприети действия. Той бе категоричен, че няма да има компромиси с работата. Част от участъците се нуждаят от основни ремонти. Утре предстои среща между служители на АПИ, Управителния съвет на агенцията, Държавната агенция за безопасност на движението по пътищата и неправителствени организации с експертиза в обследването на пътната ситуация. Ще бъдат създадени съвместни екипи, които да обследват тези участъци и да изготвят препоръки, каза министърът.
Основният проблем по думите му остава липсата на достатъчно финансиране. „Аз се чувствам в много неловка ситуация, когато имаме да разплащаме от миналата година близо 1 млрд. лева за поръчани и изпълнени дейности години назад и неразплатени и залегнали сега в този бюджет при положение, че имаме 1,280 млрд. (лева на разположение – бел. ред.)“, посочи министърът. По думите му откъде ще се намерят допълнителни средства, ще се изяснява тепърва. Той ще призове Министерството на финансите да прояви разбиране, тъй като наличните средства са крайно недостатъчни.
По оценки пълната рехабилитация на пътната мрежа в страната би струвала около 35 млрд. лева. Това включва всички компрометирани участъци, уточни министърът. Той призна, че на този етап не е ясно откъде могат да се намерят такива средства.
Няколко от най-важните пътни обекти, които са били забавени с години, ще бъдат въведени в експлоатация още тази година, подчерта министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов.
Източник: БТА
Икономика
Представители на администрацията на Тръмп с противоречиви послания относно евентуални преговори с Китай за митата, посочва Ройтерс

Американският финансов министър Скот Бесънт заяви днес пред телевизия Ей Би Си, че е „комуникирал със своя китайски колега“ по време на дискусиите в рамките на пролетната среща на Международния валутен фонд (МВФ) във Вашингтон. Той обаче посочи, че не е обсъждал противопоставянето, свързано с митата, налагани от президента на САЩ Доналд Тръмп, предаде Ройтерс.
Комуникацията с моя китайски колега беше „по-скоро свързана с традиционни въпроси, като финансовата стабилност“, посочи Бесънт в интервю за предаването „Тази седмица“ на телевизия Ей Би Си.
„Не зная дали президентът Тръмп разговаря с президента (на Китай – бел. ред.) Си Цзинпин“, заяви американският финансов министър.
От своя страна американският министър на земеделието Брук Ролинс обяви пред Си Ен Ен, че САЩ ежедневно „разговарят“ с Китай относно митата.
„Всеки ден водим разговори с Китай, както и с останалите 99 или 100 държави, които са на масата (на преговорите – бел. ред.), заяви Ролинс.
Изявленията на Бесънт и Ролинс представляват противоречиви послания, отправени от представители на администрацията на Тръмп относно търговските отношения между САЩ и Китай, посочва Ройтерс.
САЩ и Китай на практика са в състояние на търговска война, след като администрацията на Тръмп наложи мита в размер на 145 на сто върху китайския внос, а Пекин отговори с мита от 125 на сто върху американските стоки, отбелязват пазарни анализатори.
В публичното пространство циркулират противоречиви сигнали относно евентуални преговори, свързани с постигане на търговско споразумение между САЩ и Китай. Тръмп обяви, че двете страни преговарят по въпроса, но Китай отрича това, припомня Ройтерс.
Източник: БТА
Икономика
Енергийната борса у нас отчита рязко повишение на цената на тока за утре

При средна цена от 140,79 лв. (без ДДС) за мегаватчас e търгувана днес електроенергията на Българската независима енергийна борса (БНЕБ) в пазарен сегмент „Ден напред“, сочат данните след затварянето на борсата. Сделките са на база утрешен ден на доставка – 28 април.
Енергийната борса затвори вчера при средна цена от 96,68 лв. за мегаватчас. Това означава, че електроенергията за българския бизнес утре ще бъде с 45,6 процента по-скъпа в сравнение с днешния ден.
Средната цена на пиковата енергия (09:00-20:00 часа) за утре е 62,21 лв. за мегаватчас, докато за часовете (01:00-08:00 ч.; 21:00-24:00 ч.), които са извън пиковия период, тя е търгувана при средно 219,38 лв. за мегаватчас.
/ПИП/
Източник: БТА
Икономика
Водеща бизнес асоциация призовава за бързи икономически мерки от страна на правителството на Германия, което предстои да встъпи в длъжност

Асоциацията на германските индустриално-търговски камари (DIHK) призова новото правителство на Германия, което предстои да встъпи в длъжност, бързо да промени икономическата политика на страната, предаде ДПА.
„От решаващо значение за компаниите в Германия е, че новата правителствена коалиция вече е в състояние да действа бързо“, посочва пред изданието „Райнише пост“ Петер Адриан, президент на Асоциацията на германските индустриално-търговски камари.
„Ние, като бизнес общност, очакваме (от новото правителство – бел. ред.) решителност, единство – и най-вече бързина“, отбелязва Петер Адриан.
Той откроява определени клаузи от коалиционното споразумение между консервативния блок Християндемократически/Християнсоциален съюз (ХДС/ХСС) на бъдещия канцлер на Германия Фридрих Мерц и Германската социалдемократическа партия (ГСДП), които дават известна представа за икономическия курс, който ще поеме новото правителство. Петер Адриан цитира плановете на коалицията за намаляване на бюрокрацията в Германия, реформиране на данъчната политика в страната и ускоряване на процесите на планиране и одобрение на проекти.
Президентът на Асоциацията на германските индустриално-търговски камари изтъква, че трябва да бъдат предприети незабавни действия по отношение на икономическото развитие на страната, тъй Германия е изправена пред трета година на икономическа стагнация.
/ПИП/
Източник: БТА
-
Святпреди 1 седмица
Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република
-
Спортпреди 1 седмица
Треньорът на женския баскетболен тим на Берое Стефан Михайлов: „Бяхме притиснати от програмата в плейофите“
-
Святпреди 6 дни
Путин заяви, че е готов за преки мирни преговори с Украйна
-
Святпреди 5 дни
МЕНА: Египет и Саудитска Арабия обмениха мнения по въпроси от регионален и международен характер
-
Святпреди 1 седмица
САЩ дават противоречиви сигнали, натискът за мирно споразумение в Украйна расте
-
Святпреди 1 седмица
Сраженията продължават, руските удари продължават, заяви украинският президент Зеленски
-
Обществопреди 6 дни
Жена загина при пожар в Бургаско, друга се обгази в София от забравено ядене в печката
-
Святпреди 1 седмица
САЩ ще изтеглят около 1000 свои войници от Сирия