Политика
Калоян Паргов: Време е за рационални действия, не за предизборна реторика

Това съвместно управление бе направено от необходимост – необходимост да се стабилизира държавата, необходимост държавата да започне да решава проблемите си консистентно и устойчиво. Защото част от проблемите – виждаме го с този протест за смъртта по пътищата, която дебне навсякъде – са вследствие на това, че нямаше кой да поеме отговорност през последните четири години“, заяви зам.-председателят на НС на БСП Калоян Паргов по БНТ.
Според него е абсурдно след по-малко от 100 дни да се инициира втори вот на недоверие, тъй като това правителство все още не е започнало реално да харчи средствата по бюджета, приет от Народното събрание, за да се говори за корупция.
По думите на Паргов ставаме свидетели на сапунени сериали и политически игри, които обаче не решават проблеми.
„Смисълът на това управление е нормализирането и стабилизирането на политическата обстановка, защото не всички политически актьори са излезли от своята предизборна реторика и кондиция. Трябва да разберем, че не сме в предизборна война, каквито бяха нескончаемо последните 3–4 години, и че трябва да започнем да работим и да действаме прагматично и рационално“, подчерта социалистът.
„БСП държи да има изслушване по случая с контрабандата, но начело с вътрешния министър, който носи политическата отговорност, а не с негови подчинени. Нищо не трябва да бъде замитано под килима и всичко трябва да бъде представено, за да не остане и най-малкото съмнение у българските граждани“, каза още Калоян Паргов.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Политика
Борисов стана борец срещу Магнитски – Пеевски бил натопен по доноси, “тече процес“ по отмяната

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов изрази днес в парламента увереност, че санкциите по американския закон „Магнитски“ могат скоро да отпаднат за Делян Пеевски и Владислав Горанов.
Изказването му пред репортери в парламента дойде няколко часа, след като Пеевски обяви намерение да подкрепя дългосрочно кабинета след оттеглянето на фракцията на Ахмед Доган, и след новината, че САЩ отменят санкциите върху унгареца Антал Роган, приближен до Виктор Орбан.
„Той (Делян Пеевски – б.а.) не е санкциониран за корупция. Ще дойде време и за него, и за Горанов да излезе истината, както излезе и за Унгария“, каза Борисов. От думите му стана ясно, че двамата били санкционирани заради „доноси“ , а специално Пеевски – за статия в „Политико“.
На въпрос дали ГЕРБ открито влиза в коалиция с Пеевски сега, Борисов отговори, че това не се налагало.
Попитан има ли информация, че скоро санкциите по „Магнитски“ ще бъдат отменени, той каза, че „тече такъв процес“.
„Ние официално сме питали и те, както вчера на унгарците, ни казаха – по публикация в „Политико“. Аз за Влади Горанов гарантирам. Сега ще излязат и проверките. Аз знам, че по линия на службите там няма такова нещо“, каза още Борисов.
Според лидера на ГЕРБ Бойко Борисов решението на ДПС-ДПС да оттегли подкрепата си от кабинета „Желязков“ затруднява работата на правителството. По отношение на вота на недоверие на тема корупция, внесен от МЕЧ, „Възраждане“ и „Величие“, той благодари на „Продължаваме промяната-Демократична България“, че ще подкрепят управляващите.
„Светът живее в много интересни времена, много проблемни, но и времена, които дават големи възможности. Влизането в еврозоната е изключително важно за привличането на чужди инвестиции в България. Приветствам колегите от ПП-ДБ, че това е стратегическа цел и до тогава ще мислят с главите си, същото касае и за партиите които подкрепят правителството, макар за различно време и с различни мотиви. ПП-ДБ няма да участват във вота – това е голяма помощ и аз има благодаря. Когато правиш нещо добро за държавата, трябва да благодариш. Те помагат по техен си начин, но помагат“, заяви Борисов в кулоарите на парламента.
По думите му следват ключови месеци – инвестиционният поток в сферата на военнопромишления комплекс, в превъоръжаването, процесите, които текат на Балканите. Според него всичко това дава възможност на България, ако е стабилна, да свърши много работа.
„Не е добре (излизането на ДПС-ДПС от управленското мнозинство – б.р.), още повече затруднява работата на правителството, но целите са толкова важни – еврозона, ПВУ, борба с контрабанда, че трябва да удържим“, допълни лидерът на ГЕРБ.
Той посочи, че вероятно Ахмед Доган има някакви планове, но ангажиментът, който управляващите са имали към ДПС-ДПС – да имат председатели на комисиите, да подкрепят правителството, да пазят имунитетите на Джейхан Ибрямов и Марио Рангелов – е спазен.
„Да ме извинят, но никой друг не живее в сараи в България. Мен като ме търсите, ме намирате в Банкя, аз ако живеех в сарая… Това, което ние винаги сме заявявали, си държим на него, аз нищо лошо не казвам за тях. Те прекаляват с обвиненията към нас. Ние защитихме имунитетите и ще продължим да ги защитаваме, докато не минат границите“, закани се Борисов.
Борисов отговори и на критиките за руско влияние. Той посочи, че държава-членка на еврозоната не може да попадне в обхвата на руското влияние. По-рано днес от ПП-ДБ заявиха, че има проруско мнозинство, „както стана ясно от решението на правителството да не довършат сделката с реакторите на АЕЦ „Белене“.
Вчера (15.04.) на брифинг на „БСП-Обединена левица“ лидерът на партията и вицепремиерът Атанас Зафиров посочи, че са се разбрали с Борисов да не продават двата реактора за АЕЦ „Белене“.
През 2023 г. започнаха преговори за закупуване на два руски реактора, първоначално предназначени за недовършената АЕЦ „Белене“ в България. Предвидената покупка имаше плаваща цена от най-малко 600 милиона евро. През януари украинският парламент разреши закупуването на два руски ядрени реактора, с които да се разшири АЕЦ „Хмелницки“.
През февруари Върховната Рада на Украйна одобри разширението на Хмелницката АЕЦ с двата реактора ВВЕР-1000 руско производство, които бяха предназначени за АЕЦ „Белене“.
Борисов коментира темата, като обясни, че засега няма да се продават реакторите от Белене, защото имало интерес към тях и можело да послужат за дата центрове.
Лидерът на ГЕРБ коментира и посещението си в Германия като заяви, че е изготвен план „Райнметал“ за изграждане на модерна фабрика за барут у нас на стойност 420 млн. евро.
„В момента се превъоръжава Европа, „Райнметал“ е най-големият концерн не само в Германия, а и в Европа, с хиляди съпътстващи компании за танкове, бронетранспортьори. 100 завода имат извън Германия, 30 са в Германия“, обясни той и допълни, че е изпратил договора на премиерът Росен Желязков.
По думите му това е изключително детайлна оферта за инвестиции за фабрика за барут, като собствеността ще е 51% за тях, 49% за България. Борисов обясни, че разбивките били много детайлни – колко пожарникари да има, колко мегавата да е тока, колко вода на ден, колко болнични легла да има вътре, и най-съвременната технология.
„Договорът е готов, заводът става за две години най-бързо“, каза той.
Източник: Offnews.bg
Политика
Пеевски ще даде подкрепа на кабинета – дългосрочно
Снимка БГНЕС/АНТОН СТАНКОВ
Лидерът на ДПС-Ново начало Делян Пеевски
Лидерът на „ДПС-Ново начало“ Делян Пеевски нарече парламентарната група на ДПС-ДПС „един файтон хора без значение“. Коментарът му е по повод решението на фракцията на Ахмед Доган да оттегли подкрепата си от правителството.
„Никакъв проблем няма със стабилността на този кабинет. „ДПС-Ново начало“ ще го подкрепи, защото е време да се работи за хората“, заяви Пеевски в кулоарите на парламента.
Той призова премиерът и министрите „да се захващат с темите на хората“.
„Време е да се работи за хората. Единственото, което искам, премиерът и министрите да се захващат, да решават темите на хората. Колкото и да им се искат на олигарсите, този кабинет няма да падне“, заяви Пеевски.
По думите му правителството ще има подкрепата на ДПС-НН, ако „си върши работата“.
Източник: Offnews.bg
Политика
Дебатите по втория вот на недоверие започнаха със скандал

Дебатите по втория вот на недоверие срещу правителството „Желязков“ на тема корупция, внесен от МЕЧ с подкрепата на „Възраждане“ и „Величие“, започнаха със скандал. Председателката на парламента Наталия Киселова даде 15 минути почивка.
При изчитане на мотивите на вносителя, лидерът на МЕЧ Радостин Василев надвиши времето си. Киселова му направи забележка, но той продължи да чете.
„Г-жо председател, Вие сте първият председател, който прекъсва на вот на недоверие четенето на мотивите на вносителите. Моля да ме оставите да продължа, защото няма по-важно от това днес, което правя в момента и ако ме прекъснете, вие сте позор за българския парламент“, отговори Василев и продължи с излагането на мотивите.
Тогава тя спря микрофона, а парламентарната група на МЕЧ се качи на трибуната, след което Киселова обяви 15 минути почивка. В кулоарите на парламента Радостин Василев посочи, че ако председателката на парламента не разреши на вносителите да изчетат мотивите към вота на недоверие, то МЕЧ ще блокира работата на парламента и ще изместят вота за Разпети петък.
Вотът на недоверие ще бъде гласуван 24 часа след края на дебатите. Той беше депозиран в деловодството на Народното събрание на 10 април. Тогава Василев обясни, че мотивите към вота са 15 страници в четири-пет секторни политики, корупция на високо ниво, включително и договора на „Булгаргаз“ с турската газова компания „Боташ“.
„Настоящият Министерски съвет е неспособен да се справи с корупционните практики в Република България, а освен това в повечето случаи правителството на Росен Желязков не желае да работи против корупционни партийно-олигархични интереси на политическите партии в управляващото мнозинство и „ДПС – Ново Начало“ на Делян Пеевски“, се посочва в мотивите към проекторешението.
Въпреки че от „Продължаваме промяната-Демократична България“ виждат проруско мнозинство, което може да застраши пътя на България към еврозоната, те заявиха, че няма да участват в гласуването на вота на недоверие.
Според тях дебатът е прах в очите на хората, а ако България е в еврозоната, то тя би могла по-добре да управлява своите финансови потоци, да се бори с прането на пари, с престъпните схеми по начин, който в момента е невъзможен. Поради тази причина коалицията няма да гласува, за да подкрепи „най-важния национален приоритет – влизането на страната в еврозоната“.
Рамадан Аталай от ДПС-ДПС пък заяви, че парламентарната група още не е решила дали да подкрепи вота на недоверие, но допуска тази възможност, защото признава, че в България има корупция. Вчера (15.04) фракцията около Ахмед Доган оттегли подкрепата си за правителството. До решението се стигна след призив от младежката структура на партията да се преосмисли подкрепата за кабинета „Желязков“.
Очаквайте подробности!
Източник: Offnews.bg
-
Бизнеспреди 1 седмица
ЕС е за преговори със САЩ, но ще наложи мита от 25% върху американски внос
-
Бизнеспреди 1 седмица
Как и защо Джеф Безос промени отношението си към Доналд Тръмп
-
Балканипреди 1 седмица
Кая Калас от Тирана: Присъединяването на Албания към ЕС до 2030 г. е реалистична цел
-
Българияпреди 4 дни
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговската война на Тръмп заплашва с глобална рецесия
-
Българияпреди 7 дни
Публично обсъждане на проекта за бюджет на Община Благоевград за 2025 г. се състоя в града
-
Святпреди 4 дни
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата
-
Бизнеспреди 4 дни
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия